Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hvar 2014 - drugi raz w Chorwacji

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 06.03.2015 11:19

Może i nie tak wygląda to na żywo, ale mnie się bardzo podoba sposób w jaki Damian robi ujęcia danego widoczku i jak je "obrabia". Co innego zrobić zdjęcie ot tak - na pamiątkę, po prostu "ciachnąć", by wyglądało ono jak najbardziej podobnie do rzeczywistego, a co innego troszkę się pobawić i "oddać do wglądu" takie troszkę podrasowane ;) Mnie się bardzo podoba i uwielbiam też się bawić fotografią i ich obróbką, choć do takich efektów mi daleeeeko. Ale podoba mi się bardzo :D
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 06.03.2015 11:19

Calapula napisał(a):
bluesman napisał(a):
Lednice napisał(a):Fajna grafika komputerowa :D


Mam wrażenie, że się powtarzasz :mrgreen:
Ciekawe o co Ci chodzi :)

Też uważam, że jest to piękna grafika pochodząca z przetworzonych komputerowo zdjęć fotograficznych. Byłbym ostrożny i nie oczekiwał takich widoków po przybyciu na miejsce gdyż tam ich po prostu nigdy nie będzie.


Hm i co w związku z tym ? Nikogo jakoś nie obchodzi technika, docenia wyłącznie walory wizualne :) Od razu widać, że zdjęcia są przetworzone poza tym nie wiem czy wiesz (pewnie tak), że każdy aparat cyfrowy ma oprogramowanie przetwarzające zdjęcia. Nigdy nie jest to zdjęcie takie jak w analogu.
Następna rzecz chodzi o kolejne podkreślanie przez kolegę, iż jest to grafika komputerowa. Sporo pisze i prezentuje sprawozdania ze swoich wypraw, czytam je i jakoś nikt do niczego się nie czepia. Po prostu przyjmuje się je i tyle. Chyba, że są takie idealne wtedy szacun.

Nasz kolega powinien wyładować się w wątku fotograficznym :)
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 06.03.2015 11:28

sviva napisał(a):...
Modelki też na żywo nie wyglądają tak jak na zdjęciach... Chodzi o to, żeby z tego czegoś zrobić ideał... A Damianowi to wychodzi i za to trzeba go pochwalić. Ja natrzaskałem 3000 zdjęć a do relacji nie mam co wybrać ;) Bo sama tandeta ;)

Znam kilka modelek i wyglądają na żywo jeszcze lepiej niż na zdjęciach a nawet lepiej niż na grafikach komputerowych wykonanych na podstawie tych zdjęć. Podobają mi się przedstawione grafiki bez dwu zdań ale nie traktuję je tak samo jak zdjęcia. Nie wybiorę się potem do Chorwacji z nadzieją na takie widoki bo ich tam nigdy nie będzie, nie ma co się łudzić.
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 06.03.2015 11:41

bluesman napisał(a):
Calapula napisał(a):...
Też uważam, że jest to piękna grafika pochodząca z przetworzonych komputerowo zdjęć fotograficznych. Byłbym ostrożny i nie oczekiwał takich widoków po przybyciu na miejsce gdyż tam ich po prostu nigdy nie będzie.
...
Od razu widać, że zdjęcia są przetworzone poza tym nie wiem czy wiesz (pewnie tak), że każdy aparat cyfrowy ma oprogramowanie przetwarzające zdjęcia. Nigdy nie jest to zdjęcie takie jak w analogu.
Następna rzecz chodzi o kolejne podkreślanie przez kolegę, iż jest to grafika komputerowa. Sporo pisze i prezentuje sprawozdania ze swoich wypraw, czytam je i jakoś nikt do niczego się nie czepia. Po prostu przyjmuje się je i tyle. Chyba, że są takie idealne wtedy szacun.

Nasz kolega powinien wyładować się w wątku fotograficznym :)

Ja taki spostrzegawczy nie jestem i początkowo gały wybałuszyłem na takie piękne widoczki. Zaraz zacząłem przeglądać oferty na pobyt w takich cudownych okolicznościach przyrody. Dzięki uwadze Lednice i innych trochę ochłonąłem i już mi przeszło. Jak widać to po mnie, wystawianie podrasowanych zdjęć w relacji z pobytu może mieć efekt propagandowy i zachęcić do podjęcia pochopnej decyzji. Postulował bym nie umieszczanie takich grafik w relacjach reporterskich a wydzielenie jakiegoś kącika dla artystów i propagandystów.
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 06.03.2015 12:12

Calapula - Ty tak na poważnie?? 8O :roll: Jakoś wierzyć mi się nie chce... ;)
Bez przesady. To relacja Damiana i On jako Autor ma pełne prawo załączać zdjęcia takie, jakie Mu się podobają -czy to podrasowane czy też nie.
Nie zauważyłam, czy może coś mi umknęło, ale czy w regulaminie forum jest gdzieś mowa, że nie wolno załączać we własnej relacji zdjęć obrobionych komputerowo? :roll:

Dajcie już spokój... Nie szpećmy relacji koledze :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.03.2015 12:20

To jest moja subiektywna opinia, że nie przepadam za fotkami z HDR w relacjach 8)

Dlaczego, to wyjaśniałem w tym wątku.

I jeszcze tu pisałem o tym samym, można też sobie porównać fotkę z obróbką HDR:
darmowe-programy-foto-t20364-120.html?hilit=hdr#p1543317

To, że innym się podoba HDR w relacjach, mnie nie przeszkadza 8)
Żyjemy w wolnym kraju i jeden ma prawo chwalić, drugi nie musi się zachwycać :wink:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 06.03.2015 12:54

Eunike1984 napisał(a):Calapula - Ty tak na poważnie?? 8O :roll: Jakoś wierzyć mi się nie chce... ;)
Bez przesady. To relacja Damiana i On jako Autor ma pełne prawo załączać zdjęcia takie, jakie Mu się podobają -czy to podrasowane czy też nie.
Nie zauważyłam, czy może coś mi umknęło, ale czy w regulaminie forum jest gdzieś mowa, że nie wolno załączać we własnej relacji zdjęć obrobionych komputerowo? :roll:

Dajcie już spokój... Nie szpećmy relacji koledze :papa:

Oczywiście, że ja tak na poważnie - nie mam zamiaru przedstawiać czegokolwiek w innych barwach niż rzeczywiste.
Autor załącza zdjęcia w jakimś celu i z pewnością liczy na opinie. Regulamin tego nie zabrania więc opiniujmy.
Skoro jesteśmy przy wierze to ja nie wierzę, że przeczytałaś regulamin choćby po łebkach.
Jak chcesz dać spokój, to daj.
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 06.03.2015 12:57

Lednice napisał(a):To jest moja subiektywna opinia, że nie przepadam za fotkami z HDR w relacjach 8)

Dlaczego, to wyjaśniałem w tym wątku.

I jeszcze tu pisałem o tym samym, można też sobie porównać fotkę z obróbką HDR:
darmowe-programy-foto-t20364-120.html?hilit=hdr#p1543317

To, że innym się podoba HDR w relacjach, mnie nie przeszkadza 8)
Żyjemy w wolnym kraju i jeden ma prawo chwalić, drugi nie musi się zachwycać :wink:

Może kiedyś jakiś Bill Gates wyprodukuje okulary HDR to nie trzeba będzie się nigdzie ruszać, wystarczy wtedy założyć i wyjrzeć przez okno.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 06.03.2015 13:25

Lednice napisał(a):To jest moja subiektywna opinia, że nie przepadam za fotkami z HDR w relacjach 8)
To, że innym się podoba HDR w relacjach, mnie nie przeszkadza 8)
Żyjemy w wolnym kraju i jeden ma prawo chwalić, drugi nie musi się zachwycać :wink:


Nikt tego nie neguje napisałeś raz i wystarczy :). Nie jest to wątek o Twoich wrażeniach i preferencjach jak również o wyższości jednych zdjęć nad innymi. Nie jest to również wątek fotograficzny gdzie autor poddaje swoje dzieła ocenie :papa:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 06.03.2015 13:30

bluesman napisał(a):
Lednice napisał(a):To jest moja subiektywna opinia, że nie przepadam za fotkami z HDR w relacjach 8)
To, że innym się podoba HDR w relacjach, mnie nie przeszkadza 8)
Żyjemy w wolnym kraju i jeden ma prawo chwalić, drugi nie musi się zachwycać :wink:


Nikt tego nie neguje napisałeś raz i wystarczy :). Nie jest to wątek o Twoich wrażeniach i preferencjach jak również o wyższości jednych zdjęć nad innymi. Nie jest to również wątek fotograficzny gdzie autor poddaje swoje dzieła ocenie :papa:

Co to nie jest to już wiem, dzięki. Zechciej łaskawie skoro tak do tego podchodzisz wyjaśnić mnie prostemu czytelnikowi co to jest? Dasz radę?
rid
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 29.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) rid » 06.03.2015 14:56

Kompozycja plus ewentualne kadrowanie pierwszy sort, klasa sama w sobie. Na zdjęciach z krzyżem z poprzedniej strony nie ma przypadkowych ujęć. Krzyż czy słońce, skałki czy kamienie wszystko jest tam gdzie miało być. Reszta sprawa autora jakiej obróbce poddał zdjęcia. Sami producenci aparatów już w oprogramowaniu aparatów dołączają różne filtry aby zachęcić do zabawy z fotografią. Ale jedno jest pewne - jak nie masz oka to i tak gówno ci wyjdzie choćbyś nie wiem jaka lustrzanką focił ehehehe.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 06.03.2015 15:12

Zdjęcia są świetnie wykadrowane i mocno obrobione co nie umniejsza ich walorów estetycznych (jeśli ktoś oczywiście lubi takie cukierkowe interpretacje). Nie mam nic przeciwko, a nawet zazdroszczę chęci i umiejętności takiej zabawy z fotografią.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to następujące zdanie kolegi Damiana:

[i]Pierwsza seria zdjęć robiona "normalnie", druga seria w większości z obróbką HDR, przy takim wieczornym oświetleniu ciężko zrobić zdjęcie na którym będzie widać tyle detali, robiłem więc trzy ujęcia z trzema wartościami ekspozycji i potem łączyłem w programie......Czasami filtr polaryzacyjny używany przy zdjęciach w ostrym świetle.[/i]


Chodzi o to, że kolega powinien być w tym miejscu bardziej szczery, bo jak widać po wpisach, kilka osób zakasało rękawy i zacznie używać HDR, mając chrapkę na chałupniczą produkcję pocztówek ;) . Efekt niestety was rozczaruje, bo żeby osiągnąć efekt świecących własnym światłem kwiatów czy sosnowych igieł, sam HDR + filterek niestety nie wystarczy.


Przykład jak w 20 minut wskoczyć z reala do świata fantasy (w 19 minucie i później jest porównanie dwóch zdjęć):



Na pytanie czy w relacjach powinny być załączone wyłącznie tak przerobione fotografie, niech każdy odpowie sobie sam :)
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 06.03.2015 22:49

SingSing74 napisał(a):Zdjęcia są świetnie wykadrowane i mocno obrobione co nie umniejsza ich walorów estetycznych (jeśli ktoś oczywiście lubi takie cukierkowe interpretacje). Nie mam nic przeciwko, a nawet zazdroszczę chęci i umiejętności takiej zabawy z fotografią.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to następujące zdanie kolegi Damiana:

[i]Pierwsza seria zdjęć robiona "normalnie", druga seria w większości z obróbką HDR, przy takim wieczornym oświetleniu ciężko zrobić zdjęcie na którym będzie widać tyle detali, robiłem więc trzy ujęcia z trzema wartościami ekspozycji i potem łączyłem w programie......Czasami filtr polaryzacyjny używany przy zdjęciach w ostrym świetle.[/i]


Chodzi o to, że kolega powinien być w tym miejscu bardziej szczery, bo jak widać po wpisach, kilka osób zakasało rękawy i zacznie używać HDR, mając chrapkę na chałupniczą produkcję pocztówek ;) . Efekt niestety was rozczaruje, bo żeby osiągnąć efekt świecących własnym światłem kwiatów czy sosnowych igieł, sam HDR + filterek niestety nie wystarczy.


Przykład jak w 20 minut wskoczyć z reala do świata fantasy (w 19 minucie i później jest porównanie dwóch zdjęć):



Na pytanie czy w relacjach powinny być załączone wyłącznie tak przerobione fotografie, niech każdy odpowie sobie sam :)



Hmm... a ja sobie online filterek znalazłem, i w 5 minut 10 zdjęć opierniczyłem z pseudo hdr-em... :mrgreen:
Efekt paździerzowy a i tak lepszy od oryginału :mrgreen:
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 06.03.2015 22:50

Łoł, ale się narobiło, mała "wojna" wybuchła :lol:
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Hvar nie leży na innej planecie i np. zachód słońca wygląda podobnie w każdej innej części Chorwacji, więc może sobie porównać co widać na zdjęciach a co widział swoimi oczami. Zdjęcie to dwie zasadnicze rzeczy, kadr i cała reszta, jak kadr będzie nie ciekawy to jakby kolorami i innymi HDR-eami nie "rzeźbił" to nic z tego nie będzie. Co do obróbki, kolorów itd. zdjęcia robię dla siebie i wykonuje je w taki sposób aby podobały się mnie, a że przy okazji podobają się kilku innym osobom to fajnie :D Są gusty i guściki ... guściory, przecież nie będę robił zdjęć pod czyjeś gusta, no może wtedy jak będę z tego żył i tak sobie będzie życzył zleceniodawca :lol: Gdybym wklejał zdjęcia krzywe, nieciekawie wykadrowane, prześwietlone itd. to nic by się nie działo w tym wątku, a tak rośnie liczba stron, co prawda nie z postami w temacie Hvaru, ale zawsze coś :lol:

minimartini napisał(a):Cudne są te ujęcia z Nikoli... Choć mi w pamięci utknęło zdjęcie tego kociaka z Jelsy - jest ujmujące.
Ponadto zdjęcia w burzy... Piękny spektakl świateł.

Zdjęcie z kotem zrobione szybko i niedbale, bo to wiadomo żywy organizm, który nie będzie pozował jak mu się powie, ale takie zdjęcia zawsze wychodzą ciekawiej niż pozowane.
sviva napisał(a):Ja natrzaskałem 3000 zdjęć a do relacji nie mam co wybrać ;) Bo sama tandeta ;)

Też natrzaskałem z 3tys. i się zastanawiam co wrzucić by serwera nie zapchać :lol:
Calapula napisał(a):Ja taki spostrzegawczy nie jestem i początkowo gały wybałuszyłem na takie piękne widoczki. Zaraz zacząłem przeglądać oferty na pobyt w takich cudownych okolicznościach przyrody. Dzięki uwadze Lednice i innych trochę ochłonąłem i już mi przeszło. Jak widać to po mnie, wystawianie podrasowanych zdjęć w relacji z pobytu może mieć efekt propagandowy i zachęcić do podjęcia pochopnej decyzji. Postulował bym nie umieszczanie takich grafik w relacjach reporterskich a wydzielenie jakiegoś kącika dla artystów i propagandystów.

Propagandystom nie jestem, przynajmniej do momentu jak władze Hvaru nie będą mi płacić za ukazywanie ich wyspy w sposób piękny, kolorowy i nieskazitelny. Zatoka Dubovica na zdjęciach wygląda pięknie, a że za plecami fotografa jest sterta śmieci i nie ma jej w żadnym kadrze to już inna inszość. Ziemia to nie raj, więc przynajmniej niech na zdjęciach tak wygląda :lol:
SingSing74 napisał(a):Jedyne do czego mogę się przyczepić to następujące zdanie kolegi Damiana

Tutaj małe sprostowanie, wszystkie fotki te z i bez HDR, są wywoływane w LR, ponieważ są robione jako RAW a program konwertuje je do JPG, co do samej obróbki w LR to podstawowe parametry, kontrast, wyostrzeni, rozjaśnienie cieni, saturacja. To co pokazano w tutorialu YT to kolorowanie zdjęcia, przy tak niedoświetlonym zdjęciu nie ma innej możliwości o dorabianiu łuny od zachodzącego słońca na horyzontem nie wspomnę. Większości trików jakie są pokazane nie znam i nie mam czasu na takie bawienie się z każdym zdjęciem, gdybym tak podchodził do tematu musiałbym jeździć na wakacje co trzy lata :lol:
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 06.03.2015 22:57

Dla ukojenia skołatanych nerwów, ostatnia faza zachodu słońca, można powiedzieć sekunda po sekundzie :D
17.JPG

18.JPG

19.JPG

I dla potwierdzenia że tam byłem a nie stworzyłem grafik w kompie, moja facjata :lol:
16.JPG

Się normalnie zhadeerowałem :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Hvar 2014 - drugi raz w Chorwacji - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone