Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ciao! Salve! Apulia! 10 dni na obcasie Włoch, 2019

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 20.03.2020 17:50

Pani w czerwonej kurtce, to nasza przewodniczka.
A (30).jpg

Grupę zamykała też osoba z obsługi, która dodatkowo pilnowała, by nikt nie robił zdjęć podczas dalszego zwiedzania.
Zdjęcia są zatem tylko z pierwszej komory La Grave.
Są też takie dziwne stwory
A (14)_aaaaa.jpg
A (15)_aaaa.jpg

Formacje geologiczne oszałamiają.
Śmiało można powiedzieć, że bogactwo nacieków bije na głowę nawet dekoracyjność baroku :smo: .
A (21)_aaaa.jpg
A (22)_aaa.jpg

A (23)aaaa.jpg
A (24).jpg

No pięknie jest. I na dole i na górze
A (25)_aaaaa.jpg

A (32).jpg

Fantastico
A (36)_aaaaa.jpg
A (37).jpg

bellissimo
A (38)_aaaa.jpg

A (68).JPG

A (71)_aaaa.jpg

Tu jest pięknie, a dalej jeszcze piękniej.
Zdjęcia, to jednak zdjęcia i nigdy nie oddadzą/zastąpią podziwiana bezpośredniego.
A naprawdę jest co. Jest zjawiskowo. To trzeba zobaczyć na własne oczy i basta :smo:
Kolejne jaskinie to min. Jaskinia wilczycy, Jaskinia Sowy, Jaskinia wieży w Pizie, a zwiedzanie kończymy wchodząc do Białej Groty, która faktycznie ma białą szatę naciekową. Przepiękną.
Wracamy tą samą trasą i ponownie dochodzimy do komory La Grave, która wykorzystywana jest też na różnego rodzaju kulturalne imprezy.
A (52).JPG
A (72).JPG

I na tym kończymy nasz pobyt w baśniowym świecie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.03.2020 19:59

Wystarczy tylko jedno słowo - pięknie tam jest.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.03.2020 22:28

aga_stella napisał(a):Zdjęcia, to jednak zdjęcia i nigdy nie oddadzą/zastąpią podziwiana bezpośredniego.
A naprawdę jest co. Jest zjawiskowo. To trzeba zobaczyć na własne oczy i basta

Potwierdzam :!: :!: :!:
ruwado
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1024
Dołączył(a): 06.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruwado » 22.03.2020 00:46

Pod butem jeszcze nie byliśmy - najdalej dotarliśmy do Modeny.

Ale poczytam, niech będzie inspiracja na dalsze czasy...
Ostatnio edytowano 22.03.2020 13:17 przez ruwado, łącznie edytowano 1 raz
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.03.2020 09:19

megidh napisał(a):Wystarczy tylko jedno słowo - pięknie tam jest.


marze_na napisał(a):
Potwierdzam :!: :!: :!:

:lol:

ruwado napisał(a):Po butem jeszcze nie byliśmy - najdalej dotarliśmy do Modeny.

Ale poczytam, niech będzie inspiracja na dalsze czasy...


Miło powitać.
Obcasik włoskiego bucika jest piękny i wiele oferujący.
Lepsze czasy z pewnością jeszcze będą, a wtedy będzie jak znalazł :D
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.03.2020 09:31

Na powierzchnię wywozi nam winda.
Wychodzimy na zewnątrz i w oczy rzucają się nam stoły piknikowe. Zgodna decyzja – siadamy, odsapniemy i zjemy po kanapce.
A w tym czasie dla Was jeszcze garść informacji.
W jaskini panuje temperatura od 14 °C do 18 °C, a wilgotność sięga 90%.
Miałam ze sobą cienki polar i nie dałam radę w nim chodzić, gdyż zdecydowanie było mi za gorąco.
Wystarczyła bluzka z krótkim rękawem. Większość luda miało jednak na sobie coś z rękawem, więc to rzecz indywidualna.
Wydaje mi się, że rękaw może być, ale coś bardzo cienkiego.
Buty proponuję wygodne (to chyba oczywiste), ale ważna jest podeszwa – musi być jak najmniej śliska. Korytarze, którymi się chodzi mają spadki i są wilgotne, więc drobne poślizgi są możliwe.
Odnośnie ceny wstępu – 16 euro za bilet. Uważam, że jest jak najbardziej adekwatna. Mało tego po wyjściu zakomunikowałam nawet, że gdyby bilet kosztował 20 euro, to i tak byłoby OK.
Nie krzyczałam, więc może nikt nie usłyszał :lol: .
I jeszcze raz powtórzę miejsce jest spektakularne i jeśli ktoś wybierze się do Apulii, to powinien je wpisać na listę – koniecznie zobaczyć :!:
Widoczek z ławeczek mamy taki
A (74).JPG

Są też oliwki
A (44).jpg

A nawet mini trullo
A (55).JPG

Wracamy do auta
przez ten niebieski kolor mam wrażenie jakby to był basen :wink:
A (46).jpg

i ostatnie dwa zdjęcia
A (59).JPG
A (75).JPG

Jedziemy do Bari :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.03.2020 11:19

aga_stella napisał(a):Jedziemy do Bari :D .

Ciekawa jestem jak pokażesz to miasto.
Niestety traktowane jest bardzo stereotypowo :? . Nawet we własnej relacji spotkałam się z powtarzaną obiegową opinią, że brudne i niebezpieczne :roll: .
A już porównania z Neapolem są zupełnie z czapy 8O .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 23.03.2020 18:31

marze_na napisał(a):
Ciekawa jestem jak pokażesz to miasto.
Niestety traktowane jest bardzo stereotypowo :? . Nawet we własnej relacji spotkałam się z powtarzaną obiegową opinią, że brudne i niebezpieczne :roll: .
A już porównania z Neapolem są zupełnie z czapy 8O .

Z szarym niebem :lol:
A tak poważnie, to przed wyjazdem często czytałam mało pochlebne opinie na temat Bari.
Jednak gdzieś nieśmiało przebijały się też inne opinie, a jeszcze jak przeczytałam Twoją relację, to doszłam do wniosku, że to zwykła łatka, która przylgnęła niesłusznie do tego miasta i już. I oczywiście miałam rację. Od pierwszych kroków miasto mi się spodobało.
Z pewnością jak w każdym mieście są dzielnice, gdzie diabeł mówi dobranoc, ale po kiego tam się pchać?
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 23.03.2020 20:18

Bari -stolica Apulii
Do Bari wjeżdżamy przez taki most. Jest godz. 14.
zz1 (1).jpg

W centrum ruch na ulicach jest bardzo duży, choć jesteśmy niby w porze sjesty. Najgorzej jest na rondach, gdzie trzeba bardzo uważać, bo wszyscy się pchają. Ale nasz kierowca daje radę, bo już przywykł i nawet widzi pewne zalety w stylu jazdy po włosku :smo: .
Dojechaliśmy aż w okolice portu, gdzie Misiek dokonał karkołomnej sztuki zawracania, gdyż po drodze zobaczyliśmy kilka wolnych miejsc przy Corco Antonio de Tullio. Jest to strefa D i nie pamiętam ile płaciliśmy, ale chyba 1 euro za godzinę.
Za to, do Citta Vecchia mamy rzut kamieniem.
Pierwsze zdjęcia wykonane zostają o godz. 14.30. zatem jazda przez miasto i znalezienie miejsca do postoju zajęło nam blisko pół godziny.
Miasto już od pierwszych kroków mi się podoba, choć niebo dalej jest szare. Kamienice wzniesione jasnego kamienia ustawione są gęsto przy wąskich uliczkach. Jest tak jak lubię :D
zz1 (2).jpg
zz1 (3).jpg
zz1 (5).jpg

Na tym zdjęciu mamy wszystko
Na dole kapliczka, których w mieście jest bardzo dużo, wiszące pranie i flagę Włoch. Widzicie ją?
zz1 (6).jpg

Jakiś dowcipniś na dachu budynku (po prawej) tak zawiesił pranie, że kolorystycznie odpowiada ono barwom narodowym :smo: .
Po chwili przechodzimy przez niewielką bramę i stajemy przed Bazyliką San Nicola, gdzie znajdują się relikwie św. Mikołaja( patron miasta od X wieku) i gdzie pochowana jest królowa Bona.
zz1 (47).jpg

Kościół wzniesiono w stylu romańskim w latach 1090–1125.
zz1 (7).jpg

Na placu ludzi sporo
zz1 (43).jpg

św. Mikołaj
zz1 (8).jpg

a tu w płaskorzeźbie
zz1 (44)_aaaa.jpg

kierujemy się do wejścia świątyni podziwiając detale
portal
zz1 (10)_aaaaa.jpg

zz1 (45)_aaaaa.jpg

wejścia strzegą posągi byków (nie wiem tylko gdzie zapodziały się rogi)
zz1 (11)_aaaaa.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 25.03.2020 22:30

Wchodzimy do za próg świątyni (wstęp jest bezpłatny).
Wnętrze można rzec jest majestatyczne.
zz1 (54).JPG

Szerokość nawy głównej 26 metrów, a jej długość wynosi 58 metrów.
Kościół jest trójnawowy, a podział wyznacza 12 granitowych kolumn
Nad łukami znajduje się galeria tzw. matroneum (kiedyś pomieszczenia te były przeznaczone dla kobiet, nazwa pochodzi od słowa matrona).
zz1 (28).jpg

Surowość wnętrza została przywrócona dopiero w latach 30. XX wieku. Wcześniej ściany zdobiły barokowe sztukaterie.
W XV wieku dodano trzy łuki dla wzmocnienia konstrukcji, która została osłabiona po trzęsieniu ziemi w 1456 r.
zz1 (14).jpg

Bogato rzeźbiony drewniany strop zdobią XVII-wieczne płótna wykonane przez Carlo Rosę di Bitonto.
zz1 (16).jpg
zz1 (17).jpg

zz1 (30)_aaaaa.jpg

Ołtarz główny w formie baldachimu powstał w XII wieku. Modlił się przed nim papież Jan Paweł II w 1984 roku.
zz1 (56).JPG

Za baldachimem znajduje się grobowiec królowej Bony z XVI wieku.
zz1 (33)_aaaaa.jpg

Bona Sforza urodziła się 2 lutego 1494 roku w Mediolanie. W wyniku zawirowań politycznych ojciec Bony nigdy nie zasiadł na tronie, a po jego śmierci matka wraz z dziećmi wróciła w rodzinne strony -okolice Neapolu, a następnie w 1502 przeniosła się do swego księstwa w Bari, otrzymanego od władcy Mediolanu – Ludovico Sforza. Bona, gdy miała 24 lata została wydana za polskiego króla Zygmunta I Starego. Po śmierci męża w 1556 roku wróciła do Bari i zamieszkała na zamku. Rok później zmarła, otruta przez dworzanina Jana Pappacodę. Początkowo Bonę pochowano w katedrze, jednak po interwencji Anny Jagiellonki, córki Bony, ciało przeniesiono do bazyliki św. Mikołaja. Anna zleciła także wykonanie sarkofagu, który dziś możemy podziwiać za głównym ołtarzem.
Niestety, mam tylko takie zdjęcie, przy wejściu do krypty, gdzie jako tako widać widać grobowiec Bony.
zz1 (18).jpg

Po prawej stronie od wejścia głównego znajduje się Kaplica relikwii (lub Najświętszego Sakramentu)
Znajdują się tu m.in. relikwie św. Tomasza Apostoła, św. Magdaleny, Grzegorza Wielkiego.
zz1 (12).jpg
zz1 (13)_aaaaa.jpg

Relikwie św. Mikołaja z Miry (dzisiejszej Turcji) przypłynęły do Bari 9 maja 1087 roku (tak naprawdę to zostały wykradzione).
Patron miasta św. Mikołaj do dziś jest otoczony wielką czcią. Co roku 7 maja rozpoczynają się uroczystości, które trwają blisko miesiąc.
8 maja figura Mikołaja podczas uroczystej procesji zanoszona jest do portu, gdzie umieszczona zostaje na specjalnie przygotowanym ołtarzu, wspartym na dwóch łodziach rybackich. Łodzie wypływają kawałek w morze, gdzie następie przybywają na innych jednostkach chętni do modlitwy.
Na zdjęciu poniżej figura Mikołaja, która jest wykorzystywana w czasie procesji.
zz1 (42).jpg
zz1 (39).jpg

Schodzimy do krypty, która zbudowana została szybciutko, bo w ciągu dwóch lat.
zz1 (37).jpg

Znajduje się w niej 26 kolumn o pięknie rzeźbionych kapitelach.
zz1 (22).jpg

Ludzi trochę jest (ale w obliczu dzisiejszej rzeczywistości, to w sumie mało, jak to się perspektywa postrzegania zmienia)
zz1 (66).JPG

zz1 (19).jpg
zz1 (20).jpg

zz1 (25).jpg
zz1 (27).jpg

Pod głównym ołtarzem krypty spoczywa ciało św. Mikołaja.
zz1 (68).JPG

Święty Mikołaj z Myry, który od stuleci spoczywa w bazylice jest także jednym z najbardziej czczonych świętych wśród prawosławnych chrześcijan, zwłaszcza wśród członków rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Są więc i akcenty z tej kultury.
zz1 (26).jpg
zz1 (21).jpg

Opuszczamy kościół. Ostatni rzut oka
zz1 (59).JPG
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.03.2020 23:00

Zaskakująco dużo ludzi jak na październik.
A poza tym same miłe wspomnienia mam z Bari, więc czekam na więcej :smo: .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2020 19:36

marze_na napisał(a):Zaskakująco dużo ludzi jak na październik.

Takie zagęszczenie, było tylko w bazylice i na placu.

marze_na napisał(a):A poza tym same miłe wspomnienia mam z Bari, więc czekam na więcej :smo: .

Mówisz i za chwilę będzie cd.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2020 20:08

Oglądamy jeszcze bok bazyliki, z której dopiero co wyszliśmy.
1 (7).jpg
1 (10).jpg

zz1 (79).JPG

I ruszamy dalej, by porozglądać się po mieście.
W niektórych uliczkach sporo ludzi.
zz1 (9).jpg

Ale są też mniej zaludnione.
1 (11).jpg

Kapliczek, ołtarzyków w Bari jest naprawdę dużo.
Często spotkamy je przechodząc przez bramy.
Tak to wygląda powiedzmy elegancko.
1 (2).jpg

A tak w rzeczywiści.
No cóż ciasno tam trochę jest, ale miło.
zz1 (77).JPG

Świętych akcentów naprawdę w mieście nie brakuje.
Tu kolejna kapliczka na ścianie.
zz1 (75).JPG

Wędrujemy uliczkami, zaglądamy na podwórka i wszędzie jest czystko. Śmieci brak.
1 (3).jpg
1 (4).jpg

1 (16).jpg

Chiesa del Gesù
1 (18).jpg

i placyk obok
1 (19).jpg
1 (21).jpg

1 (147).JPG

Dochodzimy do serca Bari Vecchia, a mianowicie na Piazza Mercantile, na którym zwłaszcza wieczorową porą jest wesoło i gwarnie. No…tak było kiedyś…… (obecnie czas teraźniejszy niestety nie pasuje :cry: ).
W oko wpada Palazzo del Sedile z 1466 r.
Pałac pełnił różne funkcje: był lożą kupców, siedzibą władz miejskich i pierwszym teatrem publicznym w mieście. Siedziba teatru była tam do 1835 roku. Potem budynek został sprzedany osobom prywatnym.
Warto też zwrócić uwagę na dzwonnicę z zegarem. Czasomierz przywieziono z Niemiec w 1604 roku i był to pierwszy w mieście zegar wybijający kwadranse.
1 (22).jpg

Niektórzy wybierają taki sposób zwiedzania miasta
1 (24).jpg

Na placu spędzimy trochę czasu, bo Misiek powiadomił nas, że parking, to on wykupił na godzinę 8O
Z Iwoną oczy zrobiłyśmy oczy jak spodki, bo jakoś nie mogłyśmy przyswoić tego co słyszymy.
Okrzyki były mało wybredne typu:
- Na głowę upadłeś :!: :?:
- Odbiło ci?
Obelgi wydatnie były wspomagane gestem pukania się w czoło :? .
Okazało się jednak, że Misiek nie postradał zmysłów tylko coś tam pokręcił przy zakupie biletu, więc musiał lecieć, by dokupić dodatkowe godziny. Uwinął się migusiem, bo daleko nie miał :wink: .
Zatem mamy chwilę na zrobienie zdjęć.
1 (23).jpg

Marmurowa kolumna sprawiedliwości (prawdopodobnie z XVI wieku), a tak naprawdę to pręgierz.
Do kolumny przywiązywano niewypłacalnych dłużników i wystawiano na publiczne pośmiewisko.
Kamienny lew pełni funkcję strażnika sprawiedliwości.
1 (25).jpg

1 (31).jpg

Kamieniczki oczywiście z wiszącym praniem.
1 (26).jpg

Misiek powrócił, więc idziemy tu....
1 (29).jpg

Cdn.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2020 22:29

Godzina na Bari :?: Ot wymyślił :roll: :lol:.
Bari u Ciebie dokladnie takie jak je pamiętam. No może tylko słońca brakuje.
Panie robiące orecchiette przed domami widzieliście?
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 30.03.2020 16:50

marze_na napisał(a):
Panie robiące orecchiette przed domami widzieliście?

No.. ba, oczywiście. To był żelazny punkt w Bari.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ciao! Salve! Apulia! 10 dni na obcasie Włoch, 2019 - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone