Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lukjach
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 10.08.2018
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukjach » 13.06.2023 09:11

No właśnie zastanawiam się, czy jechać z północy przez Żory, Cieszyn i na Slo, czy przez Zwardoń. Kawałek Czech bez winiety rozumiem, jak patrzyłem na mapie to wydaje mi się że tak, ale potwierdzisz?
msz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 28.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) msz » 13.06.2023 10:21

Hej wszystkim

Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 13.06.2023 11:03

boboo napisał(a):Plakietkę potrzebują samochody zarejestrowane jako ciężarówki. Nawet te małe do 3,5 tony (N1).
(czyli np. Peugeot Traveller nie potrzebuje, a Peugeot Expert już tak :oops: )
Poruszać się tam mogą samochody z plakietką przynajmniej Euro 3.

Dzięki za zgłębienie tematu. Czyli osobówką zarejestrowaną jako osobówka można śmiało jechać bez plakietki :)
Irek.Be
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 12.08.2017
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irek.Be » 13.06.2023 11:45

Wygląda tak jakby droga od Cieszyna E75/11 w kierunku na Mosty k.Jablonkova (zjazd na pętli przy drodze 48) była bezpłatna.
Załączniki:
2023-06-13_11h43_06.png
2023-06-13_11h37_16.png
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 27.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 13.06.2023 11:51

Raphael napisał(a):
markid napisał(a):Co sądzicie o takim wariancie trasy Kielce - Split (SK - AU - SL).
https://goo.gl/maps/XdiVn2Zp31mDCUMc6
Chodzi mi zasadniczo o odcinek pomiędzy Bratysławą, a Zagrzebiem przez obwodnicę Wiednia (D4, A6, A4, S1, A2), Gratz, Maribor, zamiast przez Szobathely (Węgry). Trasa trochę dłuższa od tej przez Węgry ale całość to autostrady lub trasy szybkiego ruchu.
Wiecie może czy na południowej obwodnicy Wiednia (A6, A4, S1) występują spowolnienia ?

A skoro z Kielc, to czemu nie tak: https://goo.gl/maps/aEJHGXA8uWepmJht6
W trasie podanej przez Ciebie za najbardziej problematyczny (potencjalnie) odcinek widziałbym wsch. obwodnicę GOP i Węg. Górkę.

Wyjeżdżam wcześnie, więc przez GOP i Węg. Górkę przejeżdżam gdy jeszcze nie ma korków.
Jadąc DK78 od Jędrzejowa do Siewierza mam 80 km zwykłej drogi z dużą ilością wiosek po drodze.
Alternatywnie - jadąc przez Miechów, Wolbrom do Olkusza to 60 km zwykłych dróg (za rok będzie to już tylko 40 km :D ).

Ogólnie to preferuję trasę SK-HU przez Żylinę, Bratysławę i M86 ale szukam alternatyw.
Staram się ominąć Czechy, gdyż ilekroć tędy jechałem występowało sporo spowolnień.
Dlatego zastanawiam się nad trasą przez SK-AU-SLO ale z przejazdem z Bratysławy do Wiednia przez A6 i A4.
Czy ktoś jechał A6 / A4 z Bratysławy do Wiednia i może podzielić się opiniami ?
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 13.06.2023 11:52

empire13 napisał(a):Czyli osobówką zarejestrowaną jako osobówka można śmiało jechać bez plakietki :)
Póki co, tak.
(ciekawe, jak długo)

msz napisał(a):Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?
Tu masz "urzędowy komplet" (ekspresówka to autostraße):
https://www.oesterreich.gv.at/themen/fr ... 63300.html
msz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 28.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) msz » 13.06.2023 12:01

boboo napisał(a):
empire13 napisał(a):Czyli osobówką zarejestrowaną jako osobówka można śmiało jechać bez plakietki :)
Póki co, tak.
(ciekawe, jak długo)

msz napisał(a):Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?
Tu masz "urzędowy komplet" (ekspresówka to autostraße):
https://www.oesterreich.gv.at/themen/fr ... 63300.html


Czyli jednak wychodzi, że 100km/h
Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź

yooshky napisał(a):
kombiak napisał(a):Czy ktoś może jechał/jeździ z Wiednia do Graz ("górą" ) przez S6 i S35 , zamiast przez A2 ("dołem") ? Ktoś może podzielić się doświadczeniami - która subiektywnie lepsza ?

U mnie zawsze decyduje chwila przed samym węzłem :) Kiedyś jak się nie będę umiał zdecydować to mogę się nie wyrobić na węźle ;)
IMHO, S6/S35/A6 jest bardziej widokowa, o mniejszym natężeniu ruchu (zawsze miałem totalne pustki - przejeżdżam ten odcinek zawsze rano). Ostatnie kilka razy jechałem właśnie tą trasą. Czas przejazdu podobny, jakieś 8 km więcej. Możesz śmiało wybrać tą trasę. Graz niewidoczny praktycznie. Miasto omija się głównie jadąc bardzo fajnym tunelem (https://en.wikipedia.org/wiki/Plabutsch_Tunnel)
Jadąc trasą S6/S35/A6 masz większą szansę na pomyłkę ale w dobie elektronicznych wspomagaczy to nie problem.
Polecam chociaż raz pojechać tą trasą najlepiej w dzień bo w nocy nie sposób dostrzec jej główne walory.

W tym roku znów nie wiem jaki wybiorę wariant :)
Jak będzie widno to szanse na wybór S6 będą większe.


A jak to wychodzi czasowo? Bo z tego co widać wyżej to ograniczenie tam jest do 100km/h wiec trochę wolniej jak na autostradzie?
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 13.06.2023 12:01

msz napisał(a):Hej wszystkim

Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?


Na to wygląda.

https://www.oesterreich.gv.at/en/themen/freizeit_und_strassenverkehr/kfz/10/Seite.063300.html

Patrz na Dual carriageways. Niemniej i tak decydują znaki drogowe. Na wspomnianej S6 można pomykać nieco szybciej, przed zakrętami masz tylko ograniczenia do 100.
eresen
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 12.02.2023
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) eresen » 13.06.2023 12:10

boboo napisał(a):
empire13 napisał(a):(...) Cała Austria bez wyjątków? (...)
Troszkę "dostudiowałem" temat i... stwierdziłem, że mi się w zeszłym roku upiekło (pobyt w Wiedniu i jazda przez Niederösterreich i Steiermark :oops: ).
Tak to wygląda:
Karte_Österreich_Bundesländer.svg.png

Na czerwono obszary, w których trzeba mieć plakietkę ekologiczną (od kategorii N1 i wyżej)
Ta czerwona "kropka" w landzie Oberösterreich to miasto Linz.
(Tirolu nie zaznaczałem, bo tam zakazy obowiązują od kategorii N2)
Plakietkę potrzebują samochody zarejestrowane jako ciężarówki. Nawet te małe do 3,5 tony (N1).
(czyli np. Peugeot Traveller nie potrzebuje, a Peugeot Expert już tak :oops: )
Poruszać się tam mogą samochody z plakietką przynajmniej Euro 3.
Plakietka kosztuje coś około 30 € (w punktach ÖAMTC - odpowiednik niemieckiego ADAC) i jest "dożywotnia" (bo powiązana z numerem VIN, a nie z numerem rejestracyjnym).

Za "niemanie" plakietki: kara do 2.180 €

Dla chcących podrążyć sobie temat: https://www.umwelt-pickerl.at/

W tym roku jadę tylko przez zielony obszar, ale już mam wybrany punkt zakupu po drodze, żeby w przyszłości mieć spokój i "czyste sumienie".
Napiszę po zakupie, "co, jak i ile".

Czyli nie można nawet śmignąć autostradą przez czerwony obszar? ...mam focusa zarejestrowanego jako ciężarowy - rozumiem że moge mieć problem...
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 27.08.2004
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 13.06.2023 12:25

eresen napisał(a): ... mam focusa zarejestrowanego jako ciężarowy - rozumiem że moge mieć problem ...

Sprawdź jaką kategorię masz wpisaną w dowodzie rej. pojazdu w rubryce J - jak N1..N3 to potrzebna plakietka.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 13.06.2023 12:28

msz napisał(a):Hej wszystkim

Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?


Na ekspresówkach ogólnie obowiązuje maks. 100 km/h. Jednak drogi ekspresowe w Austrii mogą być oznakowane tak jak autostrada (np. droga S6) jeśli spełniają pewne parametry (wys. skrajni, dwie jezdnie oddzielone, dwa pasy ruchu, pas awaryjny). Wtedy na ekspresówce obowiązuje prędkość autostradowa. Zawsze znaki:

Obrazek oraz Obrazek

będą Cię informować o obowiązujących prędkościach, nie sugeruj się kategorią "S". No i radzę uważać na oznakowanie aktywne IG-L (okolice Graz).
robertpeti
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertpeti » 13.06.2023 12:41

Jechal ktos moze ostatnio orzez Czechy na Wieden od strony Lubawki? Chodzi mi glownie o jakies aktualne spowolnienia i remonty.
msz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 28.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) msz » 13.06.2023 12:57

yooshky napisał(a):
msz napisał(a):Hej wszystkim

Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?


Na ekspresówkach ogólnie obowiązuje maks. 100 km/h. Jednak drogi ekspresowe w Austrii mogą być oznakowane tak jak autostrada (np. droga S6) jeśli spełniają pewne parametry (wys. skrajni, dwie jezdnie oddzielone, dwa pasy ruchu, pas awaryjny). Wtedy na ekspresówce obowiązuje prędkość autostradowa. Zawsze znaki:

Obrazek oraz Obrazek

będą Cię informować o obowiązujących prędkościach, nie sugeruj się kategorią "S". No i radzę uważać na oznakowanie aktywne IG-L (okolice Graz).


Dziękuje, teraz juz to widzę na Google Maps. S6 chyba faktycznie można 130km/h ale już S35 już jest chyba "zwykłą" drogą ekspresową i można max 100km/h. Dobrze rozumiem?
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 13.06.2023 13:17

msz napisał(a):Dziękuje, teraz juz to widzę na Google Maps. S6 chyba faktycznie można 130km/h ale już S35 już jest chyba "zwykłą" drogą ekspresową i można max 100km/h. Dobrze rozumiem?


Z tego co pamiętam to na S35 na całej długości trasy (35-40km) obowiązuje 100 km/h (nie wliczając lokalnych ograniczeń np. do 80 czy 60 km/h na węzłach i łącznicach).
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 13.06.2023 16:04

markid napisał(a):Ogólnie to preferuję trasę SK-HU przez Żylinę, Bratysławę i M86 ale szukam alternatyw.
Staram się ominąć Czechy, gdyż ilekroć tędy jechałem występowało sporo spowolnień.
Dlatego zastanawiam się nad trasą przez SK-AU-SLO ale z przejazdem z Bratysławy do Wiednia przez A6 i A4.
Czy ktoś jechał A6 / A4 z Bratysławy do Wiednia i może podzielić się opiniami ?


Z Bratysławy szybciej będziesz miał A6_A4_Parndorf_50_Eisenstadt_S31_S4 (Wiener Neustadt). Ten kawałek krajówki (50)jest szybki, praktycznie cały czas 100km/h, reszta też. Tak kiedyś jeździłem, minimalny ruch.
Jadąc A6-A4 (na Wiedeń) możesz skutecznie spowolnić swoje tempo lub nawet stanąć w sporym korku na wjeździe z kierunku Bratysławy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 348
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone