Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MorskiPas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 30.12.2009 19:28

Jacek L napisał(a):Nie wcinasz się - każda wypowiedź jest ważna, byle ktoś kto jej udziela doświadczył jej osobiście , a nie z postów innych ....

A jak wyguglał w internecie to może napisać :?:

:wink:
bazyl67
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl67 » 30.12.2009 20:56

Dzięki Jacek za jakies wskazówki .
Dalej szukam łódki a potem zobaczymy co z samochodem
terenowiec
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 30.12.2009 21:06

Jacek z Katowic, troszeczkę się mylisz z tymi masami przyczepy i samochodu. DMC to Dopuszczalna Masa Całkowita, a nie dopuszczalna masa przyczepy. Dopuszczalna Masa Całkowita zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym to masa samego pojazdu + masa ładunku. Przykładowo przyczepa podłodziowe dwuosiowa ważąca pół tony i mająca DMC 2500 kg pozwala na transport łodzi o masie max 2000 kg. Przy łodziach 8 metrowych, które mogą ważyć więcej niż dwie tony, należałoby poszukać przyczepy o DMC 3000 - 3500 kg. Kolejna kwestia to to, ile może ciągnąć dany samochód. I tu kolejna pomyłka Jacka z Katowic. Możesz ciągnąć tyle, ile masz uciągu na haku, a to jest podane również w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2. O1 - to przyczepa z hamulcem najazdowym, a O2 - to bez hamulca najazdowego.
Jak to wygląda w praktyce? Otóż generalnie czym większy samochód, tym cięższy zestaw możesz ciągnąć, ale nie jest to wyznacznik. Podam Ci na przykładzie samochodów terenowych które znam i miałem. Obecnie moja Toyota Land Cruiser ma Dopuszczalną Masę Całkowitą (rubryka F1 i F2 w każdym dowodzie rejestracyjnym) 2570 kg, a może ciągnąć przyczepy o DMC 2800 kg. Mało tego; mój wcześniejszy samochód Mitsubishi Pajero ważył podobnie jak Toyota, a mógł ciągnąć 3,3 tony. Co Ciekawe Land Rover Discovery, tak zwana dyskoteka, waży również podobnie jak Toyota i Pajero, a może ciągnąć aż 3,5 tony.

Podsumowując.
1. Cały zestaw prowadzony na prawo jazdy B+E nie może przekraczać 7 ton.
2. Możesz ciągnąć tyle, ile masz zapisane w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2.
3. DMC to masa pojazdu (przyczepy) pozycja G + masa ładunku. Razem daje to wartość zapisaną w pozycji F1 i F2.
4. Duże uciągi mają większe terenówki i duże busy.
Tyle i proszę nie wprowadzajmy innych w błąd, bo wszystko jest w przepisach i w każdym dowodzie rejestracyjnym.
Na koniec wspomnę, że ciągnąc 3,5 tony na haku takim małym Dyscovery, trzeba mocno uważać i najlepiej mieć z tym doświadczenie. Na krętych zjazdach w Chorwacji można się bowiem tragicznie zdziwić, że coś nie wyszło.

Przykładowo uciąg Dyskoteki (w opisie): http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C9025641
I przykładowo uciąg Pajero (Miśka): http://moto.allegro.pl/item860365612_mi ... obowy.html
A tu jest masa Miśka, który waży zaledwie 2 tony, a może ciągnąć o 1300 kg więcej niż waży. Oczywistym jest że nie ma DMC 3,3 tony. http://www.autoscout24.pl/Details.aspx?id=lg31poryjcai
Jacek L
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 30.12.2009 21:49

MorskiPas napisał(a):
Jacek L napisał(a):Nie wcinasz się - każda wypowiedź jest ważna, byle ktoś kto jej udziela doświadczył jej osobiście , a nie z postów innych ....

A jak wyguglał w internecie to może napisać :?:

:wink:

A to od Ciebie zależy Drogi Adminie i hmmm Morski Pasie - jeśli pisze mądrze to ja bym zostawił .....

a teraz - http://przepisz.pl/toast/?od=Ja Jacek :))
i wszystkim duuużo zdrówka i uśmiechu w Nowym Yorku :)
MorskiPas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 30.12.2009 23:53

Jacek L napisał(a):- jeśli pisze mądrze to ja bym zostawił .....

No to kamień z serca, bo ja czasem przepisuję coś z tej strony :oops: Pozostaje mieć nadzieję, że to co oni tam piszą, jest mądre ... :lol: :lol: :lol:

Stopy wody w Nowym Roku i wszystkich następnych latach też.
pozdrav K
jacek_katowice
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek_katowice » 31.12.2009 08:37

terenowiec napisał(a):Jacek z Katowic, troszeczkę się mylisz z tymi masami przyczepy i samochodu. DMC to Dopuszczalna Masa Całkowita, a nie dopuszczalna masa przyczepy. Dopuszczalna Masa Całkowita zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym to masa samego pojazdu + masa ładunku. Przykładowo przyczepa podłodziowe dwuosiowa ważąca pół tony i mająca DMC 2500 kg pozwala na transport łodzi o masie max 2000 kg. Przy łodziach 8 metrowych, które mogą ważyć więcej niż dwie tony, należałoby poszukać przyczepy o DMC 3000 - 3500 kg. Kolejna kwestia to to, ile może ciągnąć dany samochód. I tu kolejna pomyłka Jacka z Katowic. Możesz ciągnąć tyle, ile masz uciągu na haku, a to jest podane również w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2. O1 - to przyczepa z hamulcem najazdowym, a O2 - to bez hamulca najazdowego.
Jak to wygląda w praktyce? Otóż generalnie czym większy samochód, tym cięższy zestaw możesz ciągnąć, ale nie jest to wyznacznik. Podam Ci na przykładzie samochodów terenowych które znam i miałem. Obecnie moja Toyota Land Cruiser ma Dopuszczalną Masę Całkowitą (rubryka F1 i F2 w każdym dowodzie rejestracyjnym) 2570 kg, a może ciągnąć przyczepy o DMC 2800 kg. Mało tego; mój wcześniejszy samochód Mitsubishi Pajero ważył podobnie jak Toyota, a mógł ciągnąć 3,3 tony. Co Ciekawe Land Rover Discovery, tak zwana dyskoteka, waży również podobnie jak Toyota i Pajero, a może ciągnąć aż 3,5 tony.

Podsumowując.
1. Cały zestaw prowadzony na prawo jazdy B+E nie może przekraczać 7 ton.
2. Możesz ciągnąć tyle, ile masz zapisane w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2.
3. DMC to masa pojazdu (przyczepy) pozycja G + masa ładunku. Razem daje to wartość zapisaną w pozycji F1 i F2.
4. Duże uciągi mają większe terenówki i duże busy.
Tyle i proszę nie wprowadzajmy innych w błąd, bo wszystko jest w przepisach i w każdym dowodzie rejestracyjnym.
Na koniec wspomnę, że ciągnąc 3,5 tony na haku takim małym Dyscovery, trzeba mocno uważać i najlepiej mieć z tym doświadczenie. Na krętych zjazdach w Chorwacji można się bowiem tragicznie zdziwić, że coś nie wyszło.

Przykładowo uciąg Dyskoteki (w opisie): http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C9025641
I przykładowo uciąg Pajero (Miśka): http://moto.allegro.pl/item860365612_mi ... obowy.html
A tu jest masa Miśka, który waży zaledwie 2 tony, a może ciągnąć o 1300 kg więcej niż waży. Oczywistym jest że nie ma DMC 3,3 tony. http://www.autoscout24.pl/Details.aspx?id=lg31poryjcai

Terenowiec
Przeczytaj uważnie mój post, uważnie, a dojdziesz do tego samego co napisałeś.
I jeszcze jedno, z tego co wiem, ale mogę się mylić, to DMC przyczepy nie może być większe od DMC ciągnika, co prawda mnie to nie dotyczy, więc się w akurat ten punkt nie wgłębiałem.
Na koniec
Wszystkim motorowodniakom w nadchodzącym 2010 roku wszystkiego najlepszego i stopy wody pod kilem
Pozdrawiam Jacek
niedzwiedz40
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 31.12.2009 16:42

kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespolu pojazdow do 3,5t a przycepka max 750kg czyli auto wazy 3t to przyczepka max 500kg auto wazy 3490kg przyczepki ciagnac juz nie mozesz !!!!!!!!!!!!!!!!!
Witold P.
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 31.12.2009 17:18

niedzwiedz40 napisał(a):kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespolu pojazdow do 3,5t a przycepka max 750kg czyli auto wazy 3t to przyczepka max 500kg auto wazy 3490kg przyczepki ciagnac juz nie mozesz !!!!!!!!!!!!!!!!!

Nieprawda.Na kategorię B można ciągnąć np. camper fiat ducato DMC 3.5t + lekka przyczepa (DMC 750kg) wystarczająca do pontonika ewentualnie lekkiego RIB`a. Pytałem tej wiosny policjantów w moim "miasteczku".Dostałem odpowiedź.Można!Gwarantuje nam to podpisana przez polski rząd Konwencaja Genewska.Ktoś zapyta po jakż cholerkę do kampera dopinać przyczepkę? W przypadku camperów jest niewielka różnica pomiedzy DMC pojazdu i DMW. Po upakowaniu wszystkich klamotów i zapasu wody okazuje się że te sto kilogramów z haczykiem nie wchodzi do kamperka. Za przeładowanie kary srogie...

Wszystkiego Najlepszego na ten nadchodzący Nowy Rok!
p.s Dla jasności. koniec końcem kamperka nie kupiłem i jeżdże jak większośc a tobołami na dachu :hut: :papa:
terenowiec
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 31.12.2009 17:52

Jacek z Katowic, masa przyczepy może być większa niż masa ciągnika, co wykazałem w przykładach i co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale dotyczy to tylko niektórych pojazdów. Osobiście wiem, że mają tak wszystkie większe terenówki, każda może ciągnąć nawet do tony więcej niż ma DMC. Mam i miałem takie samochody i mam lawety (przyczepy) i wiem co mogę ciągnąć, a czego mi nie wolno. Na kategorię B można ciągnąć również przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej DMC większej niż 750 kg, byle DMC ciągniętej przyczepy nie przekraczała tego, co jest zapisane w dowodzie, a cały zestaw (pojazd i przyczepa) nie przekroczył 3,5 tony. Przykład: Zwykły Passat mojej żony waży 1415 kg, ma DMC 1890 kg i może ciągnąć przyczepę hamowaną o DMC 1300 kg. I to jest fakt z dowodu rejestracyjnego!!!! Dlatego chłopaki nie wprowadzajcie w błąd innych, bo niektórymi zwyczajnymi osobówkami można ciągać przyczepę z ładunkiem cięższe niż 750 kg.
mirko
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 31.12.2009 19:04

Wiosną 2010 roku oczekuję dostarczenie tej łodzi.
Adria 500, nie jest to wielka łódź , ale dla mnie wystarczy. :wink:

Obrazek

Sretnu Novu godinu i mirno more

želi Mirko
be-ja
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 01.01.2010 16:50

Wszystkim Cro-wodo-moto-ponto-ribo Maniakom :wink: wszystkiego naj,naj oraz 33cm H2O pod kilem w Nowym Roku życzy be-ja
niedzwiedz40
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 01.01.2010 17:52

Witold P. napisał(a):
niedzwiedz40 napisał(a):kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespolu pojazdow do 3,5t a przycepka max 750kg czyli auto wazy 3t to przyczepka max 500kg auto wazy 3490kg przyczepki ciagnac juz nie mozesz !!!!!!!!!!!!!!!!!

Nieprawda.Na kategorię B można ciągnąć np. camper fiat ducato DMC 3.5t + lekka przyczepa (DMC 750kg) wystarczająca do pontonika ewentualnie lekkiego RIB`a. Pytałem tej wiosny policjantów w moim "miasteczku".Dostałem odpowiedź.Można!Gwarantuje nam to podpisana przez polski rząd Konwencaja Genewska.Ktoś zapyta po jakż cholerkę do kampera dopinać przyczepkę? W przypadku camperów jest niewielka różnica pomiedzy DMC pojazdu i DMW. Po upakowaniu wszystkich klamotów i zapasu wody okazuje się że te sto kilogramów z haczykiem nie wchodzi do kamperka. Za przeładowanie kary srogie...

Wszystkiego Najlepszego na ten nadchodzący Nowy Rok!
p.s Dla jasności. koniec końcem kamperka nie kupiłem i jeżdże jak większośc a tobołami na dachu :hut: :papa:
nieprawda?? w takim razie nasi egzaminatorzy i przepisy klamią
Witold P.
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 01.01.2010 18:59

volare77
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 02.01.2010 15:39

Mirko ! Mirko !
WSZYSCY WODNIACY DZIEKUJĄ ZA ŻYCZENIA !
Bardzo ładna i przyjemna dla oka łódka - a jaki motor do niej ?
Witold P.
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 02.01.2010 21:39

Przyłączam się do życzeń i obiecuję nie Śmiecić. BASTA!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ? - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019