Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lawliet
Croentuzjasta
Posty: 178
Dołączył(a): 20.07.2020
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lawliet » 12.06.2023 10:30

dids76 napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Tak samo jest jadąc Karlovac-Split. Można autostradą która w sezonie potrafi się nieraz nieźle przytkać lub mogą zamknąć tunel z powodu wiatru, a wtedy jazda starą 1 przez Plitvice jest szybsza i bez płatna.

Nie reklamuj bo się tłok tam zrobi :oczko_usmiech: :mrgreen:
Ja ruszam w piątek i w tym roku chcę wypróbować Twoją trasę, czyli Czechy - Austria z winietami a potem Węgry bez winiet.
Chorwacja oczywiście D1 :wink:


Wiem, że wątek dotyczy Słowenii :wink:
Panowie dids76 i wielbiciel :papa:
Gdzie wjeżdżacie z D1 z powrotem na autostradę? Przed tunelem w Gornja Ploca czy ciśniecie dalej na Gracac czy nawet Knin?
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 12.06.2023 10:41

dids76 napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Tak samo jest jadąc Karlovac-Split. Można autostradą która w sezonie potrafi się nieraz nieźle przytkać lub mogą zamknąć tunel z powodu wiatru, a wtedy jazda starą 1 przez Plitvice jest szybsza i bez płatna.

Nie reklamuj bo się tłok tam zrobi :oczko_usmiech: :mrgreen:
Ja ruszam w piątek i w tym roku chcę wypróbować Twoją trasę, czyli Czechy - Austria z winietami a potem Węgry bez winiet.
Chorwacja oczywiście D1 :wink:


Czołem Dids76 - możesz przybliżyć trasę Wielbiciela, w innym wątku poruszałeś temat żeby zrobić odskocznię od trasy przez Słowenię i zaciekawiłeś mnie tym. Tylko zastanawiam się w którym miejscu na Węgrzech wskakujesz, bo domyślam się że chcesz jechać 86 a nie M86, kierujesz się na Kőszeg?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 12.06.2023 11:04

Lawliet napisał(a):
Wiem, że wątek dotyczy Słowenii :wink:
Panowie dids76 i wielbiciel :papa:
Gdzie wjeżdżacie z D1 z powrotem na autostradę? Przed tunelem w Gornja Ploca czy ciśniecie dalej na Gracac czy nawet Knin?

Ja jadę D1 aż do Splitu bo tam ładuję się na prom.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 12.06.2023 11:07

rocker napisał(a):Czołem Dids76 - możesz przybliżyć trasę Wielbiciela, w innym wątku poruszałeś temat żeby zrobić odskocznię od trasy przez Słowenię i zaciekawiłeś mnie tym. Tylko zastanawiam się w którym miejscu na Węgrzech wskakujesz, bo domyślam się że chcesz jechać 86 a nie M86, kierujesz się na Kőszeg?

W tym roku planuję jechać Ostrava - Brno - Wiedeń - A3 - S31 - Kőszeg i w Szombathely wjechać na darmową już 86. :papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 12.06.2023 12:52

Jechałem parę lat temu tą alternatywną trasą, tyle że znacznie dalej, zjeżdżałem dopiero na Klagenfurt. S6 i potem S36 są jak najbardziej w porządku, z dość spokojnym ruchem. Nie jechałem S35.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 12.06.2023 13:39

dids76 napisał(a):
rocker napisał(a):Czołem Dids76 - możesz przybliżyć trasę Wielbiciela, w innym wątku poruszałeś temat żeby zrobić odskocznię od trasy przez Słowenię i zaciekawiłeś mnie tym. Tylko zastanawiam się w którym miejscu na Węgrzech wskakujesz, bo domyślam się że chcesz jechać 86 a nie M86, kierujesz się na Kőszeg?

W tym roku planuję jechać Ostrava - Brno - Wiedeń - A3 - S31 - Kőszeg i w Szombathely wjechać na darmową już 86. :papa:


dzięki za info, tak właśnie myslałem, daj znać jak trasa minęła. Co prawda do mojego wyjazdu jeszcze bardzo dużo czasu, ale już będę miał jakieś pojęcie.
A wyjazd z Węgier którędy? przez Lendavę czy do Letenye jedziesz?
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 12.06.2023 13:40

dids76 napisał(a):
Lawliet napisał(a):
Wiem, że wątek dotyczy Słowenii :wink:
Panowie dids76 i wielbiciel :papa:
Gdzie wjeżdżacie z D1 z powrotem na autostradę? Przed tunelem w Gornja Ploca czy ciśniecie dalej na Gracac czy nawet Knin?

Ja jadę D1 aż do Splitu bo tam ładuję się na prom.

A ja dalej jadę do Caporice i tu zjazd na D!, jadę na sam koniec Hr.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 12.06.2023 14:45

kombiak napisał(a):Czy ktoś może jechał/jeździ z Wiednia do Graz ("górą" ) przez S6 i S35 , zamiast przez A2 ("dołem") ? Ktoś może podzielić się doświadczeniami - która subiektywnie lepsza ?

U mnie zawsze decyduje chwila przed samym węzłem :) Kiedyś jak się nie będę umiał zdecydować to mogę się nie wyrobić na węźle ;)
IMHO, S6/S35/A6 jest bardziej widokowa, o mniejszym natężeniu ruchu (zawsze miałem totalne pustki - przejeżdżam ten odcinek zawsze rano). Ostatnie kilka razy jechałem właśnie tą trasą. Czas przejazdu podobny, jakieś 8 km więcej. Możesz śmiało wybrać tą trasę. Graz niewidoczny praktycznie. Miasto omija się głównie jadąc bardzo fajnym tunelem (https://en.wikipedia.org/wiki/Plabutsch_Tunnel)
Jadąc trasą S6/S35/A6 masz większą szansę na pomyłkę ale w dobie elektronicznych wspomagaczy to nie problem.
Polecam chociaż raz pojechać tą trasą najlepiej w dzień bo w nocy nie sposób dostrzec jej główne walory.

W tym roku znów nie wiem jaki wybiorę wariant :)
Jak będzie widno to szanse na wybór S6 będą większe.
Jakov
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.04.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jakov » 12.06.2023 15:04

Pytanie do bardziej doświadczonych w tych rejonach : jadę z Opolszczyzny do Varaždin i nie umiem się jakoś zdecydować którą drogą się wybrać. Wyruszać chcę początkiem lipca w sobotę o 2 w nocy. I tu się pojawiają warianty :

a ) Racibórz -> Karvina -> Czadca -> Bratysława -> Szombathely -> Dolga Vas -> Varażdin ( omijam winietę w CZ )
b ) Racibórz -> Ostrava -> Brno -> Wiedeń -> Koszeg -> Dolga Vas -> Varażdin

Nie chodzi mi na przesadnych wątpliwych oszczędnościach na winietach ( wiadomo ale że nie chcę kupować winiety na 10km austostrady ), bardziej zależy mi na w miarę płynnej jeździe . Chyba, że ma ktoś jeszcze jakąś sprawdzoną alternatywną drogę to za wszystkie rady z góry dziękuję.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 12.06.2023 15:13

Jakov napisał(a):Pytanie do bardziej doświadczonych w tych rejonach : jadę z Opolszczyzny do Varaždin i nie umiem się jakoś zdecydować którą drogą się wybrać. Wyruszać chcę początkiem lipca w sobotę o 2 w nocy. I tu się pojawiają warianty :

a ) Racibórz -> Karvina -> Czadca -> Bratysława -> Szombathely -> Dolga Vas -> Varażdin ( omijam winietę w CZ )
b ) Racibórz -> Ostrava -> Brno -> Wiedeń -> Koszeg -> Dolga Vas -> Varażdin

Nie chodzi mi na przesadnych wątpliwych oszczędnościach na winietach ( wiadomo ale że nie chcę kupować winiety na 10km austostrady ), bardziej zależy mi na w miarę płynnej jeździe . Chyba, że ma ktoś jeszcze jakąś sprawdzoną alternatywną drogę to za wszystkie rady z góry dziękuję.

a ) Racibórz -> Karvina -> Czadca -> Bratysława -> Szombathely -> Dolga Vas -> Varażdin ( omijam winietę w CZ ) - jechałem kilka razy, najgorszy odcinek do Żyliny. W nocy nie ma ruchu ale wybierz raczej opcje Bohumin - Karvina niż Gołkowice. Droga o wiele lepsza.
b ) Racibórz -> Ostrava -> Brno -> Wiedeń -> Koszeg -> Dolga Vas -> Varażdin nie jechałem, ale pojadę w piątek :wink:
C) Racibórz -> Ostrava -> Brno -> Bratysłava -> M86 -> Szombathely -> Dolga Vas -> Varażdin - jechałęm kilka razy i ta trasa mi pasuje najbardziej. Dochodzi jednak dodatkowa winieta na Czechy. :papa:
Jakov
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.04.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jakov » 12.06.2023 15:53

Serdeczne dzięki za info. Jakbyś znalazł chwilę to podziel się wrażeniami z opcji "B" i szerokości w piątek :)
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 12.06.2023 19:37

markid napisał(a):Co sądzicie o takim wariancie trasy Kielce - Split (SK - AU - SL).
https://goo.gl/maps/XdiVn2Zp31mDCUMc6
Chodzi mi zasadniczo o odcinek pomiędzy Bratysławą, a Zagrzebiem przez obwodnicę Wiednia (D4, A6, A4, S1, A2), Gratz, Maribor, zamiast przez Szobathely (Węgry). Trasa trochę dłuższa od tej przez Węgry ale całość to autostrady lub trasy szybkiego ruchu.
Wiecie może czy na południowej obwodnicy Wiednia (A6, A4, S1) występują spowolnienia ?

A skoro z Kielc, to czemu nie tak: https://goo.gl/maps/aEJHGXA8uWepmJht6
W trasie podanej przez Ciebie za najbardziej problematyczny (potencjalnie) odcinek widziałbym wsch. obwodnicę GOP i Węg. Górkę.
Damian_80
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 28.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian_80 » 12.06.2023 19:54

Czy ktoś może jechał/jeździ z Wiednia do Graz ("górą" ) przez S6 i S35 , zamiast przez A2 ("dołem") ? Ktoś może podzielić się doświadczeniami - która subiektywnie lepsza ?


Ja jechałem kilkukrotnie, w obu kierunkach. Z moich obserwacji - nie polecam w deszczu. Raz się tamtędy wybrałem w deszczu, to w tunelu jechałem szybciej niż poza nim. Kiedyś gdzieś czytałem, żeby tamtędy nie jechać w deszczu, ale wiadomo, trza się na własnej skórze przekonać. Bez deszczu - polecam. Fajne widoki i ciekawie poprowadzona trasa.
kombiak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 14.04.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kombiak » 12.06.2023 21:15

Maxredaktor, Yooshky, Damian_80,
dzięki za podpowiedzi, już wiem że z samej ciekawości "skoczę" przez S6. Tylko z widokami marnie , bo Austria w moim przypadku to środek nocy .
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 13.06.2023 07:33

empire13 napisał(a):(...) Cała Austria bez wyjątków? (...)
Troszkę "dostudiowałem" temat i... stwierdziłem, że mi się w zeszłym roku upiekło (pobyt w Wiedniu i jazda przez Niederösterreich i Steiermark :oops: ).
Tak to wygląda:
Karte_Österreich_Bundesländer.svg.png

Na czerwono obszary, w których trzeba mieć plakietkę ekologiczną (od kategorii N1 i wyżej)
Ta czerwona "kropka" w landzie Oberösterreich to miasto Linz.
(Tirolu nie zaznaczałem, bo tam zakazy obowiązują od kategorii N2)
Plakietkę potrzebują samochody zarejestrowane jako ciężarówki. Nawet te małe do 3,5 tony (N1).
(czyli np. Peugeot Traveller nie potrzebuje, a Peugeot Expert już tak :oops: )
Poruszać się tam mogą samochody z plakietką przynajmniej Euro 3.
Plakietka kosztuje coś około 30 € (w punktach ÖAMTC - odpowiednik niemieckiego ADAC) i jest "dożywotnia" (bo powiązana z numerem VIN, a nie z numerem rejestracyjnym).

Za "niemanie" plakietki: kara do 2.180 €

Dla chcących podrążyć sobie temat: https://www.umwelt-pickerl.at/

W tym roku jadę tylko przez zielony obszar, ale już mam wybrany punkt zakupu po drodze, żeby w przyszłości mieć spokój i "czyste sumienie".
Napiszę po zakupie, "co, jak i ile".
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 347
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone