Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.03.2023 20:10

megidh napisał(a):Ale też wolę mniejsze muzea, które można obejść w stosunkowo krótkich czasie. Wielkie muzea mnie odstraszają.
O właśnie. Czuję się potem przytłoczona.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.03.2023 22:51

Właśnie na Polsat Viasat History odc 8 jest o teatrze w Epidavros :mrgreen:
Tłumaczą fenomen akustyki i przebiegu/przemieszczaniu się fal dźwiękowych w teatrze.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.03.2023 23:01

środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

Myślę, że kto chciał zapoznać się z systemem leczenia obowiązującym w Epidavros już to zrobił to pójdziemy teraz jego śladem….

My weszliśmy na teren sanktuarium od d…strony (chyba jak większość turystów), bo ścieżką z tyłu muzeum, mijając bokiem zarysy „hotelu” - katagogejonu…
Obrazek

… i znaleźliśmy się na tyłach gimnazjonu z palestrą połączonego z hestiatorionem (dla mnie to jedna całość, nie widać podziałów)
Obrazek

Gimnazjon był użytkowany podczas uroczystości ku czci Asklepiosa (ćwiczenia w salach, masaże ciała itp.), które odbywały się po igrzyskach istmijskich.
Po lewej ręce mamy greckie łaźnie z 300 r.p.n.e. (prawdopodobnie był to budynek 2-pietrowy) – mocno rozczarowujące …ciężko cokolwiek zidentyfikować…gdyby nie to, że robiłam zdjęcia tablic informacyjnych to ciężko było by mi teraz dopasować ruiny fundamentów do poszczególnych budynków… Widocznym kamiennym kanałem doprowadzano wodę do łaźni…
Obrazek

Obrazek

Wchodzimy na główną ścieżkę, po lewej mamy stadion (wrócimy tu), mijamy gimnazjon i hestiatorion. Można by było sądzić, że dominujące kolumny to pozostałości świątyni Asklepiosa, jednak nic bardziej mylnego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te 3 kolumny zlokalizowane są na północnej ścianie gimnazjonu (przed świątynią bogów egipskich) i jest to doryckie wejście z IV p.n.e. właśnie do hestiatorionu, a dokładnie do Sali Bankietowej, gdzie organizowano posiłki ku czci Asklepiosa. Ta budowla powstała na planie prostokąta o wymiarach 76 x 70 m. W czasach rzymskich w rozległym perystylu hestiatorionu (wewnętrznym dziedzińcu) wzniesiono małą salę koncertową (Odeon). Mnie nie udało się odeonu zidentyfikować…niby na schemacie go widać, z góry też, ale z poziomu kamieni ja ich nie widziałam, chyba też zdecydowanie za słabo go szukałam… zresztą teren też jest chroniony przed wejściem w głąb kamieni…
Za tym wyższym murkiem chyba jest odeon…
Obrazek

:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 23.03.2023 08:09

To trochę się lepiej poczułam po Twoim wpisie :D . Myślałam , że ja taka niekumata jestem i prawie nic nie mogę rozpoznać ( stadion rozpoznałam :lol: ). Czytając opis w przewodniku spodziewałam się, że budowle będą choć trochę coś przypominały :oops:.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.03.2023 15:25

:lol: :lol:
Opis w moim przewodniku i na wielu stronach to niby jest, a nic nie ma, kilka podstawowych informacji. Opisów nie można dopasować jak stoi się w terenie, oprócz stadionu i tolosu oczywiście, te są dość charakterystyczne.
W moich przewodnikach nie było też dokładnie opisanego przebiegu leczenia, co ułatwiłoby mi zwiedzanie. Teraz jak zaczęłam opisywać Epidavros to tydzień mi zeszło, aby dopasować co, jak i gdzie, nich żyje Google translator! Stąd moje posty z opisami. Mi rozwiały dużo wątpliwości, poukładały w głowie, co widziałam, a inni, którzy jeszcze nie byli w tym miejscu może skorzystają i łatwiej będzie mi zwiedzać.
:papa:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1379
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 24.03.2023 23:52

piekara114 napisał(a)::lol: :lol:
Opis w moim przewodniku i na wielu stronach to niby jest, a nic nie ma, kilka podstawowych informacji. Opisów nie można dopasować jak stoi się w terenie, oprócz stadionu i tolosu oczywiście, te są dość charakterystyczne.
W moich przewodnikach nie było też dokładnie opisanego przebiegu leczenia, co ułatwiłoby mi zwiedzanie. Teraz jak zaczęłam opisywać Epidavros to tydzień mi zeszło, aby dopasować co, jak i gdzie, nich żyje Google translator! Stąd moje posty z opisami. Mi rozwiały dużo wątpliwości, poukładały w głowie, co widziałam, a inni, którzy jeszcze nie byli w tym miejscu może skorzystają i łatwiej będzie mi zwiedzać.
:papa:


Miałem tak samo. Ciężko się tam połapać.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2023 00:09

środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

I dochodzimy do najważniejszego punktu sanktuarium - świątyni Asklepiosa. Wzniesiono ją około 375 roku p.n.e., a w jej środku ustawiona była 7 metrowa statua boga Asklepiosa siedzącego na tronie, z jedną ręką wspartą na lasce, a drugą spoczywającą na głowie węża i z psem leżącym u stóp. To tutaj modlono się o wyzdrowienie i składano dary po wyleczeniu (np. tabliczki kamienne z opisem choroby i sposobu leczenia). To była główna część świątyni …
Obrazek

… tak, te kamyki na pierwszym planie i z prawej strony…wiele nie zostało :roll:


Druga część świątyni to marmurowa rotunda (tols, zaprojektowane przez Polikleta Młodszego, tego od teatru) o średnicy niecałych 21,5 m i kiedyś stożkowatm dachem – widoczna też na powyższym zdjęciu...
Obrazek

Podtrzymywały ją dwa kręgi kolumn - wewnętrzna kolumnada posiadała 14 kolumn korynckich, a zewnętrzna składała się z 26 wapiennych kolumn doryckich. Pod tolosem odkryto podziemny labirynt, jedna z wersji mówi, że mieszkały tam węże, a chorzy musieli przez labirynt… Jakie było rzeczywiste przeznaczenie tolosa tego do dziś nie udało się ustalić.
Tolos jest zastawiony rusztowaniami, ale to ta budowla, którą najłatwiej sobie wyobrazić: widać podest, kręgi, kolumny… Inskrypcje w świątyni dotyczące kosztu budowy nazywają budynek Tymele, co może wskazywać, na ołtarz, a także grób właśnie Asklepiosa..…
Obrazek

Fragmenty kolumn przygotowane do umieszczenia na rotundzie…
Obrazek

Trzecia część świątyni to abaton. Była to długa na około 70 m stoa w stylu jońskim z kolumnadą wykorzystywana jako sypialnia dla pacjentów w trakcie inkubacji. To tu chorzy „przechodzili” spotkanie z bogiem i mieli swoje halucynogenne sny… Na najbliższym planie widać ruiny głównego budynku świątyni Asklepiosa, a widoczne kolumny to właśnie kolumnada stoi-abatonu…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stojąc przed świątynią i abatonem powinniśmy iść główną ścieżką jeszcze 200 metrów w kierunku północnym, aby dojść do Propylei i fontanny do obmyć, czyli do dawnego wejścia. Dalej jest jeszcze wczesnochrześcijańska świątynia oraz antyczna cysterna... My tam nie dotarliśmy, nie wiedzieliśmy, że dalej coś jest, a nie przypominam sobie, aby na terenie były kierunkowskazy w tamtym kierunku.... Szkoda…
Ostatnio edytowano 26.03.2023 21:43 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.03.2023 00:45

piekara114 napisał(a):Teraz jak zaczęłam opisywać Epidavros to tydzień mi zeszło, aby dopasować co, jak i gdzie, nich żyje Google translator! Stąd moje posty z opisami. Mi rozwiały dużo wątpliwości, poukładały w głowie, co widziałam, a inni, którzy jeszcze nie byli w tym miejscu może skorzystają i łatwiej będzie mi zwiedzać.
:papa:

Wykonałaś kawał porządnej roboty. Jak się zacznie pisanie, to dopiero można sobie uświadomić ile czasu pochłania dotarcie do niektórych informacji i uporządkowanie ich :) .

Jak my byliśmy, to tych metalowych konstrukcji z Twoich zdjęć na 100% nie było.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.03.2023 11:43

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Teraz jak zaczęłam opisywać Epidavros to tydzień mi zeszło, aby dopasować co, jak i gdzie, nich żyje Google translator! Stąd moje posty z opisami. Mi rozwiały dużo wątpliwości, poukładały w głowie, co widziałam, a inni, którzy jeszcze nie byli w tym miejscu może skorzystają i łatwiej będzie mi zwiedzać.
:papa:

Wykonałaś kawał porządnej roboty. Jak się zacznie pisanie, to dopiero można sobie uświadomić ile czasu pochłania dotarcie do niektórych informacji i uporządkowanie ich :) .

Jeśli chce się przekazać rzetelne informacje, to pisanie relacji jest bardzo czasochłonne. Niejednokrotnie sama mam chwile zwątpienia podczas pisania, bo wyszukanie informacji często kończy się fiaskiem.
Dzięki Beata za tą karkołomną pracę, dzięki której Ci, którzy są zainteresowani tematem, będą mogli skorzystać z Twoich informacji.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.03.2023 18:56

Teren sanktuarium zwiedziłaś dokładnie :D, nie tak jak my :oops: ...
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1379
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 26.03.2023 20:16

[u]
piekara114 napisał(a):I dochodzimy do najważniejszego punktu sanktuarium - świątyni Asklepiosa ….

Chyba niewiele się zmieniło od 2019. W 2022 rusztowania i prace archeologiczne nadal trwały.

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Teraz jak zaczęłam opisywać Epidavros to tydzień mi zeszło, aby dopasować co, jak i gdzie, nich żyje Google translator! Stąd moje posty z opisami. Mi rozwiały dużo wątpliwości, poukładały w głowie, co widziałam, a inni, którzy jeszcze nie byli w tym miejscu może skorzystają i łatwiej będzie mi zwiedzać.
:papa:

Wykonałaś kawał porządnej roboty :lol: . Jak się zacznie pisanie, to dopiero można sobie uświadomić ile czasu pochłania dotarcie do niektórych informacji i uporządkowanie ich :) .

Dokładnie, kawał porządnej roboty. Mam podobne doświadczenia. Trochę czasu zajmuje odszukanie informacji a potem przelanie ich w skondensowanej formie do relacji.

dangol napisał(a):Teren sanktuarium zwiedziłaś dokładnie :D, nie tak jak my :oops: ...

My też aż tak dokładnie nie zwiedziliśmy terenu sanktuarium Asklepiosa.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2023 21:27

wiola2012 napisał(a):Wykonałaś kawał porządnej roboty.

megidh napisał(a):Dzięki Beata za tą karkołomną pracę, dzięki której Ci, którzy są zainteresowani tematem, będą mogli skorzystać z Twoich informacji.
Dziękuję Dziewczyny. Praca była rzeczywiście karkołomna, wiele opisów jest sprzecznych ze sobą. Udało mi się znaleźć kilka opracowań z prac archeologów oraz lokalnych greckich stron miejskich, regionalnych i branżowych, i zakładam, że one podają rzetelne informacje.

wiola2012 napisał(a):Jak my byliśmy, to tych metalowych konstrukcji z Twoich zdjęć na 100% nie było.
Pokaż zdjęcie. Jestem ciekawa jak to bez wspomagaczy wygląda :D

dangol napisał(a):Teren sanktuarium zwiedziłaś dokładnie :D, nie tak jak my :oops: ...

Danusiu, jak się okazało, nie tak dokładnie....
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.03.2023 21:51

piekara114 napisał(a):[ Pokaż zdjęcie. Jestem ciekawa jak to bez wspomagaczy wygląda :D

Będę szukać , tylko nie wiem czy znajdę bo ja tym kamieniom mało zdjęć zrobiłam :lol: , ciężko mi było się zdecydować które fotografować :wink: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2023 21:51

środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

Pod abatonem zwracamy i idziemy na Stadion. Wcześniej już tu zaglądaliśmy, ale totalnie nie wpasowało się mi w opis, a teraz będzie idealnie :D
Stadion pochodzi z V wieku p.n.e. i ma wymiary 180,7 m na 22,06 m.
Obrazek

Stadion zachował się w dość dobrym stanie: jest bieżnia, wapienne trybuny z IV w.p.n.e. , linia startu i linia mety..
Obrazek

Te kamienne słupki to stopnie startowe :D
Obrazek

Obrazek

Oprócz zawodów sportowych odbywały się tutaj również uroczystości ku czci Asklepiosa.

Wiosna :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak skończyliśmy zwiedzanie Epidavros.

Sanktuarium funkcjonowało od VI wieku p.n.e. aż do wprowadzenia zakazu czczenia pogańskich bóstw w IV stuleciu. Co cztery lata w mieście organizowano sportowo-dramatyczne agony (święta ku czci herosa) nazywane Asklepiami, czyli organizowany co 4 lata festiwal, mający miejsce 9 dni po zakończeniu Igrzysk Istmijskich, które odbywały się w pobliżu miasta Korynt. W 1988 r. miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa jako najwcześniejsze zorganizowane sanatorium i jedno z najbardziej kompletnych sanktuariów starożytnej Grecji.

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.03.2023 22:44

środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - podsumowanie

Epidavros koniecznie trzeba odwiedzić. Teatr jest rewelacyjny :!: fenomenalny :!: Sanktuarium może d…nie urywa, ale warto tam zajrzeć, zwłaszcza, że to jedna wejściówka. Tylko do zwiedzania warto się przygotować, aby wiedzieć co, jak i gdzie i móc świadomie zwiedzać. Mam nadzieję, że moje ostatnie posty w tym pomogą.

Osobom o silnej woli polecam przy kasie biletowej skręć w lewo, przebiec wzdłuż stadionu, gimnazjonu, świątyni i abatonu ku propylejom (nr.1) i tam zatrzymać się, i od tego miejsca zacząć zwiedzanie, wtedy, kolejność budynków/ruin w stosunku do tego jak odbywało się leczenie metodami Asklepiosa będzie miało większy sens, a nie d…strony… Mój poglądowy schemat…
Obrazek
Ostatnio edytowano 27.03.2023 23:21 przez piekara114, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone