Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 09.08.2019 16:08

benito5 napisał(a):
corrina napisał(a):Kilometrowo nie ma dramatu, ale czasowo bez doliczenia faktycznych przystanków, robi się długa podróż...


W BiH na pewno nie nadrobisz "prędkością" czasu przejazdu


A to to ja wiem ;) Ale aż tak się nam nie spieszy :D

benito5 napisał(a):
corrina napisał(a):Spróbujemy ruszyć koło 7:00, o ile wstaniemy...

Tego to nie skomentuję :) :papa:

Kiedy ruszasz w trasę ?


No tak, już wiem, że realnie pewnie koło 8:00 w najlepszym wypadku, bo śniadanie w hotelu dopiero od 7:00 :roll:
Startujemy w czwartek 15ego, przez BiH śmigamy 16 i 17 :) :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2019 21:14

Jechałem przez Bośnię 10.08. Trasa: Bilje - Osijek - Slavonski Brod - Gradiška - Banja Luka - Jajce - Jablanica - Mostar - Neum - Orebic. Dość męcząca ze względu na długość i konieczność skupienia uwagi. Kilka uwag, które być może przydadzą się innym osobom zastanawiających się nad taką drogą. (1) Wprawdzie trasa prowadzi przez góry, ale praktycznie brak jest znaczących różnic wzniesień. W większość jedzie się płasko, jak po stole. Jedynie w okolicach Jajce był dłuższy zjazd w dół (dla jadący w odwrotną stronę będzie wspinaczka). Większe różnice wzniesień musiałem pokonywać na samym Peljesacu (gdzie przebywałem). (2) Drogi dobrej jakości. Gładki asfalt. Nie ma porównania np. z dziurawymi drogami krajowymi na Węgrzech. (3) Drogi kręte ale nie przesadnie. W większości łagodne zakręty. W przeszłości dużo jeździłem po górach (polskich i słowackich), gdzie można było się zakręcić. Bośniackie zakręty (na omawianej trasie) to wersja light. (4) Drogi wąskie, ale auta mijają się bez problemu. Większym wyzwaniem mogą być autobusy lub ciężarówki. W sobotę 10.08 mijałem ich niewiele. (5) Jechaliśmy zgodnie z przepisami, aby nie narazić się policji (o czym za chwilę). Natomiast miejscowi wyprzedzali dość agresywnie, w stylu polskich kierowców BMW: bez sygnalizacji, zajeżdżając drogę „na grubość lakieru”. Kilka razy musiałem lekko przyhamować w trakcie takich manewrów, gdyż groziło to obtarciem/stłuczką. (6) Dużo znaków „spadające kamienie”. Jechaliśmy przy ładnej pogodzie, ale w trakcie deszczu (burzy) czy silniejszego wiatru może tam być niewesoło. (7) Dużo naczytałem się i nasłuchałem o polowaniach jakie urządzają bośniaccy policjanci na kierowców („stoją prawie w każdej miejscowości”, „wymuszają łapówki”). Nie wiem o co chodzi, może mieliśmy szczęście lub kwestia dnia lub jego pory (sobota, droga przez BiH pokonywana w godzinach 8-14), ale na całej trasie nie widzieliśmy żadnego stojącego policjanta (z radarem lub bez). Jedynie 2-3 razy mijaliśmy jadący z naprzeciwka policyjny samochód (jechali na „łowy” w późniejszej porze dnia?).
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 20.08.2019 09:32

sergiuszchojnacki napisał(a):(7) Dużo naczytałem się i nasłuchałem o polowaniach jakie urządzają bośniaccy policjanci na kierowców („stoją prawie w każdej miejscowości”, „wymuszają łapówki”). Nie wiem o co chodzi, może mieliśmy szczęście lub kwestia dnia lub jego pory (sobota, droga przez BiH pokonywana w godzinach 8-14), ale na całej trasie nie widzieliśmy żadnego stojącego policjanta (z radarem lub bez). Jedynie 2-3 razy mijaliśmy jadący z naprzeciwka policyjny samochód (jechali na „łowy” w późniejszej porze dnia?).


Po kilku latach przerwy znów w tym roku jechałem przez BiH i potwierdzam twoje spostrzeżenia, że w porównaniu do lat ubiegłych jest o wiele mniej patroli przy drogach. Kiedyś faktycznie stali w co drugiej miejscowości, teraz na całej trasie widziałem może z jeden patrol.

Co do polowań na polskich kierowców i wymuszeniach łapówek to pierwsze słyszę - nigdy nie zetknąłem się z czymś takim. Na Słowacji owszem, ale w BiH - nigdy.
Pogro87
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 30.10.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pogro87 » 17.01.2020 22:33

Cześć. Na początku lipca po raz pierwszy wybieramy się do Czarnogóry. Z Mostaru chcemy jechać do wodospadów Kravica, jak się wyrobimy do jaskini Vjetrenica, Dubrownika a następnie do Kotoru.
Które przejścia graniczne będą najlepsze?
Najbliższe było by w Slano ale nie chcę ryzykować że nas nie przepuszczą
Roksana.concept
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 129
Dołączył(a): 19.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roksana.concept » 17.01.2020 22:57

Przejście w Slano -> Border-crossing (only for local passports), nie przepuszczą Was. Najpewniej w Neum, przekraczałam tez granicę w Ivanicy, ale staliśmy 2 h w korku (2 maja 2019), nie polecam!
Pogro87
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 30.10.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pogro87 » 18.01.2020 21:40

W takim razie zostaje Ljubovo. Czy ktoś orientuje się jak tam z czasami?
Kolejne pytanie - ile czasu zajmuje zobaczenie wodospadów Kravica?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.01.2020 22:02

Pod powiedźcie: w lipcu po pobycie w Sarajewie będę się kierować na Zagrzeb i potem PL. Gdzie warto zatrzymać się na nocleg? Myślałam jeszcze o Bośni, ale żeby było gdzieś blisko granicy i było gdzie wieczorem wyjść na spacer i coś zjeść? Może coś do zwiedzania po drodze? poza Banja Luka, bo trasa je omija.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 19.01.2020 09:29

Dwukrotnie w drodze powrotnej nocowaliśmy w Sarajewie. Rano pobudka i w drogę. Gdyby nie masakryczne korki /budowa lub wypadek/ pod Budapesztem bylibyśmy w domu /Kraków/ ok. 19-20.00 Droga od H przez SK i Chyżne.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 392
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 19.01.2020 10:30

Witam.
W 2019 r.jadąc na Korculę wybrałem przejście Trebimlja-Cepikuce
Trasa z Mostaru niezbyt szybka,nie pogonisz,ale za to na drodze całkowite pustki.
Pragnę jeszcze nadmienić,że przed samą granicą jest mała konoba z pysznym jedzeniem.
Pozdrawiam.
Marek P.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.01.2020 10:45

damianisko5 napisał(a):Dwukrotnie w drodze powrotnej nocowaliśmy w Sarajewie. Rano pobudka i w drogę. Gdyby nie masakryczne korki /budowa lub wypadek/ pod Budapesztem bylibyśmy w domu /Kraków/ ok. 19-20.00 Droga od H przez SK i Chyżne.
O czas się nie martwię, ale nie chcemy jechać prosto do domu, bo mamy jeszcze wolny czas. No i w dniu wyjazdu jeszcze rano w Sarajewie mam plany zwiedzające :D
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 19.01.2020 17:50

marekkowalak napisał(a):
sergiuszchojnacki napisał(a):(7) Dużo naczytałem się i nasłuchałem o polowaniach jakie urządzają bośniaccy policjanci na kierowców („stoją prawie w każdej miejscowości”, „wymuszają łapówki”). Nie wiem o co chodzi, może mieliśmy szczęście lub kwestia dnia lub jego pory (sobota, droga przez BiH pokonywana w godzinach 8-14), ale na całej trasie nie widzieliśmy żadnego stojącego policjanta (z radarem lub bez). Jedynie 2-3 razy mijaliśmy jadący z naprzeciwka policyjny samochód (jechali na „łowy” w późniejszej porze dnia?).


Po kilku latach przerwy znów w tym roku jechałem przez BiH i potwierdzam twoje spostrzeżenia, że w porównaniu do lat ubiegłych jest o wiele mniej patroli przy drogach. Kiedyś faktycznie stali w co drugiej miejscowości, teraz na całej trasie widziałem może z jeden patrol.

Co do polowań na polskich kierowców i wymuszeniach łapówek to pierwsze słyszę - nigdy nie zetknąłem się z czymś takim. Na Słowacji owszem, ale w BiH - nigdy.



My jechaliśmy 28.08.2019 i policji było bardzo dużo. Takich lotnych punktów pomiarowych do Sarajewa było ponad 5, za Sarajewem kolejne. W pewnym momencie mijaliśmy nawet patrol. który trzymał na poboczu 3 nasze samochody. Jechaliśmy do Czarnogóry, przez przejście w Hum. Od miejscowości Foca do granicy droga to dramat. Po stronie Czarnogóry już bardzo ładna i malownicza. W drodze powrotnej pojechaliśmy już dołem a później na Mostar, Banja Lukę. Droga o niebo lepsza i bardzo malownicza. Na tym odcinku nie widzieliśmy ani jednego patrolu lotnego. Niestety za Bnja Luka nie była jeszcze dokończona autostrada w kierunku Chorwacji. Na przejściu w Gradiśka staliśmy ponad 1.5 godziny.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 22.01.2020 19:06

piekara114 napisał(a):
damianisko5 napisał(a):Dwukrotnie w drodze powrotnej nocowaliśmy w Sarajewie. Rano pobudka i w drogę. Gdyby nie masakryczne korki /budowa lub wypadek/ pod Budapesztem bylibyśmy w domu /Kraków/ ok. 19-20.00 Droga od H przez SK i Chyżne.
O czas się nie martwię, ale nie chcemy jechać prosto do domu, bo mamy jeszcze wolny czas. No i w dniu wyjazdu jeszcze rano w Sarajewie mam plany zwiedzające :D


Dobry plan, POLAKO - nie ma się gdzie spieszyć, udanego zwiedzania.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 15.02.2020 23:59

Chciałem w tym roku pierwszy raz pojechać trasą przez węgierską M6, dalej na Osijek i przez BiH - cel to Makarska. Nocleg tranzytowy w BiH, możliwie blisko granicy z chorwacką Sławonią. Po drodze przerwy na odmor i zwiedzanie, raczej krótkie, tak do 1-1,5 godziny. Zastanawiam się, która z tras byłaby logiczniejsza:
A) https://goo.gl/maps/vKr9D2XeETDRWNQx5 - w tym zwiedzanie Banja Luki
B) https://goo.gl/maps/EiRdj7Nf7B37F5VeA - w tym zwiedzanie zamku w Doboj
Proszę o pomysły i uwagi, szczególnie do atrakcji po drodze, przejść granicznych, jakości samej drogi i tego czy GM nie zaproponował mi jakiejś dziwnej drogi.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 16.02.2020 00:13

Raphael napisał(a):Chciałem w tym roku pierwszy raz pojechać trasą przez węgierską M6, dalej na Osijek i przez BiH - cel to Makarska. Nocleg tranzytowy w BiH, możliwie blisko granicy z chorwacką Sławonią. Po drodze przerwy na odmor i zwiedzanie, raczej krótkie, tak do 1-1,5 godziny. Zastanawiam się, która z tras byłaby logiczniejsza:
A) https://goo.gl/maps/vKr9D2XeETDRWNQx5 - w tym zwiedzanie Banja Luki
B) https://goo.gl/maps/EiRdj7Nf7B37F5VeA - w tym zwiedzanie zamku w Doboj
Proszę o pomysły i uwagi, szczególnie do atrakcji po drodze, przejść granicznych, jakości samej drogi i tego czy GM nie zaproponował mi jakiejś dziwnej drogi.



Taka mała uwaga i propozycja co do trasy nr 1 - skoro wiedzie ona przez Banja Luke, to czemu odmówić sobie przyjemności przejechania się kanionem Vrbasu? Pomiędzy Banja Luką a Jajce widoki niesamowite, a po drodze są jedne z najpopularniejszych atrakcji BiH: wodospady z młynami na Krupie oraz wodospad w Jajce!
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 16.02.2020 08:56

Myślałem o tym, żeby wariant A pociągnąć przez Jajce, ala waham się z kilku względów. Zmodyfikowana trasa (nazwijmy ją A1 https://goo.gl/maps/X2qXbtHBhNg35WNm6) trwałaby pół godziny dłużej i zajęłaby 7 godzin, nie licząc odpoczynków i zwiedzania.

Kolejną kwestią jest atrakcyjność samej trasy i jej najbliższych okolic, która przekłada się na "czasożerność" w zwiedzaniu. Mamy samo Jajce z wodospadem i twierdzą (nie wiem ile czasu na to by zeszło, ale stawiam na 2 godz. na obejrzenie, spacer, kawę i burka). Wcześniej aż żal byłoby nie zajechać nad kolejne atrakcje. Trasa nie wydłuża się wprawdzie jakoś bardzo (https://goo.gl/maps/YPZaz5qeFh1dmD9r6), ale zwiedzanie swoje musi zająć: wodospady i monaster Krupa (zakładam 1 godz.), punkty widokowe i ruiny zamku Bočac (45 minut).

Czyli reasumując, trasa A1 (~7:00) w porównaniu do A (~6:30), to byłoby jakieś 30 min. więcej jazdy plus 3 godz. więcej na zwiedzanie, a trzeba liczyć też zwiedzanie samej Banja Luki (1 godz.).

Dodam, że do Makarskiej chciałbym przyjechać najpóźniej 19-20 i, mając na względzie historyczne statystyki, nie ma szans żeby nocleg tranzytowy udało się opuścić przed 8 rano.

Przy okazji:
- czy ktoś był i może się wypowiedzieć na temat konoby (nie wiem czy w przypadku BiH to dobre określenie) Mlado Jagnje, którą umieściłem w linku?
- ile wołają w Jajce za wejście na taras przy wodospadzie, a ile za twierdzę?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 65
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone