Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 16.03.2023 13:27

Super, że wróciłaś do relacji. My mimo że do Nafplio (wg. p. Ewy tej nazwy najcześciej używają tubylcy chociaż na znakach drogowych można znaleźć różne wersje) mieliśmy blisko i byliśmy wiele razy to na teren Akronafplia nie dotarliśmy. Plan był ale jakoś nie udało się go zrealizować :wink: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2023 20:47

My planu na Nauplion (ta forma bardziej mi pasuje) nie mieliśmy, chodziliśmy tam, gdzie nas oczy i nogi poniosły.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2023 21:12

wtorek, 21.05.2019 c.d. – Nauplion c.d.

Schodzimy do centrum miasta, po drodze słyszymy śpiewy, które dochodzą z mijanego kościoła. Dyskretnie zaglądam do środka, a tam trwa występ chóru…
Obrazek

Idziemy dalej…
Obrazek

Obrazek

…trafiamy na włoskie lody…
Obrazek

…i dochodzimy do Placu Syntagma…
W historii miasta ważny jest rok 1823 – od tego roku Nauplion funkcjonuje jako nieoficjalna stolica Grecji. Oficjalnie tą funkcję objęła w 1829 r. Pierwszy parlament funkcjonuje w budynku dawnego meczetu (widzieliśmy go z Akropolu). 2 lata później w 1831 r. Joanis Kapodastris (ojciec greckiej niepodległości) zostaje zamordowany przez swoich politycznych przeciwników na schodach jednego z kościołów. Staraniem międzynarodowych mocarstw w Grecji przywrócono monarchię, na tronie osadzono Ottona Bawarskiego – przez 3 lata jego siedzibą była twierdza Palamidi, potem stolicę przeniósł do Aten, a najważniejszy plac Nauplion nosi obecnie tą samą nazwę jak ten w Atenach…
Na placu pierwsze co mi się rzuca w oczy to przestrzeń i stary meczet bez minaretu. W budynku meczetu , po odzyskaniu niepodległości mieściła się pierwsza grecka szkoła, a dziś jest w nim kino i teatr…
Obrazek

Drugi budynek zwracający uwagę jest na przeciwległym boku placu – Muzeum Archeologiczne, ale na fotkę się nie załapał. Idziemy dalej prosto i trafiamy na nabrzeże i kolejny plac Filellinon. Na środku placu stoi pomnik poświęcony pamięci francuskich żołnierzy poległych podczas walk w regionie podczas II wojny światowej, druga wersja na jaką trafiłam to poświęcony walczącym w walkach o niepodległość w 1821 (nie mam zdjęcia tablicy, aby rozszyfrować napis), w tle ruiny zamku Akronafplii…
Obrazek

…a jak odwrócimy się w lewo to widać twierdzę Palamidi…
Obrazek

…a jak w prawo to twierdzę Bourtzi
Obrazek

I tak dotarliśmy na nadbrzeże. Odwracamy się i idziemy wzdłuż nabrzeża..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

… wchodzimy jeszcze w uliczki….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i już przy samochodzie...
Obrazek

…i wracamy do Tolo.
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.03.2023 21:37

Nasz spacer po Nauplion też był leniwy, bez pośpiechu i bez spinania się, żeby jak najwięcej zobaczyć. Po prostu sprawiał nam przyjemność :) .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 16.03.2023 22:09

Fajny spacer. W mojej relacji coś tam jeszcze z Nauplionu pokażę. Bardzo nam przypadło stare miasto do gustu :lol: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2023 22:19

Zgodnie z założeniem, Peloponez leniwie :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.03.2023 06:55

Pierwszy raz widzę wieczorny Nafplion :) .
A jeszcze a propos Myken to same ruiny miasta-twierdzy są faktycznie trochę rozczarowujące ale muzeum i grobowce jak dla mnie są w stanie to zrekompensować :cool:
Na twierdzę w Argos wjedziecie?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.03.2023 08:02

Te kilka zdjęć z nabrzeża to jakby wyciął z Chanii
:)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.03.2023 12:22

Nafplio (ja jednak tę wersję preferuję, chociaż czasem Twojej też używam :wink: ) pięknie pokazane :D . My niestety byliśmy tam zbyt krótko, właściwie to zamiast zwiedzania miasta, obeszliśmy wokół malowniczy cypelek. Powrotu nie planuję, przecież tyle greckich miejsc chciałabym jeszcze zobaczyć...

Wracając do nazw... W Grecji jest wiele :wink: wersji dla jednej miejscowości, gdy się nie pisze po ichniemu, tylko w wersji "europejskiej". Właśnie na Peloponezie mieliśmy spore z tym zamieszanie, gdy jadąc autem w odstępie może 1-2 km trafialiśmy na drogowskazy z różnymi napisami tej samej miejscowości :oczko_usmiech: . Na Krecie też, chociażby Chania pisana była Hania, ale i Xania... Co się zresztą dziwić Grekom, kiedy i u nas na lotniskach różnie z tym bywa, rok temu gdy czekaliśmy na samolot do Aten, zapowiadano samolot do Chanii - która zabrzmiała "Czanija" :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.03.2023 13:46

kulka53 napisał(a):Pierwszy raz widzę wieczorny Nafplion :)
W sumie, Ty rzadko chyba trafiasz w to samo miejsce o rożnych porach dnia.

kulka53 napisał(a):A jeszcze a propos Myken to same ruiny miasta-twierdzy są faktycznie trochę rozczarowujące ale muzeum i grobowce jak dla mnie są w stanie to zrekompensować :cool:
Oj tak, muzeum ratuje trochę to miejsce.

kulka53 napisał(a):Na twierdzę w Argos wjedziecie?
Nie, nie było jej w żadnym moim planie.

tony montana napisał(a):Te kilka zdjęć z nabrzeża to jakby wyciął z Chanii
8O 8O Ani razu nie miałam takiego skojarzenia. Dla mnie Chania dużo bardziej magiczna i klimatyczna.

dangol napisał(a):Nafplio (ja jednak tę wersję preferuję, chociaż czasem Twojej też używam :wink: ) pięknie pokazane :D . My niestety byliśmy tam zbyt krótko, właściwie to zamiast zwiedzania miasta, obeszliśmy wokół malowniczy cypelek. Powrotu nie planuję, przecież tyle greckich miejsc chciałabym jeszcze zobaczyć...
Ja w planie powrotu też nie mam, ale jak będę w bliskiej okolicy to zapewne zaglądnę...

dangol napisał(a):Wracając do nazw... W Grecji jest wiele :wink: wersji dla jednej miejscowości, gdy się nie pisze po ichniemu, tylko w wersji "europejskiej". Właśnie na Peloponezie mieliśmy spore z tym zamieszanie, gdy jadąc autem w odstępie może 1-2 km trafialiśmy na drogowskazy z różnymi napisami tej samej miejscowości :oczko_usmiech:
Ten rożny zapis miejscowości w Grecji potrafi spłatać figla. Inny przykład to też nazwa wyspy Lesbos czy Lesvos.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 15:26

środa, 22.05.2019 Epidavros

Na dziś mamy konkretne plany – odwiedzimy największy z greckich starożytnych teatrów. Jedziemy do Epidavros :D
Wstajemy dość wcześnie, jak na nas :D, śniadanko na balkonie, szybkie pakowanie się na cały dzień i jedziemy. Droga szybko nam umyka i już parkujemy na dużym, bardzo dużym parkingu. Parking, jak to w Grecji w takich miejscach, darmowy.
Obrazek

Kupujemy 2 bilety w cenie po 12 eur, syn oczywiście na darmo :D
Po wejściu idziemy ścieżką, mijamy odbicie do muzeum, ale nie wchodzimy, chcę jak najszybciej zobaczyć teatr…
I jest… kolos....
Obrazek

Teatr Asklepiosa z Epidauros zaprojektował Poliklet Młodszy i wkomponowany jest on w zbocze góry Kynarti. Powstał ok. 330 r. p.n.e. Teatr jest ogromny, może pomieścić ok. 12 tysięcy ludzi. Trzynaście promienistych klatek schodowych podzielonych szerszym korytarzem (diazoma) na dwie części prowadzi do 54 rzędów trybun, z czego 34 pochodzą z okresu budowy teatru, a kolejne 20 dodano w czasach rzymskich. Najwyższy rząd amfiteatru znajduje się 24 metry powyżej sceny. Ławki dla zwykłych widzów, wykuto z białego wapienia, pochodzącego z miejscowego kamieniołomu. Pierwsze rzędy, zarezerwowane dla dostojników miasta i szacownych gości, były znacznie wygodniejsze - z oparciami i podłokietnikami - wykonano je z czerwonego kamienia.
Obrazek

Teatr jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów greckich. Odbywały się tam tu m.in. przedstawienia dramatyczne, które zaliczane były do kultu Asklepiosa oraz przedstawienia muzyczne.
Obrazek

Tą widoczną bramę (są dwie)…
Obrazek

…dobudowano później, kiedy to aktorzy nie występowali na orchestrze, ale bardziej z tyłu na proskenion tuż przed skene i właśnie przez te bramy (porodoi) wychodzili na przedstawienia… Rysunek, aby było wiadomo co i jak….
Obrazek

Teatr jest w pełni dostępny dla turystów, można wejść na samą górę ,z czego oczywiście korzystamy…
Obrazek

Widownia teatru zachowała się w doskonałym stanie, głównie dlatego, że przez wiele lat przykryta był warstwą ziemi. Teatr odkryto dopiero w końcu XIXw. kiedy rozpoczęto na tym terenie prace wykopaliskowe. Restaurację budowli zakończono w 1954 r., choć prace archeologiczne w całym kompleksie sanktuarium jeszcze trwają. Ze względu na doskonały stan odkopanej widowni rekonstrukcję przeprowadzono w minimalnym zakresie. Niestety budowle sceniczne uległy całkowitemu zniszczeniu i nie zostały zrekonstruowane.
Poniżej kilka zdjęć z wizualizacji, jak teatr mógł wyglądać, które udało mi się w zasobach netu znaleźć..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teatr jest akustycznym fenomenem. Słychać nawet najmniejszy szmer i głos wypowiedziany na scenie. Do tej pory zwiedzających było niewiele, głównie indywidualne osoby. Ale mamy szczęście, pojawia się grupa zorganizowana z przewodniczką, która wysyła swoją grupę na samą górę i stojąc na samym środku sceny (widać ją, stoi na środku okrągłej orchestry) opowiada o teatrze i jego fenomenie akustycznym. Dla idealnego zobrazowania nie używa słuchawkowego nagłośnienia, a po prostu mówi (chyba po polsku lub angielsku, nie pamiętam już, ale wszystko zrozumiałam, więc któryś z tych języków), a dodatkowo wyciąga z torebki cukierka i odpakowuje go i mnie papierek….szelest papierka foliowego jest idealnie słyszalny przez nas, a jesteśmy na samej górze widowni…
Obrazek

R E W E L A C J A !!!!!

Obrazek

Obrazek

Od 1954 roku każdego lata w teatrze odbywają się przedstawienia starożytnych dramatów. Mam nadzieję, że kiedyś uda się i będę na przedstawieniu wystawianym w starożytnym teatrze czy to w Epidavos czy w Weronie w Amfiteatrze czy w cypryjskim Kourionie….


Schodzimy na dół, pora pójść dalej….
Obrazek

Obrazek

Bardziej szczegółowe informacje o teatrze można doczytać na oficjalnej stronie: http://odysseus.culture.gr/h/2/gh251.jsp?obj_id=14301
A na tej znajdziecie więcej informacji o konstrukcji teatru i zastosowanych rozwiązań architektonicznych…. https://www.moja-grecja.pl/perelki/epidauros
....warto także zobaczyć krótkie video:
https://youtu.be/sEHvl-ics_s

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.03.2023 15:42

piekara114 napisał(a):R E W E L A C J A !!!!!

Rzeczywiście fantastyczny!


piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że kiedyś uda się i będę na przedstawieniu wystawianym w starożytnym teatrze czy to w Epidavos czy w Weronie w Amfiteatrze czy w cypryjskim Kourionie….

Też bardzo bym chciała obejrzeć kiedyś takie przedstawienie. Tyle, że biorę pod uwagę też Syrakuzy albo Taorminę.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 17:18

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że kiedyś uda się i będę na przedstawieniu wystawianym w starożytnym teatrze czy to w Epidavos czy w Weronie w Amfiteatrze czy w cypryjskim Kourionie….
Też bardzo bym chciała obejrzeć kiedyś takie przedstawienie. Tyle, że biorę pod uwagę też Syrakuzy albo Taorminę.
Też dobry pomysł :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4589
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.03.2023 17:51

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że kiedyś uda się i będę na przedstawieniu wystawianym w starożytnym teatrze czy to w Epidavos czy w Weronie w Amfiteatrze czy w cypryjskim Kourionie….
Też bardzo bym chciała obejrzeć kiedyś takie przedstawienie. Tyle, że biorę pod uwagę też Syrakuzy albo Taorminę.
Też dobry pomysł :D

U Marzeny Italia ma zawsze pierwszeństwo :smo:.

Teatr wspaniały.
Ciekawe czy ktoś się pokusił o zliczenie wszystkich antycznych teatrów istniejących w Grecji ?.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 19.03.2023 19:16

megidh napisał(a):Ciekawe czy ktoś się pokusił o zliczenie wszystkich antycznych teatrów istniejących w Grecji ?.


Generalnie starożytnych. Translator konieczny.

piekara114 napisał(a):Obrazek


Trochę to podpicowali ostatnimi czasy. :D

vwved.jpg


Druga połowa lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W sumie to ja wolę takie dzikie zabytki, więc tamta wersja mi bardziej pasuje.
Akustyka w każdym razie była niesamowita. W tym względzie od tysiącleci nic się nie zmieniło.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone