Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Od morza do morza czyli z Gdańska nad Adriatyk 2013

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Emeren
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 23.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emeren » 28.09.2013 05:10

Koty w mieścinie to stały element

Ten na stałe rezydował przy najbliższej restauracji

Obrazek

Ten na plaży

Obrazek

Inny pilnował pomnika

Obrazek

Albo taki zwykły dachowiec :wink:

Obrazek


Nasz młodszy tylko za nimi ganiał i miauczał. W sumie nie jesteśmy do końca pewni czy to jego zapalenie spojówek nie wzięło się właśnie od namiętnego głaskania naszego podwórkowego kota który rezydował przed apartamentem :?

Pierwsze dni minęły nam na smażingu, plażingu i spacerach po zakamarkach Podgory a w trzecim wybraliśmy się do Splitu :D
Ostatnio edytowano 28.09.2013 12:51 przez Emeren, łącznie edytowano 1 raz
banankochan
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 510
Dołączył(a): 14.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) banankochan » 28.09.2013 08:05

Ciekawa relacja, czekamy na więcej :hut:
grajka
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 11.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) grajka » 28.09.2013 08:06

Ja Cię zatłukę!!! Tylko wróć do domu!! To Chorwacji już drugi raz nie zobaczysz. Zostaną Ci tylko zdjęcia! :evil:
Emeren
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 23.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emeren » 28.09.2013 12:26

Tą wypowiedź proszę zignorować :mrgreen: :lol: Małżonka ma awersję do pojawiania się na zdjęciach :mrgreen: Ale bez obaw...postaram się dokończyć relację przed powrotem do domu :oczko_usmiech:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 28.09.2013 19:09

nooooo, kotów to u nich dostatek, trzeba było tu Chorwackie Koty zapodać
Emeren
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 23.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emeren » 29.09.2013 04:06

Chwilowo nie mam czasu na relacje ze Splitu ale wstawiam trzy pocztówki ... mam nadzieję że uda mi sie zlapać internet w następnym miejscu do którego teraz "idę" i podzielę się dalszą częścią naszych wspomnień ...

Spacer po Splicie :oczko_usmiech: ....

Obrazek

Rodzinka.pl ...

Obrazek

Chorwacka arachnofobia i jak sobie z nią radzić :oczko_usmiech: ....

Obrazek
Emeren
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 23.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emeren » 30.09.2013 03:54

W trzecim dniu naszej przygody z Chorwacją ruszyliśmy na zwiedzanie okolic. Malutkiemu już trochę przeszła alergia na siedzenie w samochodzie wiec mogliśmy się pokusić o krótka wycieczkę do Splitu.Z Podgory to raptem 60 kilometrów, wiec w najgorszym wypadku zajmie nam to Jadranka coś koło półtorej godziny. Magistrala jaka jest chyba każdy ,kto tam był, wie. Czasem nieuzasadnione ograniczenia potrafią ta drogę wydłużyć w czasie. Nie spieszyliśmy się ze wstawaniem wiec standardowo...pekara, śniadanie, ubieranie i do samochodu. Moja żona pierwszy raz miała okazje zobaczyć nas parking do którego trzeba się było trochę powspinać przechodząc miedzy innymi pod wiaduktem Jadranki przecinającym Podgore. Jakoś doszliśmy i ruszamy. Zdjęć z tego etapu nie mamy :( Miasteczka po drodze w ciągu dnia się nie zmieniły wiec mijamy Makarska, Baske Vode, Brele...Omis. Przy okazji Michał wyłapuje swoim czujnym spojrzeniem miejsce w którym jest umieszczony Dino Park w Omisiu. Naszych synów na szczęście :lol: dinozaury nie interesują wiec omija nas ten obowiązek :lol: … no ale jak ktoś jest zainteresowany to już wie gdzie takie atrakcje szukać.

Obrazek

Trochę po dwunastej dojeżdżamy do Splitu.

Obrazek

Poruszaliśmy się po mieście bez jakiejkolwiek mapy ale oznaczenia są całkiem czytelne wiec wypatrując oznaczenia kierującego do centrum bez problemu trafiamy tam gdzie każdy odwiedzający to miasto musi dojechać…zostawiamy samochód na płatnym parkingu aby nie mieć do czynienia z „pajączkami” udajemy się w stronę Pałacu Dioklecjana :D

Obrazek

Jak zapewne starzy bywalcy wiedza a „pierwszaki” może wyczytali, zdjęcia pałacu zrobić się nie da wiec każde zdjęcie wklejone z miejsca w którym kiedyś się znajdował można uznać za zdjęcie pałacu. Wąskie uliczki które były kiedyś korytarzami i place będące komnatami.
Zdjęć którymi bym chciał się podzielić jest tyle że aż ciężko się zdecydować. Aż mi ciarki przechodzą na myśl co będę musiał zrobić jak przyjdzie pora na opisanie Dubrownika :oczko_usmiech:

No cóż, na coś się trzeba zdecydować…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spacer po pałacu Dioklecjana nawet z całkiem sporym upale nie jest szczególnie meczący ze względu na zacienione uliczki w których możne się spokojnie schować przed słońcem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Masa drobiazgów, zdobień historycznego pałacu zmieszana z późniejszymi „poprawkami” powala na kolana. Wszędzie widać elementy które kiedyś spełniały swoja role a teraz po prostu „kończą się w powietrzu".

Nie wiem jak stare są te schody ale kiedyś, dokądś prowadziły

Obrazek

Zwykli ludzie mieszkają w niezwykłym miejscu

Obrazek

Taka hydraulika to już chyba wymysł współczesnych :oczko_usmiech:

Obrazek

Nadworny elektryk pałacu musi mieć dużo fantazji :oczko_usmiech:

Obrazek

Zdobienia...

Obrazek

Obrazek

I ta niesamowita posadzka…specjalność tutejszych kamieniarzy

Obrazek

Obrazek

Zdjęciami nie da się pokazać tego jak to naprawdę wygląda ale wrażenia są niesamowite. Chciałoby się tam chodzić „odrobinę” dłużej ale niestety z dziećmi to się nie udaje.

Cdn...
Ostatnio edytowano 12.10.2013 05:27 przez Emeren, łącznie edytowano 3 razy
Emeren
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 23.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emeren » 30.09.2013 04:14

Szliśmy całkiem po omacku, chyba trochę tak jak szli inni . Może trochę przez przypadek poza pałac ale tam tez było coś co jest stałym elementem zwiedzania pałacu i jego okolic.

Posąg Grzegorza z Ninu

Obrazek

Wygląda trochę jakby rzucał zaklęcie palcem :wink:
Aby tradycji stała się zadość trzeba było dotknąć jego duży paluch.

Obrazek

Nie wiem skąd ten zwyczaj się wziął ale w Prace na Moście Karola tez trzeba dotknąć płaskorzeźbę Nepomucena
Tu pozwolę sobie wkleić zdjęcie z Pragi żeby nie być gołosłownym ...

Praga 2010 i pewno nic się nie zmieniło

Obrazek

Obrazek

Na Moście Karola macanie rzeźb doprowadziło do tego ze każda z nich jest powycierana.
Zresztą bywalcy Makarskiej tez maja swoja rzeźbę do macania :wink: . Ci którzy znają parę turystów stojącą przy nabrzeżu wiedzą o czy mowa :wink: , a którzy nie mieli okazji tam zajrzeć...

Obrazek

Ciekawe co by było najczęściej macane gdyby Neptun w Gdańsku był w zasięgu rąk :wink:

Wracamy do Splitu

Zlatna Vrata (Złota Brama) przy której stoi biskup z Ninu…ponownie wchodzimy do pałacu.

Obrazek

Dochodzimy do Katedry

Obrazek

Tutaj spory ruch, przygotowania do jakiegoś koncertu, słońce pali, wchodzimy do chłodnych podziemi.

Obrazek

Gdzie nie spojrzysz flaga Chorwacji...nie wiem czy jest na forum specjalny dział poświęcony fladze chorwackiej ale jej zdjęć mam kilkadziesiąt :wink:

Obrazek

Same podziemia zapewne ciekawe miejsce wieczorem ale mało kameralne w dzień, przynajmniej wtedy kiedy tam byliśmy. No ale w sumie sami ten tłum tworzyliśmy. Straganiki ze wszystkim co się da wcisnąć, gwar, hałas …wychodzimy. Oczywiście z pamiątką w postaci magnesu na lodówkę. Na lodówkę tylko z nazwy bo u nas lodówka zabudowana wiec raczej na klej  Michał postawił sobie za punkt honoru przywieźć magnesy z każdego miejsca które odwiedzał wiec jego kolekcja powiększyła się w tym roku o parę sztuk.

Wychodzimy z podziemi i znów jesteśmy poza terenem pałacu. Szukamy miejsca na obiad.
Przy okazji tą pstrykam fotkę….

Ludwik Boski w serialu Rodzinka.pl ma tak sam obraz na ścianie swojego gabinetu :D

Obrazek

To jeszcze nie koniec naszego spaceru po Splicie…cdn
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3768
Dołączył(a): 24.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 02.10.2013 12:39

Przysiądę i popatrzę. Ciekawie się czyta i ogląda. :)
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 02.10.2013 13:31

Również poczytam!
Szukam inspiracji na następne wakacje i kto wie? Może ponownie Dalmacja?
bodzio_gdańsk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 334
Dołączył(a): 09.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bodzio_gdańsk » 02.10.2013 14:33

No Marek fajnie czytać i oglądać twoja relację , pierwszy wspólny temat po prawie 20 latach ...... i to jaki !!!!!!!
adamitakdalej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 28.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamitakdalej » 02.10.2013 16:15

Nadrobiłem za zaległości i czekam na ciąg dalszy. Ciekawa relacji i super zdjęcia.
Pozdrawiam :papa:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 02.10.2013 21:26

To ja czekam na dalszy ciąg... :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.10.2013 20:36

agata26061 napisał(a):To ja czekam na dalszy ciąg... :D


To ja zaczekam z Agatą :D


Pozdrawiam
Piotr
yvonn
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 133
Dołączył(a): 20.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) yvonn » 04.10.2013 22:55

Witam, początek już przeczytałam, więc na ciąg dalszy czekam, bo miejsca mi znane, ale okiem innej osoby też miło i ciekawie zobaczyć:-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Od morza do morza czyli z Gdańska nad Adriatyk 2013 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone