Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Między Morzem a Olimpem - Grecja 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 09.10.2017 12:21

A te tory tam przy plaży to czynne były 8O ?
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 09.10.2017 14:05

marze_na napisał(a):
kmichal napisał(a):
Beata W. napisał(a):zamek na wzgórzu w Platamonas (ale tam wdrapiemy się kiedy indziej)


... no to super ... :) ... u nas też był w planach, ale nie zdążyliśmy ... :roll: ...

A my zdążyliśmy 8) . I to nie raz :lol: . Spacerkiem z Nei Pori, gdzie spędziliśmy ponad tydzień :roll: .
Szerokie, piaszczyste plaże akurat lubię najbardziej. Ciekawostką jest, że ta w NP jest w większości nawieziona i usypania sztucznie.

Cześć Marzenko, czyli rejony nie są Ci obce :lol: A co do plaży to nie wiedziałam, że była sztucznie usypana :oops:
Lidia K napisał(a):
Beata W. napisał(a): Przy wejściu przez plażę hotelową same leżaki ale za nimi znajdujemy spory kawałek piaszczystej plaży i całkiem mało tam ludzi. No to się trochę polenimy.
Zebranie trochę nam zajmuje, no bo i piasek trzeba ze wszędąd wytrzepać ( tu trochę narzekamy bo my raczej zwolennikami kamulców jesteśmy :twisted: ) :oczko_usmiech:


marze_na napisał(a):Szerokie, piaszczyste plaże akurat lubię najbardziej.


Nam się każde podobają, które nie są oblegane, nie są zastawione w całości leżakami, żeby były ładne no i żeby dopisała pogoda. A że w Grecji na wszystkie możliwe plażowe warianty trafiamy to napiszę, najlepsze plaże to te gdzie woda jest ciepła (22-27,5 taka mieliśmy w tym roku) i piasek nie jest piaskiem tylko go udaje bo to są drobne kamyczki. Kolor może być jakikolwiek, żółty, zielony, szary, czerwony, czarny, brązowy, kremowy ... bez wyrzuconych na plaże śmieci i traw.

No właśnie, i te tu był ten minus bo nie wiem czy z powodu sporych fal ale było pełno traw w wodzie i na plaży :cry:
Natomiast temperatura ( nie mierzyłam) ale była wprost idealna :hearts:

Potter napisał(a):A te tory tam przy plaży to czynne były 8O ?


Wiesz co nie wiem do końca na pewno bo nic nie jechało a chwilę się tam kręciliśmy. Wydaje mi się, że te tory nie wyglądały na używane. Na pewno nie była to główna trakcja która przechodziła przez Leptokarię do Salonik :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.10.2017 14:13

Beata W. napisał(a):Cześć Marzenko, czyli rejony nie są Ci obce :lol:

Nie są :). Mało tego, wspominam z dużym sentymentem, bo to był mój pierwszy wspólny zagraniczny wyjazd z małżonkiem (wtedy nawet nie narzeczonym :oczko_usmiech: ) za kasę zaoszczędzoną ze studenckiego stypendium :mrgreen: .
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 09.10.2017 14:33

marze_na napisał(a):
Beata W. napisał(a):Cześć Marzenko, czyli rejony nie są Ci obce :lol:

Nie są :). Mało tego, wspominam z dużym sentymentem, bo to był mój pierwszy wspólny zagraniczny wyjazd z małżonkiem (wtedy nawet nie narzeczonym :oczko_usmiech: ) za kasę zaoszczędzoną ze studenckiego stypendium :mrgreen: .


No to faktycznie miłe wspomnienia i to podwójnie :lol: Mam nadzieję w takim razie, że chociaż trochę uda mi się je przywołać :papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 09.10.2017 22:09

Dzień 5 - 15.08.2017

Przez dwa dni złapaliśmy troszkę słonka, no może plecy trochę więcej niż troszkę. Uznaję więc, że najwyższa pora gdzieś się ruszyć. Upał w dalszym ciągu więc jakieś miasto średnio mi pasuje.
Jedziemy więc do Tempe.
Tempe (gr. Tembi) – głęboki wąwóz w greckiej prowincji Tesalia, pomiędzy Olimpem a górami Ossa, którego dnem płynie rzeka Pinios. Stanowi naturalną granicę między Macedonią a Tesalią. Jej długość to prawie 10 km; w najwęższym miejscu ma 25 m, zaś jej brzegi stanowią urwiska sięgające 500 m wysokości. Wysokie brzegi doliny porastają stare platany i bujna roślinność.

Zanim ruszymy wypatrzyłam kapliczkę z boku naszego hotelu
IMG_1274.JPG

Nasza trasa
Zrzut ekranu (9).png

mija nam w naprawdę przyjemnych okolicznościach przyrody :wink:
20170815_120303.jpg

20170815_120327.jpg

IMG_1276.JPG

IMG_1277.JPG

Najpierw jedziemy kawałeczek dalej do miejscowości Tembi.
W sumie wiele tam nie ma, ale jak wyczytałam miejscowość miała w 2011 roku 63 mieszkańców. Oto dwaj lokalsi :oczko_usmiech:
IMG_1287.JPG

całkiem ładne drzewko
IMG_1284.JPG

stara cerkiew w trakcie chyba długiego remontu
IMG_1286.JPG

i nowa całkiem ładna cerkiew św. Paraskiewy
IMG_1288.JPG

i płynie sobie rzeka Pinios
IMG_1291.JPG

cdn.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.10.2017 22:32

Melduję odrobienie zaległości :)
Pięknie tam mieliście . . . czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 10.10.2017 08:08

Beata W. napisał(a):stara cerkiew w trakcie chyba długiego remontu
cdn.


Chyba nawet rusztowanie zdążyło stać się zabytkiem ... :oczko_usmiech:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 10.10.2017 08:40

piotrf napisał(a):Melduję odrobienie zaległości :)
Pięknie tam mieliście . . . czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr

Dobrze Piotrze, że pilny z Ciebie uczeń :oczko_usmiech: A powiem Ci, że brzydko nie było :lol:
Potter napisał(a):
Beata W. napisał(a):stara cerkiew w trakcie chyba długiego remontu
cdn.


Chyba nawet rusztowanie zdążyło stać się zabytkiem ... :oczko_usmiech:


Takie właśnie odniosłam wrażenie. Wtopiło się w otoczenie :mrgreen:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.10.2017 08:44

Platamon "zrobiliśmy" jadąc na Pelion
natomiast Tembi wracając z niego...fajnie sobie znów powspominać. :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.10.2017 09:08

Beata W. napisał(a):mija nam w naprawdę przyjemnych okolicznościach przyrody


... przy takich krajobrazach kierowca ma przechlapane - gdzie patrzeć ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.10.2017 09:14

kmichal napisał(a):
... przy takich krajobrazach kierowca ma przechlapane - gdzie patrzeć ... :oczko_usmiech: ...


Jak to gdzie...na drogę.... :mrgreen: :papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 10.10.2017 09:32

ajdadi napisał(a):Platamon "zrobiliśmy" jadąc na Pelion
natomiast Tembi wracając z niego...fajnie sobie znów powspominać. :papa:


Fajnie tez przywoływać czyjeś wspomnienia :wink: A Pelionu też troszkę liznęliśmy :papa:

kmichal napisał(a):
Beata W. napisał(a):mija nam w naprawdę przyjemnych okolicznościach przyrody


... przy takich krajobrazach kierowca ma przechlapane - gdzie patrzeć ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.


No w sumie kiepsko trochę :mrgreen: Ja na szczęście w wakacje odpoczywam też od prowadzenia samochodu :oczko_usmiech:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 10.10.2017 21:11

c.d dolina Tempe

Wracamy w stronę doliny Tempe, od razu wiadomo gdzie jest główna atrakcja bo przy drodze parkingi ze sporą ilością samochodów.
Parkujemy więc i idziemy zobaczyć co tam dają :wink:
figurka na parkingu
IMG_1299.JPG

najpierw trochę komercji
IMG_1282.JPG

IMG_1305.JPG

potem wchodzimy na wiszący most
IMG_1307.JPG

IMG_1312.JPG

IMG_1315.JPG

za którym zaraz jest zewnętrzne źródełko w którym podobno kąpała się Afrodyta przed schadzkami z kochankami :oczko_usmiech: Podobno woda z niego zapewnia młodość i szczęście w miłości :lol:
IMG_1323.JPG

IMG_1324.JPG

idziemy do kościoła
IMG_1306.JPG

IMG_1316.JPG

kościółek z XIII w wprawdzie obudowany nowoczesnym wejściem przy którym powiewają flaga grecka oraz kościoła prawosławnego. W środku bardzo sympatyczne wystrój.
IMG_1328.JPG

IMG_1332.JPG

IMG_1333.JPG

IMG_1335.JPG

IMG_1336.JPG

IMG_1338.JPG

IMG_1340.JPG

IMG_1341.JPG

IMG_1343.JPG

IMG_1344.JPG

IMG_1345.JPG

cdn. :papa:
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 11.10.2017 00:54

Pomyśleć że u mnie to Grecja ale tylko Kreta .Musze pomyśleć kiedyś nad taka trasą ...
Uciekacie , ale gonię odrobiłem kolejną lekcję a lokalsi byli nieco chyba zaskoczeni pojawieniem się nowych w ich lokalnej społeczności :D
Pozdrawiam
Krzysiek
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 11.10.2017 07:36

Gandalf Biały napisał(a):Pomyśleć że u mnie to Grecja ale tylko Kreta .Musze pomyśleć kiedyś nad taka trasą ...
Uciekacie , ale gonię odrobiłem kolejną lekcję a lokalsi byli nieco chyba zaskoczeni pojawieniem się nowych w ich lokalnej społeczności :D
Pozdrawiam
Krzysiek


W weekend pewnie będzie jakaś przerwa więc muszę trochę nadgonić, ale i tak jakoś to dolinka powoli mi idzie, no ale i wychodzić się z niej nie chciało więc jeszcze chwilkę tam spędzimy.
Co do lokalsów to faktycznie byli trochę w szoku, że ktoś im się po wsi pałęta i jeszcze fotki robi :mrgreen:

Ps. Kreta jeszcze przed nami, myślałam nawet nad feriami zimowymi tam ale już wiem, że musi na nas jeszcze poczekać :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Między Morzem a Olimpem - Grecja 2017 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone