Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 27.07.2015 23:02

Super zdjęcia na początek.
Rzym bardzo fotogeniczny, ale nawet ten "zmęczony" Neapol fajnie się prezentuje. Natomiast Pompeje i inne stanowiska rzymskie na mnie zrobiły o wiele większe wrażenie "na żywo" niż oglądane wcześniej zdjęcia w przewodnikach. Nawet na dzieciach miejsce to zrobiło takie wrażenie, że po powrocie do domu wspólnie szukaliśmy informacji w necie na temat Pompei. Na zdjęciu widać, że blisko udało Wam się podejść do krateru!
Pozdrowienia,
Tomek
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.07.2015 16:35

Zdjęcia, wiadomo świetne :wink: , ale i początek tekstowy też super. Zapowiada się kolejna Twoja super relacja :D .
pzdr. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.07.2015 18:23

Tez bylem i tez takich fotek nie mam... ;)
Temperatury w lipcu w Andaluzji znosne... pod warunkiem ze jest sie nad oceanem :) heh wiem, albowiem sprawdzilem na wlasnej skorze pare dni temu...
Ale juz jestem od 16godzin w domu i ogladam tlumy w Biedrze i Polo ...tlumy ktore przyjechaly nad morze opalac sie...w 3miescie 15stopni burze leje...

Zapowiada sie mega rellacione!! :papa:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 28.07.2015 18:56

Piękny ten fotograficzny skrót.
Mam bardzo podobne plany na ten rok. Za 3 tygodnie realizacja.
Będę uważnie śledził.
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.07.2015 22:26

_Piotrek_ napisał(a):Bardzo ładne zdjęcia, z tym się człowiek rodzi?, czy da się nauczyć? :).

Myślę, że potrzebny jest i talent i praca. I jeszcze pasja :D .


TJL napisał(a): Natomiast Pompeje i inne stanowiska rzymskie na mnie zrobiły o wiele większe wrażenie "na żywo" niż oglądane wcześniej zdjęcia w przewodnikach.

Z Pompejami mam podobnie. Dopiero jak postawiłam tam nogę było wielkie wow.


tiwa napisał(a):Zapowiada się kolejna Twoja super relacja :D .
pzdr. :wink:

Witam i zapraszam. Zaraz zabieram się do pisania :D .


tony montana napisał(a):Temperatury w lipcu w Andaluzji znosne... pod warunkiem ze jest sie nad oceanem :) heh wiem, albowiem sprawdzilem na wlasnej skorze pare dni temu...

No to popatrzę sobie co odłożyłam na bliżej nieokreśloną przyszłość :lol:. Bo relacja mam nadzieję będzie?


krutom napisał(a):Mam bardzo podobne plany na ten rok. Za 3 tygodnie realizacja.
Będę uważnie śledził.

W trzy tygodnie mogę się nie uwinąć z relacją :). Jakby co służę radą i doświadczeniami.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.07.2015 22:52

tony montana napisał(a):Temperatury w lipcu w Andaluzji znosne... pod warunkiem ze jest sie nad oceanem :) heh wiem, albowiem sprawdzilem na wlasnej skorze pare dni temu...

marze_na napisał(a):No to popatrzę sobie co odłożyłam na bliżej nieokreśloną przyszłość :lol:. Bo relacja mam nadzieję będzie?


COŚ chyba DA RADĘ ;)

:smo: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.07.2015 23:14

30.06 - Pierwszy dzień w Rzymie

W wrocławskiego lotniska startujemy przed południem. Podczas lotu oddajemy się najlepszej samolotowej rozrywce czyli wypatrujemy i próbujemy odgadnąć nad czym aktualnie przelatujemy. Najwięcej emocji wzbudziło oczywiście chorwackie wybrzeże i wyspy :D , szczególnie zaś Kamjeniak, gdzie udało nam się chwilę poplażować przed dwoma laty.

1.
Obrazek

2.
Obrazek


Na lotnisku Ciampino lądujemy około 14stej. Podmiejskim autobusem linii Atral dostajemy się do pierwszej stacji metra "A" Anagnina (bilet kupuje się u kierowcy). Na stacji Anagnina kupujemy 90 minutowy bilet zintegrowany, na którym udaje nam się dotrzeć do pensjonatu, a po zameldowaniu i zostawieniu bagaży jeszcze dostać w okolice dworca Termini.
To najtańszy sposób dotarcia z lotniska do centrum, 1,20e+ 1,50e.

Ponieważ przylecieliśmy do Włoch mając w portfelu ledwie kilkanaście euro ocalałe z poprzednich wyjazdów, celem numer jeden było namierzenie bankomatu.
Piszę o tym tylko po to, żeby polecić rozwiązanie, które zastosowaliśmy w tym roku po raz pierwszy - karta do konta walutowego. Przed wyjazdem Paweł skorzystał z promocji pewnego banku i założył konto w EUR. Prowadzenie za darmo, wypłaty ze wszystkich bankomatów za darmo, tylko za wydanie karty wzięli jakąś niewielką kwotę. Konto w miarę potrzeb zasilaliśmy kupując walutę w kantorze internetowym (kurs w porównaniu z tym, po jakim rozliczały się transakcje z karty kredytowej o jakieś 12-15 groszy niższy). Naczytawszy się i nasłuchawszy o pladze kradzieży we Włoszech, a zwłaszcza w Rzymie na bieżąco wyciągaliśmy ze ściany niewielkie kwoty, by w razie czego wiele nie stracić. Tanio, praktycznie, bezpiecznie, słowem genialnie :mrgreen: .

Zasileni w trochę grosza, z przewodnikiem pod pachą, ruszamy na podbój Rzymu.

3.
Obrazek

4.
Obrazek

5.
Obrazek

6.
Obrazek


Rzym istotnie określić można mianem miasta kościołów. Zaglądamy do mijanego akurat kościoła Sacro Cuore di Gesu.

7.
Obrazek

8.
Obrazek

9.
Obrazek


Następnie kierujemy się w stronę Term Dioklecjana, największego "kompleksu rekreacyjnego" starożytnego Rzymu. Wzniesiony w latach 298-306 r. obiekt zajmował powierzchnię 14 ha i mógł pomieścić jednocześnie około 3 tys. osób korzystających tam z łaźni, basenów kąpielowych, czytelni, bibliotek, galerii, ogrodów i tym podobnych atrakcji. Okres świetność term przypadał na wiek II i III ne, potem stopniowo zaczęły popadać w ruinę.
Dziś na terenie dawnych term ma siedzibę Museo Nazionale Romano z bogatymi zbiorami pochodzącymi z rzymskich wykopalisk archeologicznych. Mieliśmy zamiar wrócić tu ze zniżkowymi kartami Roma Pass, ale jakoś zabrakło nam czasu. Żałujemy nie tyle ze względu na muzealne eksponaty, a bardziej z uwagi
na wnętrza. Kiedyś to nadrobimy 8) :!:

10.
Obrazek

11.
Obrazek

12.
Obrazek


Dochodzimy do Piazza della Repubblica i stającego przy nim kościoła Santa Maria degli Angeli. W XVI w. na ruinach tepidarium starożytnych Term Dioklecjana papież Pius IV polecił Michałowi Aniołowi wybudować chrześcijańską świątynię. Bazylika ta stała się później miejscem spoczynku Piusa IV.

13.
Obrazek

14.
Obrazek

15.
Obrazek


Oryginalna fasada świątyni wtapia się w antyczne ruiny kompleksu Dioklecjana. Do wnętrza prowadzą drzwi ze złoconego brązu, wykonane przez artystę polskiego pochodzenia Igora Mitoraja. Świątynia wybudowana została na planie greckiego krzyża (tj. krzyża o równej długości ramionach), wnętrze zaskakuje ogromem. Oryginalne rzymskie sklepienie przy wejściu liczy 1700 lat.

16.
Obrazek

17.
Obrazek

18.
Obrazek

19.
Obrazek

20.
Obrazek

21.
Obrazek

22.
Obrazek

23.
Obrazek

24.
Obrazek

cdn ...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.07.2015 23:19

...

Następnie rozglądając się jednocześnie za jakąś knajpką udajemy się w stronę bazyliki Santa Maria Maggiore. Nie wybrzydzamy za długo nad mijanymi menu, bo pora obiadokolacji dawno minęła. Postanowiłam przed wyjazdem, że przez dwa tygodnie raczyć się będę wyłącznie pastą i pizzą. Na pierwszy ogień poszły więc carbonara i capriciosa. W połowie konsumpcji wymieniliśmy się talerzami :lol: . Tak robiliśmy w zasadzie codziennie 8) . No chyba że w moim daniu był szpinak albo owoce morza, które Paweł conajwyżej skubnie widelcem :roll: .

25.
Obrazek

26.
Obrazek

27.
Obrazek

28.
Obrazek

29.
Obrazek

30.
Obrazek

31.
Obrazek

32.
Obrazek

33.
Obrazek

34.
Obrazek

35.
Obrazek

36.
Obrazek

37.
Obrazek

38.
Obrazek

39.
Obrazek


Gdy docieramy do Bazyliki Świętej Maryi Większej jest już niestety zamknięta (tu uda nam się jeszcze wrócić :D ).
Bazylika zwana jest również imieniem Matki Bożej Śnieżnej.
Zgodnie z legendą, w 352 r. papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg. Papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła. Budowę rozpoczęto 80 lat później. Na przestrzeni wieków kościół wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. Romańska dzwonnica liczy 75 m wysokości i jest podobno najwyższa w Rzymie. Fasada została przebudowana w stylu barokowym w XVIII w. Do fasady bazyliki przylegają dwa jednakowe pałace kapituły. Pałace dobudowano do świątyni w XVII i XVIII w. – ten drugi dla dodania całości symetrii.

40.
Obrazek

41.
Obrazek

42.
Obrazek

43.
Obrazek

44.
Obrazek


Uliczkami Eskwilinu docieramy do Koloseum, gdzie kończymy pierwsze spotkanie z rzymskimi zabytkami.

45.
Obrazek

46.
Obrazek

47.
Obrazek


:papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 28.07.2015 23:36

marze_na napisał(a):...

W połowie konsumpcji wymieniliśmy się talerzami :lol: . Tak robiliśmy w zasadzie codziennie 8)

My robiliśmy tak samo będąc w Toskanii, Rzymie, czy na nartach we Włoszech. To najbardziej optymalny sposób, aby pokosztować możliwie najwięcej tych wszystkich wspaniałości 8)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.07.2015 15:14

Skandaliczne są te Twoje foty!!!!
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 29.07.2015 15:15

Dużo zdjęć, co lubię, więc nie może mnie zabraknąć :oczko_usmiech:
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 29.07.2015 15:38

Pyszne zdjęcia! :oczko_usmiech:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.07.2015 16:04

Good shots :!:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.07.2015 07:24

tony montana napisał(a):Skandaliczne są te Twoje foty!!!!

Zażalenie przekazałam mężowi :wink: . Ja tu tylko piszę :oczko_usmiech: .


longtom napisał(a):Good shots :!:

Anai napisał(a):Pyszne zdjęcia! :oczko_usmiech:

Dziękuję w imieniu fotopstryka :D .


Kasia i Krzyś napisał(a):Dużo zdjęć, co lubię, więc nie może mnie zabraknąć :oczko_usmiech:

Witam i zapraszam na kolejny odcinek 8) .
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 31.07.2015 07:36

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, dlatego zabieram się w Wami i ja
Wasze zdjęcia fajnie oddają klimat rzymskich wakacji ;-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone