Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.06.2021 20:55

Jestem, wspominam i zwiedzam niezwiedzone :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2021 22:17

Wiem, wiem, długo mi zeszło, a jak sugeruje Tony pod palmą nie leżę, a szkoda..….
Tak naprawdę to czerwiec jakoś mocno mi przeleciał przez palce niewidomo kiedy. Początek miesiąca to super pobyt nad Bałtykiem z piękną pogodą, spokojem, ale i aktywnie na rowerach (na rowerach Hel odwiedziliśmy :D) i bez paragonów grozy….. Potem szczepienie (2 dni po szczepieniu byłam strasznie zła i rozdrażniona, taki jakiś efekt uboczy), potem z kolei czekanie na wyniki badań (na szczęście ok) i mamy dziś….. A za 2 tygodnie wyjazd….. Będę starała się jak najwięcej przez ten czas jeszcze pokazać.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2021 22:34

poniedziałek, 20.05.2019 – Mykeny c.d.

Za Bramą Północną pooglądaliśmy kwiatki i podchodzimy pod wolnostojący budynek, w którym jest muzeum… Już od wejścia czuć chłód klimatyzacji… Przyjemna sprawa, bo mimo że nie ma dziś słońca to jest bardzo ciepło i duszno…..
Tuż po wejściu wita nas tutejszy strażnik….
Obrazek

aga_stella napisał(a):Czy Lwia Brama, to jedyny fragment dobrze zachowany?
Niestety. Lwia brama, jeden grobowiec to jedyne miejsca, które nie są kupą kamieni i można się coś w nich dopatrzeć…. Tu widać makietę tego, co można w Mykenach zobaczyć… No wiele nie ma…..
Obrazek

W muzeum możemy pooglądać różne różności… Są nasiona roślin odnalezione w tym miejscu, które jakoś przetrwały setki lat (tak samo jak na Lesbos)
Obrazek

….są różne figurki terakotowe …..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

…wizerunek kobiety….
Obrazek

…a przede wszystkim jest tu dużo, dużo różnych naczyń i amfor…..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

….i największa….
Obrazek

…i ta, która mi się najbardziej spodobała….
Obrazek

:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 24.06.2021 20:13

piekara114 napisał(a):Tuż po wejściu wita nas tutejszy strażnik….
Obrazek

Wciąż ten sam... :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.06.2021 21:57

Jak widać Grecja się szybko nie zmienia.... I oby tak było jeszcze długo.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.06.2021 23:09

poniedziałek, 20.05.2019 – Mykeny c.d.

Moje oko przyciągają te małe „amfory” podpisane jako unguentaria z II wieku p.n.e., czyli po prostu starożytne naczynia służące do przechowywania płynnych wonności i pachnideł :mrgreen:
Obrazek

Obok amfor i naczyń w muzeum jest wiele pięknej biżuterii i ozdób. Jest na czym oko zawiesić….od prostych szklanych koralików…..
Obrazek

….poprzez ceramiczne korale….
Obrazek
zwróćcie uwagę na grzebyk do włosów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

…a kończąc na delikatnej oraz złotej biżuterii…..
Obrazek

Obrazek

Oczywiście nie pomijam najważniejszej gabloty w muzeum, gdzie obok broni …
Obrazek

…znajduje się słynna złota maska Agamemnona - dziś wiadomo, że nie mogła "należeć" do Agamemnona - jest starsza o jakieś 400 lat, czyli pochodzi sprzed okresu wojny trojańskiej... po śmiertelna maska to niestety tylko kopia, bo oryginał jest oczywiście w muzeum w Atenach :twisted: ….
Obrazek

Z każdą chwilą w muzeum jest coraz więcej osób, a ja już część gablot nawet dwukrotnie obejrzałam, więc pora wyjść i wrócić do Myken…. Wychodzimy, za Lwią Bramą „zwiedzam” jeszcze jeden grobowiec („wkopany” w ziemię, prawie go nie widać wśród traw)….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

… i kierujemy się na parking, skąd ostatni raz przyglądam się ruinom miasta…..
Obrazek

Ludzi coraz więcej, a parkingu pełno autokarów i teraz ciężko było by już zaparkować...
Obrazek
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.06.2021 14:14

piekara114 napisał(a):Wiem, wiem, długo mi zeszło, a jak sugeruje Tony pod palmą nie leżę, a szkoda..….
............... A za 2 tygodnie wyjazd….. Będę starała się jak najwięcej przez ten czas jeszcze pokazać.....

Czyli fizyczne leżenie pod palmą już niedługo :D
Pokazuj, pokazuj ile zdołasz :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.06.2021 16:34

Jak już nieraz o tym pisałam, mnie Mykeny bardzo się podobały. Nie przeszkadzało mi, że ich pozostałości nie są imponujące, chyba lepiej tak, niż rekonstrukcja wg czyjegoś widzimisię ( ja tak wolę :wink:) . Zapewne ma moje odczucia wpłynęła świetna pogoda, jaką mieliśmy podczas zwiedzania, no i super widoczność tego dnia. Z przyjemnością więc "zwiedziłam" teraz Mykeny wraz z Tobą.

piekara114 napisał(a): A za 2 tygodnie wyjazd…


Być może przegapiłam info, jakie greckie tereny eksplorujecie w tym roku? Jeśli nie jest to tajemnica, zdradź ten sekret :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.06.2021 22:52

dangol napisał(a):Być może przegapiłam info, jakie greckie tereny eksplorujecie w tym roku? Jeśli nie jest to tajemnica, zdradź ten sekret :)
Nie tajemnica, bo już pisałam.
Jedziemy samochodem na Kassandrę do Nea Skioni. Liczę na zachody słońca nad Olimpem. :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.06.2021 23:15

poniedziałek, 20.05.2019 – Mykeny c.d.

Daleko nie jedziemy, bo zaledwie kilkaset metrów. Pakujemy pod ostatnim punktem Myken, czyli pod Skarbcem Atreusza – jest to grobowiec kopułowy zwany tolosem. Do końca XIX wieku uważany był za grób Agamemnona i w wielu miejscach z taką nazwa można się spotkać. Aby dojść do Skarbca trzeba przejść przez odkryty korytarz flankowany (tzw. dromos)
Obrazek

….warto zwrócić uwagę na wejście (stomion), a dokładnie na pustą przestrzeń w formie trójkąta. Mykeńczycy znali się na robocie - pusta przestrzeń jest celowym zabiegiem, aby odciążyć nadproże, a tym samym, aby cała budowla nie zawaliła się…

….W środku (główna część to tholos) jest ciemno i całkowicie pusto, totalnie nic tam nie ma, a jedyne światło wpada przez otwór wejściowy…
Obrazek

Prawdopodobnie w grobowcu były skarby, ale zapewne zostały rozkradzione jeszcze w starożytności….

Szczerze... dla mnie nic szczególnego w tym miejscu nie ma, żadnej magii w nim nie znajduję…. Wracamy do samochodu i jedziemy dalej….

Podsumowanie - Mykeny:
Mykeny mocno mnie rozczarowały. Teren jest jakiś taki nieuporządkowany, słabo oznaczony. Tak naprawdę niewiele tam jest, trzeba mieć naprawdę mega wyobraźnię, aby coś w tych kamieniach zobaczyć. Dla mnie jedynie muzeum ratuje to miejsce…. Ale cena 12 eur jest mocno wygórowana, jak na to co można tam zobaczyć…..

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.06.2021 10:22

piekara114 napisał(a): cena 12 eur jest mocno wygórowana, jak na to co można tam zobaczyć…

Co do :roll: ceny, pełna zgoda. My w 2012 roku płaciliśmy 8 eur, też sporo :( .
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 27.06.2021 21:03

Ceny skaczą.
W 2008 roku płaciłem 9 Eur.
Jak na rangę miejsca - moim zdaniem umiarkowanie. Mykeny to wstęp do antycznej Grecji, pozwalający zrozumieć fenomen tamtej cywilizacji.
Ostatnio edytowano 28.06.2021 06:23 przez Kiepura, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.06.2021 21:30

poniedziałek, 20.05.2019 – c.d.

Po zwiedzeniu Myken jedziemy na południe, już do naszego miejsca docelowego, czyli do Tolo. Na nocleg wybraliśmy Villę Christina. Decydując się na wyjazd w ostatniej chwili, wiele czasu na poszukiwania nie mieliśmy, a maj okazał się jeszcze mocno skąpy w oferty noclegów i wybieraliśmy dosłownie z kilku dostępnych.

Na miejscu wita nas właściciel, który wygląda jak mnich... Wynajęte mamy studio (zdjęcia z b.ingu przedstawiały stan rzeczywisty, choć widzę, że obecnie niektóre są odnowione i maja łóżka bardziej współczesne), aneks kuchenny, łazienka i pokój z 3 łóżkami (dwa są zsunięte). Jest bardzo czysto. Studio jest na piętrze, więc widok mamy na sad pomarańczy w kierunku centrum Tolo. Jedyna uwaga to do skromnego wyposażenia w pokoju (zdecydowanie za mało miejsca na przechowywanie, na kilka dni ok, na 2 tyg zdecydowanie za mało). Plus za wygodne miejsca parkingowe i położenie w cichym i spokojnym miejscu oraz dobrze wyposażony aneks i moskitiery w oknach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przygotowuję szybki makaron z produktów zakupionych nad Kanałem Korynckim, nie wiem czego spodziewać się w Tolo, a brzuchy dają o sobie znać....

A potem trzeba korzystać i pieszo udajemy się na najbliższą plażą Piccola spiaggia di Asini - mamy tam 500 m, ale plaża okazuje się mocno kamienista.... W takim razie udajemy się na główną plażę Tolo, która z góry się prezentuje bardzo dobrze ....
Obrazek

... z dołu też jest bardzo dobrze...
Obrazek

Ludzi jest niewiele, leżaki w tej części też są nierozłożone, no i w rogu jest bar z frappe... Morze o godz. 17 ma temperaturę 20 st., nie ma co narzekać, trzeba po korzystać i z plaży, i ze słońca i z morza....

A wieczorem wybieramy się jeszcze do centrum - centrum to dużo powiedziane... To jedna długa ulica przez całą miejscowość aż pod mikro-porcik. Jest kilka knajp, ale zamkniętych, kilka otwartych, ale całkiem pustych, a to nie zachęca. Ale udaje się znaleźć gyros-pita, którego jemy siedząc na starej łódce wyciągniętej na plażę... Jeszcze kupujemy jakieś wino, oliwki coś na śniadanie i po długim dniu dość wcześnie udajemy się spać.

:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 28.06.2021 08:03

piekara114 napisał(a):
Ludzi jest niewiele, leżaki w tej części też są nierozłożone, no i w rogu jest bar z frappe... Morze o godz. 17 ma temperaturę 20 st., nie ma co narzekać, trzeba po korzystać i z plaży, i ze słońca i z morza....

Jak na maj, to rzeczywiście na temperaturę wody nie ma co narzekać :)
piekara114 napisał(a):A wieczorem wybieramy się jeszcze do centrum - centrum to dużo powiedziane... To jedna długa ulica przez całą miejscowość aż pod mikro-porcik. Jest kilka knajp, ale zamkniętych, kilka otwartych, ale całkiem pustych, a to nie zachęca. .....
:papa:

Czy możesz polecić jakąś tawernę w Tolo, do której na pewno byś wróciła? Możesz też napisać, którą mamy omijać szerokim łukiem :wink:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1379
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 28.06.2021 08:37

Super :!: Relacja z Peloponez i Ateny na dokładkę :D . Nasze Peloponez cały czas czeka :cry: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone