Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Autostrada A1 w Polsce - dokąd

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Zbyszko666
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 24.12.2019 02:02

marekkowalak napisał(a):
lew napisał(a):
greenrs napisał(a):Czyli nieważne bezpieczeństwo - liczy się efekt medialny :evil:

....nie dogodzi wam; bezpieczniej tamtędy , gdzie do tej pory nie,..... tam jest wszystko. :lol:

Zgadzam się.

A2 z Warszawy do Łodzi w 2012 r. została oddana tak samo jak obwodnica Częstochowy, w podobnym stanie i takimi samymi ograniczeniami - i jakoś dało się jeździć i nie było niebezpiecznie.

Wszystko do czasu, i do pierwszego wypadku na nowym odcinku. Choć mam nadzieję ,że nie nastąpi.
grab56
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 24.12.2019 11:53

Czy orientujecie się może, kiedy w planach jest oddanie do użytku wjazdu na A1 na obwodnicy Częstochowy z DK43 (od strony Kłobucka)?
amatus1
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 24.12.2019 12:27

Super ze już oddali ten odcinek:)!12 stycznia jedziemy do Kościeliska więc zobaczymy jak to wygląda:)
marekkowalak
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 24.12.2019 14:41

Zbyszko666 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
lew napisał(a):
greenrs napisał(a):Czyli nieważne bezpieczeństwo - liczy się efekt medialny :evil:

....nie dogodzi wam; bezpieczniej tamtędy , gdzie do tej pory nie,..... tam jest wszystko. :lol:

Zgadzam się.

A2 z Warszawy do Łodzi w 2012 r. została oddana tak samo jak obwodnica Częstochowy, w podobnym stanie i takimi samymi ograniczeniami - i jakoś dało się jeździć i nie było niebezpiecznie.

Wszystko do czasu, i do pierwszego wypadku na nowym odcinku. Choć mam nadzieję ,że nie nastąpi.

Wiesz, wypadki są wszędzie, nawet na amerykańskich 12-pasmowych obwodnicach miast. Wystarczy trochę zdrowego rozsądku i obędzie się bez wypadków - chociaż zdaję sobie sprawę, że w Polsce o to trudno - jak choćby w słynnym niedawno wypadku w Wielkopolsce, gdzie gówniara świeżo po odebraniu prawa jazdy zabiła kilka osób cisnąc audicą 180 km/h na łuku, a rodzice winę zrzucili... na brak barier przy drodze.
labusm
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 24.12.2019 15:04

grab56 napisał(a):Czy orientujecie się może, kiedy w planach jest oddanie do użytku wjazdu na A1 na obwodnicy Częstochowy z DK43 (od strony Kłobucka)?

Wczoraj gdzieś czytałem że niebawem węzeł na Kłobuck, a na Lubliniec/ Opole za trzy miesiące czyli koło lutego
SebastianM
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 12.01.2020 14:31

Osobiście drogą pomiędzy Piotrkowem a Częstochową nie będę jeździł, dopóki nie skończą remontu czy też przebudowy do rangi autostrady A1 (czyli jakieś 10 lat przy obecnym tempie prac ;) ). W niespełna rok załatwiłem tam dwie opony i felgę, co uczyniło mnie lżejszym o 2000 PLN. Skoro 91 także jest zapchana, to czy jest jeszcze jakaś inna alternatywa? Podróżuję na Chorwację z Gdańska. Może S7 przez Warszawę i dalej na południe?.
Marsallah
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 28.01.2020 11:13

Zrobiłem wczoraj trasę Warszawa-Katowice-Warszawa.

W tę jechałem "normalnie", czyli S8 - 1 - 86, tyle że objechałem węzeł Piotrków przez DK 91 do (Piotrków-Kamieńsk). Z Wawy do Piotrkowa błysk - 1h, zaraz po zjeździe na DK 91 - korek, bo wahadło na odcinku 200 m. Potem luz. Na 1 na odcinku, gdzie budowana jest autostrada (Piotrków-Częstochowa) zamiast skrzyżowań ze światłami porobione są ronda. Na terenie woj. łódzkiego praktycznie non stop są 2 pasy ruchu w kierunku południowym (lewy o szerokości 2,2 m) i da się jakoś jechać. W kierunku północnym tylko 1 pas i jest wyraźnie gorzej. W woj. śląskim jest większe szafowanie pasami, raz 2 pasy są w jednym, raz w drugim kierunku. Korek na 10-15 minut przed Kościelcem (tam, gdzie jest Zajazd Samolot, tuż przed wjazdem na obwodnicę Cz-wy). Potem już super. Ogólnie jakieś 3,5 h jazdy.

Powrót zaplanowałem inaczej - w Sosnowcu odbiłem na DK 94 (niestety, jeszcze w Sosnowcu 20 min. korek przy Auchanie - aż do zwężenia do 1 pasa), dalej ok aż do Olkusza, gdzie odbiłem na NE, mniej więcej po trasie DW 783 przez Wolbrom do Miechowa i tam wjazd na 7. Od granicy woj. świętokrzyskiego brzydkie kaczątko 7 zmieniło się w pięknego łabądka S7 i pruło się aż miło aż do Tarczyna, dalej stara 7.
Łącznie ok. 4h, ale mam wrażenie, że gdybym wracał przez Częstochowę i Piotrków, byłoby dłużej.
sito_zabrze
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 28.01.2020 12:50

Ja robiłem trasę Zabrze - Warszawa 2 tygodnie temu w sobotę
Wyjazd z Zabrza o 6 rano , na miejscu o 9:50 w tym jedna przerwa na tankowanie LPG
Wyjazd ze Stolycy 13 i na miejscu o 17 bez żadnej pauzy po drodze
Jazda zgodnie z przepisami po A1 i S8
Na powrocie nawigacja skierowała mnie na Piotrków , Rozprze, Kamieńsk ( droga 91 )

Myśle ze jak do wakacji nic sie nie zmieni to w sezonie bedzie ogień :mrgreen:
Reiser
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Reiser » 28.01.2020 13:12

Kilka razy w miesiącu jeżdżę starą jedynką przez całą budowę i powiem szczerze, że tragedii nie ma bez względu na porę dnia. Główne utrudnienia to wiadomo: Piotrków Tryb.-Częstochowa. Czas przejazdu Łódź-Częstochowa w zależności od pory dnia i korka przy największym rondzie świata: 1,5-2h. Jazda bez szaleństw aczkolwiek lewy pas (szybciej niż sugerowane 60km/h). W kierunku powrotnym najczęściej zdecydowanie dłużej, czasem nawet 3h, ale nie jest to regułą. Wiadomo, nie jest to spacerówka jak po nowych odcinkach dróg (a i wiele starych jest lepszych niż ta budowa), ale sprawniejszy kierowca bez stresu sobie poradzi.

Trzeba uważać na pachołki rozdzielające pasy ruchu bo zdarzają się "wyrzutki" na środek pasa i można się uszkodzić. Ale z tego co widzę to służby na bieżąco ustawiają je poprawnie.

Czasem wolę wystać te 15-30min przy rondach w okolicach Radomska czy Piotrkowa niż pchać się bokami. Mijałem tą trasę z prawej i lewej strony. Jazda przez wioski z szarpaniną do wyprzedzania, TIRy itd. Czasem 1h więcej mnie nie zbawi a święty spokój nie ma ceny.

Imponuje to, że prace toczą się praktycznie na całym odcinku trasy. Póki nikt nie zakręci kurka z $$ to będzie dobrze. Nie ma podstaw do dramatyzowania. Liczę na to, że w przyszłym roku na pewnych odcinkach nowej nawierzchni otworzą ruch 2+2 w obu kierunkach, ale są tutaj bardziej wtajemniczeni ode mnie :)

Sretan put! :)

Piotr
labusm
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 28.01.2020 20:16

Się w niedzielę sprawdzi jak to będzie i co się zmieniło z Częstochowy do Pruszkowa przez jedynkę. Ostatnio jechałem nią w październiku
Yaroo
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yaroo » 28.01.2020 22:30

Zima lekka, budowy trwają, może do sezonu trochę podciągną z robotami :roll:
Marsallah
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 04.02.2020 11:05

Reiser napisał(a):Liczę na to, że w przyszłym roku na pewnych odcinkach nowej nawierzchni otworzą ruch 2+2 w obu kierunkach, ale są tutaj bardziej wtajemniczeni ode mnie :)

Jeśli wszystko pójdzie planowo (a faktycznie praca na całym odcinku Piotrków - Czewa wre), część będzie w końcu przyszłego roku gotowa. Zasadniczo, planowane daty oddania A1 wyglądają odcinkami tak:

- obwodnica Czewy - granica woj. śląskiego i łódzkiego: VI 2022
- granica województw - Radomsko: X 2021
- Radomsko - Kamieńsk: XI 2021
- Kamieńsk - Piotrków: XII 2022.

Oczywiście, liczę na wcześniejsze oddanie choćby 1 nitki na każdym z odcinków.

W najbliższy weekend wywożę dzieci na ferie i wciąż biję się z myślami: jechać Warszawy w kierunku Gliwic S8->1->A1, czy jednak S7->7->783->94. Jeśli wyruszę w piątkowe popołudnie/wieczór, to chyba jednak wybiorę tę pierwszą opcję, bo wtedy mam więcej jazdy po cywilizowanych drogach (nawet ten odcinek w budowie), a dróżki między Miechowem a Olkuszem po zmroku mogą kryć wiele niespodzianek. Choć może dam sobie na wstrzymanie i pojadę za dnia, w sobotę rano :?:
marekkowalak
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 04.02.2020 12:53

Marsallah napisał(a):Oczywiście, liczę na wcześniejsze oddanie choćby 1 nitki na każdym z odcinków.

No przecież takie było założenie GDDKiA od samego początku - po zrobieniu jednego pasa przenoszą na niego cały ruch (w podobnym układzie jak obecnie) i robią ten drugi.
Endrju
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 06.02.2020 10:59

marekkowalak napisał(a):No przecież takie było założenie GDDKiA od samego początku - po zrobieniu jednego pasa przenoszą na niego cały ruch (w podobnym układzie jak obecnie) i robią ten drugi.

Po zbudowaniu nowej nitki, prawdopodobnie upchną ruch na 2+2 :mrgreen:
bzyq74
Mistrz Świata 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 06.02.2020 14:34

3x3,75m +2,0m awaryjnego to daje ponad 13m szerokości.
Spokojnie upchną po 2 pasy w każdą stronę, nawet oddzielone betonowymi zaporami.
Mam nadzieję że pewne fragmenty jednej nitki oddadzą do końca tego roku.

Ostatnio jechałem w weekend z Zabrza do W-wy 3,5h, z powrotem 3h.
Jeden pas w kierunku Piotrkowa znacząco spowalnia.
W tygodniu odc. Cz-> PT omijałbym z daleka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Autostrada A1 w Polsce - dokąd - strona 156
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019