Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja a trzęsienia ziemi

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Trzęsienie ziemi w włoszech a chorwacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 24.08.2016 20:17

polakwcro napisał(a):... Czy te wstrząsy mogą się powtórzyć kilkadziesiąt kilometrów na wschód. Jak myślicie?

Jedni myślą że to niemożliwe, a inni wręcz przeciwnie.
Zgadzam się ze wszystkimi.
polakwcro
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 06.08.2016
Re: Trzęsienie ziemi w włoszech a chorwacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) polakwcro » 25.08.2016 20:31

Czyli tak jak podejrzewałem. Swoją drogą ciekawe czy takie trzęsienie mogło by wywołać tsunami. Co prawda adriatyk to mały akwen.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Trzęsienie ziemi w włoszech a chorwacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.08.2016 20:47

Jeden geolog powiedział, że Włochy zbliżają się do Chorwacji - morze Tyrreńskie się otwiera, Adriatyk w związku z tym zamyka.
Niewątpliwie taki układ spowoduje podniesienie się poziomu Adriatyku spiętrzanego naciskającym włoskim butem.
Lepiej brać kwatery położone wyżej i ciut dalej od brzegu.

Przynajmniej ... za jakiś czas ;)

A co do tsunami, to już w Biblii opisują jak Mojżesz przeszedł przez Morze Czerwone, co było spowodowane cofnięciem się wód i gwałtownym powrotem spowodowane wybuchem jednego wulkanu, więc - jak najbardziej :)
polakwcro
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 06.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) polakwcro » 25.08.2016 23:57

hehe :D. Nie napisałem tego z powodu obaw. A raczej z czystej ciekawości czy "mini" tsunami na adriatyku jest możliwe.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.08.2016 09:52

polakwcro napisał(a):hehe :D. Nie napisałem tego z powodu obaw. A raczej z czystej ciekawości czy "mini" tsunami na adriatyku jest możliwe.


Ktoś kiedyś coś napisał :arrow: przyplywy-i-odplywy-t15057.html#p203042
I nawet zaśpiewał :oczko_usmiech:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.08.2016 11:08

polakwcro napisał(a):Nie napisałem tego z powodu obaw.

A powinieneś.
Niby nikt się tego nie spodziewa, ale już jedna powódź wymyła pola minowe w Bośni i popłynęły sobie one razem z zawartością do Adriatyku :)
fixmax
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 07.08.2016
Re: niespodzianka koło Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) fixmax » 29.08.2016 20:51

JaKubCn napisał(a):

czy ktoś poczuł kiedyś na własnej skórze że trzęsie?


Oj poczułem, kiedyś mieszkałem w Kopenchadze, w nad ranem obudził mnie straszliwy hałas, dudnienie, pomruk,wszystko drżało, obudziło mnie a sen mam dosyć mocny, sam nie wiedziałem co to, nie pomyslał bym że to trzęsienie ziemi, choć wszystko drżało,bardziej bym pomyślał że mi się śni, siedziałem na łóżku i słuchałem, trwało to ze 3 minuty, nikomu o tym nie mówiłem żeby nie wyjść na wariata,tymbardziej że to nie jest rejon sejsmiczny. Dopiero rano okazało się że było to trzęsienie ziemi, dosyć mocne, w Malmo, w linii prostej 30km ode mnie. Podsumowując, fajnie że to przeżyłem, fajnie że nic się nie stało, ale nie chciał bym jeszcze raz tego przeżywać :)
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 29.08.2016 21:08

10 lat temu zatrzęsło mocno w Albanii. Byliśmy wtedy w Czarnogórze i siedząc wieczorem na terasie dość wyraźnie poczuliśmy, jakby fala przepłynęła pod budynkiem podnosząc go i opuszczając.
Motoschiza
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1176
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Motoschiza » 06.09.2016 01:29

My przeżyliśmy w sierpniu 1999 r. trzęsienie o sile 7,6 w skali Richtera w Turcji. Zginęło wtedy ponad 15000 ludzi jak mnie pamięć nie myli.
Nie zapomnimy tego uczucia i strachu chyba do końca życia.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: niespodzianka koło Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 18.09.2016 10:43

fixmax napisał(a):
JaKubCn napisał(a):

czy ktoś poczuł kiedyś na własnej skórze że trzęsie?


Oj poczułem, kiedyś mieszkałem w Kopenchadze, w nad ranem obudził mnie straszliwy hałas, dudnienie, pomruk,wszystko drżało, obudziło mnie a sen mam dosyć mocny, sam nie wiedziałem co to, nie pomyslał bym że to trzęsienie ziemi, choć wszystko drżało,bardziej bym pomyślał że mi się śni, siedziałem na łóżku i słuchałem, trwało to ze 3 minuty, nikomu o tym nie mówiłem żeby nie wyjść na wariata,tymbardziej że to nie jest rejon sejsmiczny. Dopiero rano okazało się że było to trzęsienie ziemi, dosyć mocne, w Malmo, w linii prostej 30km ode mnie. Podsumowując, fajnie że to przeżyłem, fajnie że nic się nie stało, ale nie chciał bym jeszcze raz tego przeżywać :)

A ja przez dziesięć lat mieszkałem na terenie sejsmicznym tzn w 70-ch w centrum Bytomia i powiem że można się przyzwyczaić to takiej sytuacji. Wiadomo że są wstrząsy pierwotne i wtórne, jak komin spadł czy dom popękał to kopalnie go remontowały i tak wkoło do połowy lat 80-ch. Bezcenny był widok min rodziny która przyjechała w odwiedziny z poza Śląska, te wielkie oczy.... nasi flaszki łapali ze stołu by się nie przewróciły i trzymając w powietrzu czekali na wtórny. Kobiety narzekały z powodu potrzaskanych szklanek czy wypadniętych szyb z meblościanki. Tak kiedyś było.
Dlatego nie dziwię się że dla niektórych może to być traumatyczne przeżycie, do miłych nie należy.
aprilka
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) aprilka » 31.10.2016 23:05

słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 17.11.2016 01:45

el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 09.12.2016 17:45

Trzęsienie ziemi na Ciovo, 4.8 w skali Richtera

https://watchers.news/2016/12/09/earthq ... +transform)
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 09.12.2016 18:04

el_guapo napisał(a):Trzęsienie ziemi na Ciovo, 4.8 w skali Richtera

https://watchers.news/2016/12/09/earthq ... +transform)

Leon dom remontuje przed sezonem ;)
Makar.....
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 01.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Makar..... » 09.12.2016 18:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chorwacja a trzęsienia ziemi - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone