Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.05.2022 09:36

marze_na napisał(a):Żal będzie żegnać się z miastem świętego Franciszka.

Znaczy jedziemy do Perugii? :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.05.2022 14:28

mysza73 napisał(a):Znaczy jedziemy do Perugii? :smo:

Powoli będziemy się zbierać :smo: .
Nawet zdołaliśmy się już przekopać przez parę setek zdjęć z Perugii i wybrać co nieco do relacji.

Nie przestaje mnie jednak zdumiewać Twoja wyjątkowa sympatia do tego miasta, bo ono mi się kojarzy zupełnie niemyszowo, że się tak wyrażę :roll: . Śledzę wszystkie Twoje relacje, oglądam te mniej lub bardziej zadbane miasteczka, kolorowe uliczki, białe domki, kwiatuszki, urocze zaułki ... i ta Perugia nijak mi do zestawu nie pasuje :oczko_usmiech: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.05.2022 14:48

marze_na napisał(a):Nie przestaje mnie jednak zdumiewać Twoja sympatia do tego miasta, bo ono mi się kojarzy zupełnie niemyszowo, że się tak wyrażę :roll: . Śledzę wszystkie Twoje relacje, oglądam te mniej lub bardziej zadbane miasteczka, kolorowe uliczki, białe domki, kwiatuszki, urocze zaułki ... i ta Perugia nijak mi do zestawu nie pasuje :oczko_usmiech: .

Jak to mówi Potter (albo córka Potter), każdy ma jakiegoś pierdolca :lol:
Ja mam Rzym i Perugię :mrgreen:
Zadbane miasteczka, urocze zaułki powiadasz ...
To jak wytłumaczysz, że podobało mi się w Palermo? :smo:

Na ale Via dell'Acquedotto w Perugii jest urocza 8)
Nie no, Perugia w ogóle jest urocza :oczko_usmiech:
Musiałaś coś przegapić :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.05.2022 14:55

mysza73 napisał(a):To jak wytłumaczysz, że podobało mi się w Palermo?

Tego to nawet nie próbuję zrozumieć :mrgreen: .
Prossima fermata Napoli :smo: .


mysza73 napisał(a):Nie no, Perugia w ogóle jest urocza
Musiałaś coś przegapić

Urocza jest na swój sposób, klimatyczna również. I żeby była jasność - też mi się podobała 8) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.05.2022 15:07

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):To jak wytłumaczysz, że podobało mi się w Palermo?

Tego to nawet nie próbuję zrozumieć :mrgreen: .
Prossima fermata Napoli :smo: .
Będę musiała podjąć i to wyzwanie :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.05.2022 08:25

Perugia, cześć I

Po dwóch nocach spędzonych w Asyżu, na kolejne dwie przeprowadzimy się do Perugii.
Znowu niedaleko :). Przejazd trenitalią zajmuje to ok. 25 minut i kosztuje jedyne 3€ 8) .

Obrazek

Obrazek



Z dworca kolejowego do centrum Perugii, gdzie mamy zarezerwowane noclegi, zabierze nas dość oryginalny środek transportu - Minimetrò.
Prace przy budowie minimetra rozpoczęły się w 2003 r., a 5 lat później, w styczniu 2008 r. trasą pojechali pierwsi pasażerowie. Niezłe tempo jak na inwestycje we Włoszech :lol: .

Obrazek

Obrazek


Kupujemy bileciki w automacie i wypatrujemy wagonika.

Obrazek


Mąż proponuje, żebyśmy przepuścili pierwszy kurs i pooglądali sobie chwilę jak kolejne wagoniki wjeżdżają na stację i ją opuszczają. Taka słabość do pojazdów szynowych :wink: . Czemu nie, nigdzie nam się nie spieszy :D .

Obrazek

Obrazek


W końcu i my jedziemy 8) .
Metro obsługuje w sumie 25 takich wagoników, każdy pomieści ok. 20 osób.

Obrazek


Linia minimetra ma łącznie siedem stacji i łączy zachodnie dzielnice osiedlowe Perugii z jej historycznym centrum.
Początkowo tory prowadzą wiaduktem na powierzchni, natomiast pod centro storico chowają się w tunelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wysiadamy na stacji Pincetto.

Obrazek

Obrazek


I ruszamy na poszukiwanie naszego mieszkanka :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.05.2022 08:25

Poszukujemy małej uliczki Via Sdrucciola.
Tędy :?:

Obrazek


A może tędy :mrgreen: .

Obrazek


Nie ma wątpliwości, że w tej okolicy street art ma się wyjątkowo dobrze 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wspominałyśmy już z Agnieszką, że Perugia jest urocza :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest i poszukiwana Via Sdrucciola.

Obrazek


Przystajemy i rozglądamy się za właściwym numerem, kiedy w oknie pojawia się właścicielka poszukiwanego mieszkania i macha do nas wesoło.
Owo okno okazuje się oknem od naszej cuciny :) .

Obrazek


No to wchodzimy.

Obrazek


Na dwa dni zatrzymamy się w La Casina del Centro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czyściutko i z klimatem. Witryna z bibelotami w saloniku kojarzyła mi się z moją ciocią-babcią :).

Obrazek


Dodatkowo dwa duże plusy dla właścicielki. Pierwszy za przekazanie kluczy jeszcze przed południem, a drugi za butelkę wina i czekoladki w lodówce 8) .

W następnym odcinku ruszymy w miasto :hut: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.05.2022 08:57

A czekoladki to pewnie Perugina :mrgreen:
Fajna taka właścicielka :lol:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 05.05.2022 15:12

marze_na napisał(a): Nie ma wątpliwości, że w tej okolicy street art ma się wyjątkowo dobrze

Super rysunki. Smutne i zaniedbane elewacje zmieniają oblicze.

marze_na napisał(a): Wspominałyśmy już z Agnieszką, że Perugia jest urocza :oczko_usmiech: .

Jest urocza :D
Już na pierwszy rzut oka Perugia mi się podoba.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.05.2022 15:18

wiola2012 napisał(a):
marze_na napisał(a): Wspominałyśmy już z Agnieszką, że Perugia jest urocza :oczko_usmiech: .

Jest urocza :D
Już na pierwszy rzut oka Perugia mi się podoba.
A jak się rzuci okiem drugi raz, i trzeci, to można dostać takiego pierdolca jak ja :oczko_usmiech:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 05.05.2022 15:28

mysza73 napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
marze_na napisał(a): Wspominałyśmy już z Agnieszką, że Perugia jest urocza :oczko_usmiech: .

Jest urocza :D
Już na pierwszy rzut oka Perugia mi się podoba.
A jak się rzuci okiem drugi raz, i trzeci, to można dostać takiego pierdolca jak ja :oczko_usmiech:

Pierdolca to ja na 100 % dostanę, bo coraz bardzie w tę Italię się wkręcam :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.05.2022 17:52

mysza73 napisał(a):A czekoladki to pewnie Perugina :mrgreen:

Baci z Peruginy 8) . Takie clasico.

Obrazek

Kojarzyłam wcześniej te czekoladki z półek we włoskich marketach, ale na to, że produkowane są właśnie w Perugii to nie wpadłam :roll: . Musiałam aż do Perugii przyjechać :lol: .


A dzisiaj dowiedziałam się jeszcze czegoś o tych sławnych Baci:

Praliny pakowane są pojedynczo w aluminiowe sreberka, a w każdej pojedynczej czekoladce znajduje się sentencja zapisana w czterech językach (włoskim, angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim) i – w iście włoskim stylu – najczęściej związana jest z miłością. Karteczki z miłosnymi sentencjami są znakiem rozpoznawczym Baci Perugina i jednym z powodów, dla których ich popularność jest tak ogromna. W każdej pralince znajduje się inny aforyzm, będący często myślą wybitnych twórców literatury i sztuki, bądź przysłowiem czy cytatem 8O 8O 8O
więcej tutaj

Zjedliśmy tego naprawdę sporo, a w ogóle nie zwróciliśmy uwagi na te sreberka :mrgreen: .


wiola2012 napisał(a):Jest urocza
Już na pierwszy rzut oka Perugia mi się podoba.

Postaram się utwierdzić Cię w tym przekonaniu :D .


wiola2012 napisał(a):Pierdolca to ja na 100 % dostanę, bo coraz bardzie w tę Italię się wkręcam

Ja zachorowałam na Italię już po pierwszej wizycie, a że pierwszy był Rzym, to na zawsze pozostanie tą największą miłością :hearts: .
Jakieś konkretne plany już masz?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.05.2022 17:57

marze_na napisał(a):Zjedliśmy tego naprawdę sporo, a w ogóle nie zwróciliśmy uwagi na te sreberka :mrgreen: .
A byłaś w tym sklepiku z czekoladą przy Piazza Duomo?
Ja sporo towaru tam nabyłam :oczko_usmiech:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 05.05.2022 19:08

marze_na napisał(a):
Ja zachorowałam na Italię już po pierwszej wizycie, a że pierwszy był Rzym, to na zawsze pozostanie tą największą miłością :hearts: .

Ja też kocham Rzym :hearts:
marze_na napisał(a): Jakieś konkretne plany już masz?


Tak, klarują się :) . Na jesieni 2022 -Sycylia, następnie Bari i okolice, Sardynia -samolot,.
W wakacje (2024 lub 25) trzytygodniowa objazdowka :D 8).
Kurcze, niedługo plan pięcioletni mi powstanie :mrgreen:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4706
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.05.2022 21:37

marze_na napisał(a):
megidh napisał(a):Bazylika robi wrażenie.
Podobnie jak widoki z toalety :smo: .

Tylko dlaczego widokowe okno jest akurat w męskiej, a nie w damskiej :roll: :lol: :?:
Bo kobiety zawsze mają pod górkę. Zauważ, że do każdej damskiej toalety trzeba iść dalej, niż do męskiej. Raz w Irlandii trafiła mi się damska toaleta, do której nie musiałam biec kilometr. Waldek poszedł do toalety z drugiej strony - tej męskiej. Tam akurat było sprzątanie i panie sprzątające bardzo dziwnie na niego patrzyły i coś do niego mówiły, ale przecież tego języka nie da się zrozumieć. A w toalecie, do której ja trafiłam, była fontanna na ścianie, to znaczy ja tak o niej myślałam. Dopiero później w drodze powrotnej, gdy również chcieliśmy skorzystać z toalet, okazało się że oczywiście jest zupełnie na odwrót. I ta ściana z fontanną to jest pisuar w męskiej toalecie. Ale napisy na tych toaletach były wyłącznie w języku irlandzkim i beż żadnych obrazków rysunkowych. Cóż, zdarzyło nam się.

marze_na napisał(a):Z dworca kolejowego do centrum Perugii, gdzie mamy zarezerwowane noclegi, zabierze nas dość oryginalny środek transportu - Minimetrò.
Kapitalny jest ten środek transportu.

marze_na napisał(a):Obrazek

Te pajacyki na linie skojarzyły mi się z takimi ozdobami w moim mieście.
Fotoram.io (1).jpg

marze_na napisał(a):Baci z Peruginy 8) . Takie clasico.
Ale mi smaka narobiłaś. A ja na diecie jestem :( .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone