Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mój Hvar na ziemi

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9112
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 22.09.2019 13:00

agata26061 napisał(a):Z tymi komarami faktycznie był problem w 2018 roku w Ivan Dolac.

Ale relacja dotyczy obecnego roku.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 22.09.2019 19:30

elka21 napisał(a):
agata26061 napisał(a):Z tymi komarami faktycznie był problem w 2018 roku w Ivan Dolac.

Ale relacja dotyczy obecnego roku.

Wiem, że relacja dotyczy tego roku. Ja po prostu napisałam co działo się z komarami w 2018.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.09.2019 21:02

Bravik napisał(a):Sierściuchy przecudne :oczko_usmiech:

Wyjątkowe słodziaki :D

agata26061 napisał(a):Właścicielka apartamentu tłumaczyła mi, że gmina nie ma kasy na odkomarzanie i nie pryskali wtedy.

Teraz mają kasę. Przynajmniej w Sućurju 8)

Habanero napisał(a):Sierściuchy przecudne i dodałbym jeszcze - leniwe, jak cały Sućuraj :)

O tak, wyjątkowo leniwe :)

Habanero napisał(a):
Zdjęcie kościółka między palmami :hearts: do folderu o Hvarze.

Dzięki :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18332
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.09.2019 00:17

kaeres napisał(a):Ale jak Konrad zwiedził go jako pierwszą miejscowość to może się podobać.
Sprawdzę to w 2020 bo tamtędy zamierzam wjechać na wyspę.


Dokładnie :) Sucuraj poznaliśmy w 2008 roku , podczas pierwszych odwiedzin Chorwacji byliśmy tam dwukrotnie , spędziliśmy czas w bardzo przyjemny sposób , bardzo nam się podobało 8) W stosunku do Drvenika kontrast ogromny , nie tylko upływu czasu to dotyczy

Agnieszko , ciekawy jestem Waszej Czarnogóry , "kilka" ciekawych miejsc tam jest . . . :wink:


Pozdrawiam
Piotr
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9112
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 23.09.2019 09:44

Wiem, że Ty na pewno to wytłumaczysz.
W Sucurju, rozumiem, że tak poprawnie odmieniają nazwę miejscowości Chorwaci.
W Sucuraju, tak w większości odmieniamy my wszyscy.
Czy jest to duży błąd :?: :papa:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 23.09.2019 13:52

Czy na tą plażę można łatwo dostać się od strony lądowej ?
Myślę, że jest jakieś przejście od Malej Stinivy ale z dzieckiem 9l da się tam przejść ?
DSCF3491.JPG
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 23.09.2019 14:38

kaeres napisał(a):Czy na tą plażę można łatwo dostać się od strony lądowej ?
Myślę, że jest jakieś przejście od Malej Stinivy ale z dzieckiem 9l da się tam przejść ?
DSCF3491.JPG



Wiola na pewno Ci powie, że można :oczko_usmiech: :smo:
Ja się nie odważyłam bez dzieci :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.09.2019 15:51

piotrf napisał(a):Agnieszko , ciekawy jestem Waszej Czarnogóry , "kilka" ciekawych miejsc tam jest . . . :wink:

Już niedługo tam dojedziemy :D, choć droga będzie długa... Górska Czarnogóra całkowicie mnie oczarowała :D

elka21 napisał(a):Wiem, że Ty na pewno to wytłumaczysz.
W Sucurju, rozumiem, że tak poprawnie odmieniają nazwę miejscowości Chorwaci.
W Sucuraju, tak w większości odmieniamy my wszyscy.
Czy jest to duży błąd :?: :papa:

To nie jest błąd, tylko polska odmiana :) Staram się odmieniać po chorwacku, dlatego piszę w Sućurju.

A teraz postaram się wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje ;)
W j. polskim mamy "e" ruchome - dlatego mówimy psa, a nie piesa 8) Natomiast w chorwackim ruchoma jest samogłoska "a". Z tego powodu w chorwackiej odmianie poprawne są formy: Pelješca, Studenca, Sućurja :)

Natomiast formy: Pelješaca, Studenaca, Sućuraja nie są błędne, tylko utworzone wg zasad polskiej odmiany :)

kaeres napisał(a):Czy na tą plażę można łatwo dostać się od strony lądowej ?
Myślę, że jest jakieś przejście od Malej Stinivy ale z dzieckiem 9l da się tam przejść ?

Nie powiem Ci, bo nie wiem, jak wygląda ta ścieżka. Przejście na pewno jest i dorosła osoba powinna sobie poradzić. A dziecko w tym wieku... To zależy od dziecka ;) Kwestia indywidualna.

Najlepiej, jak się wypowiedzą osoby, które szły tamtędy.
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9112
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 23.09.2019 19:43

Dziękuję bardzo za wytłumaczenie.
Wiedziałam, że na Ciebie można liczyć :D :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.09.2019 15:35

elka21 napisał(a):Dziękuję bardzo za wytłumaczenie.
Wiedziałam, że na Ciebie można liczyć :D :papa:

Nema problema :D


23 lipca (wtorek): Pożegnanie z Chorwacją

Ten moment musiał nadejść - żegnamy się z Wyspą i z Chorwacją :cry: Stoimy na pokładzie promu Kijevo i smutnym wzrokiem ogarniamy Sućuraj i szczęśliwych plażowiczów:

2019-07-23-12h22m46.JPG


Swoją drogą, całkiem przyzwoite półki skalne w tym Sućurju:

2019-07-23-12h23m19.JPG


Była latarnia morska przy "wjeździe" na wyspę, musi być i teraz:

2019-07-23-12h24m07.JPG

2019-07-23-12h25m43.JPG


I jeszcze jeden kadr, z żaglówką :):

2019-07-23-12h27m33.JPG


Przed nami imponujące Biokovo:

2019-07-23-12h31m25.JPG


Dobrze widać Igrane:

2019-07-23-12h27m56.JPG


Ci szczęśliwcy dopiero zaczynają wakacje:

2019-07-23-12h37m29.JPG


My, na szczęście, kończymy tylko chorwacką część urlopu, ale i tak łza się w oku kręci...

Przeprawa promowa trwa tak krótko, że nawet nie udaje mi się otworzyć książki ;) Pstryk-pstryk u wybrzeży Hvaru i za moment pstryk-pstryk już na stałym lądzie:

2019-07-23-12h46m24.JPG


Dopływamy do Drvenika:

2019-07-23-12h47m40.JPG


Główna plaża "nabita" ludźmi. Nie chciałabym tu plażować :roll::

2019-07-23-12h48m21.JPG


Natomiast na tej za falochronem jest sporo przestrzeni:

2019-07-23-12h49m22.JPG

2019-07-23-12h50m27.JPG


Być może mniejsza popularność tej plaży wynika z bezpośredniej bliskości promu, który tu przybija...

I my bezpiecznie przybiliśmy do brzegu ;) Jest prawie 13:00, a przed nami jeszcze daleka droga do Durmitoru... Obieramy kierunek południowy, czyli skręcamy na Dubrovnik.

Ostatni raz jechaliśmy tym odcinkiem Jadranki w 2013 roku, więc łakomie chłonę piękne widoki:

2019-07-23-12h54m08.JPG


Bardzo lubię ten fragment Makarskiej Riviery. Góra Viter nad Zaostrogiem:

2019-07-23-12h56m32.JPG


Podaca:

2019-07-23-12h58m38.JPG


Nawet Ploče z tej perspektywy wygląda przyzwoicie ;):

2019-07-23-13h21m27.JPG


Tej drogi jeszcze nie widziałam 8O:

2019-07-23-13h22m50.JPG


Mijamy deltę Neretwy:

2019-07-23-13h24m07.JPG

2019-07-23-13h24m13.JPG


i stragany z owocami i warzywami ustawione bezpośrednio przy drodze:

2019-07-23-13h31m12.JPG


Chorwacko-bośniacką granicę przekraczamy w Metković i nieodwołalnie zamykamy za sobą jeden (ten najdłuższy) etap wakacji.

Czas więc na podsumowanie tej części urlopu :)

Na Hvarze byliśmy po raz czwarty, więc niewiele mogło nas zaskoczyć ;) A jednak zaskoczyło! :D
In plus - mało ludzi, jak na środek lipca oczywiście :D Być może faktycznie wynikało to ze zbyt wysokich cen apartmanów, o czym już wspominałam. Zauważaliśmy to na plażach, ale i w miasteczkach, co już nie zawsze było pozytywne (patrz: moje wrażenia z Jelsy).
Jeśli chodzi o inne "plusy" - bardzo podobała nam się stolica wyspy i żałuję, że poświęciliśmy jej tylko jeden wieczór. Podobnie było z magicznym Starim Gradem.

Plaże na Hvarze (Konrad :mrgreen:) są różnorodne i trudno im odmówić urody, a jednak w tym punkcie muszę się do czegoś przyczepić...
Chodzi o potencjał kajakowy. Tylko dwa czy trzy razy udało nam się dopłynąć Plavcem do plaży, którą mieliśmy "na własność" ;) Pod tym względem na Visie było o wiele lepiej. (Vis w kategorii: plaże bije na głowę wszystkie chorwackie wyspy. Takie jest moje zdanie :))

Zrobiliśmy bardzo dużo wycieczek kajakowych (aż osiem!) i szczerze mówiąc, spodziewałam się, że będą one bardziej atrakcyjne - pozwolą nam odkryć wyjątkowo piękne i bezludne zatoczki. Niestety, w sezonie na Hvarze wszystkie "perełki" zostały już odkryte przez innych posiadaczy różnej maści pływadeł ;) A może wybieraliśmy niewłaściwe rejony... Faktem jest, że musieliśmy się dopasowywać do kierunku wiatru (więc pewne ograniczenia były), a wiało niemal codziennie przez cały nasz pobyt...

Generalnie, wakacje na Hvarze zaliczam do jednych z bardziej udanych, a sama wyspa jest u mnie w TOP3 chorwackich otoków, z tym że nie na pierwszym miejscu. Po głębszym zastanowieniu oboje z Małżem palmę pierwszeństwa przyznaliśmy... Visowi 8O :D

Już się nie będę wdawać w szczegóły, dlaczego, bo to w końcu relacja z Hvaru ;) I tak zdradziłam, że chodzi o plaże :D

Jednym zdaniem: Hvar jest fascynujący i piękny, ale do naszego modelu spędzania wakacji lepiej nadaje się inna dalmatyńska wyspa :D

To na razie tyle, jeśli chodzi o pierwsze podsumowania. W następnym odcinku będziemy w BiH, m.in. w Trebinje :)
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 24.09.2019 15:42

Maslinko, ta droga, której nie widziałaś wcześniej (przepraszam, ale nie umiem cytować tak, żeby i zdjęcie się wkleiło), to tędy się jedzie do autostradowego przejścia z BiH. W sierpniu wracaliśmy nią z Mostaru w drodze do Drvenika..
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 24.09.2019 16:08

maslinka napisał(a):...
Plaże na Hvarze (Konrad :mrgreen:) są różnorodne i trudno im odmówić urody, a jednak w tym punkcie muszę się do czegoś przyczepić...
Chodzi o potencjał kajakowy. Tylko dwa czy trzy razy udało nam się dopłynąć Plavcem do plaży, którą mieliśmy "na własność" ;) Pod tym względem na Visie było o wiele lepiej. (Vis w kategorii: plaże bije na głowę wszystkie chorwackie wyspy. Takie jest moje zdanie :))

Zrobiliśmy bardzo dużo wycieczek kajakowych (aż osiem!) i szczerze mówiąc, spodziewałam się, że będą one bardziej atrakcyjne - pozwolą nam odkryć wyjątkowo piękne i bezludne zatoczki. Niestety, w sezonie na Hvarze wszystkie "perełki" zostały już odkryte przez innych posiadaczy różnej maści pływadeł ;) A może wybieraliśmy niewłaściwe rejony... Faktem jest, że musieliśmy się dopasowywać do kierunku wiatru (więc pewne ograniczenia były), a wiało niemal codziennie przez cały nasz pobyt...

...


Z potencjałem kajakowym absolutnie się zgadzam. Dodam jeszcze, że wiele miejsc jest trudno dostępnych do wodowania Plavca. Pomimo tego, mam już pewien ogląd wyspy i kto wie czy za rok nie zdecyduję się, dla dosłownie kilku wypraw, wziąć kajak.
Przygotowania jeszcze przede mną i oby tylko starsza jechała z nami za rok. Były dni kiedy zostawała z młodszą w apartmanie, bo miały dosyć słońca :roll:
Wtedy starsi na kajaczek i już robi się miło :nice:

O plażach Visu mówisz w kontekście kajaka, czy ogólnie uważasz, że ma najpiękniejsze plaże ?

Ps
Droga na południe super, ale ja uwielbiam jeździć Jadranką :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.09.2019 19:11

corrina napisał(a):Maslinko, ta droga, której nie widziałaś wcześniej (przepraszam, ale nie umiem cytować tak, żeby i zdjęcie się wkleiło), to tędy się jedzie do autostradowego przejścia z BiH. W sierpniu wracaliśmy nią z Mostaru w drodze do Drvenika..

Wiem, wiem :) Pisałam tylko, że jeszcze tej drogi nie widziałam. Nam pasowała inna trasa.

Habanero napisał(a):Wtedy starsi na kajaczek i już robi się miło :nice:

Sprytnie ;)

Habanero napisał(a):O plażach Visu mówisz w kontekście kajaka, czy ogólnie uważasz, że ma najpiękniejsze plaże ?

I w kontekście kajaka, i ogólnie :D
Przede wszystkim, jak na tak małą wyspę, plaż jest całe mnóstwo. Z Komižy czy popłyniesz w prawo, czy w lewo - masz kilka pięknych zatoczek do wyboru. Każda z nich ma otoczakowe plaże :) Ruch na wodzie (przynajmniej w 2017) też mniejszy, łatwiej o prywatność.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 24.09.2019 20:05

Od kliku tat też jeździmy przynajmnije w dwa miejsca podczas wakacyjnych wyjazdów. Ciągłe pakowanie wkurza ale przejazdy w nowe miejsca to wynagradzają. Też mam wielki sentyment do południowej Jadranki a szczególnie okolicę delty Neretwy.

Czekam na Twoje Trebinje - kawka pod platanami była?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.09.2019 21:44

corrina napisał(a):
kaeres napisał(a):Czy na tą plażę można łatwo dostać się od strony lądowej ?
Myślę, że jest jakieś przejście od Malej Stinivy ale z dzieckiem 9l da się tam przejść ?
DSCF3491.JPG

Wiola na pewno Ci powie, że można :oczko_usmiech: :smo:
Ja się nie odważyłam bez dzieci :oczko_usmiech:
Zupełnie niepotrzebnie. Dojście do tej plażyczki jest bezproblemowe nawet z młodszymi dziećmi. Mi zajęło 5-7 min z foceniem po drodze. Ścieżka jest dobrze wydeptana. Połowa pod górę ale nie jest to jakaś ciężka wspinaczka na krawędzi urwiska, więc jeśli trafi się kolejna okazja to nie rezygnuj :)

Co do Sučurja z ruchomym "a" ;) ... To było moje pierwsze wyspiarskie miasteczko jakie odwiedziłam przy okazji pobytu w Zivogosce i mnie wtedy zauroczyło więc bardzo dobrze mi się kojarzy. Żałuję trochę, że w zeszłym roku nie zatrzymaliśmy się w nim choć na chwilę po zjeździe z promu :(

Plaża w Drveniku koszmarnie zatłoczona, jest całkiem ładna ale ludzie pewnie tłoczą się na niej by poleżeć w cieniu pinii ;) , koło falochronu nie ma aż tyle cienia bo drzewka jeszcze małe.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Mój Hvar na ziemi - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone