Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Alta Badia nie tylko dla narciarzy

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 23:33

Obrazki z Altstadt i Dreifaltigkeitsplatz :arrow: sympatycznie tam, prawda ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grasberger-Haus :arrow: póżnogotycka kamienica ( poł. XV w. ) z arkadami, w której w 1475 r. zamieszkała Jadwiga Jagiellonka przed ślubem z Jerzym Bogatym.

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.02.2012 00:00

Haus zum Kronprinzen :arrow: Zbudowany w 1460 r. , służył jako zamieszkania książęcego kanclerza Martina Mair. Nieco póżniej (1481-1503) dom był własnością Jerzego Bogatego.
Fasada klasycystyczna 1780. Nad portalem herb Bawarii elektora Karola Teodora. Nad drewenianymi drzwiami medaliony z jego portretem oraz jego żony Elżbiety Augusty. Dom przebudowano w 1803 r. na gospodę.
Nazwa budynku (skrót po pierwotnej: Zum Bayerischen Kronprinzen) upamiętnia bawarskiego następcę tronu Ludwika I, który studiował na uniwersytecie w Landshut.

Obrazek

Fotka z netu: Obrazek

Obok mamy Starą Pocztę (Alte Post) zwaną też Landständehaus od pokrywajacych całą fasadę fresków (ok. 1600 r.) przedstawiających bawarskie krajobrazy oraz figury książąt i innych ważnych osoboistości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.02.2012 17:43

Landshut pamiętam jak przez mgłę - z pierwszej wizyty w Bawarii. Fajnie, że mi go przypomniałaś. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.02.2012 15:23

W ramach dalszego przypominania (a może również zachęcania do krótkiej przyrwy w podróży) - kolejne zdjęcia starego miasta :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 24.02.2012 23:02

Piękne to miasto, szczególnie w oprawie błękitu nieba :)

Witajcie 8)

Dziś 5 dni od powrotu, ale dał nam tak w kość ( 2 godzinny korek na Brenner z powodu pożaru polskiej ciężarówki, korki we wszystkich możliwych próbach ominięcia korka właściwego, wypadek polskiego samochodu w Drasenhofen = kolejny korek), do tego pourlopowy nawał pracy - więc dopiero dziś wieczór zorientowałem się, jak się nazywam :wink:

Uciekając przed korkiem w Rosenheim odbiliśmy w Kufstein w prawo na Aschau im Chiemgau . Nie było czasu na zwiedzanie, ale obiecałem sobie tam wrócić i zobaczyć zamek, kościół parafialny i ... góry, z widokiem na ogromne jezioro Chiemsee :)

Ale jeśli mogę, chciałbym dołączyć niewielki suplement "altabadiowych" tutresów ... 8)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 25.02.2012 11:00

Ja już odpuściłem wyjazdy przez Kufsteiny, Maonachium, etc.
Jadę przez Wiedeń.
Zgrabnie, czysto, 1080km w 10h włącznie z krótkim, nieprzewidzianym pit stopem na pogaduszkę z policją austriacką i stosownej daninie... :wink:
Wolę 100km nadrobić, niż się wlec na ograniczeniach, licznych, do 100 w D i A.
Polecam trasę.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 25.02.2012 23:07

Masz rację, Fuxie, sam tak chciałem, ale jakieś licho skusiło mnie znów na Brenner :? Bardzo lubię drogę przez Lienz. Ale jak się nie słucha wewnętrznego głosu ... :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 25.02.2012 23:32

Wysokie Taury mnie zjeżyły lawinami ze 3 lata temu, brakiem stosownej informacji właśnie w Lienzu. Sobie zrobiłem kilkadziesiąt km za free... + dwie fotki po nocy gratis... :wink:

W hotelu, gdzie byliśmy, trochę Krakusów było i nie tylko.
Większość Monachium odpuszczała....
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.02.2012 00:18

Danusiu - korzystając z Twojego wcześniejszego przyzwolenia, dodam mały suplement,co jeszcze można robić w Alta Badii ( i nie tylko tam :) ), jak się nie jeździ lub już nie chce się jeździć na nartach.
Pierwszy raz zobaczyłem tę dbałość o nie-narciarzy rok temu w Alpe di Siusi - wyratrakowane trasy spacerowe, specjalne trójkołowe wózki dla małych dzieci, trasy biegowe i saneczkowe. Dla każdego coś miłego :)
Wtedy pierwszy raz zobaczyłem ludzi poruszających się na rakietach śnieżnych. I gdy zamieściłaś mapkę Alta Badii dla nie-narciarzy a na niej zobaczyłem niebieską kreską wyznakowane trasy "rakietowe" - decyzja była podjęta :)

Obrazek

Rakiety kupiłem w Polsce, dobierając je do swojej wagi :oops: :D To bardzo ważna sprawa. Potem rozpytywałem się o sposób chodzenia z takim ustrojstwem na nogach, trochę napisał o tym Wojtek w opisie podejścia pod Wielkiego Dzwonnika, ale bardzo dużo pożytecznych informacji znalazłem w sieci, a szczególnie tu, podanych w swobodny sposób.
Na miejscu, w San Cassiano, ku mojemu miłemu zaskoczeniu, okazało się, że nasza kwatera znajduje się dokładnie przy drodze prowadzącej do początku trasy "rakietowej" nr 15 - z San Cassiano do Ospicio Santa Croce.

Obrazek

Początek trasy zaczyna się w Rudiferia. Można tam dojść pieszo drogą, można dojechać autem, ale wtedy trzeba wracać tą samą trasą. Ja planowałem ( bogaty w opisy Danusi ) trasę okrężną, więc z krzyżówki drogi z La Villa do San Cassiano, z wysokości 1490 m npm , wyruszyłem pieszo. Asfaltową drogą, zakosami, pokonałem pierwsze 200 metrów podejścia, podziwiając coraz szersze widoki. Tak doszedłem do osady Rudiferia ( Rudeferia) i końca asfaltu.

Bacznie wypatrywałem drogowskazów i uważałem, by za wcześnie nie wejść na trasy spacerowe - co było o tyle łatwe, że widoki rozkojarzyły mnie dość mocno :)


Początek trasy i widok na naszą kwaterę


Obrazek

Obrazek

Pierwsza "krzyżówka"

Obrazek

Druga ( nie ostatnia !) "krzyżówka" z pozostawionym letnim sposobem znakowania ścieżek spacerowych

www.fotosik.plObrazek[/URL]

Widoki ... 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyżej przysiółka, przy ostatnich zabudowaniach, pierwszy raz widzę oznakowania typowe dla tras zimowych. Do tej pory drewniane "letnie" kierunkowskazy deprymowały mnie nieco - teraz wiem, że jestem na właściwej drodze i że tutaj zaczyna się niebiesko znakowana trasa "rakietowa" . Wysokościomierz pokazuje 1690 m npm. Zatem jeszcze 400 m podejścia !
Jak to będzie ? Czy dam radę ? Mocno podekscytowany nieznanym dotąd sposobem bycia w górach wyciągam rakiety śnieżne z plecaka ...

Obrazek

Obrazek

C.d.n. 8)
Ostatnio edytowano 26.02.2012 23:46 przez plavac, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.02.2012 00:29

Obrazek
Co to jest? 8O
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.02.2012 09:01

plavac napisał(a):Pierwszy raz zobaczyłem tę dbałość o nie-narciarzy rok temu w Alpe di Siusi - wyratrakowane trasy spacerowe, ........... a na niej zobaczyłem niebieską kreską wyznakowane trasy "rakietowe" - decyzja była podjęta :)


No super ! :) ... takiej "rakietowej" relacji z Dolomitów to jeszcze nie widziałem !
Znaczy się startujemy ... od 1690 ! :)
Pogoda piękna, a więc i takowe widoki ! 8)


Ps.
... link nie działa ! :?
tu, podanych w swobodny sposób.

Pozdrawiam.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.02.2012 11:27

FUX napisał(a):Co to jest? 8O


Taki gadżet :wink:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.02.2012 11:31

mariusz-w napisał(a):Znaczy się startujemy ... od 1690 ! :)


Tylko "silnik i napęd" już jakby nierakietowe :wink:

mariusz-w napisał(a):... link nie działa ! :?
tu, podanych w swobodny sposób.


U mnie też :? Postaram się naprawić wieczorem.

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.02.2012 20:31

Witaj po powrocie, Piotrze :D
Trasa rakietowa (jakakolwiek) to jest coś, czego rok temu nie udało nam się zrealizować, ale może kiedyś te braki nadrobię :wink:

Z Twoich fotek widać, że słońce 8) Wam dopisało lepiej, niż Maslince...
Czekam na :idea: dalsze wspomnienia z Twojej Alta Badii.

Odzywam się dopiero teraz, gdyż przez dwa dni (a wczoraj szczególnie) walczyliśmy z wiatrem w Karkonoszach. Tegoroczne biegówki :roll: zamieniły nam się w wiatrówki...

Pozdrawiam serdecznie :papa:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.02.2012 22:26

Ja z powodu tego wiatru dziś odpuściłem góry. Podziwiam Was, że mieliście siły na walkę z nim. A biegówki jeszcze przede mną :)

Pozdrawiam i dzięki, że mogę u Ciebie coś skrobnąć 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zimowa Alta Badia nie tylko dla narciarzy - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone