Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.05.2021 09:16

Kiepura napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jak przeczytałam: zza płota widać dokładnie to samo, co jak się zza płot wejdzie…
Nie wierz w to co ludzie piszą :D
Moim zdaniem jednak wnętrze (Muzeum i reszta) zdecydowanie warte jest tych 8 Euro.
Wyjazd to wieczne decydowanie, co warto zobaczyć, co odpuścić. Nie da rady wszystkiego obejrzeć, zwłaszcza jak się ma jeszcze inne plany na dany dzień....


Kiepura napisał(a):
piekara114 napisał(a):Obok parkingu widać rzymski odeon, choć szczerze, to mogliby o teren zadbać i go przekosić i choć te większe chwasty wyrwać spomiędzy kamieni….
To jest ogrodzone jakieś kilkanaście ostatnich lat. Wcześniej stało sobie ot tak. Służyło jako miejsce noclegowe pod chmurką młodzi z całego świata. Z autopsji powiem, że całkiem wygodne miejsce do spania. :mrgreen:
Nocleg jak marzenie, dziś już nierealny....


Kiepura napisał(a):Czekam z niecierpliwości na wrażenia z Tolo. Kiedyś spędziłem tam upojny tydzień (co by to nie znaczyło), choć miejsce a zwłaszcza plaża mnie nie powaliła delikatnie mówiąc.
Mogę dziś już napisać, że wrażenia z plaży pozytywne, ale o tym za pewien czas....

Kiepura napisał(a):A byłbym zapomniał. Dzień dobry.
Dzień dobry :D

wiola2012 napisał(a):Teraz mamy takie anomalia pogodowe, że wszystko może się zdarzyć.
Właśnie... Już 2 razy zmieniałam termin wyjazdu nad Bałtyk, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu się uda.....

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.05.2021 15:40

poniedziałek, 20.05.2019 – c.d.

Przechodzimy pod Lwią Bramą..
Obrazek

….. a za nią oczywiście Mykeny….

Historii Myken nie będę szczegółowo przywoływać, ale pokrótce: założone zostały w starożytności, okres świetności przypadał na XVII-XII w p.n.e. Mykeny wiążą się z homerowską Iliadą i królem Agamemnonem - wodzem wyprawy trojańskiej… Prace wykopaliskowe w tym miejscu związane są z niemieckim osobą Heinricha Schliemanna, odkrywcą legendarnej Troi. Troję trzeba było namierzyć i porządnie spod ziemi wykopać, a Mykeny po prostu sobie były, trzeba było tylko lekko pogrzebać w ziemi…. W czasie prac odkryto nie tylko ruiny miasta, ale także groby pełne złotych klejnotów i kosztowności oraz słynną złotą maskę Agamemnona… Oczywiście to co najcenniejsze trafiło do Muzeum w Atenach (także maska) :twisted: :twisted: Część artefaktów znajdowała się w dawnym berlińskim muzeum, ale oczywiście w czasie II WŚ zaginęła :? ….

Teren za bramą wygląda dla mnie na chaotyczny, może to wrażenie ze wzgl. brak jakiejś mapy przed wejściem (orientacja w terenie) czy brak ustalonego kierunku zwiedzania i każdy chodzi tu jak chce… A z kolejnymi minutami turystów jest coraz więcej i na wąskich trasach jest to odczuwalne…..
Mapa Myken z netu prezentuje się tak…
Obrazek

…a Mykeny w realu po set latach, w moim odczuciu, dużo, dużo skromniej….
Obrazek

Obrazek

Teren poza głównym szlakiem jest zaniedbany (może jeszcze nie przygotowany na sezon), a ruiny mocno zarośnięte. Dodatkowo pojedyncze tablice informacyjne są małe i mają skąpe informacje (poza dosłownie kilkoma, gdzie opis jest ciut bardziej rozbudowany). Brakuje mi schematów budynków i choć bez problemu umiem odczytać mapy, schematy i projekty budowlane i elementy tego odnaleźć w terenie czy na budowie, tu po prostu widzę wyłącznie rozrzucone kamienie….

Plus taki, że o tej porze roku kwitnie za to dużo kwiatów:
Obrazek

Obrazek

Z daleka można obejrzeć ruiny Pałacu Królewskiego
Obrazek

…a z bliska wejść do środka podziemnej cysterny…
Obrazek

Obrazek

…a bok obejrzeć zbiornik wstępnie filtrujący wodę (tak bym go przynajmniej nazwała)
Obrazek

Na terenie Myken najlepiej zachowany (odtworzony??) jest grobowiec szybowy… z poziomu chodnika wygląda to jak ścieżka wśród murków o kolistym kształcie, dopiero po wejściu na wyższe punkty widać „całość" budowli…
Obrazek

Opuszczamy teren miasta przez Północną Bramę z XII w p.n.e.
Obrazek

…rośnie tu pełnio górskiej herbatki – pisałam już, że flora tu dominuje….
Obrazek
…i udajemy się dalej….

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.05.2021 19:54

Fajnie że pomimo upływu dwóch lat od wyjazdu relacja jednak powstaje.
To tak Ci wyszło, czy specjalnie zaczęłaś pisać relację w drugą rocznicę wyjazdu :oczko_usmiech:.

piekara114 napisał(a):poniedziałek, 20.05.2019 – c.d.
Prace wykopaliskowe w tym miejscu związane są z niemieckim osobą Heinricha Schliemanna, odkrywcą legendarnej Troi.

Swego czasu czytałam powieść biograficzną o Heinrichu i jego żonie Sophii Schliemannach pt. "Grecki skarb", której autorem jest Irving Stone.
Bardzo przyjemna lektura ukazująca drogę Heinricha Schliemanna do spełnienia się jego marzenia, czyli okrycia Troi.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.05.2021 13:46

megidh napisał(a):Fajnie że pomimo upływu dwóch lat od wyjazdu relacja jednak powstaje.
To tak Ci wyszło, czy specjalnie zaczęłaś pisać relację w drugą rocznicę wyjazdu :oczko_usmiech:.
Trochę nie zamierzenie, a trochę tak :mrgreen: Zaczęłam ogarniać w okolicy majówki i zeszło do 3 dekady miesiąca....

megidh napisał(a):Swego czasu czytałam powieść biograficzną o Heinrichu i jego żonie Sophii Schliemannach pt. "Grecki skarb", której autorem jest Irving Stone.
Bardzo przyjemna lektura ukazująca drogę Heinricha Schliemanna do spełnienia się jego marzenia, czyli okrycia Troi.

Muszę popatrzeć czy w mojej bibliotece jest dostępna...

:papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 05.06.2021 14:21

Spóźniony, ale już na bieżąco :wink:
Będę zaglądał :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.06.2021 11:01

Super. Zapraszam.


W weekend będzie kontynuacja.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.06.2021 11:04

Tymczasem pozdrawiam.... Między Jastrzębią Górą a Karwią...

IMG_20210607_105228_compress34.jpg
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 07.06.2021 16:39

Miłej zabawy :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 11.06.2021 18:16

Skrobniesz coś, czy dalej będziesz się lenić?
Czy Lwia Brama, to jedyny fragment dobrze zachowany?
Kwiatuszki trafiły Ci się faktycznie ładne.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.06.2021 09:53

piekara114 napisał(a):Tymczasem pozdrawiam.... Między Jastrzębią Górą a Karwią...

IMG_20210607_105228_compress34.jpg


Dobrej zabawy :papa:
emarylka
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) emarylka » 13.06.2021 16:05

Trochę jestem spóźniona, ale zainteresowana.
Będę zaglądać.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2480
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.06.2021 15:22

Lipiec się zbliża, ja na Peloponez jadę, a relacja w miejscu stoi :wink:
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.06.2021 14:41

Betee pewnie jeszcze z wypoczywa w jakimś pięknym miejscu. Może nawet z Myszą?!? :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.06.2021 14:48

tony montana napisał(a):Betee pewnie jeszcze z wypoczywa w jakimś pięknym miejscu. Może nawet z Myszą?!? :)
Oczywiście ... siedzimy se pod piękną palmą i się lenimy ... :twisted:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 23.06.2021 17:06

"Między Jastrzębią Górą ,a Karwią.

Na tą chwilę - najładniejsze zdjęcie w relacji... :)

Btw.
Wiola - relacja, jak i Peloponez... :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone