Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 07.09.2016 13:47

marze_na napisał(a):Fajnie tak pooglądać miejsca po których się spacerowało raptem parę dni temu :lol: :hut: .

No no, jaka się zapowiada ciekawa jesień. Liczę na Wasze świetne zdjęcia i relację.
Już wiemy jakie wspólne miejsca mamy ospacerowane. A pewnie jeszcze kilka się pojawi.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.09.2016 16:12

kulka53 napisał(a): Okazało się, że wąwóz jest dość krótki, nawet bardzo krótki (sprzed lat zapamiętałem to inaczej) i jego przejście w jedną stronę to może kilkanaście minut, oceniam jego długość na nie więcej niż pół kilometra.
Bardzo fajne te "wąwozowe" fotki :!:

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.09.2016 19:13

Puławy, Kazimierz, Nałęczów, Lublin i Janowiec odwiedziłam kilka lat temu, w czasie jednego z naszych babskich Bożocielnych wypadów (w 2010 - wtedy, gdy była tam powódź). Fajnie jest znów tam "być" :) , nawet tylko wirtualnie.
Wrażenia co do Kazimierza mam podobne, chociaż liczyłam :roll: na "coś więcej"... Wprawdzie tłumów ( ze względu na powódź) nie było, ale i tak bardziej przytulna jest dla mnie Lancorona :wink: Niemniej jednak, spacerek wąwozowy miło wspominam.
Z przeprawy promowej , ze względu na zbyt dużą wodę, :? nie miałyśmy szans skorzystać. No a zamek w Janowcu... Wrażenia byłyby lepsze, gdyby nie to, że przewodnik cały czas wtedy podkreślał, że jego remont odbył się :mrgreen: wyłącznie dzięki wsparciu byłego prezydenta L.K.
Ostatnio edytowano 08.09.2016 21:54 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.09.2016 19:49

kulka53 napisał(a):Widocznie inne, większe hity na ten wypad wybraliście :lol:

No właśnie Kazimierz miał być hitem :? . Pomijając już te nieprzebrane tłumy i wszędzie wjeżdżające samochody Kazimierz wydał nam się po prostu zaniedbany. Chodniki, place, skwerki, zieleń ... w wielu miejscach aż się prosi, żeby wydać tu choć trochę z tych pieniędzy, jakie zostawiają turyści. Na Senatorskiej np. zaniedbaną fasadą straszy Urząd Miasta :roll: .

Ale żeby nie było, ładne miejsca też dostrzegliśmy :D .

Lidia K napisał(a):
marze_na napisał(a):Fajnie tak pooglądać miejsca po których się spacerowało raptem parę dni temu :lol: :hut: .

No no, jaka się zapowiada ciekawa jesień. Liczę na Wasze świetne zdjęcia i relację.
Już wiemy jakie wspólne miejsca mamy ospacerowane. A pewnie jeszcze kilka się pojawi.

Relacja na pewno się pojawi. Pytanie tylko kiedy :lol: . Już za dwa tygodnie kolejny urlop 8) :hut: .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.09.2016 20:01

kulka53 napisał(a):Naprawdę ładnie jest w Kazimierzu, zwłaszcza przy takiej pogodzie :idea:

Urocze są te uliczki, np. Krakowska, a przy niej "Cafe Faktoria", w której parzone są kawy z różnych zakątków świata.
kulka53 napisał(a):Kazimierz ma swój klimat, drewniano-kwiatowy :idea: . Pięknie kwitnące kwiaty można spotkać nawet pod posterunkiem policji :cool:

Jak najbardziej, chociaż duże wrażenie zrobiły na mnie mury, a konkretnie kamienice Przybyłów przy rynku.
dangol napisał(a):Z przeprawy promowej , ze względu na zbyt dużą wodę, :? nie miałyśmy szans skorzystać.

My byliśmy we wrześniu 2010. Wielka woda już opadła, ale poziom Wisły ciągle był wysoki i prom nadal nie kursował.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.09.2016 09:38

longtom napisał(a):Bardzo fajne te "wąwozowe" fotki :!:

Dzięki :)
Mimo słońca, trochę ciemnawo tam było....

dangol napisał(a):Wrażenia co do Kazimierza mam podobne, chociaż liczyłam :roll: na "coś więcej"... Wprawdzie tłumów ( ze względu na powódź) nie było, ale i tak bardziej przytulna jest dla mnie Lancorona :wink: Niemniej jednak, spacerek wąwozowy miło wspominam.

Ja nie liczyłem... jestem niezmiennie bardzo zauroczony Kazimierzem :) . Może gdy byłem tam po raz pierwszy sporo lat temu spodziewałem się więcej ozdobnych kamieniczek w Rynku. Ale i tak mi się podoba, tym bardziej, że zawsze byłem przy takiej pięknej, bezchmurnej pogodzie. Nawet na rejs po Wiśle się wybrałem... tym razem nie zamierzaliśmy, wystarczył nam prom :cool:

Lanckoronę kojarzę z którejś z Twoich relacji :idea: . Myśmy nigdy nie byli, mimo, że przez Wadowice przejeżdżaliśmy wielokrotnie.

marze_na napisał(a):No właśnie Kazimierz miał być hitem :? . Pomijając już te nieprzebrane tłumy i wszędzie wjeżdżające samochody Kazimierz wydał nam się po prostu zaniedbany. Chodniki, place, skwerki, zieleń ... w wielu miejscach aż się prosi, żeby wydać tu choć trochę z tych pieniędzy, jakie zostawiają turyści.

My identyczne wrażenie odnieśliśmy w zeszłym roku w Gdańsku....

marze_na napisał(a):Relacja na pewno się pojawi. Pytanie tylko kiedy :lol: . Już za dwa tygodnie kolejny urlop 8) :hut: .

No tak, Wam też szykuje się późnoletni wypad :cool:
Obie relacje z pewnością będą bardzo ciekawe :idea: .

walp napisał(a):Urocze są te uliczki, np. Krakowska, a przy niej "Cafe Faktoria", w której parzone są kawy z różnych zakątków świata.

Zgadzam się :idea: , gdyby nie to, że Kazimierz nie jest zbyt duży, można by się po nim pałętać baaaaardzo długo :)

walp napisał(a):Jak najbardziej, chociaż duże wrażenie zrobiły na mnie mury, a konkretnie kamienice Przybyłów przy rynku.

No fakt, ale jak napisałem wyżej, swego czasu spodziewałem się, że takich kamienic będzie tam więcej. Ale skoro jest tyle. ile jest... też może być :) , inne atrakcje z pewnością to rekompensują.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.09.2016 10:32

21 lipca, czwartek c.d.

Obrazek

Zamek w Kazimierzu to jedna z jego większych atrakcji. Położenie na nadwiślańskiej skarpie sprawia, że widoczny jest z daleka i stanowi wizytówkę miasteczka. Ufundował go nie kto inny, jak Kazimierz Wielki :) , zbudowany został z wapienia w połowie XIV wieku. Początkowo gotycki, przetrwał w zasadzie 3 wieki przechodząc dwie poważniejsze przebudowy, z czego druga nadała mu renesansowy wygląd. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, następnie spalony w czasie wielkiego pożaru miasta parę lat później. Plany odbudowy w wieku XVIII nie powiodły się, a później, w czasie zaborów część murów wysadziły wojska austriackie. Częściowa odbudowa do dzisiejszej formy to lata 60-te XX wieku.

Wbrew pozorom, to nie jest dojście do zamku :cool:

Obrazek

Ładnie zagospodarowane krzyżami :wink: tereny pod murami zamkowymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.09.2016 10:33

Wiedziałem, że na zamku właściwie nie ma co oglądać, a widoki są podobne do innych ze wzgórz nad miastem. Do wejścia zachęciła nas cena, zaledwie 5 zł od osoby za wstęp na zamek i znajdującą się wyżej basztę to koszt co najmniej niewygórowany. Skoro tak, to poszwędamy się po zakamarkach :) .

Trochę ludzi też wpadło na ten pomysł :cool:

Obrazek

Obrazek

Wspomniana wieża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kazimierska nadwiślana promenada

Obrazek

Przystań stateczków wycieczkowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.09.2016 10:33

Z najwyższego punktu zamku…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Małomiasteczkowo….

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod tą skarpą spaliśmy :cool: , chowa się za nią Janowiec.

Obrazek

Obrazek

Jakieś tam łachy piachu, mimo wysokiej wody, jednak można nad Wisłą zobaczyć.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.09.2016 10:34

No i fajnie, zamek zaliczony, czas na wieżę czyli tzw. stołp. Inaczej zwana zamkiem górnym, jest od tego właściwego, czyli dolnego starsza o kilkadziesiąt lat. Nie wygląda :wink: .

Obrazek

Wspinaczka wąskimi schodkami od górę owocuje takimi extra widokami :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół klasztorny Zwiastowania NMP

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Dalekiej Północy - panorama Puław :wink:

Obrazek

Pamiątkowa fotka z wieży :)

Obrazek

I jeszcze jedna sprzed wieży

Obrazek

Jest super, bardzo nam się podoba. I pogoda, i to że nie ma spodziewanych tłumów, i że tutaj tak ładnie, i że zdecydowaliśmy się tutaj przyjechać. Czujemy, że przed nami jeszcze wiele fajnych wrażeń i miejsc na tym Wschodzie :cool: .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 13.09.2016 12:03

... wreszcie udało mi się nadrobić zaległości ... 8O ... najbardziej wpadł mi w oko wąwóz i cmentarz ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.09.2016 12:30

kmichal napisał(a):najbardziej wpadł mi w oko wąwóz i cmentarz ... :wink: ...

Oba miejsca jak sądzę są dobrze znane odwiedzającym Kazimierz, zwłaszcza wąwóz.
Z cmentarza pozostało niewiele, ale ściana z połamanymi macewami robi jednak wrażenie, warto zajrzeć.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.09.2016 12:36

kulka53 napisał(a):Oba miejsca jak sądzę są dobrze znane odwiedzającym Kazimierz


... dla nas ten rejon jest zupełnie nieznany ... :oops: ... syn robi dziurę w brzuchu o ten Kazimierz, ale zobaczymy co z przyszłoroczną majówką - pierwotnie ma być Warszawa, ale jeszcze się zobaczy gdzie wylądujemy ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.09.2016 12:43

kmichal napisał(a):... dla nas ten rejon jest zupełnie nieznany ... :oops: ... syn robi dziurę w brzuchu o ten Kazimierz, ale zobaczymy co z przyszłoroczną majówką - pierwotnie ma być Warszawa, ale jeszcze się zobaczy gdzie wylądujemy ... :wink: ...

Do maja jeszcze sporo czasu :cool:
Ja bym wybrał Kazimierz :) , bo to i w okolicach coś zwiedzić można, ale zważywszy na termin przypuszczam że w stolicy może być mniej ludzi niż tam :wink:

Właśnie sprawdzaliśmy ostatnio jak wypada majówka w przyszłym roku... zapowiada się fajnie i szkoda byłoby nie skorzystać z 2 wolnych dni. My się zapewne wybierzemy gdzieś dalej...
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.09.2016 12:49

kulka53 napisał(a):ale zważywszy na termin przypuszczam że w stolicy może być mniej ludzi niż tam


... 3 lata temu będąc w stolicy na majówce niestety nie zauważyliśmy mniejszej ilości ludzi - chyba nastąpiła porównywalna wymiana z turystami ... :roll: ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):My się zapewne wybierzemy gdzieś dalej...


... my dalej to zapewne na Boże Ciało ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone