Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.05.2022 21:07

mysza73 napisał(a):No przecież tu jest cudnie

Pewnie, że cudnie. Zaglądaliśmy tam nie raz :D . Wieczorna fotka też się znajdzie 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.05.2022 21:48

Wieczorna Perugia

Wieczorem raz jeszcze obchodzimy wszystkie najatrakcyjniejsze punkty historycznego centrum Perugii.

Zaczynamy od punktu widokowego w Giardini Carducci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie przechodzimy przez Piazza della Repubblica na Piazza IV Novembre.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Palazzo dei Priori w roli głównej :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wieczorem, w świetle lamp, Fontana Maggiore prezentuje się jeszcze efektowniej 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Via Ritorta obok Via dell’Acquedotto została moją ulubioną uliczką w Perugii :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na Via dell’Acquedotto też oczywiście zaglądamy :D .

Obrazek

Obrazek


Zahaczamy jeszcze o conada czy innego coopa po małe zakupy i wracamy do mieszkania.

Obrazek

Obrazek


Za oknem szybko rozkręca się impreza :oczko_usmiech: .

Obrazek


My robimy sobie swoją :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


Zastanawiamy się co zrobić z następnym dniem. Planowaliśmy przez dwa nie ruszać się z Perugii, ale już tego pierwszego obejrzeliśmy w zasadzie prawie wszystko co chcieliśmy. A z tego prawie jestem skłonna zrezygnować. To może jednak Gubbio :?:
Gubbio nieśmiało brałam pod uwagę, ale trochę odstraszała mnie odległość :? . I obawa, że przeładuję nam program :roll: .
Google maps proponują bezpośredni autobus, czas przejazdu 1,15 h. Nieźle 8) . Ostatecznie przekonują nas prognozy pogody - w Gubbio jest szansa na słońce, a nad Perugią wisieć mają ciężkie chmury.
Postanowione. Będzie wycieczka :hut: .

:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.05.2022 06:07

Perugia wieczorem i w ciągu dnia, to dwa różne światy. Obydwa piękne :hearts: .
Natomiast kolacyjka wygląda bardzo apetycznie. Deseczka pyszności plus winko, czego można chcieć więcej :)

Gubbio, ja nigdy o tym mieście nie słyszałam :oops:. Chętnie się czegoś dowiem.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.05.2022 08:26

wiola2012 napisał(a):Gubbio, ja nigdy o tym mieście nie słyszałam :oops:. Chętnie się czegoś dowiem.
Ja o Gubbio słyszałam :oczko_usmiech: , a nawet tam byłam :oczko_usmiech:
Ale i tak chętnie popatrzę, bo Mrooczki na pewno polatają :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2022 09:50

wiola2012 napisał(a):Deseczka pyszności plus winko, czego można chcieć więcej :)

Zostawiając w lodówce prezent w postaci wina pani Costanza ustawiła nam wieczór :D .

mysza73 napisał(a):Ja o Gubbio słyszałam :oczko_usmiech: , a nawet tam byłam :oczko_usmiech:

I tak pięknie pokazałaś na forum, że aż się skusiłam :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2022 09:55

wiola2012 napisał(a):Gubbio, ja nigdy o tym mieście nie słyszałam :oops: .

Czyli dopiero pretendujesz do miana italomaniaka :wink: .

wiola2012 napisał(a):Chętnie się czegoś dowiem.

To zanim dojedziemy na miejsce dwie ciekawostki, które najbardziej rozsławiają Gubbio.


:arrow: Festa dei Ceri - Festiwal Świec, którego tradycja sięga aż XII wieku :!:
Święto obchodzone jest corocznie 15 maja, w przeddzień rocznicy śmierci biskupa Ubaldo Baldassini, patrona Gubbio. Kulminacyjnym punktem obchodów jest procesja z trzema drewnianymi pochodniami długimi na 4,5 metra, symbolizującymi świece wotywne. Pochodnie te zwieńczone są figurami świętych: Ubalda, Jerzego oraz Antoniego Opata. Cała zabawa polega na tym, żeby jak najszybciej wbiec z figurą na szczyt Monte Ingino do bazyliki św. Ubalda, przy czym zwycięzca tego wyścigu może być tylko jeden :wink: .
Świeca św. Ubalda jest niższa i waży mniej niż świece konkurencyjnych świętych, poza tym nikt nawet nie myśli, żeby prześcignąć patrona w dniu jego święta :mrgreen: .

A tak Festa dei Ceri wygląda 8) .




:arrow: Największa choinka świata
Ta druga kultywowana w Gubbio tradycja jest zdecydowanie krótsza, bo trwa od 1980 roku.
Największą na świecie choinkę na całym południowym zboczu Monte Ingino tworzy ponad 700 kolorowych lampek :D .

Obrazek
źródło: www.umbriatourism.it

W 1991 roku choinka z Gubbio wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa :D .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.05.2022 15:35

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Gubbio, ja nigdy o tym mieście nie słyszałam :oops: .

Czyli dopiero pretendujesz do miana italomaniaka :wink: .

No fakt, „straciłam” dużo czasu na bycie cro i grekomaniakiem :D , a w tej dziedzinie się zaniedbałam, ale obiecałam sibię poprawę :wink:
marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Chętnie się czegoś dowiem.

To zanim dojedziemy na miejsce dwie ciekawostki, które najbardziej rozsławiają Gubbio.

Teraz jak przez mgłę (covidową oczywiście ) kojarzę, że czytałam gdzieś kiedyś o choince. Musi być rewelacyjny widok na żywo.
Ps. Myszy relację, tez czytałam, a o Gubbio zapomniałam, coś źle ze mną 8O
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2022 15:47

wiola2012 napisał(a):No fakt, „straciłam” dużo czasu na bycie cro i grekomaniakiem

Dobrze, że wzięłaś w cudzysłow, bo jeszcze ktoś by wziął na poważnie :).
Na szczęście te wszystkie manie można zgrabnie łączyć. Zwłaszcza w erze taniego latania.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.05.2022 10:04

Gubbio, część I

Gubbio wita nas widokiem na ruiny rzymskiego teatru z I wieku p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W czasach świetności teatr mógł pomieścić do 7 tys. widzów. Dziś niewiele już pozostało z dawnej widowni.

Obrazek


Gubbio uważane jest za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast we Włoszech. Jego największy rozwój przypadał na okres XII - XIV wieku.
Wejdźmy więc w te średniowieczne uliczki :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy na Piazza Giordano Bruno, gdzie niedokończoną fasadą wita nas Chiesa di San Domenico.

Obrazek

Obrazek


Okazuje się, że mieszkańcy Gubbio również manifestują flagami przynależność do swojej dzielnicy co bardzo ożywia kamienną zabudowę :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W Gubbio też mają swojego Ojca Mateusza :). Do obejrzenia na RAI 1 :mrgreen: .

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.05.2022 10:05

Na dłużej zatrzymujemy się na Via Del Camignano. Uliczka jest o tyle oryginalna, że jej środkiem poprowadzono kanał nad którym przerzucone są mostki prowadzące do wejść do budynków.
Fajnie musi to wyglądać wczesną wiosną, kiedy kanał zapełnia się spływającą z gór wodą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Znowu gubbimy się w uliczkach Gubbio 8) .

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wśród zabudowy miasteczka wyróżnia się uznawany za symbol Gubbio Palazzo dei Consoli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Piazza S.Giovanni z kościołem ś. Jana Chrzciciela.

Obrazek


Corso Giuseppe Garibaldi, na końcu której stoi statua św. Ubalda, patrona miasta.

Obrazek

Obrazek


Stąd już mamy niedaleko do stacji kolejki Colle Eletto, która zabierze nas do bazyliki na Monte Ingino.
Przez średniowieczną bramę wychodzimy poza mury miasteczka.

Obrazek

Obrazek


Ale do wagoników kolejki zapakujemy się dopiero w kolejnym odcinku :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2022 08:33

Gubbio, Funivia Colle Eletto

Jesteśmy przy dolnej stacji funivi :)

Obrazek


Kolejka łącząca Gubbio z bazyliką na górze Ingino powstała z inicjatywy samych mieszkańców i ówczesnego włodarza miasta Zeno Cipicianiego, a okazją było 800-lecie śmierci św. Ubaldo.
Kolejka ruszyła 3 grudnia 1960 roku i nieprzerwanie służy mieszkańcom i turystom przechodząc oczywiście w międzyczasie różne remonty i modernizacje.

Tak funivia wyglądała po otwarciu :). Na zdjęciu pomysłodawca budowy Zeno Cipiciani.

Obrazek


Obecnie na linach wiszą koszyki czy jak kto woli klatki. Mi jakoś bardziej przypadło do gustu to pierwsze określenie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Nie dość, że taka kolejka jest atrakcją samą w sobie to w bonusie dostajemy widoki na Gubbio 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przejazd trwa kilka minut, w sam raz żeby nacieszyć się widokiem czerwonych dachów Gubbio i krajobrazem Umbrii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pora wysiadać z koszyków.

Obrazek

Obrazek


Idziemy zajrzeć do Bazyliki św. Ubaldo. Wejście prowadzi przez ładny dziedziniec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wnętrze nie zrobiło na nas chyba większego wrażenia :roll: :? .
Inaczej nie potrafię wyjaśnić braku jajkiejkolwiek fotki ze środka bazyliki :oczko_usmiech: .

:papa:
Ostatnio edytowano 02.02.2023 17:50 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.05.2022 08:40

Znaczy jeszcze nie wybyliście do Lombardii :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.05.2022 09:13

Ale świetna kolejka! :lol: Ludzie w klatkach :mrgreen: Mimo tego uwięzienia, chętnie bym się taką przejechała, wyjątkowa atrakcja.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.05.2022 09:24

Nieco jednak bałbym się takiej funivii ;)
Zacne ostre zdjęcia wieczornej Perugii!

(czy wspominałem o Janku oraz Nelly?) :smo: :smo: :smo: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2022 12:00

mysza73 napisał(a):Znaczy jeszcze nie wybyliście do Lombardii

Czekamy, aż się pogoda poprawi :wink: .


maslinka napisał(a):Ale świetna kolejka! :lol: Ludzie w klatkach :mrgreen: Mimo tego uwięzienia, chętnie bym się taką przejechała, wyjątkowa atrakcja.

Kolejka była obowiązkowym punktem wizyty w Gubbio :D .
Podobna kursowała jeszcze nie tak dawno w sezonie letnim w Dolomitach, w masywie Marmolady, ale trzy lata temu została zamknięta.
Niestety nie zdążyliśmy się przejechać :? .
Więcej w tym materiale.




tony montana napisał(a):Nieco jednak bałbym się takiej funivii

A Ty byłeś w Gubbio? Trochę się pogubiłam w Twoich włoskich podbojach.


tony montana napisał(a):(czy wspominałem o Janku oraz Nelly?) :smo: :smo: :smo:

Pierwsze słyszę :roll: . A co z tym Jankiem :oczko_usmiech: :?:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone