Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej....

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 18.03.2017 12:08

Heike napisał(a):Witam i dziękuję za pomoc :)
A ile czasu trzeba poświęcić na przejazd przez Rumunię?
I zastanawiam się, czy jest szansa dotrzeć na miejsce na jednym noclegu?


Można spokojnie dotrzeć do Bułgarii przy jednym noclegu, ale trzeba się liczyć z tym, że masz dwa bite dni jazdy. Przez Rumunię jedzie się długo, niewiele jest autostrad, więc może być tak, że jak na krętym odcinku trafisz na starą dacie z kurami( w klatce) na dachu, to możesz 50km/h jechać przez pół godziny, jak trafisz na furmankę w mieście to jeszcze wolniej, a przez Rumunię masz 650-700 km drogi. Ruch jest duży, dużo tirów. My podzieliliśmy podróż w taki sposób, że po dojechaniu do Sibiu, (co też zajęło nam cały dzień), przez 4 dni zwiedzaliśmy Transylwanię, a później jechaliśmy do Złotych Piasków.

Heike napisał(a):I czy lepiej brać euro czy lewy?

Ja miałem tylko Euro, na Węgry kupiłem winietę przez neta i nie wydałem tam ani grosza, nie potrzebowałem forintów. Za przejściem z Węgrami przed Oradea można wymienić bez problemu walutę i kupić winietę (nie pamiętam ile kosztuje, ale nie rujnuje budżetu), oczywiście nie wiem, czy nadal obowiązuje ten sam system co 2 lata temu.

Heike napisał(a):W ogóle to jaką byś proponował trasę przez Rumunię?
Jeśli możesz to podaj dwa warianty: jeden szybki, a drugi widokowy :)


W Rumunii jak już pisał walp, wariant szybki, nie jest taki szybki jak można by się spodziewać, a wariant widokowy wymaga, żeby zostać w Rumuni kilka dni. Mapkę ze stanem dróg masz tu. Cała strona romaniatourism jest bardzo pomocna, wiele przydatnych informacji, można napisać do Ośrodka Informacji Turystycznej Rumuni w Warszawie i przyślą foldery, mapy, przewodniki. Kraj bardzo otwarty na turystykę mający bardzo wiele do zaoferowania. W drodze do Bułgarii warto zatrzymać się na kilka dni.

Heike napisał(a):Czy możesz podesłać link, gdzie je można dostać?


Ja kupiłem Bułgarską winietę na granicy, nie wiem czy nadal obowiązuje naklejana na szybę.

Heike napisał(a):A co masz na myśli pisząc, że w Bułgarii perfidnie oszukują?


Trzeba mieć się na baczności. Po kilku dniach spędzonych w Rumunii, pełnej przyjaznych i uprzejmych ludzi, straciłem w Bułgarii czujność. Musisz uważać przy zakupach, wymianie waluty, mnie np próbowali oszukać w Nesebarze na głupich lodach.

Trochę więcej informacji znajdziesz w mojej niedokończonej ;) relacji tu
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.03.2017 12:46

Heike napisał(a):A czy te winiety przez internet są dużo droższe?

Polecam wątek: https://www.cro.pl/winiety-online-w-cenie-winiet-portal-tolltickets-com-t31825.html?hilit=tollticket
Heike napisał(a):Czy możesz podesłać link, gdzie je można dostać?

Słowacką kupowałem tu: https://www.eznamka.sk/selfcare/home/, wegierską i rumuńską na https://www.tolltickets.com/, a bułgarską na stacji benzynowej.
Heike napisał(a):A co masz na myśli pisząc, że w Bułgarii perfidnie oszukują?

Tak, jak pisał przedmówca:
_Piotrek_ napisał(a):Musisz uważać przy zakupach, wymianie waluty, mnie np próbowali oszukać w Nesebarze na głupich lodach.

Ja dałem się oszukać na tej stacji Петрол АД w Ruse. Rodacy mieli podobne doświadczenia.
Heike
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 26.08.2015
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heike » 18.03.2017 14:20

Czyli jednym słowem każde wyjście do sklepu lub restauracji to konieczność posiadania kalkulatora ;) ?
Heike
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 26.08.2015
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heike » 19.03.2017 01:14

I jeszcze jedna sprawa. Czy mogę prosić o pomoc z tymi winietami kupowanymi na zagranicznych stronach?
Czy możecie mi krok po kroku opisać, co robić, żeby taką winietę kupić [Słowacja, Węgry, Rumunia lub Serbia]?
I czy w ich przypadku nie trzeba nic naklejać na szybę, jak np. w Austrii??
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.03.2017 01:17

Słowacja, Węgry - winiety elektroniczne, nic nie przyklejasz. :idea:
Użytkownik usunięty
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.03.2017 08:48

serbia placisz na bramkach.mozesz w euro lub karta.najpierw
pobierasz bilet.pozniej placisz.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.03.2017 12:39

Heike napisał(a):Czyli jednym słowem każde wyjście do sklepu lub restauracji to konieczność posiadania kalkulatora ;) ?

Przelicznik 1 BGN to ok. 2,2 PLN
Ja płaciłem (gdzie było to możliwe) kartą. Poza tym wypłacałem z bankomatu gotówkę i płaciłem w lewach.
Heike napisał(a):Czy możecie mi krok po kroku opisać, co robić, żeby taką winietę kupić [Słowacja, Węgry, Rumunia lub Serbia]?
I czy w ich przypadku nie trzeba nic naklejać na szybę, jak np. w Austrii??

To jest prosta sprawa. Czytaj dokładnie komunikaty na stronie i wszystko pójdzie OK.
Elektroniczną winietę dostaniesz na maila. Koniecznie wydrukuj i zachowaj do kontroli. Ja miałem kontrolę na przejściu w Giurgiu.
Użytkownik usunięty
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.05.2017 17:51

.
Ostatnio edytowano 03.05.2018 14:47 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
michalkrak
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 17.05.2015
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalkrak » 18.05.2017 00:00

witam , mam pytanko co do drogi do nessybaru jedziemy w Krakowa i która trase byście polecili, nie chodzi o winiety raczej o bezpieczenstwo i w miare szybkie dotarcie z noclegiem może w sybinie w rumunii choć nie koniecznie, jedziemy busem pod koniec sierpnia.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.05.2017 06:46

michalkrak napisał(a):witam , mam pytanko co do drogi do nessybaru jedziemy w Krakowa i która trase byście polecili, nie chodzi o winiety raczej o bezpieczenstwo i w miare szybkie dotarcie z noclegiem może w sybinie w rumunii choć nie koniecznie, jedziemy busem pod koniec sierpnia.

Raz, dwa, trzy, cztery i parę innych.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.05.2017 08:21

michalkrak napisał(a):jedziemy w Krakowa i która trase byście polecili, nie chodzi o winiety raczej o bezpieczenstwo i w miare szybkie dotarcie z noclegiem

I właśnie z tego powodu, powinno się w miarę możliwości, korzystać z dróg płatnych. W Bułgarii płatne są również drogi szybkiego ruchu, np. bardzo często uczęszczana droga nr 2 Ruse-Razgrad-Szumen.

Winiety nie są drogie nawet na busa. Miesięczna winieta rumuńska na busa to koszt 16 euro, a bułgarska (samochód do 3,5 t) 15 euro.
Moja trasa była dłuższa, ale od Krakowa do bułgarskiego wybrzeża (po konsultacjach na naszym forum oraz bulgaricus.pl jechałem taką trasą. :wink:
Użytkownik usunięty
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2017 10:16

.
Ostatnio edytowano 03.05.2018 14:45 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 18.05.2017 16:21

walp napisał(a):
michalkrak napisał(a):jedziemy w Krakowa i która trase byście polecili, nie chodzi o winiety raczej o bezpieczenstwo i w miare szybkie dotarcie z noclegiem

I właśnie z tego powodu, powinno się w miarę możliwości, korzystać z dróg płatnych. W Bułgarii płatne są również drogi szybkiego ruchu, np. bardzo często uczęszczana droga nr 2 Ruse-Razgrad-Szumen.

a tak konkretnie to w Bułgarii są płatne de facto wszystkie drogi krajowe poza obszarem zabudowanym. Tak więc winietę i tak trzeba kupić, podobnie jak w Rumunii, więc tu się nic nie zaoszczędzi.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 18.05.2017 17:23

Jesli szybko chcecie do Neseberu to zdecydowanie przez
Węgry i Serbie,
pare lat temu jechalismy do Obzoru przez Rumunie(polecam) z noclegiem,
z powrotem wracalismy przez Serbie i Węgry "na raz",
przez Serbie "kosztowniej"ale zdecydowanie bezpieczniej,
Heike
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 26.08.2015
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heike » 24.05.2017 23:22

AIT napisał(a):Hej
Fajny temat i nawet postami nie byłem zaskoczony.
Nie pozostaje nic jak tylko życzyć wspaniałych nadchodzących wakacji, wiadomo gdzie :wink:

:papa:


Dziękujemy i nawzajem życzymy udanych wakacji :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej.... - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone