Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Makarska

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 06.12.2016 23:22

Ekstra! Sama bym się chętnie na taki spacer wybrala :)
janka.mik.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1437
Dołączył(a): 20.05.2016
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) janka.mik. » 07.12.2016 14:05

Ale tam błogi spokój,super! Fajne plaże, śliczne widoki, kolor wody :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.12.2016 15:23

CROnikiCROpka napisał(a):Piękna ścieżka! :hearts:
A jakie plaże po drodze - super! :)

ewula91 napisał(a):Ekstra! Sama bym się chętnie na taki spacer wybrala :)

janka.mik. napisał(a):Ale tam błogi spokój,super! Fajne plaże, śliczne widoki, kolor wody :D

Fajnie, że się Wam tam podoba. :D
My też byliśmy zachwyceni i żałowaliśmy, że zdecydowaliśmy się na ten spacer dopiero pod koniec naszego pobytu.
Gdybyśmy zrobili go wcześniej, to może częściej byśmy zaglądali na te małe plaże. Chociaż może mi się tylko tak wydaje, bo przecież codziennie gdzieś nas nosiło i praktycznie na leniuchowanie na plaży nie mieliśmy zbyt wiele czasu.
Plażowanie zaliczaliśmy bardzo blisko naszego hotelu.
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 07.12.2016 20:48

Piękny spacer, na taki bym się przeszła , a nie zimno, plucha, ciemno non stop... :roll:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.12.2016 21:57

13 czerwca 2016
Krvavica

Na plaży w Krvavicy wylegiwaliśmy się przez jedną godzinę.
Później chmury znowu zaczęły wyprawiać harce na niebie i zakryły słoneczko.
Zastanawiamy się co robić. Wracać czy iść dalej.
Decydujemy, że skoro już tutaj jesteśmy, to trzeba obejrzeć tą Krvavicę nie tylko od strony plaży, a więc idziemy dalej.
Z plaży wchodzimy w las, w którym odkrywamy stojącą na jego skraju toaletę. Na razie jest bezpłatna, ale jak będzie w sezonie, to nie wiem.
Idziemy dalej i mijamy rozłożony w cieniu drzew plac zabaw dla dzieci.
Nagle przed nami wyrasta sporych rozmiarów budowla, która wygląda jak ukryty wśród drzew talerz na filarach.
Budowla ta usytuowana jest w tym miejscu.

Krvavica.png

Wygląda fantastycznie, ale jak podchodzimy bliżej, to okazuje się, że budynek jest zdewastowany.

IMG_0002.jpg

IMG_0006.jpg

Zdjęcie000107.jpg

Zdjęcie000108.jpg

Od razu skojarzył mi się z chorwackimi opuszczonymi hotelami. Jeden z nich - hotel Jadran - widzieliśmy w Tučepi, o czym pisałam już na początku tej relacji.
Do hotelu Jadran niestety nie weszliśmy, bowiem rozpoczął się jego remont i pracowali w nim ludzie.
Ale teraz mój mąż nie odpuści. Decyzja jest jedna - wchodzimy do środka.

Zdjęcie000109.jpg

Zdjęcie000111.jpg

IMG_0001.jpg

Wtedy nie wiedziałam co to jest za budynek i myślałam, że to opuszczony hotel. Nawet pytałam sprzedawcę w barze obok tego budynku, jak nazywa się ten hotel (bo żadnego napisu na nim nie było), ale on twierdził, że ten budynek nie ma nazwy. Dziwiłam się temu i pomyślałam sobie, że chyba ten człowiek jest za młody, żeby coś pamiętać, albo przyjechał tutaj tylko do pracy na sezon letni i nie jest zorientowany.
Ale okazało się, że miał rację. Ten budynek nie ma nazwy.
Dosyć dużo czasu zajęło mi wyszukanie w internecie informacji na temat tego budynku, ale co nieco udało mi się wyszperać.
Budynek został zaprojektowany przez Rikarda Marasovića w 1961 roku. Do końca lat 80-tych znajdował się w nim szpital wojskowy przeznaczony dla dzieci żołnierzy. Był strzeżony przez wojsko i nie było na jego temat żadnych publikacji. Dopiero w roku 2008 w tym artykule budynek został opisany i stwierdzono w nim, że bez wątpienia jest jednym z kanonicznych dzieł chorwackiej nowoczesnej architektury.
Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, to odsyłam do wyszukanych przeze mnie stron:
http://kukumag.com/modernist-hospital-for-children-in-krvavica/
https://niepokoje.wordpress.com/2013/06/11/kurort/
http://www.d-a-z.hr/hr/vijesti/negativne-posljedice-brzog-razvoja-hrvatskog-turizma,2086.html

To, co zobaczyliśmy po wejściu do środka bardzo nas przygnębiło. :(
Jak można tak piękną budowlę doprowadzić do takiego stanu.

Zdjęcie000112.jpg

Zdjęcie000113.jpg

Zdjęcie000114.jpg

Zdjęcie000115.jpg

IMG_9890.jpg

IMG_9902.jpg

IMG_9936.jpg

IMG_9884.jpg

Zdjęcie000120.jpg

Zdjęcie000121.jpg

Zdjęcie000122.jpg

Zdjęcie000123.jpg

Zdjęcie000124.jpg

Zdjęcie000125.jpg

Zdjęcie000126.jpg

Zdjęcie000127.jpg

Zdjęcie000128.jpg

Zdjęcie000129.jpg

Zdjęcie000131.jpg

Zdjęcie000132.jpg

Zdjęcie000133.jpg

Zdjęcie000135.jpg

Zdjęcie000136.jpg

Zdjęcie000137.jpg

Zdjęcie000140.jpg

Zdjęcie000141.jpg

Zdjęcie000142.jpg

Zdjęcie000144.jpg

Zdjęcie000145.jpg

Zdjęcie000146.jpg

Zdjęcie000147.jpg

Zdjęcie000148.jpg

Zdjęcie000149.jpg

Zdjęcie000150.jpg

Zdjęcie000151.jpg

Zdjęcie000152.jpg

Zdjęcie000153.jpg

Zdjęcie000154.jpg

Zdjęcie000155.jpg

Zdjęcie000156.jpg

Zdjęcie000157.jpg

Zdjęcie000158.jpg

Budynek architektonicznie jest wspaniały, czegoś podobnego nigdzie nie widziałam. Jego usytuowanie jest rewelacyjne - tuż przy brzegu morza, wśród sosnowego lasu u podnóża gór. Miejsce idealne do wypoczynku. I gdyby budynek ten został wyremontowany i zrobiono by w nim hotel, to na pewno taki hotel cieszyłby się olbrzymią popularnością.
Szkoda, że budynek ten się marnuje, jak zresztą wszystkie opuszczone hotele w Chorwacji. Naprawdę żal. :cry:

Andzik
Croentuzjasta
Posty: 243
Dołączył(a): 28.04.2013
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andzik » 07.12.2016 23:17

A my doszliśmy tylko do klifu, a tu takie atrakcje:(. No cóż, następnym razem trzeba będzie zajść do tego opuszczonego szpitala.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.12.2016 19:18

tyniolek napisał(a):Piękny spacer, na taki bym się przeszła , a nie zimno, plucha, ciemno non stop... :roll:

Byle do wiosny :oczko_usmiech:

Andzik napisał(a):A my doszliśmy tylko do klifu, a tu takie atrakcje:(. No cóż, następnym razem trzeba będzie zajść do tego opuszczonego szpitala.

Koniecznie, bo warto go obejrzeć.
Edi1012
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 23.12.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Edi1012 » 08.12.2016 19:29

Tez tam się przespacerowaliśmy ale jakoś nie wpadło mi do głowy ze będzie możliwość tam wejść.
Wogóle jakoś nie umiem pojąć jak obiekty w takich miejsach w Chorwacji przy samym morzu mogą stac puste i zdewastowane...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.12.2016 19:45

Edi1012 napisał(a):Tez tam się przespacerowaliśmy ale jakoś nie wpadło mi do głowy ze będzie możliwość tam wejść.
Wogóle jakoś nie umiem pojąć jak obiekty w takich miejsach w Chorwacji przy samym morzu mogą stac puste i zdewastowane...

Też tego nie rozumiem. :(
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 08.12.2016 19:53

Byłem tam w zeszłym roku.
Płakać się chce.
Czasem obiekty stoją puste bo trwają procesy spadkowe, albo właściciel został przegnany w czasie wojny, albo nie znany, itp.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.12.2016 20:29

Vjetar napisał(a):Byłem tam w zeszłym roku.
Płakać się chce.
Czasem obiekty stoją puste bo trwają procesy spadkowe, albo właściciel został przegnany w czasie wojny, albo nie znany, itp.

Pewnie tak jest w dużej ilości przypadków, ale ten obiekt w Krvavicy to chyba ma uregulowaną własność i należy pewnie do Skarbu Państwa.
Miejmy nadzieję, że coś drgnie w tym miejscu i może budynek zostanie wyremontowany. Już coś się zaczęło dziać w Kupari oraz w Tučepi, to może i tutaj pójdzie w dobrym kierunku.
Edi1012
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 23.12.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Edi1012 » 08.12.2016 22:05

Niestety w niektórych przypadkach wartość remontu przekracza wartość wybudowania nowego hotelu i tu chyba leży problem...
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 09.12.2016 10:18

nie lubię takich opuszczonych miejsc i do nich nie zaglądam
ale plaże w Krvavicy bardzo fajne, były plany tam być, ale jak zwykle coś trzeba było odpuścić :|
janka.mik.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1437
Dołączył(a): 20.05.2016
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) janka.mik. » 09.12.2016 10:37

Ja też bym tam nie zajrzała! Już sam widok z zewnątrz jest dosyć przytłaczający, jakby dopiero co było po wojnie :(

Z ciekawością czekam na opisy, jak Wam minęły kolejne dni wakacji.
pozdrawiam :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Maka

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.12.2016 19:59

Edi1012 napisał(a):Niestety w niektórych przypadkach wartość remontu przekracza wartość wybudowania nowego hotelu i tu chyba leży problem...

No cóż, my tego problemu nie rozwiążemy. Chorwaci muszą się z tym sami zmierzyć.

Kasia i Krzyś napisał(a):nie lubię takich opuszczonych miejsc i do nich nie zaglądam

janka.mik. napisał(a):Ja też bym tam nie zajrzała! Już sam widok z zewnątrz jest dosyć przytłaczający, jakby dopiero co było po wojnie :(

Też nie lubię takich miejsc, są przygnębiające. Ale zagnała mnie tam ciekawość, jak to wygląda od środka.

Kasia i Krzyś napisał(a):ale plaże w Krvavicy bardzo fajne, były plany tam być, ale jak zwykle coś trzeba było odpuścić :|

Plaże super, szkoda tylko że te chmury nam przeszkadzały w zażywaniu kąpieli słonecznych.

janka.mik. napisał(a):Z ciekawością czekam na opisy, jak Wam minęły kolejne dni wakacji.
pozdrawiam :papa:

Niestety pozostał nam jeszcze tylko jeden dzień pobytu w Makarskiej i powrót do Polski. :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Lubię wracać do miejsc, które znam, czyli czerwcowa Makarska - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone