Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2021 09:38

No właśnie... a kiedy dalszy ciąg?... ;-)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.07.2021 10:37

agata26061 napisał(a): Podoba mi się to lenistwo! :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:
Tak, lenistwo jest wskazane. A lenistwo w Grecji ma całkiem inny wymiar... Powiem Ci, że odpoczynek w Grecji ma całkiem inny wymiar niż w Cro, Italy czy na Cyprze. Jest zdecydowanie głębszy, spokojniejszy, dociera totalnie do każdej komórki ciała, a jak jeszcze poddasz się całkiem greckiemu siga, siga, to okazuje się, że godzina to bardzooooo długiiiii czas na odpoczynek.... W Grecji nigdy nie mam poczucia, że czas ucieka, że wakacje się skracają, że czegoś nie zdążę.... nie zdążę zobaczyć, trudno, nie zobaczę.... Już po pierwszym pełnym plażowaniu (czyli dzień po przyjeździe), mam wrażenie, że odpoczywam od tygodnia...


Mikromir napisał(a):No właśnie... a kiedy dalszy ciąg?... ;-)
Myślałam o tym wczoraj... czy teraz, czy skończyć Lesbos, bo wrzesień się zbliża, czy na świeżo Kassandrę leniwie...., czy jednak tu kontynuować.... czy poczekać na jesień....

:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2021 12:17

piekara114 napisał(a): czy skończyć Lesbos, bo wrzesień się zbliża, czy na świeżo Kassandrę leniwie...., czy jednak tu kontynuować.... czy poczekać na jesień....

Pomogę Ci podjąć decyzję: wszystkie relacje teraz! :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.07.2021 12:53

Matko, ludzie to podróżują, tyle relacji do napisania :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.07.2021 14:33

Mikromir napisał(a):
piekara114 napisał(a): czy skończyć Lesbos, bo wrzesień się zbliża, czy na świeżo Kassandrę leniwie...., czy jednak tu kontynuować.... czy poczekać na jesień....
Pomogę Ci podjąć decyzję: wszystkie relacje teraz! :lol:
To już na pewno się nie uda....


tony montana napisał(a):Matko, ludzie to podróżują, tyle relacji do napisania :)
Bez przesady, na pewno mniej niż Ty... Te moje relacje, bez Kassandry to są już w toku.... Trza tylko dokończyć , tylko jakoś czasu brak....

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.08.2021 19:20

piekara114 napisał(a):
Mikromir napisał(a):
piekara114 napisał(a): czy skończyć Lesbos, bo wrzesień się zbliża, czy na świeżo Kassandrę leniwie...., czy jednak tu kontynuować.... czy poczekać na jesień....
Pomogę Ci podjąć decyzję: wszystkie relacje teraz! :lol:
To już na pewno się nie uda....

Wierzę w Ciebie :smo:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 03.08.2021 17:57

Dawaj Beata Peloponez :D , my też już po Tolo, będę sobie porównywać Twoje puste miejsca i moje zatłoczone :lol:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 05.08.2021 10:25

piekara114 napisał(a):
agata26061 napisał(a): Podoba mi się to lenistwo! :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:
Tak, lenistwo jest wskazane. A lenistwo w Grecji ma całkiem inny wymiar... Powiem Ci, że odpoczynek w Grecji ma całkiem inny wymiar niż w Cro, Italy czy na Cyprze. Jest zdecydowanie głębszy, spokojniejszy, dociera totalnie do każdej komórki ciała, a jak jeszcze poddasz się całkiem greckiemu siga, siga, to okazuje się, że godzina to bardzooooo długiiiii czas na odpoczynek.... W Grecji nigdy nie mam poczucia, że czas ucieka, że wakacje się skracają, że czegoś nie zdążę.... nie zdążę zobaczyć, trudno, nie zobaczę.... Już po pierwszym pełnym plażowaniu (czyli dzień po przyjeździe), mam wrażenie, że odpoczywam od tygodnia...

Nie byłam w Grecji, jak i w innych państwach, które wymieniasz, więc póki co w Chorwacji odpoczynek dla mnie jest takim totalnym błogim czasem. Też nie cisnę jakoś bardzo na kolejne miejscówki do "zaliczenia", co widać po moich relacjach. Raczej nastawiamy się na plażing i resetowanie głowy. W niedzielę wyruszamy na Pag i tam będzie przez niemal 2 tygodnie tylko lenistwo, bo zobaczyć chociaż połowę tych plaż, które wyspa ma do zaoferowania to trzeba na miesiąc jechać :D :D Wyskoczymy do Zadaru, do miasta Pag z pewnością a reszta jakieś motorówki, plażing, może jakiś rejs. Byle wyczyścić trochę głowę po dość męczącym roku :D :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.09.2022 18:59

Relacja z dawno minionego wypadu niedokończona :oczko_usmiech: , z kolejnych nawet :roll: nie rozpoczęte...
No cóż, znów się w porę nie dowiem, jak to jest z Atenami intensywnie :wink: i wkrótce ponownie będę po nich spacerować "bez sensu", odpuszczając zwiedzanie cennych zabytków, a tylko łapiąc klimat greckiej stolicy. Czy Twoje wspomnienia z Aten zmieniłyby nasz sposób poznawania miasta? Nie wiem :lol: , ale wykluczyć nie mogę :wink:
A więc Beata, do roboty :!: Już najwyższa pora :idea: uzupełnić zaległości. Może z Twoich doświadczeń skorzystam za rok?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.09.2022 20:13

Cześć Danusia.
Powiem Ci, że totalnie nie mam weny do pisania, choć jedną relację piszę (na razie na kopie, ale nie grecką). A Ty już Ateny masz bardzo dobrze rozpracowane, to ja od Ciebie co nieco podejrzałam i dopisałam do swojej listy.
Ty już po greckim rejsie czy dopiero przednim? I rozumiem, że ponownie będziecie w Atenach?

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.09.2022 22:34

Grecja jeszcze przed nami :) , ruszamy za nieco ponad tydzień. Najpierw 3 dni na Agistri, potem rejs, na zakończenie 2,5 dnia w Atenach.

piekara114 napisał(a): jedną relację piszę (na razie na kopie, ale nie grecką).


Relację sycylijską też z przyjemnością poczytam :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.09.2022 08:45

Piękny wyjazd Wam się szykuje. I nie ma szans, abym przed Twoim wyjazdem skończyła relację.
Miłego wypoczynku.
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.03.2023 22:53

wtorek, 21.05.2019 c.d. – jedziemy na wycieczkę

Nie samą plażą człowiek żyje, potrzeba poznawania też w nas siedzi. A jednocześnie nie mam już w sobie poczucia, że trzeba wszędzie zajrzeć, każde miejsce polecane na blogach czy przewodnikach odwiedzić… Chyba trochę dorosłam lub klimat greckiego siga siga aż tak się już we mnie rozgościł… co mi wcale nie przeszkadza :mrgreen:

Jedziemy, przed nami ledwie 11 km drogi. Naszym celem jest Nauplion, czy jak kto woli Nafplion, Nafplio… Wg mitologii miasto założył Nauplios – syn Posjdona i Amymone.
Obrazek

Bez problemu parkujemy w upatrzonym wcześniej miejscu, czyli na bezpłatnym parkingu na wybrzeżu. Stąd mamy bardzo blisko wszędzie :D
Nie mamy jakiegoś szczególnego celu i planu, po prostu będziemy spacerować po mieście…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budynek Muzeum Wojny, akurat trafiliśmy jak żołnierz zdejmował flagę…
Obrazek

Spacerując mijamy Kościół metropolitalny Aghios Georgios - jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów w mieście. Zbudowany został na początku XVI wieku, później Turcy przekształcili go w meczet, Wenecjanie w kościół, a podczas II okupacji tureckiej ponownie stał się meczetem. Od 1822 r. jest cerkwią prawosławną. Chyba oprócz Żydów modlili się tu wszyscy wyznawcy najważniejszych europejskich relig….. W środku można zobaczyć malowidła w stylu zachodnim z początku XVIII wieku, ale my do środka nie weszliśmy…
Obrazek

I tak kręcąc się trafiamy pod kościół katolicki, gdzie msze są odprawiane w języku polskim za sprawą polskiego księdza…
Obrazek

Obrazek

Tu są już wąskie kamienne uliczki, wspinamy się wyżej i dochodzimy do bramy, a jakżeby z lewem…
Obrazek

…i tak wchodzimy na teren Akronafpliaczyli teren dawnego Akropolu Nauplionu, który położony jest na skalistym półwyspie. Turcy nazywali go „Its-Kale”, co oznacza „wewnątrz twierdzy”. Historia Acronafplii sięga czasów prehistorycznych, kiedy to najstarszy akropol w mieście był zamieszkały i miał trzy poziomy, na każdym z nich znajdował się jeden zamek. Jego ściany mają po 85 m wysokości. Pierwszy powstał w III wieku. Drugi zbudowali Frankowie. Wenecjanie zbudowali fortecę Toros z pięcioma armatami lub „pięciu braćmi”, jak nazywają ich miejscowi. W 1822 roku Theodore Kolokotronis, jeden z najważniejszych kapitanów rewolucji greckiej, podniósł tu flagę wolności. Potem miejsce to pełniło funkcję więzienia, szpitala wojskowego, magazynów wojskowych… Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości (wyzwolenie spod Turków) mieszkańcy zniszczyli nienawidzony symbol tureckiej okupacji do tego stopnia, że do dziś zachowały się jedynie niewielkie fragmenty budowli…. No działo się…. Po bardziej szczegółowe informacje odsyłam do broszurki
Chodząc wzdłuż murów mamy widok na dachy miasta…
Obrazek

Obrazek

…meczet Vouleftiko - budynek pierwszego greckiego parlamentu …
Obrazek

…mała dzwonnica…
Obrazek

… zamek Bourtzi - zbudowany przez Wenecjan w 1473 roku dla ochrony przed inwazją od morza, następnie w posiadaniu tureckim, służył wtedy także jako więzienie. Zdobyty przez Greków w XIX wieku, służył jako forteca podczas oblężenia miasta. W latach 1930-1970 mieścił się tu luksusowy hotel.
Obrazek

…opuszczony hotel…
Obrazek

…plażę…
Obrazek

Obrazek

…i twierdzę Palamidi, wybudowaną przez Wenecjan w XVII jako jeden z elementów obronnych miasta…
Obrazek

Na terenie dawnego akropolu z każdego miejsca wzrok przyciąga wieża zegarowa - zegar został umieszczony w Akronafplii za czasów Othona, za rządów lekarza Epaminondasa Kotsonopoulosa (1866-1878 i 1883-1890). Zegar pochodził z Bawarii jako darowizna od Ludwika I, ojca Ottona. W czasie okupacji Niemcy postanowili ją wysadzić, bo blokował działo, na co Grecy nie chcieli się zgodzić: ówczesnym władcom miasta, burmistrzowi Nikosowi Giannopoulosowi, sekretarzowi Emmanuelowi Terzakisowi, prefektowi Georgiadisowi, profesorowi V. Togiasowi, udało się odroczyć jej zniszczenie o miesiąc. Niestety, 3 maja 1944 roku została wysadzony w powietrze. Zegar ponownie zaczął działać 14 września 1949 r. o godzinie 17:00.
Obrazek

Obrazek

Na zamku pozostajemy aż do zachodu słońca, który okazał się mało ciekawy….
Obrazek

…i kiedy słońce schowało się za lądem schodzimy do centrum….
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.03.2023 08:31

piekara114 napisał(a):…..jeszcze patrzymy na niedaleki Agrokorynt…
…ale tam już się nie udajemy…

Nie wiem czy ostatecznie (wtedy, czy może podczas późniejszych wizyt w Grecji) udało się Wam tam jednak dotrzeć :roll: , ale jeśli nie, to warto o tym pomyśleć :) . W zeszłym roku podjechaliśmy tam już w drodze powrotnej do domu i moje wrażenia sprzed lat tylko się potwierdziły :idea: . Dodatkowym plusem jest to że wstęp jest darmowy :cool: .

Nadrobiłem i czekam na c.d.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2023 12:18

Cześć Paweł.
Wyjazd to zawsze wybory. Wtedy wybrałam Mykeny, które ostatecznie rozczarowały mnie. Nie było możliwości w jeden dzień zwiedzić i jednego i drugiego.... Na powrocie mieliśmy też inne priorytety. A w późniejszych greckich podróżach w te okolice więcej razu nie dotarliśmy, Agrokorynt musi jeszcze poczekać...


Kolejny odcinek jest, ale będzie później. Wróciłam z krwiodawstwa i muszę się przespać.
:papa:
Ostatnio edytowano 16.03.2023 18:17 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone