Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 2022

Nie każdy musi podróżować swoim samochodem. Autokar, pociąg, samolot ... możliwości jest wiele. W tym dziale także tematyka promów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.09.2021 19:47

Bravik napisał(a):Wiedziałem, że ze mną jest coś nie tak. Teraz już wiem - jestem wykolejeńcem... :oczko_usmiech:

Na szczęście da się z tym żyć 8).
Pozdrawiam serdecznie z kraju, który cudownie zwiedza się przeróżnymi treni :smo: .
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 10.09.2021 19:50

marze_na napisał(a):
Bravik napisał(a):Wiedziałem, że ze mną jest coś nie tak. Teraz już wiem - jestem wykolejeńcem... :oczko_usmiech:

Na szczęście da się z tym żyć 8).
Pozdrawiam serdecznie z kraju, który cudownie zwiedza się przeróżnymi treno :smo: .


Italia znaczy... :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.09.2021 19:55

Bravik napisał(a):Italia znaczy...

Si :!:
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 10.09.2021 19:56

No, nie tak do końca z tymi treni. Gór w Emilii i Toskanii pociągiem nie objedziesz.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.09.2021 20:05

naszastruga napisał(a):No, nie tak do końca z tymi treni. Gór w Emilii i Toskanii pociągiem nie objedziesz.

Przecież nie napisałam, że cały :? .
Czasem trzeba też przesiąść się w autobus :hut: .
Jednak infrastruktury, siatki połączeń i częstotliwości kursów może im pozazdrościć nie jeden kraj w Europie.

Bardzo żałuję, że w podobny sposób (czytaj bez samochodu) nie da się za bardzo zwiedzać Chorwacji.
Ostatnio edytowano 10.09.2021 20:34 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 10.09.2021 20:19

naszastruga napisał(a):No, nie tak do końca z tymi treni. Gór w Emilii i Toskanii pociągiem nie objedziesz.

Ada, dlaczego u Ciebie zazwyczaj szklanka jest w połowie pusta? :wink:
Dziewczyno - więcej optymizmu i szukania pozytywów. :papa:
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 10.09.2021 20:36

Ależ jestem zachwycona Włochami. Zwłaszcza lokalnymi górskimi drogami, na które kierowała nas nawigacja :) To co zobaczyłam przez tydzień, pociągiem i autobusem zajęło by mi miesiąc.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 10.09.2021 21:02

marze_na napisał(a):Przecież nie napisałam, że cały :? .
Czasem trzeba też przesiąść się w autobus :hut: .
Jednak infrastruktury, siatki połączeń i częstotliwości kursów może im pozazdrościć nie jeden kraj w Europie.
Bardzo żałuję, że w podobny sposób (czytaj bez samochodu) nie da się za bardzo zwiedzać Chorwacji.


A mi po głowie chodzi kolejowa Szwajcaria na bilecie Interrail Switzerland Pass. I chyba się do tego przymierzymy. :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.09.2021 21:18

Bravik napisał(a):Szwajcaria na bilecie Interrail Switzerland Pass.

Piękna sprawa, ale budżet na taką wyprawę trzeba już mieć konkretny :D .
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 10.09.2021 21:32

marze_na napisał(a):
Bravik napisał(a):Szwajcaria na bilecie Interrail Switzerland Pass.

Piękna sprawa, ale budżet na taką wyprawę trzeba już mieć konkretny :D .

Tydzień takich widoków to ogarnę i przy hamburgerach. :oczko_usmiech:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 11.09.2021 10:54

Też uwielbiam podróże pociągiem, a najbardziej takimi ciągniętymi przez obrzydliwie nieekologiczne :lol: parowozy.

Ale, wracając do tematu.


Bravik napisał(a):Najzabawniejszym w tym wszystkim jest fakt, że żaden z postów w tym wątku nie pochodzi od osoby, która korzystała z tego sposobu dotarcia do Chorwacji. Ale większość z góry od razu go neguje.
Czeski RegioJet prowadzi codziennie skład złożony z 15 wagonów (8 do Rijeki i 7 do Splitu). W 2020 r. średnie obłożenie to 90% przy dojeździe pociągiem tylko do Rijeki i rozwożeniu pasażerów po całej Chorwacji autokarami. W tym roku podsumowanie może być podobne lub lepsze.
Austriacy wspólnie ze Słowakami dwa razy w tygodniu prowadzą skład złożony z pięciu wagonów i trzech autokuszetek. I też znajdują bardzo dużo chętnych.
Ale to nacje z dużymi tradycjami kolejowymi i społeczeństwami, dla których podróż pociągiem nie stanowi problemu.


Pociąg Praga - Split to 21 godzin jazdy. Z Krakowa może być nieco więcej. Rzeczywisty czas przejazdu stół-stolik (od powstania od stołu kuchennego po przedwyjazdowej kawie do postawienia napoju z płynem na balkonie/tarasie apartamentu) w zależności od lokalizacja stołu i stolika + kilka godzin. Koszt kuszetki to niecałe 200 zł. To będzie raczej konkurencja dla Flixbusa (Kraków Split 19,5 godziny - 220 zł).

Nie mieszałbym do tego wyimaginowanych cech narodowych. Widziałem "krakowski" Flixbus w Trogirze. Mimo teoretycznej nieatrakcyjności był raczej pełny. Zawsze znajdą się chętni by wypełnić pociąg, choć masowego przesiadania z samochodów nie przewiduje. Po prostu dobrze, że powstanie taka alternatywa.
Dużo zależy od ustawienia rozkładu. Jeżeli ten pociąg będzie dodatkowo przyjeżdżał o niezręcznej porze (jak ten z Pragi czyli przed godziną 14) to traci się jego potencjalnie główną atrakcje czyli zysk jednego dnia w Chorwacji przy tej samej liczbie noclegów. Optymalnie byłoby, gdyby pociąg przyjeżdżał do Splitu około 9/10 godziny rano.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.09.2021 11:12

Z tym przyjazdem przed 14tą pewnie chodzi o czas rozpoczęcia doby hotelowej/apartmanowej.

Lubię jazdę pociągami, to sentyment, ale jednak wybiorę samochód, po drodze stanąć, gdzieś podjechać, obiad na trasie itd.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 11.09.2021 11:28

Że Splitu trzeba się jeszcze dostać w miejsce docelowe. Czyli kolejne min. 2 godziny, bo podróżnicy pociągami to raczej typ budżetowy i taksówki nie weźmie.

Nie, dla mnie pociąg przegrywa z samolotem.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 11.09.2021 11:33

Kiepura napisał(a):(...)Nie mieszałbym do tego wyimaginowanych cech narodowych. Widziałem "krakowski" Flixbus w Trogirze. Mimo teoretycznej nieatrakcyjności był raczej pełny. Zawsze znajdą się chętni by wypełnić pociąg, choć masowego przesiadania z samochodów nie przewiduje. Po prostu dobrze, że powstanie taka alternatywa.(...)


Na podstawie czego twierdzisz, że fakt masowego korzystania z kolei przez Czechów jest czymś wyimaginowanym? Znasz realia i zasady podróżowania pociągami w Czechach?
Widziałeś Flixbusa w Trogirze, ale chyba nie widziałeś przyjazdu RegioJeta do Splitu czy też Rijeki i rzeszy ludzi wysiadających z tego pociągu.
To, że autobus był raczej pełny, nie oznacza że taki wyjechał np. z Krakowa. Stawiam dolary przeciwko orzechom że większość podróżujących wsiadła po drodze.
Jeden autobus to nie przymierzając jeden wagon pociągu. Tych autobusów w tygodniu jest 3 lub 4. RegioJet to 15 wagonów, 15 wagonów dzień w dzień. Dopisz do tego jeszcze inne składy, bo Węgrzy z MÁV też poczuli pismo nosem i wysyłają swoje pociągi, podobnie jak Austriacy ze Słowakami.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3174
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 11.09.2021 11:35

To podróż pociągiem wychodzi taniej od podróży samochodem?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Alternatywne środki lokomocji


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Pociąg z Krakowa (via Katowice) do Rijeki i Splitu w 2022 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone