Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 2022

Nie każdy musi podróżować swoim samochodem. Autokar, pociąg, samolot ... możliwości jest wiele. W tym dziale także tematyka promów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 08.09.2021 12:17

A nawet z Warszawy jak możemy przeczytań na końcu....

wp.pl napisał(a):Pociągiem z Polski do Chorwacji. Połączenie prawdopodobnie już w przyszłym roku.

Wiadomość, że czeski przewoźnik RegioJet planuje otworzyć połączenie z Krakowa do Chorwacji, pojawiła się już w czerwcu 2021 roku. Są duże szanse, że pociągiem do Rijeki i Splitu pojedziemy już w przyszłym roku. Na dodatek okazuje się, że otwarcie trasy do ukochanego kraju Polaków rozważa też PKP Intercity.
RegioJet otworzył w zeszłym roku połączenie z Czech do Chorwacji, które okazało się prawdziwym hitem. Ogromne zainteresowanie tą trasą zachęciło przewoźnika do pójścia o krok dalej i otwarcia trasy z Polski.

Pociągiem z Krakowa do Chorwacji
RegioJet planuje otwarcie połączenia łączącego Kraków i Rijekę, a także położony w Dalmacji Split. Ma to być nocny pociąg, który z Polski będzie ruszał po południu, by w godzinach porannych dotrzeć do Chorwacji.

Wszystko wskazuje na to, że połączenie może ruszyć już w przyszłym roku. Jak podaje Fly4free, zaangażowany w sprawę jest Paweł Włodarczyk, honorowy konsul Republiki Chorwacji w Polsce.
- Uruchomieniem połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji najbardziej zainteresowani są Czesi z RegioJet. Chcą oni uruchomić pociąg już w czerwcu 2022 roku - powiedział Paweł Włodarczyk w rozmowie z Fly4free.pl.
PKP Intercity też planuje połączenie do Chorwacji
Co więcej zdradził on także, że nie tylko RegioJet myśli o połączeniu z Chorwacji do Polski.

- Prowadzone są też rozmowy na ten temat z PKP Intercity i z tego, co wiem, decyzja jest także pozytywna, natomiast z uwagi na kwestie proceduralne termin uruchomienia może być dalszy, więc możliwe, że polski pociąg jeszcze nie będzie jeździł w wakacje 2022 roku - zdradził konsul.

Jak informuje Fly4free, PKP Intercity rozważa trasę do Chorwacji z Warszawy przez Kraków i Katowice.

:arrow: https://turystyka.wp.pl/pociagiem-z-polski-do-chorwacji-polaczenie-prawdopodobnie-juz-w-przyszlym-roku-6680584727829344a
Ostatnio edytowano 08.09.2021 12:56 przez yooshky, łącznie edytowano 2 razy
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.09.2021 12:29

Taki pociąg z kuszetkami to byłaby piękna sprawa!
Zamiast tłuc się po ciągle remontowanych drogach i objazdach, a w Słowenii płacić bandycki haracz za kawałek autostrady i stać w korkach w Macelj, popołudniu wsiadamy w Krakowie do nocnego pociągu z kuszetkami, a rano wyspani i wypoczęci wysiadamy w Splicie!
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: PZ Warszawy (via Krak. i Katow.) do Rijeki i Splitu w 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 08.09.2021 12:55

PKP marzy się trasa nawet z Warszawy via Kraków i Katowice.
MarianiEwa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.09.2021
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarianiEwa » 08.09.2021 12:59

Chris_M napisał(a):Taki pociąg z kuszetkami to byłaby piękna sprawa!
Zamiast tłuc się po ciągle remontowanych drogach i objazdach, a w Słowenii płacić bandycki haracz za kawałek autostrady i stać w korkach w Macelj, popołudniu wsiadamy w Krakowie do nocnego pociągu z kuszetkami, a rano wyspani i wypoczęci wysiadamy w Splicie!

Ciekawa alternatywa. Ciekawe jaki czas przejazdu mogą zaproponować.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.09.2021 13:25

Praga-Split (jak znalazłam w sieci) wjeżdża o 16:46 i w Splicie ma być o 13:44, a Bratysława - Split 15:51/9:46*. Podejrzewam, że z Krakowa czasowo 3,4 h dłużej.... Dla mnie z samego południa Polski mało atrakcyjne czasowo połączenie, zwłaszcza, że musiałabym dojechać do KTW lub Krk i jeszcze za parking zapłacić.



*na podst. stron o sposobach dojazdu do Chorwacji, aktual.07.21
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 08.09.2021 14:45

Ja również się nie wybiorę pociągiem choć jestem z południa (Sosnowiec), mieszkam o rzut beretem (z antenką) od dworca w Katowicach.
Ja muszę mieć auto ciągle na miejscu (50% czasu to dla mnie zwiedzanie/odwiedzanie).
Podróż autem to dla mnie rytuał i cieszę się nawet bardziej z podróży niż z pobytu, taki ze mnie zboczeniec... No może tak samo.
Ale dla kogoś takie połączenie może być ciekawą alternatywą bo np.: bardziej się kalkuluje, nie jest w stanie podróżować autem na takim długim odcinku, nie potrzebuje tylu gratów zabierać, był tu na forum nawet ktoś, którego partnerka nie jest w stanie podróżować tunelami, przez co nigdy w Chorwacji nie byli, etc...

PS.
Dla tych co pociągiem i tak nie pojadą, uruchomienie takiego połączenia działa na niekorzyść - może zwiększyć ilość wczasowiczów :D
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 08.09.2021 15:11

A ja uważam, że jeszcze większe zainteresowanie byłoby gdyby reaktywować auto-kuszetki. Pamiętam jak w latach 90-tych pracowałem na wybrzeżu i korzystałem z tego środka lokomocji na trasach krajowych - około godziny 19-tej był wyjazd z Gdyni, w Katowicach byliśmy około 5-tej. Auto w wagonie samochodowym, ja w przedziale sypialnym. A kosztowało to niewiele więcej niż benzyna na tej trasie.
Obecnie, w dobie autostrad, może byłoby mniej chętnych, ale z pewnością jeden wagon więcej nie byłby aż tak wielkim problemem. Jednak ktoś uznał, że to przedsięwzięcie przestało być opłacalne. Natomiast mam głębokie przekonanie, że na trasie międzynarodowej np. do Chorwacji ten typ transportu byłby sukcesem. Sam korzystałbym, pod warunkiem, że koszt w obie strony nie przekroczyłby 2 tysięcy złotych.

auto-kuszetka.png
andrzejzabrze
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 06.07.2014
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzejzabrze » 08.09.2021 15:27

To by byla super sprawa, sam bym chętnie skorzystał w tej cenie.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 08.09.2021 15:48

O atrakcyjności tego tematu będzie świadczyła cena.
Ja z chęcią bym się położył w Krakowie i obudził w Splicie. :wink:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 08.09.2021 16:42

piekara114 napisał(a):Praga-Split (jak znalazłam w sieci) wjeżdża o 16:46 i w Splicie ma być o 13:44, a Bratysława - Split 15:51/9:46*. Podejrzewam, że z Krakowa czasowo 3,4 h dłużej.... Dla mnie z samego południa Polski mało atrakcyjne czasowo połączenie, zwłaszcza, że musiałabym dojechać do KTW lub Krk i jeszcze za parking zapłacić.



*na podst. stron o sposobach dojazdu do Chorwacji, aktual.07.21


Z Krakowa do Bratysławy pociąg jedzie 7,5 godzin.

Czyli aby być o 21 w Bratysławie musiałby startować około 13.30 z Krakowa. Czyli do Rijeki 19 godzin. Do Splitu pewnie jeszcze ze trzy więcej. Bez szału, choć oczywiście jeśli się weźmie, że to kuszetka + przyjazd około południa do apartamentu.

anakin napisał(a):O atrakcyjności tego tematu będzie świadczyła cena.
Ja z chęcią bym się położył w Krakowie i obudził w Splicie. :wink:


Myślę, że jeśli chodzi o położenie się to Kraków oferuje dużo możliwości, problem w tym, żeby się obudzić w Splicie.
A nie w jakimś rozrywkowym miejscu :mrgreen:
Ostatnio edytowano 08.09.2021 18:57 przez Kiepura, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.09.2021 18:10

Kiepura napisał(a):Z Krakowa do Bratysławy pociąg jedzie 7,5 [h].
8O Może nie będzie się za często zatrzymywał.... Na to bym w takim pociągu liczyła... Ale kto wie....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.09.2021 18:12

anakin napisał(a):O atrakcyjności tego tematu będzie świadczyła cena.
Ja z chęcią bym się położył w Krakowie i obudził w Splicie. :wink:
Samolot 2 h i już.... Jeszcze lepiej.
yanek37
Cromaniak
Posty: 675
Dołączył(a): 13.10.2017
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 08.09.2021 18:22

piekara114 napisał(a):
anakin napisał(a):O atrakcyjności tego tematu będzie świadczyła cena.
Ja z chęcią bym się położył w Krakowie i obudził w Splicie. :wink:
Samolot 2 h i już.... Jeszcze lepiej.

Ale to zawsze dwie godziny "męczarni" w wąskich fotelach
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 08.09.2021 18:33

Podchodzę sceptycznie, Chyba tylko jako opcja dla niezmotoryzowanych.

Rok temu samolot z Rzeszowa do Zadaru 180 zł w 2 poł sierpnia (w jedną stronę). W tym roku Zadar 450 zł w obie strony, Split ok. 550 zł. Wylot o 8 rano. Półtorej godziny lotu.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.09.2021 18:45

piekara114 napisał(a):
anakin napisał(a):O atrakcyjności tego tematu będzie świadczyła cena.
Ja z chęcią bym się położył w Krakowie i obudził w Splicie. :wink:
Samolot 2 h i już.... Jeszcze lepiej.

Chyba że zabraknie dla Ciebie miejsca na pokładzie, bo tani przewoźnik w ramach overbookingu sprzedał o połowę więcej biletów niż jest miejsc w samolocie.
Następna strona

Powrót do Alternatywne środki lokomocji


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 2022
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone