Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 04.08.2015 23:35

krutom napisał(a):Fajne zdjęcia z "rybiego oczka". Co to za jedno?

Samyang 8mm fisheye f/3.5 CSII
[/quote]
Z pewna nieufnością do Samyanga podchodziłem, a tu proszę.Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.08.2015 07:48

Eunike1984 napisał(a):Kampania, Amalfi, Capri - znajome kąty ;)
Jestem więc i ja ;)

maxredaktor napisał(a):Śledzę więc twoją relację z przyjemnością, tym bardziej, że zdjęcia - prima sort :)

Witamy :D .
Nie będę ściemniać :wink: , każdy nowy Czytelnik jest dodatkową motywacją do pisania :lol: .


agata26061 napisał(a):Co prawda należę raczej do populacji, która bardziej jakieś cuda natury woli oglądac i piękne plaże

My mamy odwrotnie :lol: . Widoczki owszem baaardzo chętnie, zwłaszcza te górskie, ale plaże to raczej na chwilę, bo dłuższe przebywanie męczy, zwłaszcza męża. Za to miasta... moglibyśmy się szwędać godzinami i najchętniej zajrzelibyśmy w każdą uliczkę i weszli na każdy punkt widokowy :D .


longtom napisał(a):
marze_na napisał(a): Nie udało nam się chyba ani razu wrócić ze "spaceru" przed upływem 14stu godzin :lol: .

A do tego statyw i pewnie "trochę" szkła w plecaku.
Gratuluje kondycji i zdrowych pleców. :)

Razem z 10 kg będzie :roll: . Chwilami sama patrzyłam na męża z podziwem.


fiolek napisał(a):Pięknie pokazany Rzym :hearts:

Dziękujemy :D .


renatalato napisał(a):Byłam, widziałam :roll: .....nic nie widziałam :evil:

Nieprawda, czytałam Twoją relację :D .


krutom napisał(a):Z pewna nieufnością do Samyanga podchodziłem, a tu proszę.

Nie przypominam sobie, żeby Paweł słowem na niego narzekał. Tym bardziej, że nie jest to obiektyw że tak powiem "pierwszego użycia" i z reguły trafia na body w ostatniej kolejności.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.08.2015 14:14

Zdjęcia się Wam pokrzywiły ;)

Ale.... MOGĄ BYĆ :)

:mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.08.2015 17:00

Rzym u Ciebie nawet taki dość pusty jest, zwłaszcza schody 8O 8O A oceniam tylko po zdjęciach, bo Rzym przede mną jeszcze, ale pojawię się tam jak skończą remontować di Trevi :D Tak sobie założyłam... :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.08.2015 21:37

tony montana napisał(a):Zdjęcia się Wam pokrzywiły ;)

To chyba od tych upałów :roll:.

tony montana napisał(a):Ale.... MOGĄ BYĆ :)

:mrgreen:

Ufff. Dzięki :smo: .


piekara114 napisał(a):Rzym u Ciebie nawet taki dość pusty jest, zwłaszcza schody 8O 8O

Bo był dość pusty. W paru topowych miejscach faktycznie zderzyliśmy się z tłumem, co jakiś czas przebiegła obok wycieczka z przewodnikiem, ale generalnie byliśmy pozytywnie zaskoczeni umiarkowaną ilością turystów w Rzymie. Po obejrzeniu zdjęć w majowej relacji Agnieszki, np. tych byłam lekko przerażona :wink: .
Myślę, że lipcowe upały działały trochę odstraszająco 8) .

piekara114 napisał(a):pojawię się tam jak skończą remontować di Trevi :D

To się szykuj, bo już kończą :lol: .
Za chwilę tam dotrzemy 8).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.08.2015 22:07

Lecimy dalej. Kolejny punkt na naszej trasie to Piazza Colonna.

117.
Obrazek

118.
Obrazek

119.
Obrazek

120.
Obrazek

121.
Obrazek

122.
Obrazek


W centrum placu znajduje się marmurowa kolumna postawiona dla uczczenia cesarza Marka Aureliusza. Płaskorzeźbiona dekoracja obiegająca kolumnę przedstawia dzieje zwycięskich wojen cesarza przeciw barbarzyńskim Markomanom, Kwadom i Sarmatom. Oryginalnie kolumnę wieńczył posąg Marka Aureliusza. Podczas pontyfikatu Sykstusa V zastąpiono go statuą św. Pawła ze złoconego brązu.

123.
Obrazek

124.
Obrazek

125.
Obrazek

126.
Obrazek



Parę kroków od Piazza Collona znajduje się kolejny interesujący nas plac, Piazza di Pietra ...

127.
Obrazek

128.
Obrazek

129.
Obrazek


z pozostałościami Hadrianeum (świątyni Hardiana). Z tej budowli z II w. zachowało się do dzisiaj tylko 11 korynckich kolumn.

130.
Obrazek

131.
Obrazek

132.
Obrazek

133.
Obrazek

134.
Obrazek


W witrynie naprzeciwko można spojrzeć na makietę świątyni sprzed dwóch tysięcy lat.

135.
Obrazek

136.
Obrazek


Spacerując tak dalej od piazza do piazza ...

137.
Obrazek

138.
Obrazek

139.
Obrazek

140.
Obrazek

141.
Obrazek

142.
Obrazek

143.
Obrazek

144.
Obrazek


... docieramy do fontanny di Trevi, największej i najsłynniejszej z rzymskich fontann.

Niestety nie zdążyli jej wyremontować na nasz przyjazd :evil: .
Tyle dobrego, że prace konserwatorskie są już na ukończeniu i rusztowania nie przeszkadzają specjalnie w podziwianiu barokowych postaci.
Ale nie czarujmy się, fontanna bez wody uroku nie ma żadnego :(.

145.
Obrazek


Di Trevi została wykonana w 1762 r. według projektu Nicoli Salviego. Centralną postacią fontanny jest bóg mórz Neptun stojący na falach. Na jego straży, po obu stronach stoją dwa trytony symbolizujące dwa odmienne nastroje morza- sztorm i ciszę morską, zaś w niszach powyżej znajdują się kobiece postaci reprezentujące alegorie Zdrowia i Obfitości. Na balustradzie natomiast stoją cztery statuy (są to dzieła Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego) symbolizujące cztery pory roku.

146.
Obrazek

147.
Obrazek

148.
Obrazek

149.
Obrazek


Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewczynę, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu Acqua Virgo z 19 roku p.n.e. Akwedukt ten zasilał fontannę w wodę.


Nie szkodzi, że w fontannie nie ma wody. Paweł czyni zadość tradycji i wrzuca monetę do niecki próbując tym samym zagwarantować nam powrót do Wiecznego Miasta :D . Gorzej, że sam nie jest pewny czy trafił :roll: !

150.
Obrazek


Tak czy siak raczej się nie zmarnuje, bo jak donosi wikipedia pieniądze wyławiane przez władze miasta z fontanny, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie.
Użytkownik usunięty
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2015 22:18

Ekstra :D

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.08.2015 22:27

Marzena, świetnie pokazujesz Rzym. Przepiękne zdjęcia :)

Czytam, oglądam i wspominam...

Nie martw się, moneta na pewno wpadła :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.08.2015 11:55

maslinka napisał(a):Czytam, oglądam i wspominam...

Dobrze pamiętam, że dane Ci było spędzić w Rzymie cały miesiąc? Piękna sprawa, zazdroszczę :D .


maslinka napisał(a):Nie martw się, moneta na pewno wpadła :D

Jak nie to trudno. Będziemy musieli sobie sami jakoś ten powrót do Rzymu załatwić :lol: . Koniecznie :!:
Długie lata miastem, za którym tęskniłam była Barcelona. W te wakacje została bezapelacyjnie zdetronizowana 8) .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.08.2015 12:07

marze_na napisał(a):
maslinka napisał(a):Czytam, oglądam i wspominam...

Dobrze pamiętam, że dane Ci było spędzić w Rzymie cały miesiąc? Piękna sprawa, zazdroszczę :D .

Prawie, 2 tygodnie :) Ale było pięknie :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.08.2015 12:09

Próbowałam znaleźć odpowiedź na pytanie ile jest kościołów w Rzymie. Jednoznacznej niestety nie znalazłam :). Przewijały się różne liczby, ale najczęstszą odpowiedzią było 900. Gdzieś pisali, że nawet ponad 1500 8O . Najmniejsza zaś liczba, jaka padła to 365. Tak czy siak duuuuuuużo. Na tyle dużo, że nie sposób zajrzeć do każdego :roll: . Tego dnia zaplanowaliśmy odwiedzić jeszcze trzy.

Najpierw kierujemy się na Piazza di Sant Ignazio...

151.
Obrazek

152.
Obrazek

153.
Obrazek

154.
Obrazek

155.
Obrazek

156.
Obrazek

157.
Obrazek

158.
Obrazek

159.
Obrazek


... do barokowego kościóła Św. Ignacego Loyoli.

160.
Obrazek

161.
Obrazek

162.
Obrazek


Największą dumą kościołą są freski Andrei del Pozzo, który posługując się techniką złudzenia optycznego (trompe l'oeil) stworzył iluzję trójwymiarowej przestrzeni. Mega fajne, trudno zorientować się w którym miejscu zaczyna się sufit :). Nie mniejsze wrażenie robi na nas kopuła, której nie ma :). Chociaż tylko namalowana, wygląda bardzo realistycznie. Jak czytamy istaniały plany, by taką kopułę tu zbudować, ale ostatecznie z nich zrezygnowano.

163.
Obrazek

164.
Obrazek

165.
Obrazek

166.
Obrazek

167.
Obrazek

168.
Obrazek


W kościele ustawiono model 3D niedoszłej kopuły, tak by można ją było porównać z tą namalowaną na suficie.

169.
Obrazek


Następnie zaglądamy do Bazyliki Santa Maria sopra Minerva.
Kościół zbudowano w latach 1280-1370, prawdopodobnie w miejscu rzymskiej świątyni ku czci bogini Minerwy. Nie należy dać się zwieść renesansowej fasadzie, kościół ten jest bowiem jednym z nielicznych przykładów architektury gotyckiej w Rzymie. Oryginalne gotyckie sklepienie krzyżowe nawy głównej, po przeróbkach świątyni na renesansową modłę, przywrócono dopiero w XIX w.
Wewnątrz znajdują się m.in. grobowce papieży: Klemensa VII, Leona X, Pawła IV, Urbana VII oraz św. Katarzyny ze Sieny, patronki Włoch. Dumą kościoła jest rzeźba Michała Anioła "Chrystus Odkupiciel".

170.
Obrazek

171.
Obrazek


Na Piazza della Minerva, przed wejściem do kościoła stoi pomnik marmurowego słonia dźwigającego na swym grzbiecie egipski obelisk. Rzeźba słonia zaprojektowana została przez Berniniego. Słoń jako starożytny symbol siły, inteligencji i wierności miał tu uosobiać cechy prawdziwej chrześcijanskiej mądrości.

172.
Obrazek

173.
Obrazek

174.
Obrazek

175.
Obrazek

176.
Obrazek


Z placu widać już Panteon...

177.
Obrazek

178.
Obrazek

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.08.2015 12:50

marze_na napisał(a):Obrazek

Już wiem po co muszę wrócić do Rzymu 8O ,
zupełnie nie wiem jak to się stało, że ja nie widziałam tego słonia 8O :roll:

:smo:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.08.2015 14:59

Zajawka zrobiła swoje...
zdjęcia już wiesz, nie będę komentował 8O
stwierdzam że "fisheye" jest konieczny przy niektórych ujęciach, by oddać ich całokształt i monumentalizm (bo chyba jego użyliście w niektórych ujęciach?)

btw: nie wiem dlaczego ale bardzo lubię Twój awatar, jest dla mnie w ścisłej czołówce :D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.08.2015 19:46

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Obrazek

Już wiem po co muszę wrócić do Rzymu 8O ,
zupełnie nie wiem jak to się stało, że ja nie widziałam tego słonia 8O :roll:

:smo:


Nie Ty jedna.
:mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.08.2015 19:50

FUX napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Już wiem po co muszę wrócić do Rzymu 8O ,
zupełnie nie wiem jak to się stało, że ja nie widziałam tego słonia 8O :roll:

:smo:


Nie Ty jedna.
:mrgreen:


Czyli jedziemy razem do Rzymu :mrgreen: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone