Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2016 19:00

Nefer napisał(a):Ja w ogóle niezbyt miejscowość Hel lubię. Za dużo ludzi, straganów z badziewiem itd. Choć trzeba przyznać, że koniec cypla prezentuje się ciekawie.

Hel ma jedną ogromną i podstawową zaletę - swoje położenie.
Gdyby nie to, byłby jednym z kilkunastu tej wielkości nadmorskich miejscowości, nieszczególnie się wyróżniającym.
A ten całkiem końcowy koniec :wink: mierzei - dla nas to był jeden z hitów tego wyjazdu, bo od zawsze żałowałem że jest niedostępny i chciałem kiedyś się tam znaleźć :idea:

Nefer napisał(a):M.in. można zwiedzić tam można wieżę dalmierza.
http://www.helmuzeum.pl/wieza-dalmierza

Fajnie, rzeczywiście trochę atrakcji, nawet przejazd wojskową kolejką 8O
Mi się jednak najbardziej spodobała ta:
"Na szczycie wieży, ponad helskim lasem umieszczony jest taras widokowy,
z którego widać morze, cypel i zatokę."
:D

Nefer napisał(a):No nie przesadzaj z tą makabrą. :wink:
Puste plaże to jest to.

Słabe, słabe :?
Na ekraniku wygląda to przyzwoicie, ładne kolorki itp. Ale na monitorze.... :roll:

A co do plaż pustych, to spodziewaliśmy się takie na Mierzei zastać i nie zawiedliśmy się :cool:

piekara114 napisał(a):Widzę, że ominęliście latarnię w Helu i Jastarni.

Helską ominęliśmy, bo co prawda dawno, ale kiedyś na niej byliśmy (2001)
latarnia.jpg

Natomiast że latarnia jest w Jastarni, szczerze mówiąc nie wiedziałem :roll:

piekara114 napisał(a):A ta promenada na cyplu Helu bardzo fajna.
Na cyplu byliśmy w 2007 r., na pewno nie było wtedy tych masztów z flagami i zakazu plażowania (kąpaliśmy się, tu była najczystsza woda w Bałtyku jaką widzieliśmy). A ten znak to nie zakaz kąpieli, a nie plażowania?

Fakt, promenada jest extra, rozumiem że w 2007 jej nie było?
Rzeczywiście wyglądała na nową :roll:
Ten znak to może i zakaz kąpieli, natomiast o tym by nie plażować w tym miejscu mówiły tablice informacyjne na promenadzie, ze względu na ochronę tego terenu.
Ostatnio edytowano 23.01.2016 19:35 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.01.2016 19:06

Promenady nadmorskiej nie było, co do plażowania to ok.
kulka53 napisał(a):Natomiast że latarnia jest w Jastarni, szczerze mówiąc nie wiedziałem :roll:

Nie dziwię się, gdyby nie to, że zależało nam to ciężko było trafić, bo nie ma strzałek (była dopiero przy samym wejściu) i jest między drzewami, ledwie widoczna i to dopiero z bliska i nie dostępna dla zwiedzających :x . W sumie nic specjalnego, specjalnie dla Ciebie :D
123.JPG
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.01.2016 21:24

kulka53 napisał(a):20 sierpnia, czwartek c.d.

Przeszliśmy deptakiem do końca, tłum gęstniał 8O . Coś się tutaj dzieje, ale co? Okazało się że to D-DAY.

Bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć tą imprezę :D . Przede wszystkim inscenizację lądowania na plaży. Znam tylko z fotek i relacji - wyglądało extra.


kulka53 napisał(a):Jak widać, trochę ludzi tutaj jest, a na tablicach wyraźne zakazy plażowania w tym miejscu :roll:

Plażowaliśmy na końcu cypla w 2012 i nie było żadnego zakazu. A pamiętamy dokładnie, bo walczyliśmy wtedy o aparat, żeby fotografować mewy :lol: .


kulka53 napisał(a):Resztę dnia spędziliśmy na plaży, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Kuźnicą a Chałupami. Pusto, pięknie, spokojnie, czysta, dość chłodna :wink: woda – jak zwykle był to przyjemnie spędzony czas :) .

Stąd mam identyczne wspomnienia 8) .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 24.01.2016 15:51

... miło jest zajrzeć w znajome miejsca ( Braniewo, Tolkmicko, Kadyny ) po prawie 30 latach ... :D...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2016 19:05

piekara114 napisał(a):specjalnie dla Ciebie :D

O, dzięki :)
W temacie nadmorsko-latarnianym jak widać zawsze można na Ciebie liczyć :D
Że nie jest dostępna do zwiedzania można zrozumieć patrząc na ażurową konstrukcję balkonika :mrgreen: , chyba by musieli wpuszczać pojedynczo :lol:
marze_na napisał(a):Bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć tą imprezę :D . Przede wszystkim inscenizację lądowania na plaży. Znam tylko z fotek i relacji - wyglądało extra.

Niewykluczone...
Dla zainteresowanych takimi imprezami to na pewno atrakcja nie lada :)
Może wybierzecie się za rok :)
marze_na napisał(a):Plażowaliśmy na końcu cypla w 2012 i nie było żadnego zakazu.

Nie było zakazów plażowych, były jedynie informacje na tablicach przy promenadzie o tym że plażowanie jest niewskazane ze względu na ochronę przyrody zarówno ożywionej jak i nieożywionej...

marze_na napisał(a):Stąd mam identyczne wspomnienia 8) .

Jestem przekonany (po tym co widzieliśmy), że nawet w środku sezonu podczas upału można spokojnie spędzić plażowy dzień w rozsądnej (czyt. przynajmniej mniej więcej 100m) odległości od współplażowiczów :) . W sumie z poprzedniej wizyty przed kilkunastu laty mamy takie same wspomnienia :cool:

kmichal napisał(a):... miło jest zajrzeć w znajome miejsca ( Braniewo, Tolkmicko, Kadyny ) po prawie 30 latach ... :D...

No proszę, i żadnej niespodzianki relacją nie zrobiliśmy :roll:

:D

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.01.2016 19:50

Na samym Helu nie byłem kilka dobrych lat, widzę, że mocno się tam zmieniło...
Szkoda, że zlikwidowali nam dotowane przez miasto tramwaje wodne z Gdyni na Hel - rowerkiem jak znalazł :)
A potem powrót do domu z Półwyspu już na dwóch kółkach

:papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 24.01.2016 20:01

kulka53 napisał(a):No proszę, i żadnej niespodzianki relacją nie zrobiliśmy


... właśnie zrobiliście tym, że mogłem tam powrócić ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2016 08:05

tony montana napisał(a):Na samym Helu nie byłem kilka dobrych lat, widzę, że mocno się tam zmieniło...
Szkoda, że zlikwidowali nam dotowane przez miasto tramwaje wodne z Gdyni na Hel - rowerkiem jak znalazł :)
A potem powrót do domu z Półwyspu już na dwóch kółkach

Jakieś tramwaje widzieliśmy w porcie w Helu, tzn. rozkłady :roll: , z tej strony wynika, że latem coś tam jednak pływało :roll:
a z TEJ, że w bieżącym roku będzie pływać od 1 maja do końca września :)
Nie lenimy się zatem :wink: , czekamy wiosną na reportaż z Piasków i Helu :D
kmichal napisał(a):... właśnie zrobiliście tym, że mogłem tam powrócić ... :wink: ...

O, to bardzo nam przyjemnie :cool:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 25.01.2016 09:48

kulka53 napisał(a):Hel ma jedną ogromną i podstawową zaletę - swoje położenie.
Gdyby nie to, byłby jednym z kilkunastu tej wielkości nadmorskich miejscowości, nieszczególnie się wyróżniającym.
A ten całkiem końcowy koniec :wink: mierzei - dla nas to był jeden z hitów tego wyjazdu, bo od zawsze żałowałem że jest niedostępny i chciałem kiedyś się tam znaleźć :idea:

W pełni się zgadzam z powyższą opinią :wink: .
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 26.01.2016 13:22

No i przegapiłbym taką fajną relację :roll:
Zdecydowanie muszę częściej przeglądać forum.

Bardzo lubię nasze morze... szczególnie w takim retrospektywnym ujęciu :)
Jestem dopiero na drugiej stronie ale szybko nadrabiam zaległości :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.01.2016 13:58

kulka53 napisał(a):Hel...

Polskie wybrzeże mam zjeżdżone prawie w całości.
Ale akurat na Mierzei byłem we wczesnym dziecięctwie, i prawie nic nie pamiętam.
Jedno z niewielu wspomnień z Helu, to syczące stado gęsi, które blokowało przejście na plażę. :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.01.2016 23:00

Nefer napisał(a):W pełni się zgadzam z powyższą opinią :wink: .

:D
Miło wiedzieć, że ktoś podziela nasze zdanie :cool:
greenrs napisał(a):No i przegapiłbym taką fajną relację :roll:
Zdecydowanie muszę częściej przeglądać forum.

Bardzo lubię nasze morze... szczególnie w takim retrospektywnym ujęciu :)
Jestem dopiero na drugiej stronie ale szybko nadrabiam zaległości :wink:

O, witamy :idea:
Fajnie, że odnalazłeś ten nasz najnowszy wątek :)
Dużo czytania nie ma, zdjęć tak średnio, miejsca też zwykle szerzej znane, ale zważywszy, że relacja w ogóle nie była w planie - jest jak jest :wink:

A co do retrospektywy... niedługo pojawi się coś jeszcze, w innym wątku :idea:
I będzie tam też trochę morza, tego samego, w sumie naszego, ale linia brzegowa już nie nasza... :wink:

longtom napisał(a):Polskie wybrzeże mam zjeżdżone prawie w całości.
Ale akurat na Mierzei byłem we wczesnym dziecięctwie, i prawie nic nie pamiętam.
Jedno z niewielu wspomnień z Helu, to syczące stado gęsi, które blokowało przejście na plażę. :D

Ja z wczesnego Helowego dziecięctwa pamiętam blokujące przejście na plażę... dziki 8O
Warto nadrobić zaległości i wybrać się na Hel i w okolice, może niekoniecznie w środku sezonu, ale jakiś czerwcowy albo wrześniowy pogodny weekendzik? :) .

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.01.2016 22:06

longtom napisał(a):Polskie wybrzeże mam zjeżdżone prawie w całości.
Ale akurat na Mierzei byłem we wczesnym dziecięctwie, i prawie nic nie pamiętam.
Jedno z niewielu wspomnień z Helu, to syczące stado gęsi, które blokowało przejście na plażę. :D

pzdr :wink:

kulka53 napisał(a):Ja z wczesnego Helowego dziecięctwa pamiętam blokujące przejście na plażę... dziki 8O

A jak się chwalimy to ja nie mam zjeżdżonego całego wybrzeża i nigdy nie widziałam gęsi w pobliżu plaży ani dzików a byłam w paru miejscach nad naszym Bałtykiem. Na mapkach zaznaczyłam miejscowości w których byłam co najmniej tydzień albo przynajmniej dwa razy na zwiedzaniu.
balt1.jpg

balt2.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 12:05

21 sierpnia, piątek

Dzisiejszy poranek jest kopią wczorajszego. Wstajemy skoro świt, szybko się zbieramy, śniadanie nad brzegiem zalewu i wyjeżdżamy z parkingu tuż po wschodzie słońca. Dobrze że jest takie miejsce, nawet przejeżdżające tuż obok auta i od czasu do czasu pociągi nie przeszkadzały zbytnio, ale wiadomo, swobodnie w licznym towarzystwie czuć się nie sposób. Dziś będzie już lepiej :) .

We Władysławowie zamiast na rondzie w lewo, jadę prosto. W ostatniej chwili wymyśliłem, że skoro jest tak wcześnie i mamy tyle czasu, przejedziemy się trochę okrężną drogą przez Jastrzębią Górę i zajrzymy na Rozewie. W Jastrzębiej Górze byłem kiedyś na wczasach w zamierzchłych latach 80-tych :cool: , a w czasach bardziej nowożytnych :wink: już wspólnie z Małgosią jakoś tak się złożyło, ze nigdy tu nie dotarliśmy. Poza tym wypatrzyłem na mapie Wąwóz Chłapowski (Rudnik) i pomyślałem że może moglibyśmy pójść na spacer.... ale gdy przejeżdżaliśmy tamtędy nie było nigdzie w okolicy miejsca do zostawienia auta :roll: i odpuściliśmy. Ostatecznie zajrzeliśmy tylko do latarni rozewskiej (było nieco po 7 rano :) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zejście na plażę nie zdecydowaliśmy się, pamiętałem że jest mocno kamienista, słyszałem też że w ostatnich latach wybudowano tam jakieś betonowe umocnienia dla ochrony klifu. Podeszliśmy tylko ścieżką do nieoficjalnego punktu widokowego (polecił nam jakiś napotkany człowiek), ale oprócz tafli morza w dole i drzew wokół nic innego widać nie było – fotki brak
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2016 12:07

Z Jastrzębiej Góry udaliśmy się prosto do Pucka.

Już kiedyś byliśmy tutaj przed laty, przez chwilę....

puck1.jpg


puck2.jpg


Sprawdzimy co w miasteczku słychać teraz :) . Pierwsze co rzuca się w oczy, zresztą jak w większości polskich miast, to wyremontowany, zadbany Rynek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone