Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarskiej

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Annatar96
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 04.08.2023
Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarskiej

Nieprzeczytany postnapisał(a) Annatar96 » 04.08.2023 19:07

Cześć :)
W terminie 11-18 września wybieram się z dziewczyną do Splitu. Od dwóch tygodni siedzę z nosem we wszystkich możliwych artykułach nt. Chorwacji, przeglądam mapki, opinie, zdjęcia, komentarze i nadal mam problem...
Zabieramy ze sobą sprzęt do snorkelingu i jako przyrodnicy chcielibyśmy maksymalnie skorzystać z uroków podwodnego świata, czyli spotkać jak najwięcej wszelkich możliwych żyjątek pod wodą :)
Problem jest taki, że nie jesteśmy zmotoryzowani, a i budżet niezbyt pozwala na długie i drogie wycieczki np. na wyspę Mljet.
Z kolei opinie nt. plaż na Google Maps w 99% całkowicie skupiają się na dostępie, gastronomii i toaletach, a na temat zwierząt pod wodą nie ma ani słowa.
Póki co w planach mamy plażę Kasjuni, a także 2 wyjazdy busem na Riwierę Makarską:
- jeden do Makarskiej i na plażę Nugal (wygląda obiecująco, będąc z dala od zabudowań i otoczona wysokimi skałami)
- drugi do Breli (czytałem że wodę na północ od słynnego kamienia zamieszkuje wiele ciekawych zwierząt)
- wypłynięcie promem na którąś z bliższych wysp (Hvar, Brac, Vis) - raczej tylko na jedną...

Tutaj pojawia się moje pytanie - stricte pod kątem snorkowania i podziwiania bogactwa podwodnego życia - które plaże / miejsca w okolicach Splitu lub na Riwierze Makarskiej polecacie najbardziej? No i która z 3 wymienionych przeze mnie wysp sprawdzi się w tym celu najlepiej (jesteśmy oczywiście ograniczeni do miejsc w granicach 2-3 km od portów)?

Będę bardzo wdzięczny za sugestie, ewentualnie Wasze własne relacje lub odesłanie do innych wątków, jeśli niechcący zduplikowałem... :)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 04.08.2023 23:50

Z wymienionych przez Ciebie wysp poznałem tylko Hvar i Vis. Z tych dwóch do snoorkowania lepszy jest Vis. Najlepsze do snoorkowania plaże znajdują się daleko od portów.
przepol
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 23.10.2018
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepol » 05.08.2023 10:15

Na Makarskiej w okolicach Baśki Wody przepłynąłem ze 2 km z maską. Ogólnie słabo. Zdążają się fajne miejscówki ale szału nie ma. Pamiętam jedno miejsce jak z baru były zrzucane ścieki do morza. W tym miejscu było bujno od glonów i zycia

Na wyspie Brać kilka plaż zaliczonych też nic specjalnego. Tylko że ja mam porównanie do dzikich plaż KRK gdzie się jest plaża z dnem wypełnionym ukwiałami a pod każdym kamieniem było kilka ślimaków i multum pustelników. Ogórki morskie i jeżowce występowały masowo a ryby pływały w dużych ławicach.
Annatar96
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 04.08.2023
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Annatar96 » 07.08.2023 08:29

Dzięki za odpowiedzi :) Generalnie nie mam bardzo wysokich wymagań, bo jedyne doświadczenie jakie posiadam to snurkowanie na kilku plażach na wyspie Ciovo (głównie Okrug Gornji), gdzie byłem jakieś 14 lat temu jako dzieciak... Jeśli plaże w okolicach Splitu będą miały co najmniej tyle samo życia pod wodą, to jestem raczej zadowolony.

Nie jesteśmy zmotoryzowani, więc nie będziemy mogli korzystać z auta. W związku z tym obawiam się, że pozostają nam do wyboru tylko plaże w pobliżu portów (powiedzmy 2, 3 km pieszo od portów).

Dalibyście radę polecić jakieś miejscówki (niekoniecznie stricte plaże!) które spełniają ten warunek?
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 07.08.2023 08:51

Przecież możecie wypożyczyć auto albo skutery.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 07.08.2023 09:43

Jeśli ponad 2h na promie w jedną to nie problem, warto odwiedzić Vis. Dla samego miasta. Plaże na obu końcach miasta są w miarę ok (w porównaniu do plaż typowo miejskich).
Annatar96
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 04.08.2023
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Annatar96 » 07.08.2023 09:57

marecky81 napisał(a):Przecież możecie wypożyczyć auto albo skutery.


Nie możemy, brak prawa jazdy... Zresztą właśnie sprawdziłem wszystkie możliwe połączenia promowe i jedyna wyspa na jaką jest sens płynąć we własnym zakresie to Hvar (na pozostałe w najlepszej opcji mielibyśmy ze 2 godziny czasu na samej wyspie przed odpłynięciem ostatniego promu).

W związku z tym zdecyduję się na Hvar (8 godzin czasu na miejscu) i popłynięcie taksówką wodną na wyspy Pakleni. Teraz zastanawiam się tylko nad wyborem najlepszej wyspy/plaży do snorkelingu - Jerolim kusi kameralnością, chociaż wydaje mi się że bardzo ciekawie może być na Marinkovac (szeroki, kamienisty brzeg, również chyba brak takich tłumów jak na głównej wyspie)... Co sądzicie? Gdzie na tym archipelagu może być najwięcej podwodnego życia?
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.08.2023 11:18

Annatar96 napisał(a):
marecky81 napisał(a):Przecież możecie wypożyczyć auto albo skutery.


Nie możemy, brak prawa jazdy... Zresztą właśnie sprawdziłem wszystkie możliwe połączenia promowe i jedyna wyspa na jaką jest sens płynąć we własnym zakresie to Hvar (na pozostałe w najlepszej opcji mielibyśmy ze 2 godziny czasu na samej wyspie przed odpłynięciem ostatniego promu).

W związku z tym zdecyduję się na Hvar (8 godzin czasu na miejscu) i popłynięcie taksówką wodną na wyspy Pakleni. Teraz zastanawiam się tylko nad wyborem najlepszej wyspy/plaży do snorkelingu - Jerolim kusi kameralnością, chociaż wydaje mi się że bardzo ciekawie może być na Marinkovac (szeroki, kamienisty brzeg, również chyba brak takich tłumów jak na głównej wyspie)... Co sądzicie? Gdzie na tym archipelagu może być najwięcej podwodnego życia?


Jerolim o ile się nie mylę jest wyspą FKK, musicie to wziąć pod uwagę.
Annatar96
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 04.08.2023
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Annatar96 » 07.08.2023 11:42

mchrob napisał(a):
Jerolim o ile się nie mylę jest wyspą FKK, musicie to wziąć pod uwagę.


Zgadza się, chociaż nam to nie przeszkadza :) W tej chwili najbardziej skłaniam się ku Marinkovac i szczególnie plaży Mlini - fenomenalnie wygląda, woda ze wszystkich stron, skały, płytko, ludzie w komentarzach na googlu rozpływają się nad czystością wody... Ta wysepka wygląda na raj do snorkelingu, szczególnie że liczę na jakieś łąki trawy morskiej w pobliżu - na oficjalnej stronie wysp Pakleni piszą, że takie łąki występują na płyciznach między wyspami, więc ta lokalizacja wydaje się perfekcyjna.
Annatar96
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 04.08.2023
Re: Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarsk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Annatar96 » 09.08.2023 11:41

W grę wchodzi jeszcze plaża Kava i pobliskie skaliste wybrzeże na wyspie Ciovo. Tam przynajmniej w opiniach na Google Maps wiele osób chwali bogactwo zwierząt pod wodą i świetne warunki do snorkelingu.

Czy jest możliwe, że tam w okolicach Slatine / Kava będzie się działo pod wodą więcej niż np. na Marinkovac?

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wybór miejsc do snorkelingu w okolicach Splitu i Makarskiej
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone