Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 20:30

megidh napisał(a):Ciekawe czy ktoś się pokusił o zliczenie wszystkich antycznych teatrów istniejących w Grecji ?.
8O Chyba nie :lol: A jednak jest 8O Dzięki Kiepura.
Różnicę w wyglądzie widać od razu: pojawił się ruiny proskenionu, a widownia jest teraz świetnie odczyszczona - to pewnie zasługa też tego, że odbywają się tam przedstawienia. W Epidavros stale działają archeolodzy i dążą do odbudowy. Tam co raz coś w ziemi jeszcze znajdują i piszę tu o terenie całego punktu archeologicznego...

Osobiście widziałam (na terenie obecnej Grecji) w kolejności w jakiej odwiedziłam:
1. Aptera (Kreta)
2. Odeon w Koryncie
3. Epidavros
4. Odeon Heroda Attyka (Ateny)
5. Teatr Dionizosa (Ateny)
6. Odeon Agryppy (Ateny) - choć trzeba mieć wyobraźnię...
7. Odeon (rzymski) w Kos
8. Filippi
9. Lindos (Rodos)
10. Odeon w Rodos
Możliwe, że coś małego ominęłam, ale teraz sobie nie przypominam...

I taka ciekawostka - najnowsze odkrycie na Krecie: https://www.focus.pl/artykul/testy-na-z ... lternatywy


Ciekawe ile Paweł ma na swoim koncie :idea:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 19.03.2023 21:23

piekara114 napisał(a):Możliwe, że coś małego ominęłam, ale teraz sobie nie przypominam...



Nie wierzę, że nie byłaś w Delfach. Chyba najpiękniej położony teatr. I wcale nie mały. Przynajmniej z tych co widziałem.
Lista podobna do mojej. Dorzuciłbym nieskromnie jeszcze oprócz Delf, Knossos i Gortynę. Za to Rodos i Kos jeszcze przede mną.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.03.2023 21:32

piekara114 napisał(a): Epidavros
Kupujemy 2 bilety w cenie po 12 eur, syn oczywiście na darmo :D

Jakie to były piękne czasy bez inflacji. My dwa lata później płaciliśmy tez 12€ :)
piekara114 napisał(a):R E W E L A C J A !!!!!
:papa:

W 100% się zgadzam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 21:54

Kiepura napisał(a):Nie wierzę, że nie byłaś w Delfach. Chyba najpiękniej położony teatr. I wcale nie mały. Przynajmniej z tych co widziałem.
No nie byłam. Ja w lipcu trzymam się Grecji północnej, a poza sezonem to wyspy dalsze i raz Peloponez z samymi Atenami (to ta relacja). Odcinek Saloniki-Ateny dopiero przede mną.

Z pięknie położonych teatrów to widziałam ten w Taorminie i w Kourion, choć on jest w pełni odrestaurowany.

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a): Epidavros
Kupujemy 2 bilety w cenie po 12 eur, syn oczywiście na darmo :D
Jakie to były piękne czasy bez inflacji. My dwa lata później płaciliśmy tez 12€ :)
Tu inflacji nie ma, cena bez zmian: http://odysseus.culture.gr/h/2/gh255.jsp?obj_id=14301
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.03.2023 23:27

Teatr w Epidauros jest rewelacyjny , akustyką bije współczesne budowle :) i jest ładnie położony - kiedyś do niego muszę dotrzeć , póki co podziwiam u Ciebie 8)


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.03.2023 08:17

wiola2012 napisał(a):My dwa lata później płaciliśmy tez 12€ :)

Wrzesień 2022 - nadal 12 Euro :)

piekara114 napisał(a):Ciekawe ile Paweł ma na swoim koncie :idea:

Oprócz niektórych z tych które podaliście powyżej przypominam sobie:
- na Peloponezie - Messene
- na kontynencie - Dion, Dodona i Orchomenos
- na wyspach - Delos, Milos, Samotraka, Limnos oraz Eretria na Eubei
Może coś pominąłem :roll: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.03.2023 10:24

kulka53 napisał(a):- na kontynencie - Orchomenos
O tym nie słyszałam. Ale już dodaję do swojej listy.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.03.2023 10:46

piekara114 napisał(a):
megidh napisał(a):Ciekawe czy ktoś się pokusił o zliczenie wszystkich antycznych teatrów istniejących w Grecji ?.
8O Chyba nie :lol: A jednak jest 8O Dzięki Kiepura.


Trafiłam jeszcze na dwie ciekawe listy - ogólnoświatowe:
List of ancient Greek theatres - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_a ... k_theatres

List of Roman theatres - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Roman_theatres
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1379
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 20.03.2023 19:32

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):R E W E L A C J A !!!!!

Rzeczywiście fantastyczny!


Dla mnie też rewelacja :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.03.2023 19:57

środa, 22.05.2019 c.d. Epidavros - muzeum

Opuszczamy już teatr, jest rewelacyjny, ale nie będziemy tu siedzieć do zachodu słońca. Cofamy się ścieżką ku wejściu, aby wejść do mijanego wcześniej muzeum. Budynek z zewnątrz nie wygląda na duży, ale ciągnie się on w głąb, taki długi wagon :D
Obrazek

W muzeum zgromadzono wiele detali elementów architektonicznych…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

… oraz rzeźb, niestety spora część z nich to kopie…
Obrazek

Obrazek

…oczywiście jest też rzeźba założyciela sanktuarium
Obrazek

Asklepios to syn Apolla i nimfy Koronis, która pochodziła właśnie z okolic Epidavrus. Matka Asklepiosa umarła jeszcze przed jego narodzinami, ukarana w ten sposób przez Apollina za rzekomą niewierność, jednak Apollo ulitował się nad nienarodzonym potomkiem i go uratował. Niemowlęciem opiekowała się koza, która je karmiła, i pies, który strzegł kozy i dziecka. Kiedy Asklepios podrósł został oddany go do szkoły centaura Chirona (żył w grocie na Pelionie), który był półczłowiekiem, półkoniem, a zajmował się myślistwem, wróżbiarstwem, gimnastyką i leczeniem (ziołami) ludzi, herosów i bogów. To on przekazał przyszłemu lekarzowi swoją wiedzę na temat różnych dolegliwości i możliwości ich leczenia.
Młody Asklepios udusił węża, zaraz pojawił się następny trzymający w pysku jakieś zioła. Po ich zjedzeniu martwy wąż ożył. Asklepios zabrał te zioła i przy ich pomocy mógł wskrzeszać ludzi. Dlatego też symbolem boga (bo syn Apolla) jest właśnie wąż i z nim jest zawsze przedstawiany. Wąż to też symbol odmładzania się i odradzania, bo węże zrzucają skórę… Dzięki wężom Asklepios poznał tajemnicę wskrzeszania zmarłych, co spowodowało niezadowolenie Zeusa, że ktoś ingeruje w ustanowiony jego prawami porządek świata, więc zabił Asklepiosa, ciskając w niego swoim piorunem. Podobno grób Asklepiosa jest właśnie w Epidavros. Wieść o cudach czynionych przez boskiego uzdrowiciela zdążyła już jednak rozejść się po całej Grecji. Ludzie wierzyli, że Asklepios wciąż żyje – pod powierzchnią ziemi, w postaci mądrego węża posługującego się ludzką mową. Zaczęto wznosić dla niego świątynie, a to położone w Argolidzie w Epidauros szczyciło się wyjątkową sławą. Wierzono bowiem, że to właśnie tu wąż-uzdrowiciel po raz pierwszy wyszedł na powierzchnię ziemi.
Również dzieci Asklepiosa były związane z medycyną: Higieję (Hygiena) nazywano boginią zdrowia, a Panakeja (Panacea) symbolizuje skuteczność leczenia za pomocą uniwersalnego środka przeciwko wszystkim chorobom.
Tyle mitów :D

Wracamy do muzeum - puzzle – dopasuj głowę do tułowia…
Obrazek

A w gablotach można pooglądać używane starożytne narzędzia chirurgiczne…
Obrazek

Pacjentów poddawanych poważnym zabiegom usypiano za pomocą wężowego jadu….

W muzeum spędzam ok. 15 min. i jak wyszłam za zewnątrz i zobaczyłam ilość osób mijająca to miejsce to stwierdziłam, że mało kto tam zagląda…
Więcej informacji o zawartości muzeum znajdziecie na tej stronie.

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.03.2023 20:27

piekara114 napisał(a):W muzeum spędzam ok. 15 min. i jak wyszłam za zewnątrz i zobaczyłam ilość osób mijająca to miejsce to stwierdziłam, że mało kto tam zagląda…


Nie mam nic przeciwko omijaniu przez turystów muzeum , w którym się aktualnie znajduję :oczko_usmiech:
Część turystów na słowa "muzeum" , "skansen" reaguje przynajmniej dziwnie , omijają te przybytki szerokim łukiem :wink:


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.03.2023 15:10

Tak się złożyło, że ostatnio jakoś omijałam wszelkie stanowiska archeo. Jeśli jednak wchodzę, a jest w nim muzeum, to obowiązkowo tam zaglądam, gdyż dzięki temu jest przecież możliwość rozeznania się w historii odwiedzanego miejsca, nawet jeśli eksponaty czasem pochodzą z innych stanowisk :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.03.2023 19:16

Ja z muzeami mam różnie...Lubię mniejsze, nie przytłaczające nadmiarem eksponatów. Nie lubię natomiast galerii z obrazami czy rzeźbami...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.03.2023 19:50

środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa

Po wyjściu w muzeum wchodzimy na teren Sanktuarium. Pierwsze wykopaliska miały miejsce końcem XIX w, potem po II WŚ, a od 1974 r. trwają nieprzerwanie do dziś, równolegle z konserwację tego co już jest odkryte.

Sanktuaria poświęcone Asklepiosowi zakładane były w pobliżu „świętych regionów” (tak też było i w Epidavros) w pobliżu (kawałek za teatrem) jest starsze Sanktuarium Apollo Maleatas (o nim później). Dodatkowo w pobliżu musiało być źródło czystej wody. Położeniu sanktuarium w Epidavros sprzyjał także świetny mikroklimat, czyste powietrze, okoliczne lasy oraz położenie między dwoma wzgórzami.

Mam spory problem z przygotowaniem kolejnych odcinków, bo na teren (wg mnie) wchodzimy od d.. strony, tak jak zdecydowana większość... Na początek trochę informacji jak wyglądało leczenie w sanktuarium, wtedy całe zwiedzanie składa się w jedną całość...

Kto leczył
Leczeniem chorych zajmowali się kapłani (wiedza przekazywana z ojca na syna, zamknięty klan), którzy mieli „duchowe więzi z Asklepiosem”, który poprzez kapłanów wskazywał kierunek leczenia oraz sugerował jakie lekarstwa zastosować….

Jak leczono?
Chorzy wchodzi na teren sanktuarium przez ogromne propyleje z około 300 r.p.n.e. (góra mapki, a my wchodzimy od dołu mapki)....
Obrazek

Następnie chorzy składali ofiarę (ze zwierząt) na ołtarzu, który prawdopodobnie był grobem Asklepiosa. Potem były obrzędy oczyszczające, w tym kąpiel w zimnej wodzie w doryckiej fontannie, w celu oczyszczenia ciała. Potem lekki posiłek prawdopodobnie doprawiony środkiem halucynogennym lub jakimś narkotykiem :roll: W sanktuarium chorzy spędzali pierwszą noc w abatonie (była to długa na około 70 m stoa) na skórach zwierząt ofiarnych. Po zapadnięciu w sen, chorego nawiedzał sam Asklepios, który przekazywał różne informacje pacjentom... Kolejnego dnia chorzy opowiadali swoje sny kapłanom, a ci już ustalali odpowiedni schemat leczenia. Czasami już w nocy, w czasie snu przeprowadzane były proste operacje 8O …narkotyk działał :lol:

W szczytowym momencie rozwoju w sanktuarium przebywało ok. 800 potrzebujących, którzy mieszkali w czasie kuracji w specjalnie wybudowanym w tym celu „hotelu” - katagogejon – dziś pozostały z niego tylko zarysy fundamentów (budowla na planie kwadratu podzielonego na cztery równe części i każda posiadała aż 160 pomieszczeń , wyposażonych nie tylko w podstawowe meble, ale także w sanitariaty (rozlokowanych na prawie 6000 m kwadratowych). Kapłani w czasie kuracji dbali o to, aby chorzy pościli lub odpowiednio się odżywiali, stosowali się do zasad higieny (na terenie są łaźnie), ćwiczyli fizycznie (jest stadion) i wypoczywali (w końcu często na leczenie dotarli z odległych regionów). Chorzy poddawani byli masażom oraz korzystali z dobrodziejstw leczenia ziołami. Uciekano się tam także do egzorcyzmów, magii oraz do form znanych z dzisiejszej psychoterapii. Najczęściej pobyt chorego w Epidauros trwał 3-4 dni. Sposób leczenia musiał być skuteczny, gdyż na terenie odnaleziono wiele przedmiotów wotywnych, na sukces wpływ miała zapewne też ogromna wiara leczonych.
Tym, którym kapłani nie umieli pomóc, odsyłano do domów z różnych powodów lub np. wyznaczając odległe terminy. W międzyczasie zwykle chory umierał a statystyka wyleczenia była świetna, stuprocentowa :lol: bo zgodnie z założeniami na terenie sanktuarium nikt nie mógł umrzeć ani się narodzić...

Epidavros stał się największym centrum uzdrawiania w starożytności, a dzięki środkom pozostawianym w podzięce za uleczenie można było sfinansować budowę wielu budynków, jak np. świątynię Apolla, rezydencje kapłanów, hotele dla pielgrzymów, stadion, no i oczywiście teatr. W ten sposób cały kompleks z czasem mocno się rozbudował tworząc swoiste miasto. Na tym terenie zidentyfikowano prawie 50 różnych obiektów (niektóre to dosłownie resztki), najstarsze pochodzą z VI w.p.n.e., a najmłodsze z II w.n.e. (biblioteka) i z V w. (wczesnochrześcijańska bazylika).
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.03.2023 19:55

piekara114 napisał(a):Ja z muzeami mam różnie...Lubię mniejsze, nie przytłaczające nadmiarem eksponatów. Nie lubię natomiast galerii z obrazami czy rzeźbami...

Ja za muzeami nie przepadam, ale jak już obok nich jestem, to zajrzę. No chyba żeby bilety są bardzo drogie, to wtedy odpuszczam. Ale też wolę mniejsze muzea, które można obejść w stosunkowo krótkich czasie. Wielkie muzea mnie odstraszają.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone