Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2016 21:01

kmichal napisał(a):... Luna prezentuje się bardzo okazale na tle zacnego zabytku ... :D ...

:wink: :cool:
kmichal napisał(a):... zapowiadają ładną pogodę to i kwatery się wyprzedały ... :roll: ...

W sumie to całkiem fajnie być niezależnym od kwater....
Trochę się co prawda jest wtedy zależnym od pogody... ale i tak fajnie :)

kmichal napisał(a):... niestety wypady samolotowe do tanich nie należą, więc przy krótkich weekendach są mało opłacalne ... :wink: ...

Zawsze im dłuższy pobyt/wyjazd, tym dobowo wychodzi taniej. Nie zawsze ma się tę możliwość brania samych długich urlopów, albo chce się być nie tylko w jednym regionie, ale w kilku... coś za coś :cool:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2016 21:18

20 lipca, środa c.d.

Tego popołudnia mieliśmy przed sobą jeszcze kawałek drogi. Przez Radom i Zwoleń, potem bocznymi dróżkami, przy ostatnich promieniach słońca dotarliśmy do Janowca. Położona nad Wisłą miejscowość słynie z imponujących ruin zamku, zajeżdżając do „centrum” można poprzyglądać się im z dołu.

Obrazek

O takiej porze gdy słońce właśnie chowało się za horyzontem trochę wyglądało to trochę tak, jakby zamek się właśnie palił :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczęście nic takiego nie miało miejsca…a my korzystając z okazji zajrzeliśmy jeszcze na placyk przed janowieckim kościołem.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2016 21:19

Kościół wybudowano w połowie XIV wieku w stylu gotyckim, zresztą z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o wsi Janowiec określanej wówczas mianem Serokomla. Nazwa Janowiec upowszechniła się w XIV wieku po nadaniu mu praw miejskich. W wieku XVI kościół przebudowano w charakterystycznym dla regionu stylu renesansu lubelskiego. Bardzo ładnym stylu :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co nieco o kościele…

Obrazek

Widok na zamek sprzed kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół był oczywiście zamknięty, czego szczególnie nie żałowaliśmy, najwyższy był już czas na nocleg. Uznałem, że gdzieś nad Wisłą nie będzie ze znalezieniem problemu… i rzeczywiście tak było. Podjechaliśmy na przystań promu na drugą stronę Wisły, skręciliśmy w jakąś boczną polną dróżkę i w efekcie trafiliśmy na placyk-łączkę nad samym brzegiem, z bonusem w postaci takiego widoku na wieczorny Kazimierz :cool:

Obrazek

Obrazek

Zdążyliśmy ugotować sobie jeszcze coś ciepłego na obiadokolację, rozłożyć nasze nowe posłanie :cool: i już po chwili nie niepokojeni przez nikogo mogliśmy położyć się spać po raz pierwszy w naszym nowym aucie :idea:

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.08.2016 21:39

kulka53 napisał(a):Nie zawsze ma się tę możliwość brania samych długich urlopów


... po cichu liczę, że we wrześniu chociaż do Szklarskiej wpadniemy, bo mam wielką ochotę poszwędać się po ulubionych Karkonoszach ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):z bonusem w postaci takiego widoku na wieczorny Kazimierz


... nocleg w takim miejscu - tylko pozazdrościć ... :wink: ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8655
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.08.2016 21:53

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):
kulka53 napisał(a):z bonusem w postaci takiego widoku na wieczorny Kazimierz


... nocleg w takim miejscu - tylko pozazdrościć ... :wink: ...
Pozdrawiam.

Miejscówka rzeczywiscie pierwsza klasa :).

U nas Janowiec będzie na samiutki koniec :hut: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.08.2016 19:22

kmichal napisał(a):... nocleg w takim miejscu - tylko pozazdrościć ... :wink: ...

marze_na napisał(a):Miejscówka rzeczywiscie pierwsza klasa :).

Myślę, że jak na debiut fajnie trafiliśmy :) :cool:

marze_na napisał(a):U nas Janowiec będzie na samiutki koniec :hut: .

Zamek jakby co czynny od 10 :? :roll: .

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.08.2016 19:52

Palący się zamek robi rewelacyjne wrażenie.
Czekam na Lublin, gdzie spędzałam u Dziadków każde wakacje :D Dawno to było....
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 28.08.2016 21:04

Ja czekam i na Lublin i na całą resztę- bardzo mnie te wschodnie zakątki ciekawią, chętnie bym się kiedyś wybrała, ale od nas z tego zachodu :wink: to daleko i nie po drodze :roll: Na razie to tak jak Wy kiedyś zwiedziliśmy tylko Bieszczady(2 razy). pozdrawia :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2016 08:57

piekara114 napisał(a):Palący się zamek robi rewelacyjne wrażenie.

Ostatnie kilometry pokonywaliśmy siedząc "jak na szpilkach", chcieliśmy zdążyć na ostatnie promienie słońca.
Trochę się spóźniliśmy, ale coś tam jeszcze dało się uchwycić :)

piekara114 napisał(a):Czekam na Lublin....

ruzica napisał(a):Ja czekam i na Lublin i na całą resztę- bardzo mnie te wschodnie zakątki ciekawią, chętnie bym się kiedyś wybrała, ale od nas z tego zachodu :wink: to daleko i nie po drodze :roll:

Chwilkę na ten Lublin trzeba będzie poczekać :? , pewnie nie zdążymy już przed wyjazdem.
Wschód jest jednak zupełnie inny niż nasze okolice, tak wg mnie. Ja to mniej więcej wiedziałem, jako że wiele miejsc które odwiedziliśmy już znałem, to była zupełna nowość dla Małgosi.
Fakt, że daleko, trzeba się po prostu specjalnie wybrać na parę choćby dni. Nam się udało :)

Pozdrawiam
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8655
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.08.2016 09:39

ruzica napisał(a):Ja czekam i na Lublin i na całą resztę- bardzo mnie te wschodnie zakątki ciekawią, chętnie bym się kiedyś wybrała, ale od nas z tego zachodu :wink: to daleko i nie po drodze :roll:

My przez kilkanaście lat chcieliśmy, ale zawsze było nam za daleko i nie po drodze :lol: . Aż w końcu ruszyliśmy tyłki i to była bardzo dobra decyzja :hut: .
Pozdrawiam ze ślicznego Zamościa, kierunek na dziś - Lublin 8) .


kulka53 napisał(a):Wschód jest jednak zupełnie inny niż nasze okolice, tak wg mnie.

Zdecydowanie się pod tym podpisuję :).
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2016 10:23

marze_na napisał(a):Pozdrawiam ze ślicznego Zamościa, kierunek na dziś - Lublin 8) .

Aż zazdroszczę :cool:
marze_na napisał(a):
kulka53 napisał(a):Wschód jest jednak zupełnie inny niż nasze okolice, tak wg mnie.

Zdecydowanie się pod tym podpisuję :).

Mi trochę przypomina, w architekturze, krajobrazie, Rumunię :roll:

Bardzo jestem ciekawy jaką trasę obraliście ostatecznie i co uda się Wam zobaczyć :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2016 10:33

21 lipca, czwartek

Inauguracyjna noc w nowym aucie za nami, spało się nie ukrywam wygodniej, jest znacznie więcej miejsca a dodatkowe „gadżety” tej wersji samochodu w większości są bardzo przydatne. To było istotne… ale równie istotny był fakt, że nikt nam tej nocy nie zakłócił niespodziewanym pojawieniem się na placyku, a rano przywitała nas szemrząca rzeka i przepiękna, bezchmurna pogoda 8O

Kawałek dalej funkcjonuje przeprawa promowa przez Wisłę – Janowiec-Kazimierz Dolny.

Obrazek

Prom

Obrazek

Zaskoczył nas całkiem spory poziom wody w Wiśle, pamiętałem z tych okolic rozległe łachy piachu, a teraz woda wypełniała całe koryto. Tuż obok nas była nawet ciekawa bystrzyna, to jej zawdzięczaliśmy te prawie-górski dźwięki :cool:

Obrazek

Albo coś się wypłukało gdzieś wyżej z powodu wysokiej wody, albo ktoś coś wypuścił…. Przez pewien czas na wodzie utrzymywały się takie „ozdoby”

Obrazek

Poranek w tym miejscu trwał dość długo, gdy odjeżdżaliśmy, pianowych zanieczyszczeń już nie było.

Nasza noclegowa miejscówka :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2016 10:34

Mieliśmy trochę czasu, sprawdziliśmy w internecie, że zamek w Janowcu czynny jest od godziny 9. Zatem niespiesznie zjedliśmy śniadanie, porozmyślaliśmy nad planem dzisiejszego dnia, pokrzątaliśmy się jak zwykle. Mniej więcej wpół do 9 podjechaliśmy do Janowca by spojrzeć z dołu na zamek za dnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I janowski kościół.

Obrazek

Pod zamkiem – płatny parking, jedziemy zatem może 300 m. dalej gdzie przy drodze jest parking darmowy. Powoli wędrujemy na zamek…

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2016 10:35

A przy bramie wjazdowej na teren okazuje się, że od 9 zamek czynny jest….. ZIMĄ, zaś latem – OD 10 8O :? :evil: . Jak byliśmy wkurzeni, nie będziemy opisywać…. No i czy ktoś potrafi wyjaśnić gdzie jest logika w czymś takim? Bo ja nie.

O nie, tyle czasu to my czekać nie będziemy :idea: . Ponad godzinę do otwarcia, potem z godzinę zwiedzając… no trudno, inne atrakcje czekają a zamek obejrzymy sobie z zewnątrz.

Gotycko-renesansowy zamek obronny w Janowcu zbudowali ojciec i syn, Mikołaj i Piotr Firlejowie w latach 1508-1526. Pół wieku później, po przebudowie nabrał cech renesansowej rezydencji. Jak wiele polskich budowli został zniszczony i spalony podczas potopu szwedzkiego ale nie podzielił losu większości z nich, został bowiem odbudowany, w stylu barokowym. Kolejni właściciele zamku w XVIII i XIX wieku nie byli w stanie go utrzymać, wyposażenie sprzedano a budowla popadła w ruinę. Od lat 70 XX wieku jest własnością Muzeum Nadwiślańskiego i dzięki pozyskiwanym środkom, stopniowo remontowany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2016 10:35

Na elewacji, poza charakterystycznymi pasami widać tu i ówdzie resztki ozdobnych fresków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Daszek ochronny przed wejściem mógłby być trochę bardziej pasujący do epoki, gustowny i z innych materiałów :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez zamkniętą bramę zajrzeliśmy do środka, wygląda całkiem nieźle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone