Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada A1 w Polsce - dokąd

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.03.2020 09:32

Autostrada Bursztynowa jest prawie na ukończeniu, a mnie zastanawia jeden fakt: budowa drogi idzie w imponującym tempie, a tymczasem nie widać nigdzie miejsc pod bramki. Kilka lat temu przy okazji oddania obwodnicy Łodzi była dyskusja i GDDKiA w planach miała płatną całą oprócz właśnie Łodzi i Śląska (no i pewnie Częstochowy).
Tymczasem od Pyrzowic do granicy oddana kilka lat temu - wciąż darmowa. Od Torunia do Łodzi to samo (tam były problemy z budową MOP-ów, ale bramki zostały zbudowane od początku).

Czy ktoś ma najnowsze informacje w tej kwestii? Nie żeby mi się źle jeździło za darmo, ale dziwi mnie fakt niewykorzystania przez nasze pazerne państwo takiej studni pieniędzy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.03.2020 09:38

Opłaty przejęło GITD i projekt opłat ma poślizg więc na razie nie wiadomo, kiedy to ruszy. GDDKiA ma przekazać GITD system opłat, jak jeszcze mieszkałem w Czechach to słyszałem o wprowadzeniu opłat w pięć lat po ukończeniu śląskiego odcinka autostrady ale jak widać, na razie nic z tego nie wyszło.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 10.03.2020 10:01

marekkowalak napisał(a):Autostrada Bursztynowa jest prawie na ukończeniu, a mnie zastanawia jeden fakt: budowa drogi idzie w imponującym tempie, a tymczasem nie widać nigdzie miejsc pod bramki. Kilka lat temu przy okazji oddania obwodnicy Łodzi była dyskusja i GDDKiA w planach miała płatną całą oprócz właśnie Łodzi i Śląska (no i pewnie Częstochowy).
Tymczasem od Pyrzowic do granicy oddana kilka lat temu - wciąż darmowa. Od Torunia do Łodzi to samo (tam były problemy z budową MOP-ów, ale bramki zostały zbudowane od początku).

Czy ktoś ma najnowsze informacje w tej kwestii? Nie żeby mi się źle jeździło za darmo, ale dziwi mnie fakt niewykorzystania przez nasze pazerne państwo takiej studni pieniędzy.


Mnie nic nie zdziwi

Tu raczej nie chodzi o to, że ma być darmowa

Bardziej o sposób pobierania opłat za przejazd A1

Wyobrażasz sobie jazdę całą A1 i w kilku miejscach pobranie biletu, a później jego rozliczenie? Ja raczej niebardzo gdy słyszę latem w radio o korkach pod Toruniem na 1,5h
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 10.03.2020 10:02

Jakiś czas temu doszły mnie słuchy, że na polskich autostradach (poza odcinkami zarządzanymi przez prywatnych właścicieli) odejdzie się od poboru opłat na bramkach (prawdopodobnie zastąpią je winiety). Na A2 przy węźle Konotopa (zachodnia obwodnica Warszawy) zlikwidowano już przygotowane miejsca pod bramki.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 10.03.2020 10:23

Marsallah napisał(a):Jakiś czas temu doszły mnie słuchy, że na polskich autostradach (poza odcinkami zarządzanymi przez prywatnych właścicieli) odejdzie się od poboru opłat na bramkach (prawdopodobnie zastąpią je winiety). Na A2 przy węźle Konotopa (zachodnia obwodnica Warszawy) zlikwidowano już przygotowane miejsca pod bramki.

Też coś takiego słyszałem. Na A4 za Krakowem w stronę Tarnowa też zlikwidowali miejsce gdzie miały stać bramki.
polokokt
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 15.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) polokokt » 10.03.2020 11:00

Bramki to już przeżytek. Poza tym już przejechali się na bramkach na odcinku Łódź - Trójmiasto gdzie w szczytowych momentach musieli otwierać bramki żeby rozładować korki...
Także teraz to tylko jakieś systemy automatyczne.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.03.2020 11:11

dids76 napisał(a):
Marsallah napisał(a):Jakiś czas temu doszły mnie słuchy, że na polskich autostradach (poza odcinkami zarządzanymi przez prywatnych właścicieli) odejdzie się od poboru opłat na bramkach (prawdopodobnie zastąpią je winiety). Na A2 przy węźle Konotopa (zachodnia obwodnica Warszawy) zlikwidowano już przygotowane miejsca pod bramki.

Też coś takiego słyszałem. Na A4 za Krakowem w stronę Tarnowa też zlikwidowali miejsce gdzie miały stać bramki.


Ciotka ze starostwa w Wodzisławiu mówiła, że bramek na A1 w Gorzycach stawiać nie będą i się na to nie zanosi - vide zmiana systemu pobierania opłat.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2661
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 10.03.2020 11:18

Jak wprowadzą winiety z ceną na poziomie tych z Austrii to chyba się przeproszę i zacznę znowu z autostrad korzystać.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.03.2020 11:22

sito_zabrze napisał(a):Jak wprowadzą winiety z ceną na poziomie tych z Austrii to chyba się przeproszę i zacznę znowu z autostrad korzystać.


...jak cena będzie zaporowa, to biorę wtedy 100% home office :mrgreen:
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2661
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 10.03.2020 11:26

Ogólnie jestem za opłatami. Tania winieta. Kasa niech idzie na utrzymanie i budowe kolejnych odcinków. Powiedzmy 4 dychy za 10 dni, 6 dych za miesiąc i np. 300 za rok.

Oczywiście jadąc na Podkarpacie omijałbym nadal stalexportową dwupasmówkę z bramkami..... tak dla zasady . :mrgreen: Robie to od wielu lat i jak dla mnie ten odcinek moze nie istnieć
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 10.03.2020 12:44

sito_zabrze napisał(a):Oczywiście jadąc na Podkarpacie omijałbym nadal stalexportową dwupasmówkę z bramkami..... tak dla zasady . :mrgreen: Robie to od wielu lat i jak dla mnie ten odcinek moze nie istnieć

Każdy kraj ma swoje Lučko :lol:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 10.03.2020 22:22

Cze!
Panowie pytanie mam o węzeł Kłobuck jest już otwarty?
...to ten o nazwie „Częstochowa Jasna Góra”?
pozdro
fly
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 11.03.2020 09:10

Masz i nie grzesz więcej.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 11.03.2020 09:21

Sam mam lekki dylemat jak jechać za tydzień w piątek popołudniu z Torunia do Katowic ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.03.2020 09:50

fly napisał(a):Cze!
Panowie pytanie mam o węzeł Kłobuck jest już otwarty?
...to ten o nazwie „Częstochowa Jasna Góra”?
pozdro
fly


...od 15 lutego.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Autostrada A1 w Polsce - dokąd - strona 159
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone