Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.05.2022 22:50

Perugia, Rocca Paolina

Na początek kilka kadrów z tarasu widokowego Gardini Carducci, który znajduje się przy Viale Indipendenza.
Przed nami panorama południowej części miasta i okolicznych wzgórz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z tarasu widokowego ruchomymi schodami zjeżdżamy pod ziemię. Pierwsze wrażenie? Trafiliśmy do miasta pod miastem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Cytadela Rocca Paolina zbudowana została w latach 1540-1543 z polecenia papieża Pawła III i aż do 1860 roku uchodziła za symbol potęgi władzy papieskiej. Jej rozmiary były wówczas znacznie większe niż to co oglądamy obecnie.
Jak donosi włoska wikipedia, aby wznieść Rocca Paolina wyburzono około trzystu domów (całą wieś Santa Giuliana), pałace rodu Baglioni, a nawet kościoły w tym uchądzący za napiękniejszy wówczas w mieście Santa Maria dei Servi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po Zjednoczeniu Włoch większą część twierdzy zburzono robiąc miejsce pod budowę wielu XIX-wiecznych budynków wokół Piazza Italia. Z dawnej Rocca pozostały tylko piwnice Pałacu Papieskiego.
Obecnie twierdza jest częściowo zrekonstruowana i udostępniona dla turystów. Jest też miejscem różnych wydarzeń kulturalnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Niby widziałam już Rocca Paolinę w relacji Agnieszki, ale i tak jej wnętrza okazały się na żywo sporym zaskoczeniem!
Powoli zbieramy się do wyjścia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo ciekawa jest prowadząca do twierdzy Porta Marzia.
W ceglany mur wmurowana została oryginalna brama z etruskich murów miejskich, pochodząca z drugiej połowy III wieku p.n.e.

Obrazek

Obrazek


:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.05.2022 23:18

Ta etruska brama jest jak rodzynek w i tak smakowitym cieście :D


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.05.2022 16:02

Mrooczki, czy Wy już do tej Lombardii wybyli?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.05.2022 16:28

Pod koniec maja lecimy :hut:.
Poznasz po dłuższej przerwie w relacji :oczko_usmiech: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2022 21:59

marze_na napisał(a):
Z tarasu widokowego ruchomymi schodami zjeżdżamy pod ziemię. Pierwsze wrażenie? Trafiliśmy do miasta pod miastem :)

Wrażenie niesamowite. Czyli te wszystkie budynki, uliczki i korytarze są pod ziemią?
Zburzono pałac i zasypano? Czy coś pokręciłam :oops:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.05.2022 07:30

wiola2012 napisał(a):Czyli te wszystkie budynki, uliczki i korytarze są pod ziemią?

Dokładnie rzecz ujmując jesteśmy we wnętrzach twierdzy pod placem Piazza Italia. Za tymi ceglanymi murami z ostatnich zdjęć :D.

wiola2012 napisał(a):Zburzono pałac i zasypano? Czy coś pokręciłam

Zburzono górną część twierdzy na którą składał się m.in. pałac papieski i utworzono Piazza Italia z jego obecną, XIX-wieczną zabudową.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.05.2022 09:03

Perugia c.d.

Po opuszczeniu twierdzy skręcamy w stronę Corso Italia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A to już sama Corso Italia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przyciągnęły nas w tą okolicę dwa kościoły, które mono wyróżniały się w panoramie miasta oglądanej z belvedere na Piazza Italia.
Pierwszy to bazylika św. Dominika z XIV wieku. Jest ponoć największą budowlą sakralną w całej Umbrii.
Drzwi niestety zamknięte.

Obrazek


Kilkaset metrów dalej znajduj się bazylika i klasztor San Pietro z charakterystyczną sześciokątna dzwonnicą.

Obrazek

Obrazek

W kościele znajduje się wiele cennych dzieł sztuki: freski, obrazy i rzeźby.
Najważniejszy i najbogatszy zbiór dzieł sztuki w Perugii zaraz po Galerii Narodowej Umbrii
Konfrontujemy cenę biletu z naszą pasją do malarstwa i rezygnujemy z wejścia :oops: :wink: .


W zabudowaniach klasztoru mieści się obecnie wydział rolniczy uniwersytetu.
Zaglądamy jeszcze tylko do ogrodu na tyłach klasztoru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I wracamy w kierunku centrum.

Obrazek

Obrazek


:papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.05.2022 09:31

marze_na napisał(a):...
W moim osobistym umbryjskim rankingu akurat te miasta stoją najwyżej :D . Zaraz za nimi jest Gubbio.
...


tego Gubbio właśnie mi szkoda
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.05.2022 10:00

marze_na napisał(a):Perugia c.d.

W kościele znajduje się wiele cennych dzieł sztuki: freski, obrazy i rzeźby.
Najważniejszy i najbogatszy zbiór dzieł sztuki w Perugii zaraz po Galerii Narodowej Umbrii
Konfrontujemy cenę biletu z naszą pasją do malarstwa i rezygnujemy z wejścia :oops: :wink: .



Ceny za tego typu atrakcje bywają absurdalne. Kaplica San Severo w Perugii, wstęp 4E, po zakupie biletu kobieta w kasie odsłania zasłonkę, kaplica 5x5m (chyba nie więcej) na jednej ścianie niewielki ołtarzyk i fresk Rafaela, chciałem chociaż pobyć dłużej niż kilka minut żeby napawać się tym "pięknem", ale sorry nie dałem rady.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.05.2022 10:23

_Piotrek_ napisał(a):tego Gubbio właśnie mi szkoda

Może jeszcze będziesz miał okazję. Na pewno warto.
My Gubbio w zasadzie nie mieliśmy w planach, a to, że tam jednak pojechaliśmy było efektem znudzenia Perugią :oczko_usmiech:.


_Piotrek_ napisał(a):Ceny za tego typu atrakcje bywają absurdalne. Kaplica San Severo w Perugii, wstęp 4E (...)

Tą kaplicę odpuściłam już na etapie planowania i jak widzę słusznie.

W bazylice San Pietro chcieli o ile dobrze pamiętam 6€, dla miłośników malarstwa pewnie nie dużo, a dla mnie niepotrzebny wydatek.
Chociaż tyle samo za bilet na mozaiki w Spello wydałam bez mrugnięcia okiem 8) .
Co kto lubi :D .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.05.2022 21:42

marze_na napisał(a):Z tarasu widokowego ruchomymi schodami zjeżdżamy pod ziemię. Pierwsze wrażenie? Trafiliśmy do miasta pod miastem :)

Niesamowite miejsce 8O .

marze_na napisał(a):My Gubbio w zasadzie nie mieliśmy w planach, a to, że tam jednak pojechaliśmy było efektem znudzenia Perugią :oczko_usmiech:.

To można się znudzić Perugią :?: :oczko_usmiech:

marze_na napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):Ceny za tego typu atrakcje bywają absurdalne. Kaplica San Severo w Perugii, wstęp 4E (...)

Tą kaplicę odpuściłam już na etapie planowania i jak widzę słusznie.

W bazylice San Pietro chcieli o ile dobrze pamiętam 6€, dla miłośników malarstwa pewnie nie dużo, a dla mnie niepotrzebny wydatek.
Chociaż tyle samo za bilet na mozaiki w Spello wydałam bez mrugnięcia okiem 8) .
Co kto lubi :D .

Jeśli cena biletów wstępu do muzeów jest wygórowana, to też się mocno zastanawiamy, czy to, co można tam zobaczyć jest dla nas na tyle atrakcyjne, żeby taką kasę na to przeznaczyć. Zwykle odpuszczamy.
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 14.05.2022 07:03

Hej, dołączam do relacji :) . Lepiej późno niż wcale.
Ale fajna ta Rocca Paolina.
Niby widziałam już Rocca Paolinę w relacji Agnieszki, ale i tak jej wnętrza okazały się na żywo sporym zaskoczeniem!

Nie dziwie się!
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.05.2022 08:33

megidh napisał(a):To można się znudzić Perugią :?: :oczko_usmiech:

Nam się prawie udało :roll: :lol: :wink: .


anielkak napisał(a):Hej, dołączam do relacji . Lepiej późno niż wcale.

Witam serdecznie :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.05.2022 08:36

Perugia, Via dell’Acquedotto

Czas w końcu spojrzeć na jeden z bardziej (o ile nie najbardziej) urokliwych zakątków Perugii 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Via dell’Acquedotto jest pozostałością średniowiecznego akweduktu.
Ponad 4 kilometrowy akwedukt zbudowano w latach 1254–1277 aby doprowadzić wodę z Monte Pacciano na Piazza Grande (obecnie Piazza IV Novembre) do Fontanny Maggiore.
Akwedukt został zlikwidowany w 1835 roku z powodu ciągłych problemów z konserwacją, a jego ostatni odcinek, który dociera do historycznego centrum miasta, przekształcono w chodnik dla pieszych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obowiązkowa minisesja :D , bo jakieś zdjęcie chcę wysłać z pozdrowieniami do największej znanej mi fanki Perugii i Via dell’Acquedotto, Agnieszki zwanej tu Myszą :smo:

Obrazek

Obrazek


Na koniec widok z góry na Via dell’Acquedotto i dzielnicę Borgo Sant'Angelo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.05.2022 08:44

marze_na napisał(a):Obowiązkowa minisesja :D , bo jakieś zdjęcie chcę wysłać z pozdrowieniami do największej znanej mi fanki Perugii i Via dell’Acquedotto, Agnieszki zwanej tu Myszą :smo:
Obrazek
No przecież tu jest cudnie :hearts:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone