Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rezerwacje miejsc na plaży

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011
Rezerwacje miejsc na plaży

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 26.04.2022 17:34

Czy są jakieś uregulowania prawne, niepisane zasady odnośnie rezerwowania miejsc na plaży, zatok?

Z poprzednich lat pamiętam, że bywały takie miejsca gdzie nikogo nie było, a leżały karimaty lub inne rekwizyty typu "rezerwacja" - niektóre widać, że od dłuższego czasu.

W poprzednich latach zawsze unikaliśmy tłumów i zazwyczaj mieliśmy plaże/zatoczki w których byliśmy sami lub w kameralnym gronie. W tym roku wybieramy się dwunasty raz, ale pierwszy raz w lipcu. Z reguły wstajemy wcześnie i jesteśmy pierwsi w danym miejscu, ale jak się zachować jak znajdziemy pas kilku małych zatoczek, a na każdej będzie leżał parasol/ręcznik/karimata bez właściciela?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.04.2022 18:21

W dzikich zatoczkach osobiście nie spotkałam się z tymi rezerwacjami (chyba, że od 2020 r się aż tak zmieniło), a jak coś to były zebrane pod jakąś skarpą, kamienieniem na skraju plaży, więc przestrzeń do opalania była... No i czerwiec to jednak jeszcze nie nie jest wielki tłum... Gdzie tą Cro planujesz?
WojtekKRK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 11.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekKRK » 26.04.2022 20:22

W zeszłym roku była taka akcja w Dalmacji , wywalanie plastikowych leżaków zalegających na plażach i na betonie ... Ja osobiście nie toleruje czegoś takiego a sami Chorwaci też nie bardzo , zwłaszcza kiedy jest malutka plaża i ktoś kto zostawia takie rzeczy zajmuje jej większość co innego jak mamy dużo miejsca . Apropo akcji opisanej wyżej , to nie ma czegoś takiego jak prywatna plaża (beton) czy to przy apartmani czy w innym miejscu , zdarza się że sam wynajmujący mówi prywatna plaża lub ktoś kto tam jest obecny twierdzi tu nie wolno prywatne ... Nie istnieje taka opcja a znajomy prawnik Chorwat mówi że w razie problemów normalnie mówić ok to wzywamy Policję . Wybrzeże jest dobrem wspólnym ... PZDR
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 28.04.2022 13:13

yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 29.04.2022 06:20

marekkowalak napisał(a):Następnym zwyczajem przytarganym z Polski byłyby pewnie parawany! :twisted: :twisted:

Gdybym chciał zrobić OT, to spytałbym - co złego jest w parawanach o ile wie się jak je używać, do czego służą i nie grodzi się hektarów na plaży? W Chorwacji nie ma potrzeby stosowania parawanów. Ale nie chcę robić OT i nie spytam ;)

W niektórych miejscowościach, pozostawione na noc rzeczy, traktowane są jak śmieci, które należy uprzątnąć. Swoją własność można odebrać na kupce przy plaży bądź pod innym określonym adresem. Odbiór możliwy jest przez kilkanaście godzin do kilku dni. Po upływie tego czasu, "znaleziska" lądują w miejscu składowania odpadów lub poddane innym procesom.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 29.04.2022 08:47

yooshky napisał(a):Gdybym chciał zrobić OT, to spytałbym - co złego jest w parawanach



Gdybym miał zrobić OT i odpowiedzieć, powiedziałbym, że:

grodzi się hektarów na plaży


...właśnie to :D :D

Ale nie chcę robić OT i nie odpowiem :mrgreen: :mrgreen:
Zago
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 22.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zago » 29.04.2022 09:06

Widziałem taki cyrk na plaży w Pakostane. Karimaty i ręczniki przyłożone kamykami. Jak wracałem z imprezy o 5 rano to tylko kamienie pozrzucałem, wiatr dokończył dzieła.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 29.04.2022 14:56

yooshky napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Następnym zwyczajem przytarganym z Polski byłyby pewnie parawany! :twisted: :twisted:

Gdybym chciał zrobić OT, to spytałbym - co złego jest w parawanach o ile wie się jak je używać, do czego służą i nie grodzi się hektarów na plaży? W Chorwacji nie ma potrzeby stosowania parawanów. Ale nie chcę robić OT i nie spytam ;)

W niektórych miejscowościach, pozostawione na noc rzeczy, traktowane są jak śmieci, które należy uprzątnąć. Swoją własność można odebrać na kupce przy plaży bądź pod innym określonym adresem. Odbiór możliwy jest przez kilkanaście godzin do kilku dni. Po upływie tego czasu, "znaleziska" lądują w miejscu składowania odpadów lub poddane innym procesom.


Dokładnie. Tym bardziej, że parawany jednak na polskich plażach znikają na noc. Nie okupują ich. Jest raczej zwyczaj kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje ;)

Dodatkowo IMO nie taktem jest mówić "kolejnym zwyczajem zaciągniętym z Polskim". Raczej tego zwyczaju w Chorwacji nie wymyślili Polacy, a poza tym to taki stereotyp, że wszystko najgorsze to z Polski.

Zago napisał(a):Widziałem taki cyrk na plaży w Pakostane. Karimaty i ręczniki przyłożone kamykami. Jak wracałem z imprezy o 5 rano to tylko kamienie pozrzucałem, wiatr dokończył dzieła.


Świetnie, więcej śmieci w krzakach i w morzu.
Zago
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 22.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zago » 29.04.2022 18:27

ziemniak napisał(a):
yooshky napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Następnym zwyczajem przytarganym z Polski byłyby pewnie parawany! :twisted: :twisted:

Gdybym chciał zrobić OT, to spytałbym - co złego jest w parawanach o ile wie się jak je używać, do czego służą i nie grodzi się hektarów na plaży? W Chorwacji nie ma potrzeby stosowania parawanów. Ale nie chcę robić OT i nie spytam ;)

W niektórych miejscowościach, pozostawione na noc rzeczy, traktowane są jak śmieci, które należy uprzątnąć. Swoją własność można odebrać na kupce przy plaży bądź pod innym określonym adresem. Odbiór możliwy jest przez kilkanaście godzin do kilku dni. Po upływie tego czasu, "znaleziska" lądują w miejscu składowania odpadów lub poddane innym procesom.


Dokładnie. Tym bardziej, że parawany jednak na polskich plażach znikają na noc. Nie okupują ich. Jest raczej zwyczaj kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje ;)

Dodatkowo IMO nie taktem jest mówić "kolejnym zwyczajem zaciągniętym z Polskim". Raczej tego zwyczaju w Chorwacji nie wymyślili Polacy, a poza tym to taki stereotyp, że wszystko najgorsze to z Polski.

Zago napisał(a):Widziałem taki cyrk na plaży w Pakostane. Karimaty i ręczniki przyłożone kamykami. Jak wracałem z imprezy o 5 rano to tylko kamienie pozrzucałem, wiatr dokończył dzieła.


Świetnie, więcej śmieci w krzakach i w morzu.


Pewnie Tobie kocyk odleciał
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 29.04.2022 18:43

Jakiś konkursik na OT z "nagrodami"? :evil:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 29.04.2022 18:49

ziemniak napisał(a):Czy są jakieś uregulowania prawne, niepisane zasady odnośnie rezerwowania miejsc na plaży, zatok?
...


Mandre...
20180727_143515.jpg


Rankiem na Hvarze...
20190720_133627.jpg

...Rozłożyliśmy się przed tymi karimatami. Po godzinie przypłynęła pontonem para rezerwistów.
Zebrali sprzęt w milczeniu i odpłynęli.
Kobieta miała lekkiego focha. Live is brutal :wink:
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 29.04.2022 20:57

Habanero napisał(a):
ziemniak napisał(a):Czy są jakieś uregulowania prawne, niepisane zasady odnośnie rezerwowania miejsc na plaży, zatok?
...


Mandre...
20180727_143515.jpg


Rankiem na Hvarze...
20190720_133627.jpg

...Rozłożyliśmy się przed tymi karimatami. Po godzinie przypłynęła pontonem para rezerwistów.
Zebrali sprzęt w milczeniu i odpłynęli.
Kobieta miała lekkiego focha. Live is brutal :wink:


Czyli jednak problem jest dobrze znany i gminy z nim walczą.
W zeszłym roku (2021) zwróciłem uwagę na to dokładnie 5 września. W Smokvicy na Pag kawałek od miejskiej plaży jest zatoczka z dużym cieniem, na którą nikt nie zagląda wystarczy 5 minut drogi i kawałek przejść po kolana w wodzie. Wracając w południe na miejskiej plaży nie było nikogo, a było około 10 miejsc zajętych, niektóre wyglądały jakby były zarezerwowane od dłuższego czasu.

Obrazek

stachan napisał(a):Jakiś konkursik na OT z "nagrodami"? :evil:


No niestety to przykre, że dorośli ludzie nie potrafią zrozumieć błędu, przeprosić lub podjąć sensowną dyskusję na temat danej sytuacji, tylko najlepiej wyśmiać, obrazić lub rzucić wulgaryzmami.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 30.04.2022 08:31

ziemniak napisał(a):...
Czyli jednak problem jest dobrze znany i gminy z nim walczą.
W zeszłym roku (2021) zwróciłem uwagę na to dokładnie 5 września. W Smokvicy na Pag kawałek od miejskiej plaży jest zatoczka z dużym cieniem, na którą nikt nie zagląda wystarczy 5 minut drogi i kawałek przejść po kolana w wodzie. Wracając w południe na miejskiej plaży nie było nikogo, a było około 10 miejsc zajętych, niektóre wyglądały jakby były zarezerwowane od dłuższego czasu.

Smokvica to bardzo piękna i mała "dziura" , gdzie ilość miejsca na plaży/plażach w stosunku do ilości urlopowiczów, jest bardzo korzystna dla plażujących. Będąc tam widziałem na praktycznie pustych plażach karimaty, materace, parasole, zabawki.
Ludziom w tak kameralnym miejscu nie chce się nosić klamorów do apartmanów (zwłaszcza tym mieszkającym wyżej) i wszystko zostawiają na plażach ze zwykłej wygody. Kto wie, może nawet sami Chorwaci im to doradzają. Co innego w dużych kurortach, tam robione jest to w innym celu.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 30.04.2022 08:40

Tylko tylko spójrz na to tak: ja ze swoimi klamotami, lodówką, zabawkami, karimatami i dwójką dzieci musiałem iść 5 minut dalej, a mogłem się spokojnie rozłożyć tutaj, w odległości 10 metrów od auta. Rano leżała jedna osoba na środku plaży na ręczniku, w południe nie było dalej nikogo. Gdy wsiadaliśmy do auta przyszła kolejna rodzina z klamotami i mieli dylemat gdzie się rozłożyć.

Oczywiście to jest tylko pół dniowa obserwacja, bo więcej tam nie zaglądaliśmy. Nie mniej jednak przez pół dnia plaża była praktycznie pusta, a miejsca zajęte.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Rezerwacje miejsc na plaży
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone