Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 08:21

Udało mi się odciągnąć moją Panią od Rynku obietnicą, że za chwilę zobaczy jeszcze coś naprawdę extra :idea: :wink: .

Obrazek

Przyznała mi rację....Brama Krakowska jest przepiękna :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idąc w jej kierunku wciąż rozglądamy się naokoło :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zajrzeliśmy do punktu IT gdzie zaopatrzyliśmy się w fajne mapki centrum miasta, a potem zwabieni takim malunkiem na jednym z podwórek…

Obrazek

…dowiedzieliśmy się że miejsce jest raczej tylko dla wybranych :wink: :lol:

Obrazek

Brama Krakowska robi wielkie wrażenie zwłaszcza z zewnątrz :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A naprzeciwko niej – budynek tzw. Nowego Ratusza, klasycystyczny, z pierwszej połowy XIX wieku, zbudowany w miejscu klasztoru karmelitów (którzy podobno swoją siedzibę postawili tam nieco bezprawnie :? )

Obrazek

Obrazek

Ufff, ale wrażeń :idea: . Piękna pogoda, piękne miasto…jeszcze sporo przed nami, ale w którą stronę teraz? :)

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 14.10.2016 08:41

kulka53 napisał(a):ale w którą stronę teraz?


... mam wrażenie, że to nie ma większego znaczenia ... :wink: ... wszędzie będzie ładnie ... 8) ...
Coraz bardziej podoba mi się ten rejon naszego kraju, a do tego syn naciska ... :) ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5745
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 14.10.2016 09:04

kulka53 napisał(a):
Nefer napisał(a):Ta w Lublinie na pewno ciekawsza, jeśli to o niej piszesz :).

8O
Nie o niej... bo nigdy o niej nie słyszałem :?
Kolejny powód by tam wrócić.

Poniżej link do informacji o trasie. Wejście na rynku przez budynek Trybunału.
http://www.podziemia.pl/index.php?strona=115

Lublin pięknie się prezentuje na Waszych zdjęciach :) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.10.2016 10:35

Przygotowałam długi komentarz, a mi go nie zapisało :evil: :evil: :evil:

Muszę od nowa pisać.... :evil: :evil:


Edit:
kulka53 napisał(a):
marze_na napisał(a):Na najniższej kondygnacji utworzono mauzoleum poświęcone zamordowanym więźniom.
Tak, czytałem o tym...przez lata było tam więzienie. Starszym mieszkańcom Lublina chyba niezbyt musi się zamek kojarzyć :roll:

Słyszałam raz w życiu opowieść osoby, która przeżyła to więzienie… więcej razy nie chcę…..


kulka53 napisał(a):Zatem, idziemy na Starówkę :)

Na Starówkę to chyba nie w Lublinie… (tak jak i nie w Krakowie). Jakoś nigdy nie słyszałam, aby Dziadkowie, wujostwo i kuzynostwo (rodowici Lublinianie) tak mówli… Raczej na Rynek lub na stare Miasto….

kulka53 napisał(a):Żeby nie było tak pięknie i słodko… wiele kamienic w ścisłym starym centrum doprasza się o remont, stoją puste i odrapane a ich podwórka odstraszają.

No niestety, wiele miejsc (zwłaszcza w bocznych uliczkach) doprasza się o zainteresowanie. Choć z czystym sumieniem mogę napisać, że wiele się zmieniło w ostatnich kilku latach w porównaniem z latami 90-tymi czy nawet z okresu lat 2006

kulka53 napisał(a):Plac Po Farze zrobił na mnie wielkie wrażenie gdy po raz pierwszy zobaczyłem to miejsce
Opuszczając Plac i kierując się ku Rynkowi mijaliście najwęższą uliczkę – Ku Farze

kulka53 napisał(a):Po południowej stronie góruje nad nim imponująca Wieża Trynitarska
Ciekawe czy się na nią wspięliście? Bo myślę, że Archikatedry nieodpuściliście….


kulka53 napisał(a):Jest to chyba najmniejszy Rynek jaki widziałem :) , jednak zdecydowanie jeden z najładniejszych :idea: .
Wrażenie małego to chyba tylko przez budynek Trybunału na środku….

kulka53 napisał(a):Na tyle, że nie zwracamy nawet zbytniej uwagi na stojący na środku trójkątnego placu Rynku Trybunał Koronny, czyli dawny ratusz a od XVI wieku sąd

To uzupełnię: jak Trybunał to oczywiście Jan Kochanowski. Wg różnych źródeł w czasie spotkania zwołanego przez króla Batorego, nasz poeta tak się zdenerwował (stawał w obronie swojego nieżyjącego szwagra), że zasłabł (zawał lub udar) i w wyniku czego później zmarł (miejsce śmierci też nie jest pewne).. Kochanowski dość często Lublin odwiedzał, więc dość dużo śladów po nim jest na budynkach starego Miasta….

Z Trybunałem wiążę się także legenda: Legenda lubelska, która ma swoje potwierdzenie w źródłach historycznych, a jej miejscem jest lubelski Trybunał Koronny. Jedna z jej wersji głosi, że w 1637 bądź 1638 roku w lubelskim Trybunale odbył się proces pewnej wdowy. Stroną w sporze był magnat, który przekupił sędziów. Zrozpaczona wdowa wzniosła ręce do krucyfiksu wiszącego w sali sądowej i zawołała: Gdyby diabli sądzili, wydaliby sprawiedliwszy wyrok!. Jeszcze tej samej nocy w sali posiedzeń trybunalskiego sądu pojawiły się zagadkowe postacie odziane w żupany, szlacheckie kontusze i w czarnych perukach. Pisarz, który notował przebieg rozprawy, spostrzegł diabelskie rogi ukryte we włosach i poczuł zapach siarki. Szatani wydali wyrok na korzyść kobiety, a żeby go przypieczętować, diabelski sędzia oparł się ręką o stół, wypalając w desce ślad dłoni. Wówczas to Chrystus na krucyfiksie w sali rozpraw odwrócił głowę, żeby nie patrzeć, jak diabelskie sądy są sprawiedliwsze od ludzkich. Krzyż Trybunalski do dziś znajduje się w jednej z kaplic w lubelskiej archikatedrze, a stół z wypaloną czarcią łapą, pochodzący sprzed 1578 roku, stoi w muzeum na Zamku.
z11636126QCzarcia-Lapa-z-muzeum-na-Zamku-Lubelskim-Wedlug-legendy1.jpg


Mam nadzieję, że nie masz za złe te wtrącenia?

kulka53 napisał(a):Brama Krakowska robi wielkie wrażenie zwłaszcza z zewnątrz :idea:

Ja też zdecydowanie bardziej wolę widok od Krakowskiego Przedmieścia….

kulka53 napisał(a):Ufff, ale wrażeń :idea: . Piękna pogoda, piękne miasto…jeszcze sporo przed nami, ale w którą stronę teraz? :)

Chyba w stronę Placu Litewskiego i Ogrodu Saskiego.... lub Archikatedry….. choć patrząc na perspektywę zdjęć, jednak Archikatedra!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 21:06

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):ale w którą stronę teraz?

... mam wrażenie, że to nie ma większego znaczenia ... :wink: ... wszędzie będzie ładnie ... 8) ...
Coraz bardziej podoba mi się ten rejon naszego kraju, a do tego syn naciska ... :) ...

To jest raczej słuszne wrażenie :cool:
Naprawdę warto tu przyjechać, zwłaszcza że nigdy nie byłeś. Lublin jest napakowany zabytkami jak dobre ciasto rodzynkami :wink: , to takie miasto w którym czuć, że polskie było od zawsze...a i w regionie jest co zobaczyć :idea:

Nefer napisał(a):Poniżej link do informacji o trasie. Wejście na rynku przez budynek Trybunału.
http://www.podziemia.pl/index.php?strona=115

Lublin pięknie się prezentuje na Waszych zdjęciach :) .

Dzięki za linka i dzięki za pochwałę :cool: , ładną mieliśmy pogodę i to dlatego :)
Będę pamiętać o tej atrakcji gdy kiedyś do Lublina wrócimy...

piekara114 napisał(a):...

:)
Oczywiście że nie mam za złe... bardzo miłe są takie uzupełnienia od osób które wiedzą coś więcej :idea: . Dzięki :idea:

...na rynek, z tego co słyszałem mówi się także na ten targ koło PKS :cool: . Swoją drogą ciekawe z tą Starówką :roll: , już kiedyś Weldon pisał, że w Warszawie starówka to znaczy zupełnie co innego niż Stare Miasto :cool: .

...wszędzie wiele się zmienia. Nie podróżowaliśmy po Polsce dobrych 10 lat, nawet więcej. Różnica jest spora :idea:

...oczywiście możliwości spojrzenia na odwiedzane miejsce z góry z reguły nie odpuszczamy :cool:

... naprawdę mały jest Rynek lubelski, musiałbym długo pomyśleć, czy gdzieś jeszcze jest taki. Do tego trójkątny, to już zupełny ewenement... ale to wszystko sprawia wrażenie przytulności i kameralności :idea:

... tak, zauważyliśmy, że śladów po Kochanowskim w Lublinie dużo, ale że tam właśnie umarł, tego dowiedziałem się dopiero teraz.

...zaraz pójdziemy dalej :) .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 21:12

22 lipca, piątek c.d.

Sprzed Bramy Krakowskiej w parę kroków znajdujemy się przed kościołem św. Jana, czyli lubelską archikatedrą.

Obrazek

Kościół nie ma aż tak dawnego rodowodu jak inne lubelskie zabytki, powstał bowiem na przełomie XVI i XVII wieku w stylu barokowym. Stanowi część dawnego kompleksu klasztoru i kolegium jezuickiego, w znacznej części już nie istniejącego (niszczejące po kasacie zakonu budynki wyburzono na początku XIX wieku). Sam kościół będący wówczas magazynem na zboże uniknął tego losu, został wyremontowany i uzyskał nową, klasycystyczną fasadę.

Obrazek

Szczerze mówiąc wolimy innego typu architekturę i bryła lubelskiej katedry nas nie powala, no ale nie wybrzydzajmy :) .

Za to można sobie zrobić podobną fotkę jak u wejścia do katedry w Wilnie :cool:

Obrazek

I na tym poprzestaliśmy, akurat trwała msza więc nie mogliśmy swobodnie wejść do środka. Nadrobiliśmy to później, więc od razu wstawię kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze tak bardziej nietypowo...

Obrazek

Neogotycka Wieża Trynitarska stanowiła część zabudowań jezuickiego kompleksu, początkowo była to jedynie furta klasztorna, jednak szybko po przebudowie stała się kościelną dzwonnicą. Obecny kształt zyskała w XIX wieku. Obecnie stanowi świetny punkt widokowy a wewnątrz znajduje się Muzeum Archidiecezjalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skoro wróciliśmy dla wnętrza katedry, wrócimy także dla wieży... ale później :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 21:13

Czeka nas jeszcze kawałek miasta do pospacerowania, zachęcają choćby takie wyłaniające się tu i ówdzie wieże.

Obrazek

Do Bramy Krakowskiej wróciliśmy...przez Rynek :lol: , tak nam się tu spodobało. Zauważyliśmy m.in. budynek Teatru.

Obrazek

Teatr Stary w Lublinie to drugi po krakowskim najstarszy (1822 r.) budynek teatralny w Polsce :idea:

Obrazek

Czas na Krakowskie Przedmieście :idea: , reprezentacyjna ulica miasta, w części zamieniona w deptak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż przy Nowym Ratuszu w ciągu ulicy stoi kościół św. Ducha zbudowany w stylu gotyckim poza murami miasta w 1421 r. . Na przestrzeni wieków nękały budowlę pożary, toteż dzisiejszy wygląd zawdzięcza odbudowie z XIX wieku.

Obrazek

Zajrzeliśmy do środka.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 21:14

Nie pójdziemy na łatwiznę :wink: , zbaczamy z Krakowskiego Przedmieścia na jego południową stronę...

Obrazek

Obrazek

Choćby po to, by rzucić okiem na kościół św. Pawła i dawny klasztor bernardynów

Obrazek

Obrazek

Zaznaczmy, że nieopodal, pomiędzy ulicami Bernardyńską na Królewską wznosi się kościół Bernardynek, również stanowiący część klasztoru. Ale nie doczekał się fotki :? .

Przystanek przy fontannie na pl. Wolności :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej przyglądamy się budynkowi, w którym od lat 20-tych XX wieku działa teatr im. Juliusza Osterwy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 21:14

Ale zaszliśmy tu, bo chciałem pokazać Małgosi ten kościół...

Obrazek

...o którego historii mówi wmurowana tablica.

Obrazek

Kościół NMP Zwycięskiej, tzw. pobrygidkowski (jest częścią powstałego tuż po jego zbudowaniu klasztoru) to jeden z najcenniejszych zabytków gotyku i renesansu w Lublinie.

Wnętrze pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, mimo to jest bardzo ładne, nietypowe, bardzo się nam podobało. Ciekawostką jest, że do kościoła wchodzi się po kilku schodkach w dół co jest spowodowane faktem jego zapadania w ciągu wieków.

Obrazek

Obrazek

Plac Litewski zastaliśmy zagrodzony i zasłonięty... jest w przebudowie. Miałem okazję być na nim jakiś czas temu, był to raczej niczym nie wyróżniający się, spory plac pełniący chyba głównie rolę parku. Zapewne po rewitalizacji będzie prezentował się elegancko :cool: , myślę, że gdy wrócimy do Lublina za jakiś czas będziemy mogli już to zobaczyć.

Podążyliśmy dalej na zachód, zabudowa Krakowskiego Przedmieścia staje się tu nowsza, mniej zwarta. Mówiąc nowsza nie miałem na myśli, że aż tak nowa 8O

Obrazek

Ale takie cudo też jest w Lublinie :idea: , robi wrażenie.

Centrum Spotkania Kultur, zupełnie nowa rzecz...

Obrazek

Na nieco obolałych już nogach powędrowaliśmy jeszcze dalej chcąc zobaczyć.... KUL :cool: . No i zobaczyliśmy.

Obrazek

Obrazek

Na dziedzińcu zebrała się spora grupka młodzieży, też i tutaj widać było wyraźnie zbliżające się ŚDM. Właściwie na każdym kroku napotykaliśmy jak nie młodych ludzi to transparenty i flagi świadczące o tym wydarzeniu.

Zajrzeliśmy do kościoła akademickiego...

Obrazek

Nowoczesne wnętrze, ale robi dobre wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Reklama dźwignią.... przyszłości? :cool:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.10.2016 21:15

Migawki z Przedmieścia...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I przyjemny obowiązek – pamiątkowe zdjęcia na tle jednego z najbardziej chyba rozpoznawalnych lubelskich obrazków... Właśnie z tej strony dotarłem na Stare Miasto po raz pierwszy i przyznam, że byłem wtedy pod ogromnym wrażeniem tego właśnie widoku :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze raz popatrzymy na inaczej już oświetloną Bramę Krakowską...

Obrazek

...spoglądniemy na dół, w ciąg ulicy Lubartowskiej...

Obrazek

...na kościół i zespół klasztorny karmelitów...

Obrazek

...na plac Łokietka...

Obrazek

… i pójdziemy popatrzeć na miasto z góry :idea: . Ale to już w następnym odcinku...

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.10.2016 21:17

Lublin
Piękne Miasto

Byłem z Małoletnim - niedługo, ale zawsze, mój pierwszy raz w Lublinie, chcę wrócić :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 14.10.2016 21:21

kulka53 napisał(a):Centrum Spotkania Kultur, zupełnie nowa rzecz...


... 8O ... piękna sprawa - cudna ta ściana ... :lol: ... moja branża ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2016 15:51

tony montana napisał(a):niedługo, ale zawsze, mój pierwszy raz w Lublinie, chcę wrócić :)

Właśnie... niedługo, ale zawsze :)
Grunt by się spodobało, zawsze jest możliwość powrotu :idea:
My będziemy o tym myśleć...

kmichal napisał(a):... 8O ... piękna sprawa - cudna ta ściana ... :lol: ... moja branża ... :wink: ...

Fajną masz branżę :cool:
Ściana robi wrażenie...idziesz normalną ulicą wśród normalnych kamienic, niczego się nie spodziewasz, a tu nagle takie świecące bielą i srebrem zjawisko 8O .
Jak w Hameryce jakiej Panie.... a to Lublin :cool: :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2016 15:51

22 lipca, piątek c.d.

Jak postanowiliśmy, tak zrobiliśmy :idea: , bilety na Wieżę Trynitarską nie były wyjątkowo tanie, ale nie były też drogie (7zł), dopiero jednak po wejściu okazało się, że poza możliwością podziwiania miasta z góry zwiedzimy także Muzeum Archidiecezjalne :) .

Z tego co się zorientowaliśmy i zdołaliśmy doczytać, zbiory muzeum stanowią głównie drewniane rzeźby z XVIII i XIX wieku, pozyskane z różnych okolicznych kościołów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2016 15:52

Siłą rzeczy, skoro już byliśmy, poprzyglądaliśmy się co nieco eksponatom, ale nie ukrywam, że głównym celem były widoki :cool: . Trochę czasu we wnętrzu spędziliśmy, ale na wieży to już w ogóle.... a dodam, że przez większą część tego czasu byliśmy tam zupełnie sami 8O :idea: .

Katedra z góry wygląda chyba nawet lepiej niż z dołu...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół bernardynek oraz kościół i klasztor bernardynów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krakowskie Przedmieście

Obrazek

Brama Krakowska i Urząd Miejski

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone