Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

COSTA BLANCA 2019

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.01.2015 13:38

Dzień 2 - 30.06.2014 - Palić - Ohrid ( Macedonia )

Czas kontynuować podróż na południe.

W drugim dniu podróży wstajemy prawie skoro świt, czyli około godz. 6:00. Za oknem budzi się piękny dzień, temp. o tej godzinie wynosi 23 st. C , zapowiada się upał. Około godz. 7:00 udaje nam się wyjechać z Palicia w stronę Macedonii.

Pierwsze co robimy, to tankujemy na stacji OMV i jedziemy coraz dalej na południe. Stolicę Serbii omijamy autostradą, którą jedzie się dobrze a ruch nie jest duży. Około godz. 10:00 czas na śniadanie. Zatrzymujemy się w w McDonald's w Velika Plana i o dziwo w porównaniu z poprzednim rokiem nie jest aż tak tłoczno, a zachodnioeuropejscy Turcy nie koczują dookoła restauracji.

Po sytym posiłku około godz. 11:00 ruszamy w dalszą drogę. Niestety im bliżej granicy z Macedonią , tym samochodów na drodze przybywa, a zamiast autostradą jedzie się mniejszymi lub większymi objazdami, co skutecznie obniża tempo jazdy.

Przed godz. 14:00 dojeżdżamy na przejście graniczne SRB - MKD. Całe szczęście pobyt na granicy nie trwał za długo i około godz. 14:15 byliśmy już na terenie Macedonii. Na obwodnicy Skopje decydujemy się zjechać na stację benzynową, żeby dotankować, zrobić drobne zakupy i rozprostować kości. Podejmujemy też decyzję, że dzisiaj już nie pojedziemy do Kanionu Matka ( tylko w drodze powrotnej go odwiedzimy ), ale za to pospacerujemy po Ochrydzie - oczywiście jak dotrzemy tam o rozsądnej godzinie i znajdziemy naszą kwaterę.

Ruszamy zatem dalej by około godz. 17:45 bez żadnych niemiłych niespodzianek dotrzeć pod Górną Bramę wjazdową na Stare Miasto Ochrydu. Parkujemy przed bramą, małżonka z dziećmi zostają, a ja idę szukać kwatery. Jeżeli chodzi o ulicę to problemów z tym nie było, ale już z samym numerem domu to i owszem. Całe szczęście na jednym z domów położonych w drugiej albo i w trzeciej linii zabudowy była zawieszona znajoma biało - czerwona flaga - czyżby to na nasze powitanie ... :D ... ? Nie nie, nic z tych rzeczy, ale to jest nasza kwatera na najbliższe dwie noce.

Szczęśliwy, że udało mi się znaleźć naszą noclegownię wracam po rodzinę. Zabieramy kilka lżejszych bagaży i ruszamy pod górę, a samochód na razie zostaje przed bramą. Z obciążeniem ( nawet lekkim ) to już nie jest taki bardzo przyjemny spacer ale po kilku minutach docieramy do miejsca gdzie od głównej ulicy odchodzi boczna dróżka do naszej kwatery - to było może z 20 m ale naprawdę stromego podejścia. Zadowoleni, że już jesteśmy na miejscu szukamy właścicielki u której e-mailowo rezerwowaliśmy nocleg.

Niestety nikogo nie ma. Pukamy i stukamy i nic. Jednak na piętrze słychać jakieś głosy - o jednak ktoś nas zauważył i wyszedł do nas. Jak się w końcu okazuje Pani, która wynajęła nam pokój wyjechała do swojej mamy i przez kilka dni jej nie będzie, a jej ciocia, która zresztą wynajmuje na swoje konto pozostałą część domu o niczym nie wie ... :roll: .... Ups to się nieźle zaczyna ... :( ... Ale chwila moment; skąd ta Polska flaga powiewa na ich tarasie ... I tu spotyka nas niespodzianka, a mianowicie Pani, która o nas nic nie wiedziała ma znajomych w Polsce i to w Poznaniu , a do tego bywała w stolicy Wielkopolski u swoich polskich przyjaciół - co za zbieg okoliczności, jaki ten świat jest mały. A żeby jeszcze było ciekawiej to całkiem całkiem mówi po polsku ... :lol:.

Ostatecznie zadzwoniła do swojej krewnej u której wynajęliśmy pokój i cała sprawa się wyjaśniła. Zresztą okazało się, że właścicielka wysłała nam e-maila z informacją o swojej nieobecności - tylko, że my będąc już w drodze poczty nie sprawdzaliśmy. Całe szczęście wszystko się wyjaśniło i dobrze skończyło, a my mogliśmy ruszyć na pierwszy rekonesans po Ochrydzie.

A oto kilka zdjęć z naszego pierwszego spaceru po Ochrydzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oczywiście nie zapomniałem o naszym platynowym Roomaku i po spacerze poszedłem zabrać go pod naszą kwaterę. Nie było to zadanie z tych łatwych. Co prawda do wyboru były aż dwie drogi podjazdowe ( ostatnie 20 m ) z tym, że ta pierwsza była mega stroma a do tego były na niej ślady oleju - chyba ktoś miskę tutaj już zostawił, trzeba więc skorzystać z podjazdu numer 2 - ale do niego to akurat trzeba zawrócić co na ulicy o szerokości 2 m łatwe nie jest. Nawrotka nawrotką, trzeba jeszcze się rozpędzić żeby w połowie się nie zatrzymać no i ominąć kilka korzeni drzew, które akurat tutaj muszą wystawać z gruntu. Ale sukces został osiągnięty - auto pod kwaterę dotarło w całości.

Teraz to już można spokojnie zjeść kolację na tarasie z widokiem na Ochryd i pogrążyć się w błogim śnie.

Jeszcze kilka zdjęć z Ochrydu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A wracając do tematu, że świat jest mały, to będąc na wakacjach w Czarnogórze w 2012 roku postanowiliśmy zafundować sobie rejs po Jeziorze Szkoderskim. W tym celu pojechaliśmy do Virpazaru skąd wyruszają statki w takie rejsy. Jak się okazało właściciel jednego z nich był na tym samym meczu co my podczas EURO2012 - czyli na Włochy - Irlandia w Poznaniu.
Jednak ten świat jest mały ... ale za to jaki piękny ... szczególnie na wakacjach ... najlepiej w Grecji ...

No to jeszcze kilka miejsc z Ochrydu uwiecznionych na zdjęciach w trakcie pierwszego spaceru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CDN...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.01.2015 15:21

Ochryd bardzo miło wspominam.

Pozdrawiam,
Wojtek
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.01.2015 15:26

Franz napisał(a):Ochryd bardzo miło wspominam.


Witam serdecznie.
Nam również Ochryd bardzo przypadł do gustu - ma super klimat i aż chce się po nim błądzić ... :) ...
Pozdrawiam.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 20.01.2015 15:52

Ochryd jest co roku w naszych planach od kilku lat i ... ciągle nie możemy tam dojechać. W tym roku jest podobnie, ostatecznie wyszedł nie po drodze, więc może za rok :roll:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.01.2015 15:57

MarDomi napisał(a):W tym roku jest podobnie, ostatecznie wyszedł nie po drodze, więc może za rok


... ja ze swojej strony mogę tylko polecić ... :D ... naprawdę warto - my też nie od razu tam wjechaliśmy ale jak już dotarliśmy to nas oczarował ... :roll: ...
Pozdrawiam.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 20.01.2015 20:20

Też jestem fanem Ohrydy. Szkoda, że traktuję to miasto jedynie jako nocleg tranzytowy...
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.01.2015 22:13

Torac napisał(a):Też jestem fanem Ohrydy. Szkoda, że traktuję to miasto jedynie jako nocleg tranzytowy...


... powiem szczerze, że z pewnym sceptyzmem rezerwowałem pokoje w Ochrydzie, ale wystarczył jeden spacer i to miasto nas zdobyło ... nieśmiało w głowie są plany żeby na dłużej tam zawitać ale czas pokaże co z tego wyjdzie ... :roll: ...
Pozdrawiam.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 21.01.2015 00:12

mnie wszystko w Macedonii mocno złapało. Skopje nocą też ma klimat.
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 21.01.2015 00:33

Mógłbyś napisać czy na bramkach autostradowych w Serbii i Macedonii można zapłacić kartą kredytową, czy trzeba zamieniać pieniądze?
Jeśli trzeba zamieniać, to mniej więcej ile kosztuje taki przejazd przez Serbię i Macedonię? Bo nie wiem jaką kwotę zamienić, żeby później za dużo mi nie zostało.
W czerwcu jadę w podobną trasę, więc zbieram wszelkie potrzebne informacje :)
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 21.01.2015 00:40

mszkudlarek36 napisał(a):Mógłbyś napisać czy na bramkach autostradowych w Serbii i Macedonii można zapłacić kartą kredytową, czy trzeba zamieniać pieniądze?
Jeśli trzeba zamieniać, to mniej więcej ile kosztuje taki przejazd przez Serbię i Macedonię? Bo nie wiem jaką kwotę zamienić, żeby później za dużo mi nie zostało.
W czerwcu jadę w podobną trasę, więc zbieram wszelkie potrzebne informacje :)



Można płacić plastikiem, aczkolwiek na stacji próbowali mnie oszukać.
Stwierdzili że nie można zapłacić kartą i policzyli jak za zboże. na szczęście była zmieniarka kasy i podmieniłem 50E i zapłaciłem. Reszta kasy poszła na bramki i ofiarę na Monastyr Ostrog w Montenegro.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.01.2015 09:13

Torac napisał(a):mnie wszystko w Macedonii mocno złapało. Skopje nocą też ma klimat.


... no właśnie o Skopje też czytałem kilka miłych słów ... kiedyś trzeba będzie jednak na dłużej zawitać do Macedonii ale z kwaterą to tylko w Ochrydzie ... :lol: ...
Pozdrawiam.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.01.2015 09:16

mszkudlarek36 napisał(a):Mógłbyś napisać czy na bramkach autostradowych w Serbii i Macedonii można zapłacić kartą kredytową, czy trzeba zamieniać pieniądze?


... my akurat płaciliśmy gotówką - na pierwszej bramce chyba 5 E daliśmy a resztę dostaliśmy w miejscowej walucie ... :roll: ...
Pozdrawiam.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.01.2015 09:20

Torac napisał(a):Można płacić plastikiem, aczkolwiek na stacji próbowali mnie oszukać.
Stwierdzili że nie można zapłacić kartą i policzyli jak za zboże. na szczęście była zmieniarka kasy i podmieniłem 50E i zapłaciłem.


... my mieliśmy problem na stacji na obwodnicy Skopje - nie chciało nam "łyknąć" karty Visa - kilka razy próbowali i nic - zapłaciliśmy w Euro. Sprawdzaliśmy kurs i rozsądnie sobie policzyli ... :) ...
Pozdrawiam.
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 21.01.2015 10:15

kmichal napisał(a):
Torac napisał(a):Można płacić plastikiem, aczkolwiek na stacji próbowali mnie oszukać.
Stwierdzili że nie można zapłacić kartą i policzyli jak za zboże. na szczęście była zmieniarka kasy i podmieniłem 50E i zapłaciłem.


... my mieliśmy problem na stacji na obwodnicy Skopje - nie chciało nam "łyknąć" karty Visa - kilka razy próbowali i nic - zapłaciliśmy w Euro. Sprawdzaliśmy kurs i rozsądnie sobie policzyli ... :) ...
Pozdrawiam.


Aha czyli nie muszę jeździć i szukać kantorów :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Wyspy Jońskie 2014 - fotorelacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.01.2015 10:22

mszkudlarek36 napisał(a):Aha czyli nie muszę jeździć i szukać kantorów


... w sumie Euro to dobra waluta, więc się nie dziwie, że i w Macedonii ją przyjmują ... :lol: ...
Ja też byłbym zadowolony jakbym odbierał pensję w tej walucie ... :lol: ... oczywiście w kwocie tej samej co obecnie ... :lol: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
COSTA BLANCA 2019 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone