Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.03.2018 08:38

28 lipca, piątek c.d.

Z Przemyśla sprzed lat pozostały mi w pamięci wyłącznie trzy fakty: położenie nad w miarę szeroką w tym miejscu rzeką-Sanem, pochyły niewielki Rynek i las kościelnych wież 8O :cool: . Można powiedzieć, że od tego czasu niewiele się zmieniło… San wciąż płynie, tyle że wybetonowane, gołe nabrzeża stały się bardziej zielone, Rynek się nie wyprostował (widzieliśmy go w przelocie przejeżdżając) a i lasu wież nie wycięto :wink: , stoi jak stał.

Najbliżej zamku wznosi się przemyska katedra, brukowaną uliczką nieco w dół zejdziemy do niej za chwilę.

Obrazek

Obrazek

Przemyskie kamieniczki…

Obrazek

Przy ulicy Zamkowej wznosi się spory gmach Seminarium Duchownego, powstałego w końcu XVII wieku. Obecny gmach to efekt kilku kolejnych rozbudów, ostatnia miała miejsce na początku XX wieku.

Obrazek

Chyba za mały urosłem :wink: .

Obrazek

Seminarium przydałby się mały lifting, trochę odstaje od budynków wznoszących się nieopodal, przy niedużym placu Katedralnym.

Fasada katedry.

Obrazek

Obrazek

Z boku jeszcze trwają jakieś ostatnie prace.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieżę katedralną zbudowano w połowie XVIII wieku. Można na nią wejść, o czym nie wiedziałem, wstęp jest bezpłatny.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.03.2018 08:38

W latach 60-tych XX wieku w podziemiach katedry odkryto najstarsze ślady budownictwa na terenie miasta. Znajdują się tam pozostałości sporej kamiennej świątyni romańskiej datowanej na XI wiek której dwumetrowa grubość murów świadczy też o funkcji obronnej. Obecny kościół, oryginalnie gotycki wzniesiono w XV wieku, przebudowa w XVII wieku nadała świątyni cechy barokowe. W 1733 roku zawaliło się sklepienie, była to największa katastrofa jaka spotkała katedrę, odbudowaną i regotyzowaną w końcu XIX wieku świątynię szczęśliwie ominęły zniszczenia wojenne.

Krypty pod katedrą można zwiedzać od 2014 roku. Można, i chętnie nawet byśmy podjęli to wyzwanie :cool: jednak nie wiem dlaczego :? zejście znajdujące się w przedsionku obok głównego wejścia do katedry było zamknięte. Tak sobie teraz myślę (wchodzi się z przewodnikiem), że może mogliśmy poczekać chwilę na konkretną godzinę wejścia… widać nie zwróciłem na to dostatecznej uwagi. W kryptach poza reliktami romańskiej rotundy znajdują się ciała 11 przemyskich biskupów a także setki innych pochowanych tam osób. Pozostało nam porozglądać się po ładnym wnętrzu odrestaurowanym podobnie jak mury zewnętrzne.

Obrazek

Obrazek

Nagrobek rodziny Fredrów z połowy XVII wieku.

Obrazek

Obrazek

Kaplica Fredrów z gotycką, XV wieczną figurą Ukrzyżowanego

Obrazek

Również gotycka figura znajduje się na belce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W jednym z ołtarzy znajduje się cudowna, gotycka, XV-wieczna, wykonana z alabastru figura Matki Bożej zwanej „Jackową”.

Obrazek

Obrazek

Ołtarz główny.

Obrazek

Gotyckie sklepienie prezbiterium z renesansową XVI wieczną polichromią.

Obrazek

Organy.

Obrazek

Zegar słoneczny na południowej ścianie katedry.

Obrazek

Prezbiterium od zewnątrz.

Obrazek

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.03.2018 12:04

kulka53 napisał(a):Wystawa zamkowa prawdę mówiąc szału nie robi. Najciekawsza była niewielka ekspozycja w tej trzeciej, niewysokiej baszcie - można było zobaczyć wizualizację średniowiecznego zamku (widać na fotkach), dowiedzieliśmy się też ile i jakie miasta zawdzięczają swój początek Kazimierzowi Wielkiemu.
Po zdjęciach odniosłam podobne wrażenie...
iwc1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 18.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwc1 » 05.03.2018 14:23

Dzień Dobry.
Szczerze powiem że z Waszej relacji można stworzyć niezły przewodnik, toteż nie omieszkam wszystko wydrukować i już raczej nie w tym roku (bo plany i tak są ogromne)ale jak wszystko się ułoży to w przyszłym roku jadąc na Podkarpacie będę miał doskonałą ściągę...
Serdecznie Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 09:22

piekara114 napisał(a):Po zdjęciach odniosłam podobne wrażenie...

Niemniej zamek i tak warto odwiedzić :D :papa:

iwc1 napisał(a):Szczerze powiem że z Waszej relacji można stworzyć niezły przewodnik, toteż nie omieszkam wszystko wydrukować i już raczej nie w tym roku (bo plany i tak są ogromne)ale jak wszystko się ułoży to w przyszłym roku jadąc na Podkarpacie będę miał doskonałą ściągę..

Witam :)
Jeszcze w tej relacji to i owo pokażemy, natomiast mam nadzieję że "przewodnik" powiększy się o tegoroczne cele :)
Nasze plany też są ogromne 8O :cool: .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 09:38

28 lipca, piątek c.d.

Krótki rzut oka na mapę i spod katedry wybieramy się nieco bardziej pod górkę aby ostatecznie zrobić po Przemyślu kółeczko. Wyszło kółeczko z dłuuuuuugim ogonkiem :wink: , ale o tym później. Po paruset metrach spaceru dochodzimy do wniosku, że w centrum miasta w zasadzie stoją same niemal budowle kościelne…klasztory, seminaria no i oczywiście same kościoły 8O , można powiedzieć, że Przemyśl to taki polski Watykan :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Muszą się chyba w mieści dobywać jakieś uroczystości, dni młodzieży katolickiej albo coś w tym rodzaju :roll: bo nadzwyczaj często widzimy tego typu obrazki…

Obrazek

Obrazek

Zaglądamy jeszcze przez zamkniętą bramę na najwyżej położony przemyski kościół (MB Szkaplerznej) który wraz z klasztorem karmelitanek stoi na zboczu Wzgórza Tatarskiego. Całość powstała w końcu XIX wieku, odpuściliśmy sobie jego zwiedzenie.

Obrazek

Przeważająca większość budowli starego Przemyśla jest odnowiona, sprawia to bardzo dobre wrażenie.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 09:39

Jednym z najwyżej położonych przemyskich kościołów, wraz z klasztorem karmelitów, jest późnorenesansowa świątynia pw. św. Teresy. Kompleks został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Po rozbiorach Austriacy zlikwidowali zakon a liczna karmelicka grupa została przeniesiona do klasztoru w Zagórzu. Na marginesie dodam, że ruiny zagórskiego klasztoru warownego były jednym z ważniejszych celów na trasie planowanej podróży, jednak w związku z jej skróceniem tereny te wypadły :? , może w tym roku się tam wybierzemy.
Wracając do Przemyśla…kompleks został przekazany grekokatolikom którzy ,co zrozumiałe, dokonali wielu zmian w wyglądzie świątyni. Dopiero po II wojnie, po 162 latach do klasztoru powrócili karmelici. Sam kościół od lat 90-tych miał ponownie pełnić funkcję grekokatolickiej katedry na 10 letni okres przejściowy, do czasu aż nie powstanie zupełnie nowa świątynia tego obrządku, jednak protesty mieszkańców Przemyśla sprawiły że plany te porzucono. Decyzją papieża Jana Pawła II grekokatolicy otrzymali inny przemyski kościół na swoją katedrę, pojezuicki kościół garnizonowy, położony nieopodal Rynku. Kościół św. Teresy przeszedł generalny remont w czasie którego m.in. przywrócono pierwotny wygląd fasady, usunięto XIX wieczne przebudowy i odsłonięto freski.

Obrazek

Obrazek

Rzeczywiście kościół prezentuje się naprawdę dobrze, tak z zewnątrz jak i w środku.

Obrazek

Jakieś prace są jeszcze prowadzone przy oryginalnej, XVIII wiecznej, barokowej ambonie w kształcie Łodzi Piotrowej.

Obrazek

Bardzo ładne są stiukowe zdobienia na sklepieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeden z rokokowych ołtarzy bocznych (nieostry :? )

Obrazek

Obrazek

To już na zewnątrz :)

Obrazek

Ilość wieżyczek widzianych sprzed kościoła robi wrażenie :cool: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 09:39

Idziemy dalej w kierunku wschodnim napotykając na pozostałe fragmenty dawnych murów obronnych miasta zbudowanych w XVI i XVII wieku. Przeważająca większość murów wraz z 9 basztami i 3 bramami wjazdowymi do miasta została rozebrana nakazem austriackiego zaborcy.

Obrazek

Obrazek

Stoi tu imponujący wielkością kompleks dawnego greckokatolickiego seminarium duchownego, zbudowany w 1912 roku.

Obrazek

Po II wojnie mieściło się tu Studium Nauczycielskie a następnie LO. Od 1992 roku po zwróceniu budowli grekokatolikom znajduje się tu Kuria Metropolitalna, część pomieszczeń jest wynajmowana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kontrast pomiędzy wypieszczonymi budowlami ogólnie rzecz ujmując religijnymi a komunalnymi kamienicami jest aż za dobrze widoczny :cool: :? .

Obrazek

Miasto zostało opanowane….

Obrazek

Ktoś wlazł mi w kadr :? :wink: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 09:40

Przy głównej arterii prowadzącej na południe (którą jeszcze dziś pojedziemy) znajduje się tzw. Nowa Synagoga. Przed wojną w mieście istniało kilkadziesiąt synagog, dziś żadna nie funkcjonuje. Najważniejsza, renesansowa tzw. Stara Synagoga z 350-letnią historią została zniszczona w czasie wojny i mimo planów odbudowy oraz protestów ruiny rozebrano ją w 1956 roku, podobnie jak tzw. Synagogę Tempel. Nowa Synagoga została zbudowana w latach 1905-1918. Budynek nie został zniszczony gdyż hitlerowcy urządzili w nim stajnie dla koni. Po wojnie przez krótki czas, po niewielkim remoncie znów odbywały się tu nabożeństwa, jednak w latach 50-tych władze odebrały budynek Żydom. Mieścił się tu skład tekstylny a od lat 60-tych biblioteka. Od 2006 roku budynek zwrócono społeczności żydowskiej. Zachowany jest wygląd zewnętrzny budynku, wnętrze jest zupełnie przebudowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od tyłu synagoga przylega do budynku mieszkalnego :)

Obrazek

Trochę przemyskich kamienic i balkonów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2018 12:39

W Przemyślu nigdy nie byłam...i jakoś mnie tam nie ciągnie...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.03.2018 12:54

piekara114 napisał(a):W Przemyślu nigdy nie byłam...i jakoś mnie tam nie ciągnie...

A ja wprost przeciwnie :). Byłam i wybiorę się pewnie jeszcze nie raz 8) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 19:39

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):W Przemyślu nigdy nie byłam...i jakoś mnie tam nie ciągnie...

A ja wprost przeciwnie :). Byłam i wybiorę się pewnie jeszcze nie raz 8) .

:D
Przemyśl to jedna z perełek wśród polskich miast. Zupełnie inny jest w charakterze niż Zamość ale myślę, że można je porównać pod względem atrakcyjności. Są też zbliżonej wielkości. Zamość jak mi się wydaje w pełni wykorzystuje swoje atuty, Przemyślowi chyba troszkę do tego brakuje... ale niewiele.
Z pewnością warto się tam wybrać :idea: :)
iwc1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 18.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwc1 » 06.03.2018 20:13

Dobry wieczór.
Szczerze powiem jak dla mnie Przemyśl co najmniej dorównuje Zamościowi który jest o wiele bardziej rozreklamowany , uwielbiam klimat miast wschodniej Polski posiadających specyficzny urok.. Nie przepadam np. za stolicą gdzie wielokrotnie przebywałem służbowo ale wiadomo prowincjusz z Wielkopolski , kocham Poznań bo tutaj się urodziłem i jestem już którymś pokoleniem stąd właśnie ,ale jest coś takiego na wschodzie Polski że przyciąga mnie jak magnes może też dlatego, że pierwsza dziewczyna na która zwróciłem większą uwagę ( 60 lat temu na wakacjach nad morzem) miała taki piękny śpiewny akcent i mieszkała w Przemyślu no tak kawał czasu a zauroczenie pozostało.
Nie znam na pozór uczucia zazdrości niemniej "zazdroszczę" Wam tak pięknego wyjazdu.
Serdecznie Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.03.2018 08:32

iwc1 napisał(a):Szczerze powiem jak dla mnie Przemyśl co najmniej dorównuje Zamościowi który jest o wiele bardziej rozreklamowany , uwielbiam klimat miast wschodniej Polski posiadających specyficzny urok.. Nie przepadam np. za stolicą gdzie wielokrotnie przebywałem służbowo ale wiadomo prowincjusz z Wielkopolski , kocham Poznań bo tutaj się urodziłem i jestem już którymś pokoleniem stąd właśnie ,ale jest coś takiego na wschodzie Polski że przyciąga mnie jak magnes może też dlatego, że pierwsza dziewczyna na która zwróciłem większą uwagę ( 60 lat temu na wakacjach nad morzem) miała taki piękny śpiewny akcent i mieszkała w Przemyślu no tak kawał czasu a zauroczenie pozostało.
Nie znam na pozór uczucia zazdrości niemniej "zazdroszczę" Wam tak pięknego wyjazdu.

Na pewno dorównuje :idea: . Rzeczywiście, Zamość który odwiedziliśmy rok wcześniej będąc tam pierwszy raz w życiu robi naprawdę fantastyczne wrażenie. Po Przemyślu mniej więcej wiedziałem czego się można spodziewać, ale będąc tam po około 20 latach odebrałem miasto zupełnie inaczej. No i prawdę mówiąc w Zamościu spędziliśmy może 3-4 godziny a w Przemyślu - w sumie kilkanaście :D .
Co do wyjazdu to jesteśmy mniej więcej w jego połowie :)
A co do akcentu... moja rodzina pochodząc spod Lwowa też mniej więcej tak mówiła więc się za młodu osłuchałem :) . Niemniej wspomnienia Twoje są z pewnością bardziej romantyczne :cool: .

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.03.2018 09:11

28 lipca, piątek c.d.

Cały czas jesteśmy w ścisłym centrum miasta, kontynuując jego okrążanie docieramy na główne skrzyżowanie, dawniej tędy właśnie przebiegał cały ruch w kierunku granicy w Medyce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy ulicy wznosi się dość niepozornie wyglądający kościółek.

Obrazek

Obrazek

To XVII wieczny kościół pw. św. Antoniego Padewskiego stanowiący całość z klasztorem reformatów (franciszkanów). Pierwszy, drewniany kościół z 1627 roku spłonął podczas oblężenia miasta w 1657r. i na jego miejscu wzniesiono obecny. Znajdował się wówczas poza murami miasta, tuż przy fosie i nieistniejącej bramie Lwowskiej, posiadał mur obronny i pełnił funkcję barbakanu. Obecnie, po zburzeniu bramy, murów i zasypaniu fosy teren wokół kompleksu leży znacznie wyżej niż dawniej, stąd kościół wygląda jak zapadnięty.

Obrazek

Zaglądamy do ładnego wnętrza ale odbywa się tam jakieś nabożeństwo więc szybko się wycofujemy.

Obrazek

Obrazek

Teren tuż przy kościele służył dawniej za cmentarz, obecnie otoczony jest dawnym murem obronnym z XIX wiecznymi stacjami Męki Pańskiej.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 70
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone