Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 06.06.2023 12:30

boboo napisał(a):
Dar!usz napisał(a):Cześć. Czy przez Austrie dla aut osobowych trzeba mieć ekonalepke?
Na razie tylko od "dostawczaków/transporterów/busików" (klasa N1) wzwyż. Osobówek (jeszcze) nie dotyczy.
https://www.umwelt-pickerl.at/pl/

Przepraszam, ale jestem w tym temacie całkowicie "zielony" zawsze jechałem samochodem osobowym. W tym roku jadę w miare nowym 8 osobowym busem z Wrocławia, a więc przez Wiedeń czyli co oprócz winiety to jeszcze potrzebuje jakąś ekologiczną naklejkę ????
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1946
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 07.06.2023 08:27

boboo napisał(a):
Dar!usz napisał(a):Cześć. Czy przez Austrie dla aut osobowych trzeba mieć ekonalepke?
Na razie tylko od "dostawczaków/transporterów/busików" (klasa N1) wzwyż. Osobówek (jeszcze) nie dotyczy.
https://www.umwelt-pickerl.at/pl/

Cała Austria bez wyjątków?
Do Wiednia można wjechać?
Biorę pod uwagę zwiedzanie (w zasadzie mini zwiedzanie) tego miasta z noclegiem przy okazji kolejnego wyjazdu do Cro.
frohse
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 14.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) frohse » 07.06.2023 09:22

Naklejka dotyczy pojazdów do 3,5 t z rejestracja na ciężarowy (tylko)

osobowe tylko jak chcemy pokazać że jesteśmy "zieloni" !
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1946
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 07.06.2023 11:06

frohse napisał(a):Naklejka dotyczy pojazdów do 3,5 t z rejestracja na ciężarowy (tylko)

osobowe tylko jak chcemy pokazać że jesteśmy "zieloni" !

Dzięki
Wolę się upewnić. Rok temu planowałem trasę przez DE i gdzieś wyczytałem, że tam w niektórych miastach naklejka jest wymagana.
Obawiałem się, że w Austrii może być podobnie.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 08.06.2023 12:11

empire13 napisał(a):
frohse napisał(a):Naklejka dotyczy pojazdów do 3,5 t z rejestracja na ciężarowy (tylko)

osobowe tylko jak chcemy pokazać że jesteśmy "zieloni" !

Dzięki
Wolę się upewnić. Rok temu planowałem trasę przez DE i gdzieś wyczytałem, że tam w niektórych miastach naklejka jest wymagana.
Obawiałem się, że w Austrii może być podobnie.


Bo w Niemczech rzeczywiście tak jest - do centrum Berlina, Monachium, Hannoveru i wielu innych miast nie wjedziesz bez nalepki Umweltzonne.

W Austrii póki co tego nie wprowadzono - podobnie jak w Polsce, dopiero się przymierzają.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 10.06.2023 22:38

Xp1717 napisał(a):
wielbiciel napisał(a):
Xp1717 napisał(a):
Habanero napisał(a):Trasę przez Słowenię wybieram tylko jadąc na Istrię.
W każdym innym przypadku /oprócz jazdy nocą/ trasa Cz-Słowacja-Węgry-Cro jest dużo lepsza i szybsza /mniejszy ruch/. Jeżdżę z Wrocławia przez Boboszów i w taki sposób omijam autostradę w Słowenii :mrgreen:


Jaka jest konkretna trasa? płacisz za winiety w trzech krajach?

Przecież pisze Cz-Sk-H, można też Cz-A-H, wszystkie te drogi są lepsze niż objazd Lenart-Ptuj.

Nie pytałem ciebie. Nie, te trasy nie są lepsze. Trasa przez Austrię i Ptuj jest najwygodniejsza i najtańsza.

I bardzo dobrze, będzie luźniej, jednego mniej :papa:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 11.06.2023 10:37

Xp1717 napisał(a):...
Objazd nie jest żadnym katowaniem. To prosta droga, która ma wielką zaletę - można odpocząć od monotonii autostrady.
Dla mnie konieczność martwienia się o winiety czeską, słowacką i węgierska (nawet kiedy kupuję je wcześniej) nie ma żadnego sensu.
Poza tym wyrosłem juz z pokonywania trasy jednym ciągiem. Nocuję w połowie trasy. Tym bardziej, ze np. w Grazu mam na starym mieście masę fajnych restauracji. ;)
Przy czym pieniądze na winietę nie są żadnym problemem, bo dużo więcej wydaję na nocleg.
Po prostu nie chcę się zajmować kupowaniem winiet. Dużo bardziej podoba mi się system np. z Włoch, czy Chorwacji.
Płacę za to, co naprawdę przejechałem.


Dla mnie objazd jest mało opłacalny podczas jazdy w dzień i niebezpieczny w nocy. Monotonnia po jeździe autostradą z Grazu :roll: Chyba żartujesz sobie :wink:
Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H. Tak jak Ty, kiedyś nią jeździłem i zatrzymywałem się w Grazu lub trochę dalej pod Ptuj. Od kiedy pojechałem pierwszy raz przez Słowację i Węgry postoje na nocleg robię za Zagrzebiem /ostatnio w Ogulinie/ Różnica jest ogromna, bo Austria i Słowenia korkują się, a Węgry to bajka i pustki na autostradzie.
Dla mnie lepsza droga to szybsza droga :idea: . Mam nadzieję, że teraz /bez zatrzymywania się na granicy SLO-CRO/ będzie lepiej, zobaczymy. Co do winiet i bramek, to powiem tylko, że w Chorwacji /na Istrii/ za odcinek 40 km autostradą zapłaciłem w tym roku jednorazowo 12 euro. Słowenia przy tej cenie wydaje się być śmiesznie tania.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 11.06.2023 12:00

Habanero napisał(a):Dla mnie objazd jest mało opłacalny podczas jazdy w dzień i niebezpieczny w nocy. Monotonnia po jeździe autostradą z Grazu :roll: Chyba żartujesz sobie :wink:
Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H. Tak jak Ty, kiedyś nią jeździłem i zatrzymywałem się w Grazu lub trochę dalej pod Ptuj. Od kiedy pojechałem pierwszy raz przez Słowację i Węgry postoje na nocleg robię za Zagrzebiem /ostatnio w Ogulinie/ Różnica jest ogromna, bo Austria i Słowenia korkują się, a Węgry to bajka i pustki na autostradzie.


Nie reklamuj tu SK-H bo zrobi się tłok tam i trzeba będzie znowu szukać alternatywy :lol:
Jadąc nocą przez A sporo jest ograniczeń prędkości a sam objazd Mureck-Ptuj-Cvetlin też nie grzeszy szybkimi odcinkami wręcz mocno spowalnia. Ci co jadą objazdem przez SLO nie za bardzo rozumieją że można szybciej, spokojniej jadąc nawet zwykłymi krajówkami.
Tak samo jest jadąc Karlovac-Split. Można autostradą która w sezonie potrafi się nieraz nieźle przytkać lub mogą zamknąć tunel z powodu wiatru, a wtedy jazda starą 1 przez Plitvice jest szybsza i bez płatna.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 11.06.2023 12:07

wielbiciel napisał(a):Tak samo jest jadąc Karlovac-Split. Można autostradą która w sezonie potrafi się nieraz nieźle przytkać lub mogą zamknąć tunel z powodu wiatru, a wtedy jazda starą 1 przez Plitvice jest szybsza i bez płatna.

Nie reklamuj bo się tłok tam zrobi :oczko_usmiech: :mrgreen:
Ja ruszam w piątek i w tym roku chcę wypróbować Twoją trasę, czyli Czechy - Austria z winietami a potem Węgry bez winiet.
Chorwacja oczywiście D1 :wink:
Xp1717
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 09.07.2021
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Xp1717 » 11.06.2023 18:57

Habanero napisał(a):
Xp1717 napisał(a):...
Objazd nie jest żadnym katowaniem. To prosta droga, która ma wielką zaletę - można odpocząć od monotonii autostrady.
Dla mnie konieczność martwienia się o winiety czeską, słowacką i węgierska (nawet kiedy kupuję je wcześniej) nie ma żadnego sensu.
Poza tym wyrosłem juz z pokonywania trasy jednym ciągiem. Nocuję w połowie trasy. Tym bardziej, ze np. w Grazu mam na starym mieście masę fajnych restauracji. ;)
Przy czym pieniądze na winietę nie są żadnym problemem, bo dużo więcej wydaję na nocleg.
Po prostu nie chcę się zajmować kupowaniem winiet. Dużo bardziej podoba mi się system np. z Włoch, czy Chorwacji.
Płacę za to, co naprawdę przejechałem.


Dla mnie objazd jest mało opłacalny podczas jazdy w dzień i niebezpieczny w nocy. Monotonnia po jeździe autostradą z Grazu :roll: Chyba żartujesz sobie :wink:
Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H. Tak jak Ty, kiedyś nią jeździłem i zatrzymywałem się w Grazu lub trochę dalej pod Ptuj. Od kiedy pojechałem pierwszy raz przez Słowację i Węgry postoje na nocleg robię za Zagrzebiem /ostatnio w Ogulinie/ Różnica jest ogromna, bo Austria i Słowenia korkują się, a Węgry to bajka i pustki na autostradzie.
Dla mnie lepsza droga to szybsza droga :idea: . Mam nadzieję, że teraz /bez zatrzymywania się na granicy SLO-CRO/ będzie lepiej, zobaczymy. Co do winiet i bramek, to powiem tylko, że w Chorwacji /na Istrii/ za odcinek 40 km autostradą zapłaciłem w tym roku jednorazowo 12 euro. Słowenia przy tej cenie wydaje się być śmiesznie tania.


Nie wiem dlaczego uważasz, że jazda autostradą nie jest monotonna? Mnie to nudzi i męczy. W Chorwacji po nawet dwóch godzinach jazdy muszą robić postój, bo zasypiam. (w dzień)
Nigdy nie stałem w korku w Austrii, tym bardziej w Słowenii. Przez Lenart i Ptuj przelatuję błyskawicznie. Trasę pokonywałem za 20 razy, więc mam jakieś tam doświadczenie. Jedynym rzeczywistym spowalniaczem jest przejazd przez Wiedeń, gdzie trzeba na obwodnicy jechać 60 km/h
Podróż od granicy ze Słowenią do Splitu kosztuje 30 euro. nie jest źle. poza tym powtarzam, koszt nie ma znaczenia, liczy się upierdliwość związana z kupowaniem winiet.
Xp1717
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 09.07.2021
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Xp1717 » 11.06.2023 18:58

wielbiciel napisał(a):
Habanero napisał(a):Dla mnie objazd jest mało opłacalny podczas jazdy w dzień i niebezpieczny w nocy. Monotonnia po jeździe autostradą z Grazu :roll: Chyba żartujesz sobie :wink:
Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H. Tak jak Ty, kiedyś nią jeździłem i zatrzymywałem się w Grazu lub trochę dalej pod Ptuj. Od kiedy pojechałem pierwszy raz przez Słowację i Węgry postoje na nocleg robię za Zagrzebiem /ostatnio w Ogulinie/ Różnica jest ogromna, bo Austria i Słowenia korkują się, a Węgry to bajka i pustki na autostradzie.


Nie reklamuj tu SK-H bo zrobi się tłok tam i trzeba będzie znowu szukać alternatywy :lol:
Jadąc nocą przez A sporo jest ograniczeń prędkości a sam objazd Mureck-Ptuj-Cvetlin też nie grzeszy szybkimi odcinkami wręcz mocno spowalnia. Ci co jadą objazdem przez SLO nie za bardzo rozumieją że można szybciej, spokojniej jadąc nawet zwykłymi krajówkami.
Tak samo jest jadąc Karlovac-Split. Można autostradą która w sezonie potrafi się nieraz nieźle przytkać lub mogą zamknąć tunel z powodu wiatru, a wtedy jazda starą 1 przez Plitvice jest szybsza i bez płatna.

Spokojnie. Nikt normalny nie będzie się pchał trasą przez 5 krajów i pierdylion winiet. ;)
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 11.06.2023 20:38

Xp1717 napisał(a):
wielbiciel napisał(a):
Habanero napisał(a):Dla mnie objazd jest mało opłacalny podczas jazdy w dzień i niebezpieczny w nocy. Monotonnia po jeździe autostradą z Grazu :roll: Chyba żartujesz sobie :wink:
Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H. Tak jak Ty, kiedyś nią jeździłem i zatrzymywałem się w Grazu lub trochę dalej pod Ptuj. Od kiedy pojechałem pierwszy raz przez Słowację i Węgry postoje na nocleg robię za Zagrzebiem /ostatnio w Ogulinie/ Różnica jest ogromna, bo Austria i Słowenia korkują się, a Węgry to bajka i pustki na autostradzie.


Nie reklamuj tu SK-H bo zrobi się tłok tam i trzeba będzie znowu szukać alternatywy :lol:
Jadąc nocą przez A sporo jest ograniczeń prędkości a sam objazd Mureck-Ptuj-Cvetlin też nie grzeszy szybkimi odcinkami wręcz mocno spowalnia. Ci co jadą objazdem przez SLO nie za bardzo rozumieją że można szybciej, spokojniej jadąc nawet zwykłymi krajówkami.
Tak samo jest jadąc Karlovac-Split. Można autostradą która w sezonie potrafi się nieraz nieźle przytkać lub mogą zamknąć tunel z powodu wiatru, a wtedy jazda starą 1 przez Plitvice jest szybsza i bez płatna.

Spokojnie. Nikt normalny nie będzie się pchał trasą przez 5 krajów i pierdylion winiet. ;)

Jak dla mnie to dwie :papa:
kombiak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 14.04.2019
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kombiak » 11.06.2023 21:47

"Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H"
Czyli generalnie można założyć, że w nocy z Wrocławia do Splitu przez Gliwice, Brno, czyli CZ-A-SLO będzie szybsza niż Czechy/Słowacja/Węgry?
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 11.06.2023 22:01

kombiak napisał(a):"Trasa przez CZ-A-SLO jest wolniejsza w dzień od trasy przez CZ-SK-H"
Czyli generalnie można założyć, że w nocy z Wrocławia do Splitu przez Gliwice, Brno, czyli CZ-A-SLO będzie szybsza niż Czechy/Słowacja/Węgry?

Tak
https://www.google.com/maps/dir/Wroc%C5 ... ?entry=ttu
kombiak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 14.04.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kombiak » 11.06.2023 22:33

Czy ktoś może jechał/jeździ z Wiednia do Graz ("górą" ) przez S6 i S35 , zamiast przez A2 ("dołem") ? Ktoś może podzielić się doświadczeniami - która subiektywnie lepsza ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 346
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone