Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Yaroo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 78
Dołączył(a): 09.01.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yaroo » 25.03.2023 01:31

Po dzisiejszym meczu utwierdziłem się tylko, że Słowacja, Węgry to najlepszy wybór ;)
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 25.03.2023 03:57

ziemniak napisał(a):Ostatnio na forum ktoś wrzucił ciekawą kombinację CZ-A-H-SLO (z Wiednia do Szombathely) bez winiet w H i SLO. Kusi mnie żeby wypróbować i przełamać nazwijmy to nudę.


Czy miałbyś w wolnej chwili czas, aby rozpisać tę trasę miastami od pierwszego w Czechach do bramek w Chorwacji? Chodzi o stworzenie pewnych (sprawdzonych) punktów pośrednich wraz z upewnieniem się, że taki plan faktycznie pozwoli na jazdę bez winiet H & SLO oraz sprawdzenie ilości km do przebycia w takim wariancie :idea:
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 713
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 25.03.2023 10:56

Trasa Brno - Szombathely (przez Wiedeń)

- zjazd nr 194 z D1 na 52/D52
- granica w olokolicy miasta Mikulov
- w (A) kontynuacja 7/A5
- obwodnica Wiednia S1/S2/A23/A2
- zjazd na A3 - kierunek: (H) Eisenstadt / Neusiedler See
- zjazd na S31 - kierunek: Gyor (ciężarówka) / (H) Eisenstadt / Neusiedler See
- kontynuacja 61a Szombathely (H)
- granica
- kontynuacja 87 do Szombathely
- w Szombathely raczej warto przjechać przez centrum
(krótszy czas przezjazdu i 4 km mniej niż obwodnicą)

nr0.jpg


Tutaj standardową drogą przez Słowację pokazuje 20 minut krócej, ale to wszystko w zależności kiedy sprawdzamy.
Wieczorem te czasy zrównają się, a w godzinach szczytu przez Wiedeń będzie godzinę dłużej.

Za Szombathely trzymamy się cały czas drogi nr 86
do 12 km.

Dalej są dwie opcje w zależności od cen paliwa w Słowenii i Chorwacji i innych upodobań.

Trasa nr 1 prez Lenti (z pominięciem M70) - 74 km

- kierujemy się kolejno na Lenti / Letenye
- skręt w lewo na Kerkateskand / Szécsiszigeti
- skręt w prawo na Dobri
- skręt w lewo na Letenye
- w Letenye skręt w prawo na 7 Letenye (granica)
- uwaga! tuż przed granicą jest rondo, na którym jedziemy prosto!
(znaki sugerują żeby skręcić w prawo na przejście dla osobówek)
(my jedziemy prosto na Zagreb / Letenye (ciężarówka)
- mijamy budki kontroli granicznej, stacja INA i wjeżdżamy na autostradę

nr1.jpg


Trasa nr 2 prze Dolga Vas (z pominięciem A5) - 62 / 57 km

- nie skręcamy na Lenti tylko prosto do granicy
(za chwilę przy rondzie mijamy nazwijmy to restaurację Hetesi Csarda,
kiedyś chciałem zjeść obok w Yellow House, ale nie dało się tam zaparkować,
tym sposobem trafiłem do lokalu obok, w którym klimat jest niesamowity,
choć niektórych może odstraszać, zestaw dnia 5 euro, ale w forintach wychodzi taniej,
polecam, podanie dań też oryginalne, taka swojska kuchnia bardziej polska niż węgierska)
- na granicy mijamy stację Petrol na której warto zatrzymać się jeśli ceny w SLO będą niższe niż HR
(dobrze zaopatrzona, toalety w porządku)
- uwaga! za stacją na rondzie drugi zjazd, tj. w lewo znak na Dolga Vas
- kierujemy się na Cakovec (HR) / Mursko Sredisce, droga 109
- tuż za granicą mamy stację INA jeśli zdecydujemy się tankować w Chorwacji
- dalej mamy możliwość przejazdu przez Cakovec do wjazdu nr 2 - A4
- lub ominięcie Cakovec i obwodnicą Varazdin do wjazdu nr 4 - A4

nr2.jpg


Mam nadzieję, że o to chodziło i dobrze opisałem trasy. Przerabiałem dużo wariantów Częstochowa - Zagrzeb. Z racji nie tylko wakacji, ale też z racji pracy. Tylko ja jeżdżę głównie w nocy. Każda droga ma swoje plusy i zwolenników. Jednak po oddaniu M15 i M70 (jeśli decydujemy się na zakup winiet) to opcja CZ-SK-H jest zdecydowanie najszybsza. Dobrą alternatywą może być pominięcie winietowych Czech. Wtedy zjeżdżamy z A1 w Mszanie lub Żorach (w zależności od pory dnia) i kierujemy się na Cieszyn, w Czechach bezpłatnymi autostradami/drogami do granicy z Słowacją i dalej D3 do Bratysławy.

:papa:
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 27.03.2023 20:12

Kuba, bardzo dobra robota - dziękuję :!:

W tym roku chyba zdecyduję się na wariant 2, chyba że winiety jednodniowe zdążą wprowadzić do wakacji...
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 27.03.2023 20:30

Jak mam słowacką winietę 365 dni do listopada to mi połowę wrócą?
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 27.03.2023 21:40

Trasa nr 1 przez Lenti (z pominięciem M70) - 74 km
Na tym odcinku należy jechać zgodnie z przepisami, chłopaki stoją w rejonie Muraratka i suszą. Przed Letenye natrafiłem na ogromne stado saren stojących na drodze, stały za zakrętem, więc otrzeźwienie nastąpiło momentalnie, a co ciekawe nie chciały zejść z drogi.
W/w drogą Cz-A-H-Hr jechaliśmy kilkukrotnie, tym bezpłatnym odcinkiem Lenti-Gorican dwa razy.
Odcinek Kószeg-Szombathely trochę połatany z kilkoma przejazdami kolejowymi.
Uwaga! GM prowadzi przez centrum Szombathely, co w dzień jest nieporozumieniem.
W tym roku ponownie tak pojedziemy tzn. bez węgierskiej winiety (Cz+A), tylko jeszcze się zastanowię czy przez stare przejście Gorican czy przez Lendawa-Mursko Średice, a dlaczego ponieważ w Dolga Vas w pierwszy weekend września zawsze był festyn i od ronda (tego za przejściem) była zamknięta droga z piątku na sobotę.
Ogólnie bardzo fajna trasa, czasowo lepiej niż przez Mureck-Ptuj. Polecam!!!
Struś
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 17.04.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Struś » 17.04.2023 20:06

Witam,

w tym roku po raz pierwszy wybieram się do Chorwacji.

Nie zależy nam na czasie dojazdu (zamierzamy poświęcić na to 3 dni), dlatego przy okazji postanowiliśmy zaoszczędzić na winietach.

Czy trasa proponowana przez GM Wrocław - Jeziora Plitwickie (Rakovica) naprawdę w całości będzie bezpłatna? - niestety jako nowy użytkownik nie mogę wkleić linka do trasy, stąd pokręcona mapa.
wro - rak.jpg


Najbardziej "śmierdzi" mi odcinek na początku Austrii, gdzie każe mi jechać A5 zamiast zjechać na 7 za Poysdorf oraz przejazd przez Słowenię.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie porady.
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 17.04.2023 20:29

odcinek od Szombathely do zjazdu z obwodnicy Zagrzebia wydaje się być tym bezpłatnym (na ile mogę dojrzeć na Twoich zrzutach) - przejazd przez Słowenię jest bezproblemowy, musisz tylko zwrócić uwagę, by na pierwszym rondzie za granicą Hu-Slo pojechać w lewo, a nie prosto. Jeśli w GMaps ustawisz prowadzenie po trasie bez opłat, powinno Cię tam bez problemu poprowadzić.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1970
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 17.04.2023 20:46

Dla pewności odpaliłbym w aucie navi mapy.cz
Warto też sprawdzić trasę na ich stronie. Wg mnie wiarygodniejsze od Googla.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 17.04.2023 20:52

Pytanko odnosnie objazdu- nowego mostu przed Praga. Czy już jest lepiej oznaczony?Jadąć do cro bez problemu wjechałem ale wracając już kręciłem...
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 17.04.2023 20:58

Struś napisał(a):Najbardziej "śmierdzi" mi odcinek na początku Austrii, gdzie każe mi jechać A5 zamiast zjechać na 7 za Poysdorf

I masz rację! Z tego co pamiętam, znaki płatnej autostrady pojawiają się zaraz za przejściem granicznym Mikulov/Dresenhofen, już na pierwszym rondzie.

PS:
Jest faktycznie tak, jak pamiętałem:

Początek A5 w Drasenhofen.jpg

https://www.google.com/maps/@48.7715514 ... 2!1b1!2i36

oraz przejazd przez Słowenię.

Przejazd tą trasą przez Słowenię jest nieco "tricki", bo słoweńscy policjanci całkowicie bezprawnie karali mandatem kierowców nieposiadających winiet na krótkim bezpłatnym odcinku od przejścia granicznego, do ronda, od którego zaczyna się płatna autostrada.
Na ten temat toczyła długa dyskusja licząca chyba kilkaset komentarzy, tutaj masz link do postu, który wyjaśnia sprawę kompleksowo, chociaż i tak ostateczne rozwiązanie problemu następuje dopiero po kilkudziesięciu następnych postach ;)
post2261925.html#p2261925
Dar!usz
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 09.06.2019
Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dar!usz » 29.05.2023 20:02

Cześć. Czy przez Austrie dla aut osobowych trzeba mieć ekonalepke? Mam mętlik w głowie. Strefy obejmują Wiedeń i obszary przy granicy Słowacji. Szanowni grupowicze coś wiedzą o tym?
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 29.05.2023 20:10

Dar!usz napisał(a):Cześć. Czy przez Austrie dla aut osobowych trzeba mieć ekonalepke? Mam mętlik w głowie. Strefy obejmują Wiedeń i obszary przy granicy Słowacji. Szanowni grupowicze coś wiedzą o tym?


???
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 29.05.2023 20:42

Dar!usz napisał(a):Cześć. Czy przez Austrie dla aut osobowych trzeba mieć ekonalepke?
Na razie tylko od "dostawczaków/transporterów/busików" (klasa N1) wzwyż. Osobówek (jeszcze) nie dotyczy.
https://www.umwelt-pickerl.at/pl/
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 27.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 06.06.2023 13:04

Co sądzicie o takim wariancie trasy Kielce - Split (SK - AU - SL).
https://goo.gl/maps/XdiVn2Zp31mDCUMc6
Chodzi mi zasadniczo o odcinek pomiędzy Bratysławą, a Zagrzebiem przez obwodnicę Wiednia (D4, A6, A4, S1, A2), Gratz, Maribor, zamiast przez Szobathely (Węgry). Trasa trochę dłuższa od tej przez Węgry ale całość to autostrady lub trasy szybkiego ruchu.
Wiecie może czy na południowej obwodnicy Wiednia (A6, A4, S1) występują spowolnienia ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 345
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone