Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 13.06.2023 20:33

msz napisał(a):Hej wszystkim

Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?

130, tak samo jak na autostradzie.
Sam kiedyś sprawdzałem, bo sądziłem, że 110. Ale jednak 130.
Sprawdziłem, bo najczęściej jeżdżę S36-S35, aby uniknąć wspomnianej tu już monotonii na autostradzie Wiedeń - Graz.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 13.06.2023 21:08

Marsallah napisał(a):(...) 130, tak samo jak na autostradzie.
Sam kiedyś sprawdzałem, bo sądziłem, że 110. Ale jednak 130.
Sprawdziłem, (...)
To ja też rzeknę - jak w pokerze: sprawdzam.
Czy możesz podać źródło tej informacji?

A z mojej strony, aby nie przeciągać, podam jeszcze jedno źródło (oprócz tego kilka postów wyżej):
https://de.wikipedia.org/wiki/Stra%C3%9 ... 6sterreich
wikipedia napisał(a):Die Höchstgeschwindigkeit auf Autostraßen beträgt wie auf Freilandstraßen für PKW und Motorräder 100 km/h, es sei denn, Verkehrszeichen erlauben eine andere Geschwindigkeit.
translator napisał(a):Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 100 km/h dla samochodów i motocykli, tak jak na drogach otwartych, chyba że znaki drogowe zezwalają na inną prędkość.
Przekreśliłem autostradę, bo translator (źle) przetłumaczył "Autostraße" jako Autostradę.


I takie pytanie "w przestrzeń" :roll: :
po co szukać, starać się, tracić czas na pomoc komuś,
jak i tak zawsze zostanie wrzucona jakaś "sprawdzona rewelacja"?
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 13.06.2023 21:39

msz napisał(a):Hej wszystkim

Wiecie może jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych w Austrii?
Wszędzie jest tylko informacja o autostradach, nie mogę znaleźć nic o drogach ekspresowych.
Czyżby 100km/h?


paragraf 58 limity prędkości https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassu ... r=10011385
znaki drogowe (między innymi) https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassu ... r=10011336
mietas69
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 02.02.2020
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) mietas69 » 13.06.2023 22:31

włącz sobie nawigację waze w ustawieniach dodaj tylko winiety Słowacji i Węgier i jedż śmiało przez Czechy ja tak jechałem i prowadzi przez Czechy i Słowenię tylko bezpłatnymi.Zawsze jeżdziłem przez Zwardoń ,ale w tym roku pojechałem do i z przez Czechy i to jest jazda ,byłem na autostradzie do Żyliny pół godziny wcześniej jazda płynna
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 14.06.2023 11:13

Marsallah napisał(a):130, tak samo jak na autostradzie.
Sam kiedyś sprawdzałem, bo sądziłem, że 110. Ale jednak 130.
Sprawdziłem, bo najczęściej jeżdżę S36-S35, aby uniknąć wspomnianej tu już monotonii na autostradzie Wiedeń - Graz.


To miałeś spory fart jadąc 130 km/h po S35. Ta droga na całym odcinku jest oznaczona znakiem

Obrazek

W przepisach austriackich nie za bardzo istnieje pojęcie "droga ekspresowa" a ww. znakiem mogą być oznaczone drogi krajowe/federalne/drogi samochodowe (Schnellstraße, Autostraße) które mogą być jednojezdniowe nawet z ograniczeniem prędkości do 60 km/h. Na takich drogach obowiązuje maks. 100 km/h.
Wiele "ekspresówek" (Schnellstraße, Autostraße) ma konstrukcję taką samą jak autostrady (Autobahn) dlatego oznaczane są międzynarodowym znakiem autostrady i można się na nich poruszać z autostradową prędkością do 130 km/h.

Wyraźnie widać różnice konstrukcyjne S35 po zjeździe z S6 (mniejsze promienie łuków, mniejsza szerokość psów ruch u i pasa awaryjnego a często brak takiego pasa, inna konstrukcja łącznic...)

Nie jestem specjalistą, kilka (-naście) lat temu zadałem sobie trud wyszukania tych informacji.

EDIT:

Droga oznaczona jako "ekspresówka" i "kilometr" dalej i kolejny...
Pojedziesz 130km/h jak po autostradzie?
Ostatnio edytowano 14.06.2023 11:40 przez yooshky, łącznie edytowano 1 raz
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 27.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 14.06.2023 11:27

wielbiciel napisał(a):Z Bratysławy szybciej będziesz miał A6_A4_Parndorf_50_Eisenstadt_S31_S4 (Wiener Neustadt). Ten kawałek krajówki (50)jest szybki, praktycznie cały czas 100km/h, reszta też. Tak kiedyś jeździłem, minimalny ruch.
Jadąc A6-A4 (na Wiedeń) możesz skutecznie spowolnić swoje tempo lub nawet stanąć w sporym korku na wjeździe z kierunku Bratysławy.

Dzięki, przyjrzę się.
Mam wrażenie, że kiedyś już tą trasą przez Parndorf i Eisenstadt jechałem (kilkanaście lat temu) tylko wtedy nie było jeszcze A6, A4, S31 i S4. Wtedy jechało się tak sobie tzn. tak jak się jedzie zwykłymi drogami krajowymi. Plus, że omija się Wiedeń.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 14.06.2023 12:01

msz napisał(a):Dziękuje, teraz juz to widzę na Google Maps. S6 chyba faktycznie można 130km/h ale już S35 już jest chyba "zwykłą" drogą ekspresową i można max 100km/h. Dobrze rozumiem?


Moim zdaniem słusznie rozumiesz.
Na tym zdjęciu widać początek S35: https://goo.gl/maps/8S8kr1qicCeuiPUG9
msz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 28.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) msz » 15.06.2023 09:28

maxredaktor napisał(a):
msz napisał(a):Dziękuje, teraz juz to widzę na Google Maps. S6 chyba faktycznie można 130km/h ale już S35 już jest chyba "zwykłą" drogą ekspresową i można max 100km/h. Dobrze rozumiem?


Moim zdaniem słusznie rozumiesz.
Na tym zdjęciu widać początek S35: https://goo.gl/maps/8S8kr1qicCeuiPUG9


Dziękuje


A tutaj widać wjazd na S6 i jest oznakowany jak autostrada wiec wg mnie można 130km/h :D

https://www.google.com/maps/@47.5903199 ... ?entry=ttu
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 15.06.2023 14:39

yooshky napisał(a):
Marsallah napisał(a):130, tak samo jak na autostradzie.
Sam kiedyś sprawdzałem, bo sądziłem, że 110. Ale jednak 130.
Sprawdziłem, bo najczęściej jeżdżę S36-S35, aby uniknąć wspomnianej tu już monotonii na autostradzie Wiedeń - Graz.


To miałeś spory fart jadąc 130 km/h po S35. Ta droga na całym odcinku jest oznaczona znakiem

Obrazek

W przepisach austriackich nie za bardzo istnieje pojęcie "droga ekspresowa" a ww. znakiem mogą być oznaczone drogi krajowe/federalne/drogi samochodowe (Schnellstraße, Autostraße) które mogą być jednojezdniowe nawet z ograniczeniem prędkości do 60 km/h. Na takich drogach obowiązuje maks. 100 km/h.
Wiele "ekspresówek" (Schnellstraße, Autostraße) ma konstrukcję taką samą jak autostrady (Autobahn) dlatego oznaczane są międzynarodowym znakiem autostrady i można się na nich poruszać z autostradową prędkością do 130 km/h.

Wyraźnie widać różnice konstrukcyjne S35 po zjeździe z S6 (mniejsze promienie łuków, mniejsza szerokość psów ruch u i pasa awaryjnego a często brak takiego pasa, inna konstrukcja łącznic...)

Nie jestem specjalistą, kilka (-naście) lat temu zadałem sobie trud wyszukania tych informacji.

EDIT:

Droga oznaczona jako "ekspresówka" i "kilometr" dalej i kolejny...
Pojedziesz 130km/h jak po autostradzie?


Ja nie mówię, że tyle jeżdżę, bo na wielu odcinkach S6/S35 boję się pocisnąć nawet 100... Po prostu kiedyś mnie to zaciekawiło i sprawdziłem. Nie wiem, może przepisy się potem zmieniły. Tamtędy jeżdżę nie po to, żeby było szybciej, tylko żeby było ciekawiej - lubię te widoki.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 15.06.2023 21:20

Marsallah napisał(a):Ja nie mówię, że tyle jeżdżę, bo na wielu odcinkach S6/S35 boję się pocisnąć nawet 100... Po prostu kiedyś mnie to zaciekawiło i sprawdziłem. Nie wiem, może przepisy się potem zmieniły. Tamtędy jeżdżę nie po to, żeby było szybciej, tylko żeby było ciekawiej - lubię te widoki.


OK, nadinterpretacja z mojej strony, sorki ;)
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 16.06.2023 21:00

mietas69 napisał(a):włącz sobie nawigację waze w ustawieniach dodaj tylko winiety Słowacji i Węgier i jedż śmiało przez Czechy ja tak jechałem i prowadzi przez Czechy i Słowenię tylko bezpłatnymi.Zawsze jeżdziłem przez Zwardoń ,ale w tym roku pojechałem do i z przez Czechy i to jest jazda ,byłem na autostradzie do Żyliny pół godziny wcześniej jazda płynna

Tak właśnie robię i mimo tego pokazuje mi trasę przez Austrię, co robię źle? Przy okazji jak w Waze dodać punkty pośrednie?
mietas69
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 02.02.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) mietas69 » 17.06.2023 06:44

Ustawienia następnie winietki i dodaj tylko Słowacja i Węgry i powinna poprowadzić tylko przez Czechy bezpłatnie a potem przez Słowacje i Węgry punkt pośredni dodajesz po wyznaczeniu trasy z prawej strny naciśnij ^ i wpisz na przykład jakąś stację benzynową lub parking po drodze.Szerokości
mahum
Odkrywca
Posty: 118
Dołączył(a): 20.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahum » 17.06.2023 12:52

O co chodzi z ta jazdą przez Słowacje i Węgry w przypadku jazdy naszą A1 z Polski?
Jaki ma to sens, skoro każda nawigacja, łącznie z najdokładniejszą - google maps kieruje przez Ostrawę, Brno, Mikulov, Wiedeń, Graz, Maribor - oczywiście głównie drogami klasy A i S?
W Polsce do granicy jedzie się elegancko, później małe ograniczenia prędkości w okolicach Ostrawy, dalej jadę na Prerov aby ominąć Ołomuniec, przejeżdżam przez to miasteczko, pusta autostrada do Brna, gdzie z reguły przejazd jest mało problematyczny, autostrada w kierunku Mikulova, zwężenie przed słynną groblą, ale ruch płynny, a od granicy z Austrią cały czas A i S. Jeśli nie ma wypadków, to jest to zdecydowanie najszybsza trasa.
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 17.06.2023 13:45

Zapominasz o licznych ograniczeniach po drodze, i zakorkowanym Wiedniu ( no moze oprócz nocy) .
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 17.06.2023 17:43

mahum napisał(a):O co chodzi z ta jazdą przez Słowacje i Węgry w przypadku jazdy naszą A1 z Polski?
Jaki ma to sens, skoro każda nawigacja, łącznie z najdokładniejszą - google maps kieruje przez Ostrawę, Brno, Mikulov, Wiedeń, Graz, Maribor - oczywiście głównie drogami klasy A i S?


Po pierwsze: wieczne remonty w Czechach.
Po drugie: zakorkowany Wiedeń.
Po trzecie: do ubiegłego roku przeważającym argumentem było wieczne zakorkowane przejście graniczne w Macelj. Teraz tego argumentu już nie ma.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 349
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone