Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 22.07.2019 16:33

Pisałem, gdzieś indziej, nocą przez BiH raczej nie ma sensu. Jeszcze jak będą opady to pojedziecie 2x dłużej niż autostradą HR.
Yankee
Croentuzjasta
Posty: 143
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yankee » 22.07.2019 20:52

Orientujecie się czy to przejście pomiędzy Imotica-Duzi jest przejezdne? warto tamtędy jechać z BiH w kierunku Peljesaca?
https://www.google.pl/maps/@42.9110449,17.6603629,14z
Na mapach google widać tam jakiś patrol, szlabany i generalnie jakieś pustkowie :-)
Drugie pytanie czy warto jechać z Mostaru droga M17 a potem koło parku narodowego R426 w kierunku południowej Chorwacji czy też wybrać drugą trasę M17.3 cyzli ta prawa na poniższej mapce
https://www.google.pl/maps/dir/42.90814 ... m2!4m1!3e0

pozdr.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.07.2019 07:47

Yankee napisał(a):Orientujecie się czy to przejście pomiędzy Imotica-Duzi jest przejezdne? warto tamtędy jechać z BiH w kierunku Peljesaca?
https://www.google.pl/maps/@42.9110449,17.6603629,14z
Na mapach google widać tam jakiś patrol, szlabany i generalnie jakieś pustkowie :-)

Nie przejeżdżałem, ale można w tym źródle można wyczytać, że tak:
https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr ... -orahov-do

są tymczasowo zaliczane do przejść granicznych dla międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Yankee
Croentuzjasta
Posty: 143
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yankee » 23.07.2019 17:49

Dziękuję!
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 29.07.2019 07:34

Dotarliśmy wczoraj do Czarnogóry przez Bośnię, konkretnie przez przejście Hum. Pierwszy i ostatni raz jechałem tą trasą. Droga od miejscowości Foća do granicy to nieporozumienie. Podobnie same przejście graniczne (jakiś żart, żeby tym przejściem i tą drogą puszczać autokary i ciężarówki) wąski most, po którym ruch puszczany jest wahadłowo. W drugą stronę na odprawę korek miał około 2 km....Moją irytację tą trasą nieco osłodziła mi droga po stronie Czarnogóry, wyremontowana, malownicza, niesamowita. Planuję wracać przez Mostar i pytanie, jak tam wygląda droga? Czy jest podobna do tego klepiska za Foća, czy może jest nieco lepsza. Policji na Bośni więcej, niż grzybów w lesie. Kierowcy poniżej krytyki. Jak suszą na 80 km/h, potrafią jechać 2 km przed z prędkością 50 km/h, szok. 12 godzin jazdy od granicy chorwacko-bośniackiej w Šamac do Sutomore. Fakt, że pogoda była katastroficzna, cały dzień praktycznie lało, a od Podgoricy było urwanie chmury, jakiego jeszcze w życiu nie widziałem.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 29.07.2019 08:10

Ja będę jechać odwrotnie z Mostaru do Kotoru, ale dopiero 16 sierpnia. Planuję granicę przekraczać w Ilino Brdo, mam nadzieję, że nie będzie tak tragicznie :? Którego wracacie ? I jaką drogą planujecie jechać ?
Pedros29
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 31.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pedros29 » 29.07.2019 08:30

Uwielbiam klimat tej trasy,wąskie oberwane drogi,chodzące po poboczu krowy,biegające świnki.Oto BiH.Potem Czarnogóra i kanion Pivy.Pięknie.
Ostatnio edytowano 29.07.2019 17:33 przez Pedros29, łącznie edytowano 1 raz
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 29.07.2019 10:32

Pedros29 napisał(a):Uwielbiam klimat tej trasy,wąskie odberwane drogi,chodzące po poboczu krowy,biegające świnki.Oto BiH.Potem Czarnogóra i kanion Pivy.Pięknie.

Fakt o tych krowach zapomniałem, oczywiście były także :) Bośnia vs Czarnogóra to dwa zupełnie różne światy, jeżeli chodzi o jakość dróg. Do Sarajewa jeszcze jak cię mogę, ale później....

wiolek_lp napisał(a):Ja będę jechać odwrotnie z Mostaru do Kotoru, ale dopiero 16 sierpnia. Planuję granicę przekraczać w Ilino Brdo, mam nadzieję, że nie będzie tak tragicznie :? Którego wracacie ? I jaką drogą planujecie jechać ?

Wracamy w Niedzielę 11sierpnia.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 29.07.2019 15:48

Obrazek

Zdjęcie zrobione na granicy bośniacko-czarnogórskiej.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 29.07.2019 16:22

SebastianM napisał(a):Obrazek

Zdjęcie zrobione na granicy bośniacko-czarnogórskiej.


Czy tylko ja widzę duży zielony kwadrat czy coś poszło nie tak ?

EDIT : już się poprawnie wyświetla, też na zielono ale jednak coś konkretniejszego ;)
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 29.07.2019 16:38

SebastianM napisał(a):
Pedros29 napisał(a):Uwielbiam klimat tej trasy,wąskie odberwane drogi,chodzące po poboczu krowy,biegające świnki.Oto BiH.Potem Czarnogóra i kanion Pivy.Pięknie.

Fakt o tych krowach zapomniałem, oczywiście były także :) Bośnia vs Czarnogóra to dwa zupełnie różne światy, jeżeli chodzi o jakość dróg. Do Sarajewa jeszcze jak cię mogę, ale później....


Ale później, to znaczy w jakim kierunku ?
Ja przejechałam Bośnię od Metkovic, przez Mostar, Sarajewo, Zenicę, Doboj, Samac i nic złego, poza ograniczeniami prędkości o tej trasie powiedzieć nie mogę. Drogi lokalne niejednokrotnie w lepszym stanie niż w PL. Jechaliśmy przepisowo, więc droga trochę nam zajęła ;) Ale dzięki temu była możliwość podziwiania widoków.
sierpniowy-hvar-2018-to-sie-naprawde-udalo-t54817-225.html
sierpniowy-hvar-2018-to-sie-naprawde-udalo-t54817-240.html?hilit=0017.jpg%200018.jpg%20...#p2063814

Za 2 tygodnie będziemy jechać z Zagrzebia przez Banja Lukę do Mostaru i potem do Drvenika autostradą za Medziugorje. Mam nadzieję, że się nie rozczaruję ;)
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 386
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 29.07.2019 17:51

corrina napisał(a):
SebastianM napisał(a):
Pedros29 napisał(a):
Za 2 tygodnie będziemy jechać z Zagrzebia przez Banja Lukę do Mostaru i potem do Drvenika autostradą za Medziugorje. Mam nadzieję, że się nie rozczaruję ;)


Czasowo troszkę zejdzie - bo trasa bajka :) piękna trasa a po drodze (tylko tyle jak na razie udało mi się zobaczyć)

Dzikie termy Banja Luka
trasa kanionem Vrbasu (przełom rzeki Vrbas )
Krupa na Vrbasu
Jajce
Semešnica (restauracja :) )
Jablanica
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 29.07.2019 18:15

benito5 napisał(a):
corrina napisał(a):Za 2 tygodnie będziemy jechać z Zagrzebia przez Banja Lukę do Mostaru i potem do Drvenika autostradą za Medziugorje. Mam nadzieję, że się nie rozczaruję ;)


Czasowo troszkę zejdzie - bo trasa bajka :) piękna trasa a po drodze (tylko tyle jak na razie udało mi się zobaczyć)

Dzikie termy Banja Luka
trasa kanionem Vrbasu (przełom rzeki Vrbas )
Krupa na Vrbasu
Jajce
Semešnica (restauracja :) )
Jablanica


W Jablanicy jedliśmy jagnięcinę rok temu (o 10:00 rano :lol: :mrgreen: )
Nie chcę do Mostaru dojechać znów na sam nocleg i tylko wieczorny spacer i trochę się niestety boję, czy damy radę po drodze zatrzymać się choćby na chwilę:

1) w Jajce (tylko żeby zerknąć na wodospad z platformy),
2) młyny na Plivie
3) Krupa na Vrbasu
4) Semešnica (tu na bank na pstrąga stajemy ;) )

Nie wiem, o której wyruszyć z Zagrzebia (hotel w okolicach węzła Lućko) , żeby te 4 punkty chociaż zrealizować a do Mostaru przyjechać wcześniej niż ostatnio (rok temu dotarliśmy z Hvaru po Počitelj i Blagaj dopiero o 18:00). Jest to wykonalne ?
Czy ktoś byłby tak miły i najlepiej podrzucił linka z mapą, gdzie dokładnie zaparkować w Jajce, żeby tylko podejść na platformę?

I jeszcze jedno pytanie odnośnie umiejscowienia na mapie - mianowicie te młyny na Plivie, które są ponoć ok 5 km od Jajce. Niestety nie znam oryginalnej nazwy, a po polsku lub angielsku nic mi niestety nie znajduje, poratuje ktoś linkiem ? Wydawało mi się, że w tym wątku ktoś nawet linkował mi, gdzie dokładnie zaparkować, ale najwyraźniej było to w jakimś innym wątku, którego teraz nie jestem w stanie odkopać :(
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 386
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 29.07.2019 19:00

Jak ma być "szybko" w Jajace to może tu ? stacja paliw

Jajce - młyny na Plivie :hut: młyny na Plivie Mlinčići
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 29.07.2019 21:45

SebastianM napisał(a):Dotarliśmy wczoraj do Czarnogóry przez Bośnię, konkretnie przez przejście Hum. Pierwszy i ostatni raz jechałem tą trasą. Droga od miejscowości Foća do granicy to nieporozumienie. Podobnie same przejście graniczne (jakiś żart, żeby tym przejściem i tą drogą puszczać autokary i ciężarówki) wąski most, po którym ruch puszczany jest wahadłowo. W drugą stronę na odprawę korek miał około 2 km....


ja z kolei nie rozumiem tego całego zamieszania tą drogą. Fakt - asfalt jest na półtora samochodu, ale spokojnie wyminą się dwa auta, bo pobocza szerokie. Często ludzie lamentują, że niebezpiecznie - gdzie??? Dwa tygodnie temu cały czas czekałem na ten niebezpieczny i wąski odcinek i się go nie doczekałem! Przejazd z Brodu do granicy zajął mi niecałe pół godziny, ruch mały, na granicy spędziliśmy w sumie mniej niż 10 minut. Pewnie znaczenie miał termin - my jechaliśmy we wtorek w okolicach 18-tej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 62
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone