Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 10:32

Otaczający zamek park ma powierzchnię ponad 14 hektarów. O ile sam zamek jest piękny zarówno wewnątrz, na dziedzińcu, jak i na zewnątrz całość tworzy bardzo ładny obrazek, o tyle po parku spodziewaliśmy się więcej. Nie można powiedzieć, żeby był zapuszczony :roll: , ale z pewnością mógłby być o wiele bardziej zadbany, zwłaszcza alejki W wielu miejscach przypomina po prostu las. Przypuszczam, że tutaj powodem jest kwestia właściciela…gdyby całość należała do osoby prywatnej mogłoby to wyglądać inaczej, lepiej, tak jak przy zamku w Rzemieniu. Zwłaszcza, że park nie jest ogólnodostępny jak w Łańcucie tylko wstęp kosztuje, fakt że 4 zł :) , ale jednak.

Niemniej, w parku wciąż rośnie trochę egzotycznych, nasadzonych w XIX wieku okazów drzew i ozdobnych krzewów, przy ważniejszych postawiono tabliczki z informacjami o nich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez park przepływa mikro-rzeczka tworząc staw, oraz drugi w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu…tzn. tutaj powinien być staw bo jak widać wody nie ma za dużo :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, pogoda też mogłaby być nieco lepsza, w miarę upływu czasu pojawiło się sporo chmur i słońca prawie wcale już nie ma. Mimo to pałac wciąż nieźle się nam prezentuje, naprawdę może się ten projekt podobać :idea: :D .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 10:32

Nieopodal, przy jednej z głównych alejek rosną okazałe dęby i lipy… były one sadzone przez ród Sapiehów z okazji narodzin potomków – dęby dla synów a lipy dla córek :cool: . Przy niektórych są kamienne tabliczki z imieniem potomka :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D

Obrazek

I taki krzew dostrzegamy, niepozorny a popularny i szeroko dawniej wykorzystywany.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 10:33

Bardzo piękne widoki na zamek rozciągają się znad stawu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 10:33

Im dalej od zamku tym park bardziej przypomina las, zresztą wbrew pozorom 14 ha to nie jest jakaś zawrotnie ogromna powierzchnia i właściwie to już się kończy. Ale koniecznie chcieliśmy tu dojść by odszukać to drzewo :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, nie tylko na Sardynii rosną drzewa z których można pozyskać korek :cool: .

Już za ogrodzeniem na świeżo skoszonej łące przyglądamy się co wyprawia bociania para :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze kilka przykładów ozdobnych drzew i krzewów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten okaz nad samym brzegiem stawu dożywa już swych dni :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aleja cyprysowa 8O .

Obrazek

Platan

Obrazek

Zaplecze hotelowe :cool: .

Obrazek

I jeszcze taki nieduży budyneczek, tzw. Pawilon Szwajcarski, również przeznaczony na pokoje do wynajęcia.

Obrazek

Pokoje, poza zamkiem i tym Pawilonem, można wynająć także w ładnym budynku dawnej Powozowni (nie mamy fotki bo oblężona była przez grupy młodzieży). Do wynajęcia przeznaczono też znajdujący się na południowym skraju parku nieduży Pawilon Myśliwski, wyglądało na to, że wynajmuje się go w całości dla kilku przynajmniej osób.

Mniej więcej w południe opuściliśmy Krasiczyn spędziwszy tam około 3 godzin. Bardzo nam się podobało :idea: , zwłaszcza zamek i to, że nie wiedząc o nim za wiele mogliśmy się wiele dowiedzieć z opowieści przewodniczki. Wspominała ona też o coraz bardziej napiętych stosunkach polsko-ukraińskich na pograniczu :roll: , prawdę mówiąc bardzo byłem tym zaskoczony. Sam zamek jest jak dla mnie jednym z najładniejszych, o ile w ogóle nie najładniejszym kompleksem tego typu jakie miałem okazję w Polsce widzieć i bardzo było dobrze zobaczyć, że jest w posiadaniu jak mi się wydaje odpowiednich instytucji które odpowiednio go wykorzystują.

Krasiczyn miał być tylko dobrym początkiem tego dnia a już połowa minęła :wink: , dlatego nie ociągając się wracamy do auta i ruszamy na północny wschód… :idea: .

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.02.2018 10:49

kulka53 napisał(a):Krasiczyn...

Mi też się spodobał.

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.03.2018 08:31

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):Krasiczyn...

Mi też się spodobał.

A nie byłeś?
Jeśli nie, warto nadrobić będąc w tej okolicy.
A nawet specjalnie się wybrać... choć to kawałek drogi :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2018 10:15

28 lipca, piątek c.d.

Jedziemy prosto do Przemyśla :) , to raptem paręnaście km po krętej, ale pustej drodze, tak więc niedługo jesteśmy na miejscu. Wcześniej wyszukałem w internecie dwa miejsca w miarę blisko centrum gdzie moglibyśmy zostawić auto, ale pierwsze z nich na parkingu przy stadionie Polonii nie przypadło nam do gustu głównie z powodu tego, że nie było miejsca w cieniu :? . Poza tym Małgosia stwierdziła że to trochę za daleko… i w sumie miała rację :roll: . Także podjechaliśmy w bezpośrednie okolice Rynku i umieściłem się w jednej wiodących pod górę, na przemyskie wzgórza uliczek.

Nie mieliśmy zamiaru interesować się pozostałościami po Twierdzy Przemyśl, to pozostawiamy większym miłośnikom militariów niż my :wink: . Może gdyby miasto nie miało tak wiele innych miejsc do zaoferowania, to owszem, można byłoby zajrzeć. Ale postanowiłem że skupimy się raczej na typowych zabytkach i atrakcjach :cool: , a pierwsze kroki skierujemy na tutejszy zamek 8O .

Mimo, że byłem w Przemyślu kilkukrotnie, to przyznam szczerze, że o fakcie, że w mieście tym istnieje coś takiego jak zamek dowiedziałem się dopiero podczas opracowywania trasy tego wypadu :oops: .

Zamek w Przemyślu to budowla w oryginale XIV wieczna, zbudowana przez Kazimierza Wielkiego po przyłączeniu do Polski części tzw. Rusi Halickiej. Wcześniej istniał tu gród obronny wzniesiony przez Bolesława Chrobrego, następnie, gdy ziemie te były pod panowaniem Rusinów ich władca Wołodar wzniósł kamienną cerkiew. Kazimierzowski zamek gotycki nie przetrwał zbyt długo, w końcu XV wieku został doszczętnie spalony i zniszczony przez Wołochów. Odbudowano go już na początku XVI wieku w stylu renesansowym, późniejsza przebudowa w pierwszej połowie XVII wieku przez starostę Marcina Krasickiego na wzór pobliskiego Krasiczyna nie została ukończona. Zamek podupadał, kolejni właściciele i ich próby remontów nie przynosiły większych efektów. W czasie zaborów Austriacy urządzili na zamku więzienie, w końcu XIX wieku na zamku urządzono teatr, zostały też odsłonięte pozostałości budowli romańskich. Dziś mieści się tutaj Centrum Kultury i Nauki, zamek można też zwiedzać :) , co mamy zamiar uczynić.

Wąską uliczką wspinamy się stromo pod górę wśród willowo-drewnianej zabudowy.

To był z tego co pamiętam budynek Kościoła Zielonoświątkowego.

Obrazek

Jesteśmy ok. 300m od Rynku :roll:

Obrazek

Cel mamy już całkiem blisko.

Obrazek

Pogoda niespecjalnie dopisuje :? , w środku dnia prawie całkiem się zachmurzyło, jest parno i gorąco, czyżby zbierało się na burzę? .

Obrazek

Z zewnątrz odnowiony przemyski zamek bardzo się nam podoba, choć oczywiście nie jest to to samo co Krasiczyn.

Obrazek

Obrazek

Widać, że prace przeprowadzono stosunkowo niedawno.

Obrazek

Wyobrażałem sobie, że zamek wznosi się na górującym nad miastem wzgórzu… tak rzeczywiście jest, ale wzgórze to nie jest jedynym i odosobnionym w okolicy, dalej teren wznosi się jeszcze bardziej i również tam jest zabudowany różnymi miejskimi budynkami mieszkalnymi. Zamek można obejść dookoła, ale darujemy sobie ten spacer.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2018 10:16

Bilety nie są drogie, to raptem 5 zł. Zamek obecnie to można powiedzieć półtora skrzydła, wnętrza przystosowane do obecnie pełnionej funkcji tylko w niewielkim stopniu przypominają o jego przeszłości. Jest zakamarkowo, sporo tu pomieszczeń, przejść, schodów, różnych poziomów… do zwiedzania udostępniono kilka pomieszczeń z wystawami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dość szybko przechodzimy do wnętrza baszty, tej w północnym narożniku.

Obrazek

Obrazek

Choć pogoda nie chce się poprawić :? , to głównie przyszliśmy tutaj przecież po widoki :) . Nie są powalające, w dużej mierze przesłonięte przez drzewa. Ale coś tam widać…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2018 10:17

Na tę drugą basztę też pójdziemy, ale trochę później :) .

Obrazek

Obrazek

Widoki na zamek i dziedziniec są całkiem przyjemne.

Obrazek

Odsłonięte zarysy średniowiecznej cerkwi.

Obrazek

Obrazek

Tam też jeszcze nie byliśmy :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2018 10:17

Schodzimy na dół, kilka chwil na dziedzińcu…

Obrazek

Obrazek

Brama główna od wewnątrz.

Obrazek

Obrazek

We wnętrzu trzeciej, niskiej baszty w zachodnim narożniku urządzono wystawę poświęconą dokonaniom króla Kazimierza Wielkiego oraz historii zamku na przestrzeni wieków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2018 10:18

Zaglądamy do kolejnej baszty…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwila moment i jesteśmy na górze, widoki na miasto są podobne, bo inne być nie mogły :lol:

Obrazek

Ale widać też coś innego…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2018 10:18

Humory się nam poprawiają bo zza chmur zaczyna wyglądać słońce 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zejściu trzeba się trochę posilić, więc spędzamy znów chwilę na coraz piękniej oświetlonym słońcem zamkowym dziedzińcu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy…super że się pogoda jednak poprawia, szkoda jednak trochę że takie zachmurzone mieliśmy widoki :roll: .

Obrazek

Obrazek

Mimo, że zamek przemyski z typowym zamkiem nie ma wiele wspólnego, to podobało się nam tutaj i myślę, że nie powinno się go pomijać odwiedzając miasto. Jest bardzo ładnie utrzymany, wyremontowany, po prostu ładny :idea: .

c.d.n.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.03.2018 22:03

Zamek, zamkiem, ale w tych okularach widać cały świat :wink:.
Zamek przypomina mi trochę ten krasiczyński, ta wystawa historyczna chyba must see w Przemyślu.
Ostatnio edytowano 04.03.2018 10:57 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.03.2018 22:09

Paweł - bardzo godnie wyglądasz :)

Który Ty jesteś rocznik właściwie ? Odp może być na priv oczywiście

8) :boss:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.03.2018 15:19

Buber napisał(a):Zamek, zamkiem, ale w tych okularach widać cały świat :wink:.
Zamek przypomina mi trochę ten krasiczyński, ta wystawa historyczna chyba must see w Przemyślu.

Okulary niestety już nie istnieją :? , we wrześniu na Nisyros mi pękły i choć przywiozłem je do domu i próbowałem skleić (lubiłem je :cool: ) to niestety się nie udało.
Ale... kupiłem sobie potem prawie identyczne :lol: , właśnie dlatego, że widać w nich cały świat i to w obie strony działa :D

Wystawa zamkowa prawdę mówiąc szału nie robi. Najciekawsza była niewielka ekspozycja w tej trzeciej, niewysokiej baszcie - można było zobaczyć wizualizację średniowiecznego zamku (widać na fotkach), dowiedzieliśmy się też ile i jakie miasta zawdzięczają swój początek Kazimierzowi Wielkiemu.
W Przemyślu jest jakieś wielkie nowe muzeum, tzn nowy jest jego budynek. Znajduje się w samym centrum, ale nie mieliśmy ani czasu ani zamiaru go odwiedzać. Nosi nazwę Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, może warto?

Zamek jest OK, ale Krasiczyn to jednak inna liga :idea:

tony montana napisał(a):Paweł - bardzo godnie wyglądasz :)

Który Ty jesteś rocznik właściwie ? Odp może być na priv oczywiście

:cool: dzięki :lol:
Fotka powstała w przypływie entuzjazmu na widok poprawiającej się pogody i słońca :lol:
No i dużo fajnych kulek się odbijało w szkle :cool:

Rocznik, to nie tajemnica, ale pójdzie na priv :wink:

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 69
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone