Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 13:08

W tym budynku mieści się pucki Ratusz.

Obrazek

Obrazek

Trochę pusty ten plac, ale może władze miały w tym jakiś cel? (np. organizacja koncertów czy innych wydarzeń)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 13:08

Tuż obok Rynku stoi najważniejszy w Pucku kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Obrazek

Pierwszy kościół romański w tym miejscu powstał już w XII wieku, do dziś zachowały się kamienne podstawy filarów, na których w XIV wieku zbudowano obecną budowlę, przebudowywaną kilkukrotnie, lecz nigdy nie zniszczoną w znacznym stopniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałości romańskich filarów ładnie wyeksponowano.

Obrazek

XIII wieczna chrzcielnica

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 13:09

Kościół stoi niemal nad samym morzem, tuż obok znajduje się pucki port.

Obrazek

Obrazek

Wyczytaliśmy na tablicy informacyjnej, że w Pucku był kiedyś zamek krzyżacki 8O , od razu nas to zaciekawiło, ale kolejne wersy były już mniej zachęcające. Pozostały bowiem z niego jedynie resztki fundamentów, podobnie jak ze stojącego w tym miejscu znacznie później kościoła. Odpuściliśmy zatem poszukiwania.

Pomnik generała Józefa Hallera, który w Pucku w 1920 roku dokonał zaślubin Polski z morzem

Obrazek

Nie powiewa nawet najmniejszy wiaterek, tafla zatoki wygląda niemal jak lustro 8O

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 13:09

Po ilości wiatraków w okolicy Swarzewa (widzieliśmy je też z Kuźnicy) można się domyśleć, że nie zawsze jest tak spokojnie :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zajrzeliśmy rzecz jasna też na charakterystyczne puckie molo :)

Obrazek

Obrazek

Po obu stronach jest coś co można w dużym przybliżeniu nazwać plażą :roll:
Tu jeszcze jakoś wygląda :roll:

Obrazek

po drugiej stronie jest znacznie gorzej i mimo starań, zapewne miejskich władz, trudno to miejsce nazwać atrakcyjnym :? .

Wnioski końcowe? Puck szczególnie nie powala architekturą ani zabytkami, ale spokojnie można tu zajrzeć przejazdem na krótki spacer :) .

Wciąż było wcześnie gdy wyjeżdżaliśmy z miasta, nawet mieliśmy jakieś pomysły by zaglądnąć gdzieś jeszcze, ale... woleliśmy poleżeć na plaży :cool: . W Gdyni uzupełniłem zawartość baku a potem pomknęliśmy prosto do …..Piasków :lol: . Właśnie tam postanowiliśmy spędzić ostatnie chwile tego sierpniowego urlopu, bo tam jest po prostu super :idea: .

Na miejsce dotarliśmy jeszcze przed południem, zostawiliśmy auto we wcześniej upatrzonym miejscu na klifie przed Piaskami, po stronie zalewu (było puste :) ) . Niebo niestety trochę się zasnuło, co obrazuje smartfonowa fotka

Obrazek

I tak upłynął kolejny nadmorski dzień. Nocleg na skarpie sprawdził się znakomicie, wieczorem rozbłysły światła we Fromborku i innych miejscowości nad zalewem, także po rosyjskiej stronie, było na co popatrzeć (prawie jak na greckich wyspach :) ) . Jutro już ostatni bałtycki dzień :roll:

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.01.2016 13:18

... w Pucku nigdy nie byłem, a na Twoich zdjęciach wygląda na bardzo sympatyczne miasteczko ... :)...
... pięknie się prezentuje to głaciutkie lustro wody ... :lol:...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.01.2016 13:59

W Pucku byłem, ale było to jeszcze w latach 80.
Właściwie pamiętam tylko molo i kościół św. Piotra i Pawła. :wink:
Mogę tylko jeszcze dodać, że na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła do Pucka corocznie od wielu lat odbywa się łodziami i kutrami pielgrzymka rybaków. Nie byłem tego świadkiem, znam tylko z opowieści.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 28.01.2016 14:27

kulka53 napisał(a):Nocleg na skarpie sprawdził się znakomicie, wieczorem rozbłysły światła we Fromborku i innych miejscowości nad zalewem, także po rosyjskiej stronie, było na co popatrzeć (prawie jak na greckich wyspach :) )

Musiało być pięknie! 8) :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.01.2016 14:34

kulka53 napisał(a):Ostatecznie zajrzeliśmy tylko do latarni rozewskiej (było nieco po 7 rano :) )

Rozumiem, że na latarnię nie weszliście? Podobnie jak nie podeszliście pod starszą latarnię, która zastąpiła tą widoczną na zdjęciach.

kulka53 napisał(a):Zajrzeliśmy rzecz jasna też na charakterystyczne puckie molo

Świetne. Jakoś nigdy w Pucku nie byłam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.01.2016 20:31

kmichal napisał(a):... w Pucku nigdy nie byłem, a na Twoich zdjęciach wygląda na bardzo sympatyczne miasteczko ... :)...
... pięknie się prezentuje to głaciutkie lustro wody ... :lol:...
Pozdrawiam.


Fara w Pucku jest naprawdę elegancka, ryneczek tez pięknie wyszedł, molo jest wynikiem renowacji sprzed dobrych kilku lat

Jest jeszcze coś dlaczego warto zajrzec do Pucka, dla smakoszy...
http://www.browarspoldzielczy.com/

:papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.01.2016 21:24

tony montana napisał(a):
kmichal napisał(a):... w Pucku nigdy nie byłem, a na Twoich zdjęciach wygląda na bardzo sympatyczne miasteczko ... :)...
... pięknie się prezentuje to głaciutkie lustro wody ... :lol:...
Pozdrawiam.


Fara w Pucku jest naprawdę elegancka, ryneczek tez pięknie wyszedł, molo jest wynikiem renowacji sprzed dobrych kilku lat

Jest jeszcze coś dlaczego warto zajrzec do Pucka, dla smakoszy...
http://www.browarspoldzielczy.com/

:papa:


... ooo, to ci niespodzianka ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.01.2016 21:31

tony montana napisał(a):Jest jeszcze coś dlaczego warto zajrzec do Pucka, dla smakoszy...
http://www.browarspoldzielczy.com/

Dobre piwo robią. :wink:
Kolega, który jest rodem z Pucka, a mieszka w W-wie, kiedyś mi podarował parę butelek.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 22:23

kmichal napisał(a):... w Pucku nigdy nie byłem, a na Twoich zdjęciach wygląda na bardzo sympatyczne miasteczko ... :)...
... pięknie się prezentuje to głaciutkie lustro wody ... :lol:...

Fakt, jest nieduże i dość sympatyczne, sprzyja temu położenie :)
Na tę wodę zwróciliśmy uwagę, bo jeszcze chyba nigdy nie widzieliśmy tak nieruchomego morza 8O
Co prawda to zatoka, ale mimo wszystko :)
Nefer napisał(a):W Pucku byłem, ale było to jeszcze w latach 80.
Właściwie pamiętam tylko molo i kościół św. Piotra i Pawła. :wink:
Mogę tylko jeszcze dodać, że na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła do Pucka corocznie od wielu lat odbywa się łodziami i kutrami pielgrzymka rybaków. Nie byłem tego świadkiem, znam tylko z opowieści.

Właściwie oprócz mola, kościoła i rynku to zbyt wiele tam nie ma co by rzucało się w oczy :roll:
Zabudowa dość chaotyczna, kamieniczki przeplatają się z nowszymi budynkami.
Niemniej, w latach 80 Puck musiał wyglądać trochę inaczej :)
A o tej pielgrzymce coś słyszałem :roll: , nie kojarzę czy wyczytaliśmy to gdzieś w mieście, czy z jakiegoś innego źródła :?

Jolanta M napisał(a):Musiało być pięknie! 8) :D

Nie najgorzej, czemu sprzyjała ciepła i bezwietrzna aura :cool:
Widać było światła Tolkmicka, Fromborka i kilku wiosek, ale to słabo. I lekką łunę, sądzę że od Braniewa.
Po rosyjskiej stronie za to były wyraźne światła, kilkanaście w rzędzie. Nie wiem, czy jest tam może jakieś lotnisko :roll:

piekara114 napisał(a):Rozumiem, że na latarnię nie weszliście? Podobnie jak nie podeszliście pod starszą latarnię, która zastąpiła tą widoczną na zdjęciach.

No tak, zdecydowanie jesteś specjalistką od latarni :)
Nie, nie weszliśmy, bo o tej porze była zamknięta, nie było tam żywego ducha oprócz jednego spacerowicza.
Natomiast o tej starej o której piszesz oczywiście nie miałem pojęcia :?
Z dawnych lat nie pamiętałem, a teraz nie mogliśmy jej zauważyć bo... przyszliśmy nie z tej strony co trzeba :roll: :lol:

rozewie.jpg


piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Zajrzeliśmy rzecz jasna też na charakterystyczne puckie molo

Świetne. Jakoś nigdy w Pucku nie byłam.

Fajne, to prawda. Poza tym co widać na zdjęciach jest jeszcze druga, nowsza część, z tym, że to nie całkiem molo a taki pomost nie nad wodą a nad lądem.

Tak to wygląda (zdjęcie z internetu):

puckmolo.jpg


tony montana napisał(a):Jest jeszcze coś dlaczego warto zajrzec do Pucka, dla smakoszy...
http://www.browarspoldzielczy.com/

Oooo, chętnie byśmy spróbowali :cool:
Wyroby małych, lokalnych browarów bywają całkiem w porządku.
Może będzie okazja :D

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.01.2016 16:06

Nefer napisał(a):Dobre piwo robią. :wink:
Kolega, który jest rodem z Pucka, a mieszka w W-wie, kiedyś mi podarował parę butelek.


Nie inaczej, warto kupić "krzynkę" jak się jest w Pecku :)
:papa:

kulka53 napisał(a):Oooo, chętnie byśmy spróbowali :cool:
Wyroby małych, lokalnych browarów bywają całkiem w porządku.
Może będzie okazja :D

:papa:


Ten jest wyśmienity, zapewniam
Choc brzuch od piwa rośnie.. tak samo jak po Tatrze :(
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.01.2016 21:40

tony montana napisał(a):warto kupić "krzynkę" jak się jest w Pecku :)

Gdybym wiedział.... :roll:

tony montana napisał(a):Choc brzuch od piwa rośnie.. tak samo jak po Tatrze :(

Mi na szczęście ostatnio maleje :cool:
Takie ponoworoczne postanowienie :roll:
Raz na czas można więc sobie myślę na odrobinę chmielowego trunku pozwolić :) (pod warunkiem, że z lokalnego, małego browaru)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2016 11:57

22 sierpnia, sobota

To nasz ostatni nadmorski dzień :roll: . Żal będzie stąd odjeżdżać, wszędzie było nam mniej lub bardziej, ale jednak sympatycznie, zresztą przy takiej pogodzie to nic dziwnego. Tym bardziej będzie żal opuszczać Mierzeję i Piaski... bo to miejsce wyjątkowe i z pewnością pozostanie w pamięci jako jedno z tych najpiękniejszych na naszym wybrzeżu.

Dziś od rana niebo jest jednak nieco zamglone. Żadnych innych planów poza plażą nie mamy, może jednak uda się nam jeszcze trochę poopalać :cool: . Nie spieszymy się... przy braku pełnego słońca rankiem na plaży może być chłodno. Nie bierzemy ze sobą aparatu, aby coś z dzisiejszego dnia uwiecznić Małgosia dobywa smartfona... jak się jednak po powrocie okazało jego możliwości są baaaaaaardzo ograniczone i lepsze jakościowo zdjęcia wykonywał nasz pierwszy, kupiony dokładnie 10 lat wcześniej cyfrowy aparat marki HP :lol:

Skarpa nad zalewem w nieco zamglonej, ale za to bezwietrznej odsłonie :)

Obrazek

Obrazek

Frombork... „lekko” zamglony :?

Obrazek

Nasze „plażowisko” :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po prostu piasek :cool:

Obrazek

TA plaża :D

Obrazek

Wracając uwieczniliśmy jeszcze schematyczną mapkę z trzema umiejscowionymi na mierzei oficjalnymi parkingami, ten rzecz jasna spodobał się nam najbardziej :idea: .

Obrazek

Muszę przyznać, że byliśmy bardzo zaskoczeni, zdumieni wręcz nadaniem parkingowi takiej nazwy, skądinąd świetnej :) . Wyraźnie widać, że lokalne, krynickie władze nie zamierzają walczyć z tym tradycyjnym miejscem chętnie odwiedzanym przez naturystów, wręcz przeciwnie – wyraźnie go promują. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z czymś takim nad polskim morzem :idea:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone