Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 22.05.2021 00:05

Cześć Beatko
Jeśli i tutaj mogę poczytać Twoją relację to się przyłączę :) . Jakoś tak na cro czuję się lepiej :oops: . Ateny mamy do poprawki, bo byliśmy jedną pełną dobę, a chciałabym jeszcze z jedną. Chętnie popatrzę.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 22.05.2021 10:10

Cześć piekara,
to tak abyś nie pomyślała że mnie "tu"nie ma,
:wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.05.2021 11:32

Fajnie, że jesteście. Siadajcie wygodnie tam, gdzie Wam przyjemniej.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.05.2021 22:36

niedziela, 19.05.2019

Wylot mamy z Pyrzowic i to dopiero wieczorem (20:40), więc na spokojnie można się spakować. Jedziemy z odpowiednim zapasem czasu. Oczywiście w bagażniku musi być porządek :mrgreen:
Obrazek

Auto ponownie zostawiamy na sprawdzonym parkingu Darex. Na lotnisku oczywiście trafiam na bardziej szczegółową kontrolę, a potem już nuda, nuda i nuda….. Ale w końcu zajmujemy swoje miejsca i odrywamy się od ziemi….
Obrazek

Lot jak lot, szybko robi się ciemno, więc wiele nie widać. Lądujemy kilka minut po północy.
Obrazek

Wiedziałam, że wylądujemy przy bocznym terminalu (tzw. satelita) i czeka nas dłuższe dotarcie do wyjścia. Dodatkowo sprawdzając dane o przylotach, ten rejs zwykle ma 15-30 min. spóźnienie, więc po odbiór samochodu umawiałam się na godz. 1. A tu niespodzianka, bo wylądowaliśmy z minimalnym opóźnieniem….

Przejście między terminalem dla low costów do głównego terminala i wyjścia odbywa się długim, bardzo długim korytarzem który jest pod ziemią, pod płytą lotniska…. Na szczęście są ruchome chodniki, więc można się wygodnie przemieszczać, co nie oznacza, że szybko :? … Ale akurat w tym miejscu jest to nawet wskazane, bo ściany w tunelu są ozdobione różnego rodzaju grafikami (nie fotki, ale właśnie ciekawe zaskakujące niekiedy grafiki), które pokazują Ateny i region jako miejsce różnorodnych możliwości…. Jest krótka historia, są grafiki najważniejszych zabytków, grafiki, co robić w wolnym czasie, gdzie się udać…. Rewelacyjna koncepcja i promocja!!! Z przyjemności pooglądałabym to drugi raz…. Niestety fotek nie zrobiłam…. A w necie też nie znalazłam….

Jak ktoś ma, to niech się nimi podzieli....

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.05.2021 14:40

poniedziałek, 20.05.2019 – to będzie długi dzień

Przed terminem jesteśmy ok. 30 min po północy. Dzwonię do wypożyczalni, że już jesteśmy, za kilka minut ma ktoś po nas podjechać. Czekamy na przystanku autobusowym na prawo od wyjścia i rzeczywiście po kilku minutach podjeżdża bus. Ma zabrać jeszcze jedną rodzinę, ale kierowca stwierdza, że nie ma co czekać i nas zawiezie, a oni najwyżej poczekają…

Samochód zarezerwowaliśmy przez pośrednika https://www.sunnycars.de/, a fizycznie auto dostajemy od Auto union__ (już przy rezerwacji jest znana wypożyczalnia), opinie mają dobre, więc ok. Samo biuro i samochody są 6 km od lotniska, więc transport był niezbędny, nie tak jak na Krecie, gdzie wypożyczalnia była 100m od terminala, a samochodem jechało się przez całe lotnisko, nawracało i znowu przez lotnisko…. Na miejscu czekają na nas, samochód też, tylko sczytanie karty kredytowej pod kaucję (której nawet nie nałożyli przez cały okres wypożyczenia) i możemy jechać…. A do dyspozycji mamy białą micrę ze stanem licznika 47 290….
Nasz pierwszy cel to wschód słońca nad Kanałem Korynckim….
Jedziemy….
Kilometry szybko przelatują, jedzie się wygodną dwupasmową drogą oczywiście płatną: 2,8+2,1+1,8 EUR
Przejeżdżamy mostem nad Kanałem i parkujemy w zacisznym miejscu na kilka godzin spania. I tak zasypiamy, że budzimy się o 8 rano…. :shock: No spanie w 3 osoby w mikrze super wygodne nie było, a dodatkowo wschodu nie było…bo spaliśmy.
Teraz jest lekko szaro, pochmurnie…. zgodnie z prognozami…. W pobliskim sklepie robimy większe zakupy, coś na śniadanie i po posiłku idziemy obejrzeć Kanał….

Widok w jedną stronę….
Obrazek

…i w drugą stronę….
Obrazek

Robi wrażenie. Szkoda tylko, że nie trafiliśmy ani na przepływający statek ani na kolory :? …. Może na powrocie się uda….

No i teraz mogę powiedzieć Witaj Peloponez
Ostatnio edytowano 13.02.2023 21:31 przez piekara114, łącznie edytowano 4 razy
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.05.2021 17:12

Znaczy nie tylko my śpimy czasem w takich kurduplach :oczko_usmiech:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.05.2021 18:41

"Pelo - śmelo" witaj :mrgreen:

mysza73 napisał(a):Znaczy nie tylko my śpimy czasem w takich kurduplach :oczko_usmiech:


W bolidzie Fiat 126p w trójkę + trzy plecaki . . . ale to były czasy :smo:


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2021 08:37

:lol: :lol:

W tak małym aucie i to już z prawie dorosłym synem pierwszy raz zdarzyło nam się spać.... Jednak nasze combi zdecydowanie wygodniejsze i w spaniu, i w podróżowaniu, nie mówiąc o ekonomii....


Piotrze, fajnie powspominać...


:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.05.2021 14:46

piekara114 napisał(a): Na miejscu czekają na nas, samochód też, tylko sczytanie karty kredytowej pod kaucję (której nawet nie nałożyli przez cały okres wypożyczenia) i możemy jechać….

Trafiliście na dobrą wypożyczalnię. Ja mam namiar na świetna wypożyczalnię na Majorce. Prowadzi Polak z Hiszpanem. Jeśli będzie kiedyś potrzebna, to mogę dać namiar.
piotrf napisał(a):W bolidzie Fiat 126p w trójkę + trzy plecaki . . . ale to były czasy :smo:


Pozdrawiam
Piotr

Tak :D , jeśli ktoś nie jeździł maluchem , to nie wie co to mały samochód.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2021 15:16

wiola2012 napisał(a):Trafiliście na dobrą wypożyczalnię.
Tfu, tfu, wypożyczalnie każdorazowo trafiają nam się dobre i bezproblemowe. Ale myślę, że to też efekt tego, że wybieramy lokalne (więc i ze starszymi samochodami) oraz płacimy w wypożyczalni full ubezpieczenie z 0excces. To był pierwszy raz jak przez pośrednika korzystaliśmy. Z wypożyczalni z obsługą polską w Atenach i okolicy nikt nie chciał podstawić samochodu na lotnisko, odbiór w Pireusie lub Rafinie, wiec jak doliczyłam koszt transportu to cenowo się już mi to nie opłacało totalnie...

Co do Majorki to może kiedyś, bo na razie nie mam jej w planie....
PS. teraz siostra miała się tam wygrzewać, a wieje jak w kieleckim, parawan by się przydał na plaży, fale większe niż nad Bałtykiem i zostało jej tylko spacerowanie...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2021 19:42

poniedziałek, 20.05.2019 – to będzie długi dzień c.d.

Opuszczamy Kanał i podjeżdżamy jeszcze do centrum Koryntu – Korynt został zbudowany dawno, dawno temu, jeszcze przed naszą erą, potem zniszczony, odbudowany na polecenia Juliusza Cezara, a wzbogacił się na handlu z Rzymem stając się stolicą prowincji.
Obrazek

Parkujemy pod samym punktem archeologicznym….
Obrazek

Ale kasy nie widu, choć trzeba szczerze przyznać, że specjalnie jej nie szukałam, bo w planie nie miałam zamiaru tam wchodzić... Jak przeczytałam: zza płota widać dokładnie to samo, co jak się zza płot wejdzie… To patrzymy. Obok parkingu widać rzymski odeon, choć szczerze, to mogliby o teren zadbać i go przekosić i choć te większe chwasty wyrwać spomiędzy kamieni….
Obrazek

…ale oczywiście najbardziej uwagę przykuwają kolumny – 7 sztuk monolitycznych kolumn w stylu doryckim to pozostałości świątyni Apollina z VI w p.n.e. Świątynia jest usytuowana na lekkim wzgórzu/podwyższeniu terenu, a w przewodniku jest informacja, że wybudowana została powyżej terenu forum….
Obrazek

W pobliżu są jeszcze ruiny term, fontanny, stoi, agory… Może i są, kamieni trochę leży, ale co to jest to ciężko mi to zidentyfikować…. Zwłaszcza, że kamienie wyłaniają się spośród traw…

Na mnie świątynia robi największe wrażenie na tle Agrokoryntu :hearts:
Obrazek

Jeszcze ostatni rzut okiem….
Obrazek

…..jeszcze patrzymy na niedaleki Agrokorynt…
Obrazek

…ale tam już się nie udajemy…

Wracamy do samochodu, na autostradę i zmierzamy dalej na południe….
Obrazek

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.05.2021 14:52

poniedziałek, 20.05.2019 – c.d.

Autostradą długo nie jedziemy, co nie oznacza, że już nic płacić nie trzeba - kolejne 2,55 EUR dorzucamy do kiesy zarządcy greckiej autostrady… Po godzinie jazdy odbijamy w kolejną boczną drogą i widać nasz kolejny cel…. Bez problemu udaje nam się zaparkować na ostatnim parkingu… Kupuję 2 bilety po 12 EUR, syn jak to w Grecji oczywiście wchodzi za darmo….

Przed nami lekko pod górkę i już jesteśmy pod charakterystycznym portalem…
Obrazek
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 26.05.2021 15:38

piekara114 napisał(a):
Jak przeczytałam: zza płota widać dokładnie to samo, co jak się zza płot wejdzie…


Nie wierz w to co ludzie piszą :D
Moim zdaniem jednak wnętrze (Muzeum i reszta) zdecydowanie warte jest tych 8 Euro.

piekara114 napisał(a):Obok parkingu widać rzymski odeon, choć szczerze, to mogliby o teren zadbać i go przekosić i choć te większe chwasty wyrwać spomiędzy kamieni….


To jest ogrodzone jakieś kilkanaście ostatnich lat. Wcześniej stało sobie ot tak. Służyło jako miejsce noclegowe pod chmurką młodzi z całego świata. Z autopsji powiem, że całkiem wygodne miejsce do spania. :mrgreen:
Jedyna niedogodność to taka, że bladym świtem tj. o ósmej przychodził strażnik i uprzejmie prosił (cytuje dosłownie) wyp... bo zaraz przyjdą turyści z Japonii, którzy zapłacili za bilet. :lol:

Czekam z niecierpliwości na wrażenia z Tolo. Kiedyś spędziłem tam upojny tydzień (co by to nie znaczyło), choć miejsce a zwłaszcza plaża mnie nie powaliła delikatnie mówiąc.

A byłbym zapomniał. Dzień dobry.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.05.2021 21:26

piekara114 napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Trafiliście na dobrą wypożyczalnię.
Tfu, tfu, wypożyczalnie każdorazowo trafiają nam się dobre i bezproblemowe.

To bardzo istotne, żeby mieć pełne ubezpieczenie i mieć spokojną głowę.
piekara114 napisał(a):Co do Majorki to może kiedyś, bo na razie nie mam jej w planie....

My też nie mieliśmy :D W czwartek wieczorem dowiedziałam się, że Grecja wprowadza testy, na to żeby mieć wynik na czas nie było szans, więc polecieliśmy spontanicznie na Majorkę. Spełniła moje oczekiwania :)
piekara114 napisał(a):PS. teraz siostra miała się tam wygrzewać, a wieje jak w kieleckim, parawan by się przydał na plaży, fale większe niż nad Bałtykiem i zostało jej tylko spacerowanie...
To trochę szkoda, w końcu wygrzewanie się to priorytet na wakacjach.
W Can Picafort mieliśmy hotel i tam wieczorami rzeczywiście wiało strasznie, na południu i wschodzie pięknie, spokojnie i słonecznie. Teraz mamy takie anomalia pogodowe, że wszystko może się zdarzyć.
:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 28.05.2021 08:51

Cześć. :) Oczywiście cały czas tu jestem. :wink:

piekara114 napisał(a):…..jeszcze patrzymy na niedaleki Agrokorynt…
…ale tam już się nie udajemy…

Dwukrotnie zignorowałam Akrokorynt i trochę żałuję... Spieszyło Wam się, czy to zmęczenie?

Ciekawa jestem Waszych wrażeń z Myken. Bezgłowe lwice mykeńskie, cyklopowe mury, tzw. grób Agamemnona i muzeum - podobały nam się. Ale reszta... :roll: Cóż, reszty właściwie nie ma. :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone