Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.08.2015 21:06

Nawet nie wiesz, jak byśmy chcieli...
:evil:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.08.2015 21:18

FUX napisał(a):Nawet nie wiesz, jak byśmy chcieli...
:evil:


Spoko, masz jeszcze sporo czasu :mrgreen: ,
a słoń może nie ucieknie :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.08.2015 22:44

mysza73 napisał(a):Już wiem po co muszę wrócić do Rzymu 8O ,
zupełnie nie wiem jak to się stało, że ja nie widziałam tego słonia 8O :roll:

:smo:

Słoń to jeszcze nic. Ja muszę wrócić dla Katakumb Św. Kaliksta, Term Karakalli, Wyspy Tybrowej i jeszcze paru miejsc w które w ciągu pięciu dni dojść nie zdążyliśmy :cry: .
A właściwie to dla samego Rzymu chcę wrócić :hearts: , poszlajać się bez celu i bez mapy ...


te kiero napisał(a):stwierdzam że "fisheye" jest konieczny przy niektórych ujęciach, by oddać ich całokształt i monumentalizm (bo chyba jego użyliście w niektórych ujęciach?)

Trochę rybiego na tym fragmencie trasy było :D . Bardziej dla zabawy, bo żeby uchwycić jak najwięcej kadru bardziej przydawał się szeroki obiektyw, specjalnie zresztą przed Rzymem kupiony 8) .


te kiero napisał(a):btw: nie wiem dlaczego ale bardzo lubię Twój awatar, jest dla mnie w ścisłej czołówce :D

Dzięki :D . Vodice z 2010 r. Też go lubię, dlatego nie zmieniam :) .


mysza73 napisał(a):
FUX napisał(a):Nawet nie wiesz, jak byśmy chcieli...
:evil:

Spoko, masz jeszcze sporo czasu :mrgreen: ,
a słoń może nie ucieknie :wink: .

Nie wyglądał jakby się gdzieś wybierał :lol: :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.08.2015 20:25

Panteon, świątynia wszystkich bogów (gr.pantheon: pan – wszystek + theos – bóg) jest najlepiej zachowaną budowlą z czasów starożytnego Rzymu. Stoi przy malutkim Piazza della Rotonda.

179.
Obrazek

180.
Obrazek


Tu nareszcie (nie żeby nam brakowało :wink: ) zderzamy się z tłumem turystów dosłownie oblegającym plac.

181.
Obrazek

182.
Obrazek

183.
Obrazek

184.
Obrazek


Świątynia pochodzi 125 r. n.e., ufundowana została przez cesarza Hadriana i poświęcona najważnejszym bóstwom rzymskim. Panteon stanął na miejscu byłej świątyni ku czci boskich patronów Rzymu wybudowanej z polecenia konsula Marka Agryppy w roku 27 p.n.e. i zniszczonej w pożarze w 80 roku n.e.

Od VII w. Panteon użytkowany jest jako kościół katolicki. W roku 609 r. cesarz bizantyjski Fokas podarował go papieżowi Bonifacemu IV, który zaadaptował wnętrze budowli na kościół pw. Santa Maria ad Martyres – Świętej Marii Panny od Męczenników.

185.
Obrazek

186.
Obrazek


Przed wejściem do świątyni znajduje się trzyrzędowy portyk 16 kolumn, pozostałość po strawionej pożarem świątyni Agryppy. Pierwotnie sufit portyku pokryty był brązem, ale materiał ten o łącznej wadze ok. 450 tys. funtów z rozkazu papieża Urbana VIII zdjęto i wykorzystano m.in. do budowy baldachimu w Bazylice Św. Piotra.

187.
Obrazek

188.
Obrazek

189.
Obrazek

190.
Obrazek

191.
Obrazek


Portyk zdobi inskrypcja upamiętniająca pierwszego budowniczego świątyni. Za wikipedią - M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT, którą można przetłumaczyć jako "Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem".

192.
Obrazek

193.
Obrazek


Plan budynku opiera się na idealnym kole. Panteon jest rotundą o średnicy ok. 43 m i takiej samej wysokości. Kopuła budowli odlana jest z betonu, którego grubość u podstawy wynosi 7, a przy samym sklepieniu już jedynie 1 m. Centralnie umiejscowiony oculus o średnicy ok. 9 m, jest jedynym otworem oświetlającym wnętrze.

Tak jak do każdego innego kościoła w Rzymie, wstęp do Panteonu jest bezpłatny.

194.
Obrazek

195.
Obrazek

196.
Obrazek


Wyłożoną granitem oraz żółtym marmurem ścianę wewnętrzną przecina siedem równomiernie rozmieszczonych nisz, które poświęcone były siedmiu bóstwom: Jowiszowi, Marsowi, Neptunowi, Wenus, Merkuremu, Saturnowi i Plutonowi.
Obecnie Panteonie znajdują się grobowce m.in. króla Umberta I i królowej Małgorzaty czy pierwszego króla zjednoczonych Włoch Wiktora Emmanuela II. Swój grób ma tu również Rafael Santi.

197.
Obrazek

198.
Obrazek

199.
Obrazek


Po wyjściu chłodzimy się chwilę przy zajmującej centrum placu fontannie.

200.
Obrazek

201.
Obrazek

202.
Obrazek

203.
Obrazek

204.
Obrazek

205.
Obrazek


Opuszczamy gwarny Piazza della Rotonda...

206.
Obrazek

207.
Obrazek

208.
Obrazek


... rozglądając się za jakimś przybytkiem serwującym pizze i makarony. Nie szukamy długo. Siadamy w Miscellanea, na rogu via della Rotonda i via della Pallombela. Gdyby ktoś kiedyś przechodził obok polecam :D .

:papa:
Ostatnio edytowano 19.10.2020 08:05 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.08.2015 07:58

Z Panteonu już tylko kilka kroków dzieli nas od jednego z bardziej znanych i gwarnych rzymskich placów ...

209.
Obrazek

210.
Obrazek

211.
Obrazek


Piazza Navona

212.
Obrazek

213.
Obrazek

214.
Obrazek

215.
Obrazek

216.
Obrazek


Plac powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego stadionu Domicjana z 86 roku. Owalny kształt zabudowy placu niemal całkowicie pokrywa się z powierzchnią toru wyścigowego rydwanów. Sporządzenie projektu zabudowy w jej dzisiejszym kształcie papież zlecił Francesco Borrominiemu. Borromini jest również architektem fasady stojącego przy placu Navona kościoła św. Agnieszki (Sant’Agnese in Agone).

217.
Obrazek

218.
Obrazek

219.
Obrazek

220.
Obrazek

221.
Obrazek

222.
Obrazek


Centarlne miejsce na placu zajmuje fontanna Czterch Rzek (dei Quattro Fiumi). Zaprojektowana została przez Giovanni Lorenzo Berniniego, a wzniesiona w latach 1650-51. Fontanna została skomponowana wokół egipskiego obelisku sprowadzonego na polecenie papieża z ruin Cyrku Maksencjusza przy via Appia Antica.

Czterej mężczyźni z białego marmuru symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów. Rio de la Plata symbolizuje postać z podniesioną ręką, Dunaj i Europę wyobraża postać dosiadająca konia, personifikacja Nilu ma osłoniętą głowę (nie znano w tym czasie źródeł tej rzeki), czwarty to azjatycki Ganges.

Istnieje pewna anegdota związana z Fontanną Czterech Rzek, która odnosi się do wielkiej rywalizacji pomiędzy Berninim a Borrominim. Na znak niechęci dorywala posągi Berniniego odwracają się od kościoła, bądź rysy ich twarzy wyrażają dezaprobatę.

Zabudowę placu uzupełniają w południowej części fontanna del Moro z centralną postacią Maura, natomiast w północnej części fontanna Neptuna w towarzystwie nimf morskich.

223.
Obrazek

224.
Obrazek

225.
Obrazek

226.
Obrazek

227.
Obrazek

228.
Obrazek

229.
Obrazek

230.
Obrazek

231.
Obrazek

232.
Obrazek


Szczególnego klimatu dodają temu miejscu uliczni artyści oferujący do sprzedaży swoje obrazy, rysunki i grafiki.

233.
Obrazek

234.
Obrazek


Postanawiamy pokręcić się trochę bez jakiegoś konkretnego celu wokół Navona. I tak docieramy do mostu Ponte Umberto I.
Wchodzimy na most, spoglądamy w stronę Watykanu i wiemy już gdzie doczekamy zachodu słońca 8) . Paweł rozkłada statyw, a ja wyciągam przewodniki...

235.
Obrazek

236.
Obrazek

237.
Obrazek

238.
Obrazek

239.
Obrazek

240.
Obrazek


Do autobusu wracamy przez Piazza Navona, który po zmroku nie przestaje tętnić życiem. Zapełniamy resztki wolnego miejsca na karcie :lol: .

241.
Obrazek

242.
Obrazek

243.
Obrazek

244.
Obrazek

245.
Obrazek

246.
Obrazek

247.
Obrazek

Potem mierzymy się jeszcze z wyzwaniem z serii "poznaj tajniki komunikacji autobusowej w Rzymie" (jak już zaczynałam ogarniać co, jak, gdzie i którędy trzeba było ruszać dalej na południe :roll: ) i po minimum trzech kwadransach docieramy do naszego Pensione Acqua Bullicante.
Lekcja nr 1 i pierwszy wniosek na przyszłość - miejscówka w ścisłym centrum, nawet kosztem tych kilkunastu euro za dobę.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 11.08.2015 09:16

W oczekiwaniu na Kampanie oglądam Rzym po Twojemu - piękny.
Pamiętam, że na Piazza Navona, wśród miejscowych artystów był młody Azjata, który za pomocą kilkunastu farb w sprayu i prostych przedmiotów (tektura, okrągłe pudełka różnej wielkości, itd. służące mu do przykrywania części powierzchni obrazu) malował tak piękne obrazy, że wszystkim koparki poopadały

Noclegi mieliśmy w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Termini, także jedynym miejscem, do którego aby dojechać użyliśmy komunikacji miejskiej (metra) - był Watykan
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.08.2015 14:06

marze_na napisał(a):Tak jak do każdego innego kościoła w Rzymie, wstęp do Panteonu jest bezpłatny.


No i to jest piękne....

mały off-top
Jedna z nielicznych rzeczy, która drażniła mnie na Płw Iberyjskim jest taka, że Hiszpanie i Portugalczycy każą sobie płacić za wejście (i to często NIEMAŁO) do 90% kościółków, zamków, pałaców, ruin

Na początku wyprawy to jeszcze luz, ale potem jak koszty rosną w zastraszającym tempie trzeba sobie odmawiać np ostatniego dnia w Meridzie po zwiedzeniu w upale 45 stopniowym okolicznych blokowisk miasta z powodu NIEWIDOCZNEJ tabliczki - drogowskazu "któredy do ruin", gdy juz doszliśmy do Amfiteatro romano, musielismy zrezygnować ze zwiedzania z powodu opłaty w wysokości bagatela 30 Euro

Dla porównania Klasztor Hieronimitów w bilecie łączonym z Torre de Belem w Lizbonie kosztuje na rodzinę 24 Euro i to uważam, jest odpowiednia cena - nie nadweręża aż tak mocno kieszeni, a zapewnia wstęp do kilku atrakcji

A szkoda tej Meridy bo...

Za malutki kościółek przy drodze Lagos - Sagres, w którym rzekomo modlił się Henryk Żeglarz (no dobra podobno najstarszy na Algarve) też się płaci

Rozumiem, że zabytki trzeba restaurować, natomiast w wielu przypadkach w Iberii wyglądało mi to po prostu jako skok na kasę - niektóre miejsca powinny być ogólnodostępne jako wspólne dziedzictwo ludzkości - a nie tylko dla najbogatszych Szwajcarów czy innych Luksemburczyków dla których 30 Oiro kilka razy dziennie za wstępy do jak ... pierdnąć (przepraszam zarówno za określenie jak i rozpisanie się)

to samo napiszę w swojej relacji ;) ale musiałem się przy okazji trochę pożalić :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 11.08.2015 14:31

Także mam taka obserwację, że poznawanie kosztuje.
Po prawdzie, to po noclegach i dojeździe kolejny wyłom w portfelu.
Nawet ceny wyżywienia sa do zaakceptowania. Knajpowego. :wink:
Np.
http://zugspitze.de/en/summer/preise/zugspitze
Jedna atrakcja i 200 juro idzie tralala...
A dnie letnie długie.
:wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.08.2015 14:57

Mikeee napisał(a):W oczekiwaniu na Kampanie ...

Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo jeszcze parę dni po Rzymie pochodzimy :D .


Mikeee napisał(a):jedynym miejscem, do którego aby dojechać użyliśmy komunikacji miejskiej (metra) - był Watykan

Szczęściarze :wink: .
U nas na etapie planowania wyglądało to nieźle. Mieliśmy dwa kroki do 409, które sprawnie podwoziło nas do metra i trzy kroki do stacji kolejki miejskiej Roma Laziali – Giardinetti, która prosto i szybko jechała w okolice Termini, a po drodze umożliwiała przesiadkę na kilka tramwajów. W praktyce jednak okazało się, że kolejka kurusje do 22.00, a metro tylko do 21.30 z uwagi na budowę 3 linii w okolicach San Giovanni :roll: . A tak wcześnie to my nie zwykliśmy wracać :evil: .

Jeszcze lepiej trafiliśmy w Neapolu, gdzie skusiliśmy się na hotel zaraz przy metrze 8O :lol: , ale o tym w swoim czasie :wink: .


tony montana napisał(a):Jedna z nielicznych rzeczy, która drażniła mnie na Płw Iberyjskim jest taka, że Hiszpanie i Portugalczycy każą sobie płacić za wejście (i to często NIEMAŁO) do 90% kościółków, zamków, pałaców, ruin

Płacenie za wstęp do kościoła zawsze budziło we mnie niesmak. Zwłaszcza, jeśli opłata jest więcej niż symboliczna.
W rzymskich kościołach mają jednak swój patent na zarabianie. Często gęsto kaplica z wyjątkowym dziełem sztuki skrywa się w mroku. Można sobie ją oświetlić na chwilę wrzucając do stojącej obok skrzynki niewielką kwotę, najczęściej eurosa. Chętnych do wrzucania najczęściej na szczęście nie brakuje, więc można patrzeć do woli. Taki Caravaggio w S. Maria del Popolo świecił się niemal bez przerwy.
U nas widziałam to tylko w Katedrze Gnieźnieńskiej, gdzie można sobie "zapalić" Św. Wojciecha :lol: .


tony montana napisał(a): musielismy zrezygnować ze zwiedzania z powodu opłaty w wysokości bagatela 30 Euro

Fju fju :roll: . A ja narzekałam, że wejście na Vesuvio czy wjazd krzesełkiem na Monte Solaro kosztują dużo.


tony montana napisał(a):Rozumiem, że zabytki trzeba restaurować, natomiast w wielu przypadkach w Iberii wyglądało mi to po prostu jako skok na kasę - niektóre miejsca powinny być ogólnodostępne jako wspólne dziedzictwo ludzkości - a nie tylko dla najbogatszych Szwajcarów czy innych Luksemburczyków dla których 30 Oiro kilka razy dziennie za wstępy do jak ... pierdnąć (przepraszam zarówno za określenie jak i rozpisanie się)

Trudno nie przyznać Ci racji.
Rzym z kolei dobrze kroi na opłacie klimatycznej. Mnożąc te 3,50 przez miliony turystów przewijających się przez miasto kwota dla budżetu jest imponująca.


FUX napisał(a):Także mam taka obserwację, że poznawanie kosztuje.
Po prawdzie, to po noclegach i dojeździe kolejny wyłom w portfelu.

Podsumowania wydatków wg. kategorii nie robiłam, ale jestem skłonna zaryzykować stwierdzeniem, że na wszelkie bilety wstępu wydaliśmy niewiele mniej (jeśli w ogóle) niż na wyżywienie (knajpy + markety).
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.08.2015 15:17

marze_na napisał(a): Najpierw trzy-cztery noclegi w Starym Porcie w Chanii, potem (...)
(...) tylko kupić bilety na samolot. Tylko i aż :wink:


Ciekawe, czy nasza tygodniowa wrześniowa Chania też :o zamieni się na Rzym?
Wprawdzie Kretę wolałabym, ale jeśli "los" tak zdecyduje, to żałować nie będę :) . Nawet jeśli nasze pamiątkowe foty nie będą (a to rzecz pewna) tak zachwycające, jak Wasze 8) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.08.2015 15:32

FUX napisał(a):Także mam taka obserwację, że poznawanie kosztuje.
Po prawdzie, to po noclegach i dojeździe kolejny wyłom w portfelu.
Nawet ceny wyżywienia sa do zaakceptowania. Knajpowego. :wink:
Np.
http://zugspitze.de/en/summer/preise/zugspitze
Jedna atrakcja i 200 juro idzie tralala...
A dnie letnie długie.
:wink:


Relatywnie najmniej kroili na.... (sorki za porównanie z budowlami z IX wieku - jest ono niestosowne)
Stadionie Narodowym Portugalii i Benfiki Lizbona - Estadio dla Luz - dorosły 10 Euro, Młody 4 Euro - rodzina niezależnie od i,ości ludzi 20 EUro, zwiedzanie godzinne z przewodnikiem, dotknięciem murawy, oglądaniem na żywo Orła - symbolu klubu, szatniaki, press roomami etc :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.08.2015 22:46

dangol napisał(a):
marze_na napisał(a): Najpierw trzy-cztery noclegi w Starym Porcie w Chanii, potem (...)
(...) tylko kupić bilety na samolot. Tylko i aż :wink:


Ciekawe, czy nasza tygodniowa wrześniowa Chania też :o zamieni się na Rzym?
Wprawdzie Kretę wolałabym, ale jeśli "los" tak zdecyduje, to żałować nie będę :)


My nie żałujemy absolutnie :). Na wybór wpłynęła cena lotu (ok. 700 zł na korzyść Rzymu :roll: ) i dzisiaj bardzo się cieszę, że tak wyszło. Zasmakowaliśmy kawałka Italli i obawiam się, że o teraz o Krecie szybko nie pomyślimy. Kalabria, Apulia, Sycylia ... to teraz chodzi mi po głowie. A przecież jest jeszcze Chorwacja :hearts:, czeka Hvar, Pag...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.08.2015 07:54

02.07 - Rzym, dzień III

1. Bazylika św. Jana na Lateranie
2. Koloseum
3. Forum Romanum
4. Forum Trajana, Vittoriano

Ten dzień to przede wszystkim spotkanie ze starożytnym Rzymem z czasów Imperium.

Najpierw zatrzymujemy się na chwilę przy Piazza di Porta Maggiore, który był naszym najczęstszym punktem przesiadkowym w drodze do i z centrum Wiecznego Miasta.

248.
Obrazek

249.
Obrazek
(tu pędzi nasza kolejka miejska, jak podjechała po raz pierwszy byłam święcie przekonana, że to tramwaj :roll: :lol: )


Plac wziął swoją nazwę od Porta Maggiore, dwóch łuków będących częścią akweduktów zbudowanych przez cesarza Klaudiusza w 52 r., Aqua Claudia oraz Anio Novus. W miejscu tym akwedukty przecinały dwie drogi prowadzące z Rzymu na południe i wschód, Via Labicana i Via Praenestina. Aby zapewnić bezkolizyjne skrzyżowanie wodociągów i dróg, Klaudiusz wybudował łuk o dwóch przelotach ozdobionych attyką, w której poprowadził oba wspomniane wodociągi. Cała konstrukcja liczyła 32 m wysokości i 24 m szerokości.
Na łukach do dziś zachowały się napisy z czasów Klaudiusza oraz Wespazjana i Tytusa, którzy odnawiali wodociągi w 71 i 81 roku.

W czasach cesarza Aureliana konstrukcję tą włączono w mury okalające Rzym (mur aureliański) i wykorzystywano jako bramę.

250.
Obrazek

251.
Obrazek

252.
Obrazek

253.
Obrazek

254.
Obrazek


W okolicach Porta Maggiore dawne akwedukty ciągną się kilometrami. Starożytny Rzym był zaopatrywany przez sieć 11stu akweduktów liczącą w II wieku n.e. 420 km, z czego 47 km przebiegało nad powierzchnią ziemi. Sieć ta dostarczała miastu milion m3 wody na dobę, w połowie zaspakajającej potrzeby wody pitnej, a w połowie służącej nawadnianiu ogrodów, przemywaniu rynsztoków i kloak oraz zasilaniu łaźni publicznych i term. Za czasów Konstantyna Wielkiego na początku IV stulecia n.e. długość wodociągów wynosiła już 575 kilometrów i dostarczały one do miasta około 1,5 miliona m3 na dobę m3. (źródło: wikipedia, rzym.it)

255.
Obrazek

256.
Obrazek

(cdn...)
Ostatnio edytowano 30.08.2015 21:10 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.08.2015 08:09

Z Porta Magiorre już niedaleko do Bazyliki św. Jana na Lateranie.

Na początku IV w. cesarz Konstantyn Wielki przekazał ziemie na Lateranie papieżowi Milcjadesowi z nakazem zbudowania tu pierwszej rzymskiej bazyliki chrześcijańskiej. Bazylikę ukończono w 318 r.
Od IV do XIV w., do czasu przeprowadzki do Avignonu, Lateran był pierwszą oficjalną siedzibą papieży.

Bazylika św. Jana na Lateranie to najwyższy rangą kościół w Rzymie - katedra diecezji rzymskiej oraz jedna z czterech bazylik większych. Ponieważ tu znajduje się tron papieski, bazylika laterańska przewyższa rangą duchową Bazylikę Św. Piotra.
Na fasadzie głównej kościoła znajduje się napis: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput - matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata.

257.
Obrazek

:papa:

258.
Obrazek

259.
Obrazek

260.
Obrazek

261.
Obrazek


Mimo, iż wielokrotnie niszczona, odbudowywana, przebudowywana i rozwijana bazylika zachowała swój pierwotny plan. Autorem ostatniej wielkiej przebudowy wnętrza w 1650 r. był Francesco Borromoni. W XVIII w. Alessandro Galilei zmienił fasadę kościoła.
Fasadę wieńczy piętnaście siedmiometrowych figur, przedstawiających Doktorów Kościoła, z rzeźbą Chrystusa ustawioną w centralnej części.
W portyku znajduje się statua cesarza Konstantyna znaleziona w termach na Kwirynale. Środkowe drzwi z brązu zostały przeniesione z kurii Ostilia znajdującej się na Forum Romanum. Najbardziej na prawo znajdują się Drzwi Święte otwierane tylko z okazji Roku Jubileuszowego.

262.
Obrazek

263.
Obrazek

264.
Obrazek

265.
Obrazek

266.
Obrazek

267.
Obrazek

268.
Obrazek

269.
Obrazek

270.
Obrazek


Bazylika imponuje rozmiarem (130 m długości), wnętrze tworzy 5 naw, nawa główna i po 2 boczne oraz spory transept. W niszach nawy głównej stoją potężne barokowe posągi 12 apostołów pochodzące z VXIII w.
Cyborium stojące na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu osłania ołtarz papieski. Zgodnie z tradycją skrywa w relikwiarzu głowy (lub ich fragmenty) św. Piotra i Pawła. Tylko papież może celebrować msze św. przy ołtarzu głównym i tylko w Wielki Czwartek. Nawę główną zamyka apsyda z tronem papieskim i wspaniałą mozaiką w stylu wschodnim z XIII w. ponad nim.
Boczne kaplice oraz nawy (zwłaszcza nawy skrajne) to miejsce spoczynku papieży i kardynałów. Znajdują się tu grobowce 23 papieży.

271.
Obrazek

272.
Obrazek

273.
Obrazek

274.
Obrazek

275.
Obrazek

276.
Obrazek

277.
Obrazek

278.
Obrazek

279.
Obrazek

280.
Obrazek

281.
Obrazek


Wirtualnie zwiedzić bazylikę możecie tutaj. Warto zajrzeć :D .

Poza samą bazyliką godne uwagi jest baptysterium (udało nam się wejść dosłownie na chwilę, bo właśnie zamykali :cry: ) oraz wewnętrzny dziedziniec z krużgankami z okresu 1215-1232 (wstęp płatny).
Baptysterium Świętego Jana u Źródła zostało zbudowane w latach 314-320 przez adaptację istniejących tu wcześniej term Domu Faustyny. Kopułę wsparto na ośmiu porfirowych kolumnach a wokół basenu zbudowano obejście. Do zewnętrznej nawy dobudowano cztery kaplice. Pierwsza z lewej strony to kaplica św. Jana Ewangelisty. Zdobią ją mozaiki z V wieku. To właśnie dla tych mozaik trzeba wejść do baptysterium :) .


Na placu Piazza di San Giovanni in Laterano przed bocznym (północnym) wejściem do bazyliki stoi egipski obelisk, zwany obeliskiem laterańskim. Wykonany na zlecenie faraona Totmesa III, ukończony i ustawiony w Karnaku przez jego wnuka Totmesa IV. Został przywieziony do Rzymu w IV w. i początkowo zdobił Circus Maximus. Jest najwyższym z 13 egipskich obelisków stojących w Rzymie. Ma wysokość 31,0 m (z cokołem 47,0).

282.
Obrazek

283.
Obrazek

284.
Obrazek

285.
Obrazek


Po drugiej stronie placu znajduje się wejście na Święte Schody (Scala Santa). Zgodnie z legendą są to schody prowadzące do pałacu Poncjusza Piłata, po których stąpał Chrystus, idąc na przesłuchanie. Przywiozła je w IV w. z Jerozolimy św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Marmurowe stopnie są dzisiaj przykryte drewnem, ponieważ żadna stopa nie może dotknąć świętych stopni.
Wierni wchodzą po schodach na kolanach. Stopnie prowadzą do kaplicy św. Wawrzyńca (Sancta Sanctorum) z 1278 r.

286.
Obrazek


Na placu San Giovanni in Laterano w zasadzie co chwilę pojawiała się jakaś polska wycieczka czy pielgrzymka. Hinduscy handlarze doskonale wyczuli koniunkturę i trzeba przyznać, że w kwestii zakupowych trendów w naszym kraju są na bieżąco :lol: :wink: .

287.
Obrazek

288.
Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.08.2015 15:06

Jak to możliwe, że będąc na Lateranie nie byłem w Porta Maggiore???

marze_na napisał(a):My nie żałujemy absolutnie :). Na wybór wpłynęła cena lotu (ok. 700 zł na korzyść Rzymu :roll: ) i dzisiaj bardzo się cieszę, że tak wyszło. Zasmakowaliśmy kawałka Italli i obawiam się, że o teraz o Krecie szybko nie pomyślimy. Kalabria, Apulia, Sycylia ... to teraz chodzi mi po głowie. A przecież jest jeszcze Chorwacja :hearts:, czeka Hvar, Pag...


CÓŻ.... APULIĘ mogę polecić... przynajmniej jej południową część (bo północnej z Gargano nie znam)
I kawałek Basilicaty (MATERA!!!!)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone