Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pedros29
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 31.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pedros29 » 30.07.2019 06:49

Droga M18,faktycznie jest tam taki odcinek,asfalt poobrywany nad urwiskiem,dodatkowo zakręt prawie zawraca i złoży się tylko jedno auto .Na tym krótkim odcinku,kto zdaje sonie sprawę co może się wydarzyć jedzie jak najbliżej ,,ściany".
Wrzucę później foto bo z telefonu to kiepsko.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 30.07.2019 09:03

Pudelek napisał(a):ja z kolei nie rozumiem tego całego zamieszania tą drogą. Fakt - asfalt jest na półtora samochodu, ale spokojnie wyminą się dwa auta, bo pobocza szerokie. Często ludzie lamentują, że niebezpiecznie - gdzie??? Dwa tygodnie temu cały czas czekałem na ten niebezpieczny i wąski odcinek i się go nie doczekałem! Przejazd z Brodu do granicy zajął mi niecałe pół godziny, ruch mały, na granicy spędziliśmy w sumie mniej niż 10 minut. Pewnie znaczenie miał termin - my jechaliśmy we wtorek w okolicach 18-tej.

Wąska to jedno, ale że ma wzdłużne i poprzeczne uskoki to drugie (odcinek od Foća do granicy). Jak w wesołym miasteczku. lewo, prawo, góra dół. Nie chcę wiedzieć, jak na tym cierpi sztywność karoserii. Podejrzewam, że po kilkudziesięciu takich przejazdach, wszystko w samochodzie zaczyna skrzypieć. Osobiście z pewnością już tej trasy nie wybiorę.

Obrazek

Tą trasą jechaliśmy przez Bośnię.

Obrazek

Takie niespodzianki na drodze, co ma może w niektórych miejscach ze 3 m szerokości :) a są mostki, gdzie jest nie więcej, jak 2,5m .

Jestem na etapie konwertowania filmików z podróży. Był taki moment, że ruch Bośniacy puszczali przez plac budowy remontowanego tunelu, gdzie nie było nawierzchni bitumicznej !!! 8O 8O 8O

W drodze powrotnej pojedziemy przez Banja Lukę, czytając posty wyżej, jestem przekonany, że warto.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 30.07.2019 09:50

benito5 napisał(a):Jak ma być "szybko" w Jajace to może tu ? stacja paliw

Jajce - młyny na Plivie :hut: młyny na Plivie Mlinčići


O, cudownie, piękne dzięki za mapę :P

No to teraz chwila prawdy, czy taka trasa z przystankami, o których pisałam wyżej, czyli :
1) Jajce (tylko żeby zerknąć na wodospad z platformy),
2) młyny na Plivie
3) Krupa na Vrbasu
4) Semešnica (tu na bank na pstrąga stajemy)
jest realna ?
Na mapie wygląda to tak:
https://goo.gl/maps/c1ALEWviDiqtYTkk9

Kilometrowo nie ma dramatu, ale czasowo bez doliczenia faktycznych przystanków, robi się długa podróż... (nie licząc przecież jeszcze granicy CRO/BiH oraz tankowania). Do zrobienia na pewno, tylko tak jak wspominałam, nie chciałabym do Mostaru na sam wieczór zajechać, bo po takim dniu znów skończy się tylko na jedzeniu i godzinnym spacerze.. :roll:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 30.07.2019 10:16

Pedros29 napisał(a):Droga M18,faktycznie jest tam taki odcinek,asfalt poobrywany nad urwiskiem,dodatkowo zakręt prawie zawraca i złoży się tylko jedno auto .Na tym krótkim odcinku,kto zdaje sonie sprawę co może się wydarzyć jedzie jak najbliżej ,,ściany".


Wąska to jedno, ale że ma wzdłużne i poprzeczne uskoki to drugie (odcinek od Foća do granicy). Jak w wesołym miasteczku. lewo, prawo, góra dół. Nie chcę wiedzieć, jak na tym cierpi sztywność karoserii. Podejrzewam, że po kilkudziesięciu takich przejazdach, wszystko w samochodzie zaczyna skrzypieć. Osobiście z pewnością już tej trasy nie wybiorę.


dalej nie pamiętam tych poobrywanych asfaltów na urwiskiem czy jakiś specjalnych uskoków. Jasne, jechałem wolno, bo taka nawierzchnia, ale nawet przez minutę nie czułem, że coś jest tam szkodliwego. Może przez to ciągłe wypatrywanie tego najgorszego odcinka ;)

Jak zgram zdjęcia to też coś wrzucę ;)
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 30.07.2019 16:15

corrina napisał(a):
benito5 napisał(a):Jak ma być "szybko" w Jajace to może tu ? stacja paliw

Jajce - młyny na Plivie :hut: młyny na Plivie Mlinčići


O, cudownie, piękne dzięki za mapę :P

No to teraz chwila prawdy, czy taka trasa z przystankami, o których pisałam wyżej, czyli :
1) Jajce (tylko żeby zerknąć na wodospad z platformy),
2) młyny na Plivie
3) Krupa na Vrbasu
4) Semešnica (tu na bank na pstrąga stajemy)
jest realna ?
Na mapie wygląda to tak:
https://goo.gl/maps/c1ALEWviDiqtYTkk9

Kilometrowo nie ma dramatu, ale czasowo bez doliczenia faktycznych przystanków, robi się długa podróż... (nie licząc przecież jeszcze granicy CRO/BiH oraz tankowania). Do zrobienia na pewno, tylko tak jak wspominałam, nie chciałabym do Mostaru na sam wieczór zajechać, bo po takim dniu znów skończy się tylko na jedzeniu i godzinnym spacerze.. :roll:



Ja bym "noclegował" w okolicach Banja Luki (przynajmniej tak było w moim przypadku ) - wtedy jest ok. Wybór należy do Ciebie :lol:
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 30.07.2019 16:28

benito5 napisał(a):Ja bym "noclegował" w okolicach Banja Luki (przynajmniej tak było w moim przypadku ) - wtedy jest ok. Wybór należy do Ciebie :lol:


No niestety nocleg mamy w Mostarze ;)
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 30.07.2019 17:08

corrina napisał(a):
benito5 napisał(a):Ja bym "noclegował" w okolicach Banja Luki (przynajmniej tak było w moim przypadku ) - wtedy jest ok. Wybór należy do Ciebie :lol:


No niestety nocleg mamy w Mostarze ;)


Nie miałem na myśli Mostaru - lecz Zagrzeb :) (czyli zamiast noclegu w Zadarze - "noclegujemy" w okolicach Banja Luki i rano kierujemy się w stronę Mostaru , realizując "swój" program.. bo inaczej - ciężko będzie (żeby w Mostarze być przed 18... )

04.JPG

03.jpg

02.jpg

01.jpg
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 30.07.2019 17:21

[quote="benito5"] Nie miałem na myśli Mostaru - lecz Zagrzeb :) (czyli zamiast noclegu w Zadarze - "noclegujemy" w okolicach Banja Luki i rano kierujemy się w stronę Mostaru , realizując "swój" program.. bo inaczej - ciężko będzie (żeby w Mostarze być przed 18... ) [quote]


A ten Zadar to skąd ;) Bo ja o Zadarze nic nie pisałam :oczko_usmiech:
Niestety do Banja Luki raczej nie pociągniemy z Warszawy, dlatego nocleg w Zagrzebiu być musi (poza tym tam mam darmowy).

Do pstrągów mnie nie musisz przekonywać, akurat ten punkt na pewno nie wyleci z programu ;) Podejrzewam, że jeśli coś będę faktycznie musiała wykreślić, to zapewne Jajce. Albo Krupe na Vrbasu ? Albo te młyny, nie wiem, głupia jestem, jeszcze będę kalkulować i w praktyce zobaczymy, jak wyjdzie. Najwyżej coś sobie zostawię na następny raz, bo przecież być musi ;) :mrgreen:
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 30.07.2019 17:33

corrina napisał(a):
benito5 napisał(a): Nie miałem na myśli Mostaru - lecz Zagrzeb :) (czyli zamiast noclegu w Zadarze - "noclegujemy" w okolicach Banja Luki i rano kierujemy się w stronę Mostaru , realizując "swój" program.. bo inaczej - ciężko będzie (żeby w Mostarze być przed 18... )


A ten Zadar to skąd ;) Bo ja o Zadarze nic nie pisałam :oczko_usmiech:
Niestety do Banja Luki raczej nie pociągniemy z Warszawy, dlatego nocleg w Zagrzebiu być musi (poza tym tam mam darmowy).

Do pstrągów mnie nie musisz przekonywać, akurat ten punkt na pewno nie wyleci z programu ;) Podejrzewam, że jeśli coś będę faktycznie musiała wykreślić, to zapewne Jajce. Albo Krupe na Vrbasu ? Albo te młyny, nie wiem, głupia jestem, jeszcze będę kalkulować i w praktyce zobaczymy, jak wyjdzie. Najwyżej coś sobie zostawię na następny raz, bo przecież być musi ;) :mrgreen:


W ferworze "pisania" zamiast Zagrzeb napisałem Zadar :lol: :papa:
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 30.07.2019 18:59

A po ile rybka?....
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 30.07.2019 21:16

SebastianM napisał(a):A po ile rybka?....


Niestety nie pamiętam (rok 2017) - ale jak by była droga - to na pewno utkwiło by to w mej pamięci 8) :oczko_usmiech:
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 31.07.2019 12:31

SebastianM napisał(a):A po ile rybka?....


Takie coś znalazłam w sieci :

Menu Semesnica.jpg
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 31.07.2019 12:34

benito5 napisał(a):
04.JPG



A ten przecudny widoczek na 1 zdjęciu to gdzie był po drodze ?
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 31.07.2019 15:08

corrina napisał(a):
benito5 napisał(a):
04.JPG



A ten przecudny widoczek na 1 zdjęciu to gdzie był po drodze ?


Tutaj
Użytkownik usunięty
Rezerwacja w Bilje czy gdzieś dalej?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.07.2019 15:10

W sierpniu wybieram się z Lublina do Orebica przez Bośnię i Hercegowinę. Wybrałem w miarę „widokową” trasę: Banja Luka - Jajce - Mostar. Zarezerwowałem wstępnie nocleg tranzytowy w Bilje (miejsce wielokrotnie polecane na forum). W związku z tym pytanie: czy jest to optymalne miejsce „pośrodku” czy lepiej wynająć coś nieco dalej, np. w Slavonski Brod. Banja Luka chyba jednak nieco za daleko na jeden raz z Lublina. Proszę o ewentualną podpowiedź osoby, które zmierzyły się z podobną trasą.
Google Maps podaje czas przejazdu (Lublin, Barwinek, Koszyce, Miszkolc, Budapeszt, Bilje) 11 godzin, TomTom Drive 10.20. Bilje - Orebić (przez Nuem) wychodzi wg Google Maps 9.25, w TomTom Drive 9 godzin. Oczywiście doliczam ze 2 godziny na tankowanie + odpoczynek na obu trasach. W Bośni nie zamierzam bawić się w zwiedzanie (Mostar czy Jajce na inną okazję).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 63
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone