Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 30.12.2009 20:28

Jacek L napisał(a):Nie wcinasz się - każda wypowiedź jest ważna, byle ktoś kto jej udziela doświadczył jej osobiście , a nie z postów innych ....


A jak wyguglał w internecie to może napisać :?:

:wink:
bazyl67
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl67 » 30.12.2009 21:56

Dzięki Jacek za jakies wskazówki .
Dalej szukam łódki a potem zobaczymy co z samochodem
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 30.12.2009 22:06

Jacek z Katowic, troszeczkę się mylisz z tymi masami przyczepy i samochodu. DMC to Dopuszczalna Masa Całkowita, a nie dopuszczalna masa przyczepy. Dopuszczalna Masa Całkowita zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym to masa samego pojazdu + masa ładunku. Przykładowo przyczepa podłodziowe dwuosiowa ważąca pół tony i mająca DMC 2500 kg pozwala na transport łodzi o masie max 2000 kg. Przy łodziach 8 metrowych, które mogą ważyć więcej niż dwie tony, należałoby poszukać przyczepy o DMC 3000 - 3500 kg. Kolejna kwestia to to, ile może ciągnąć dany samochód. I tu kolejna pomyłka Jacka z Katowic. Możesz ciągnąć tyle, ile masz uciągu na haku, a to jest podane również w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2. O1 - to przyczepa z hamulcem najazdowym, a O2 - to bez hamulca najazdowego.
Jak to wygląda w praktyce? Otóż generalnie czym większy samochód, tym cięższy zestaw możesz ciągnąć, ale nie jest to wyznacznik. Podam Ci na przykładzie samochodów terenowych które znam i miałem. Obecnie moja Toyota Land Cruiser ma Dopuszczalną Masę Całkowitą (rubryka F1 i F2 w każdym dowodzie rejestracyjnym) 2570 kg, a może ciągnąć przyczepy o DMC 2800 kg. Mało tego; mój wcześniejszy samochód Mitsubishi Pajero ważył podobnie jak Toyota, a mógł ciągnąć 3,3 tony. Co Ciekawe Land Rover Discovery, tak zwana dyskoteka, waży również podobnie jak Toyota i Pajero, a może ciągnąć aż 3,5 tony.

Podsumowując.
1. Cały zestaw prowadzony na prawo jazdy B+E nie może przekraczać 7 ton.
2. Możesz ciągnąć tyle, ile masz zapisane w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2.
3. DMC to masa pojazdu (przyczepy) pozycja G + masa ładunku. Razem daje to wartość zapisaną w pozycji F1 i F2.
4. Duże uciągi mają większe terenówki i duże busy.
Tyle i proszę nie wprowadzajmy innych w błąd, bo wszystko jest w przepisach i w każdym dowodzie rejestracyjnym.
Na koniec wspomnę, że ciągnąc 3,5 tony na haku takim małym Dyscovery, trzeba mocno uważać i najlepiej mieć z tym doświadczenie. Na krętych zjazdach w Chorwacji można się bowiem tragicznie zdziwić, że coś nie wyszło.

Przykładowo uciąg Dyskoteki (w opisie): http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C9025641
I przykładowo uciąg Pajero (Miśka): http://moto.allegro.pl/item860365612_mi ... obowy.html
A tu jest masa Miśka, który waży zaledwie 2 tony, a może ciągnąć o 1300 kg więcej niż waży. Oczywistym jest że nie ma DMC 3,3 tony. http://www.autoscout24.pl/Details.aspx?id=lg31poryjcai
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 30.12.2009 22:49

MorskiPas napisał(a):
Jacek L napisał(a):Nie wcinasz się - każda wypowiedź jest ważna, byle ktoś kto jej udziela doświadczył jej osobiście , a nie z postów innych ....


A jak wyguglał w internecie to może napisać :?:

:wink:


A to od Ciebie zależy Drogi Adminie i hmmm Morski Pasie - jeśli pisze mądrze to ja bym zostawił .....

a teraz - http://przepisz.pl/toast/?od=Ja Jacek :))
i wszystkim duuużo zdrówka i uśmiechu w Nowym Yorku :)
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 31.12.2009 00:53

Jacek L napisał(a):- jeśli pisze mądrze to ja bym zostawił .....


No to kamień z serca, bo ja czasem przepisuję coś z tej strony :oops: Pozostaje mieć nadzieję, że to co oni tam piszą, jest mądre ... :lol: :lol: :lol:

Stopy wody w Nowym Roku i wszystkich następnych latach też.
pozdrav K
jacek_katowice
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek_katowice » 31.12.2009 09:37

terenowiec napisał(a):Jacek z Katowic, troszeczkę się mylisz z tymi masami przyczepy i samochodu. DMC to Dopuszczalna Masa Całkowita, a nie dopuszczalna masa przyczepy. Dopuszczalna Masa Całkowita zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym to masa samego pojazdu + masa ładunku. Przykładowo przyczepa podłodziowe dwuosiowa ważąca pół tony i mająca DMC 2500 kg pozwala na transport łodzi o masie max 2000 kg. Przy łodziach 8 metrowych, które mogą ważyć więcej niż dwie tony, należałoby poszukać przyczepy o DMC 3000 - 3500 kg. Kolejna kwestia to to, ile może ciągnąć dany samochód. I tu kolejna pomyłka Jacka z Katowic. Możesz ciągnąć tyle, ile masz uciągu na haku, a to jest podane również w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2. O1 - to przyczepa z hamulcem najazdowym, a O2 - to bez hamulca najazdowego.
Jak to wygląda w praktyce? Otóż generalnie czym większy samochód, tym cięższy zestaw możesz ciągnąć, ale nie jest to wyznacznik. Podam Ci na przykładzie samochodów terenowych które znam i miałem. Obecnie moja Toyota Land Cruiser ma Dopuszczalną Masę Całkowitą (rubryka F1 i F2 w każdym dowodzie rejestracyjnym) 2570 kg, a może ciągnąć przyczepy o DMC 2800 kg. Mało tego; mój wcześniejszy samochód Mitsubishi Pajero ważył podobnie jak Toyota, a mógł ciągnąć 3,3 tony. Co Ciekawe Land Rover Discovery, tak zwana dyskoteka, waży również podobnie jak Toyota i Pajero, a może ciągnąć aż 3,5 tony.

Podsumowując.
1. Cały zestaw prowadzony na prawo jazdy B+E nie może przekraczać 7 ton.
2. Możesz ciągnąć tyle, ile masz zapisane w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 i O2.
3. DMC to masa pojazdu (przyczepy) pozycja G + masa ładunku. Razem daje to wartość zapisaną w pozycji F1 i F2.
4. Duże uciągi mają większe terenówki i duże busy.
Tyle i proszę nie wprowadzajmy innych w błąd, bo wszystko jest w przepisach i w każdym dowodzie rejestracyjnym.
Na koniec wspomnę, że ciągnąc 3,5 tony na haku takim małym Dyscovery, trzeba mocno uważać i najlepiej mieć z tym doświadczenie. Na krętych zjazdach w Chorwacji można się bowiem tragicznie zdziwić, że coś nie wyszło.

Przykładowo uciąg Dyskoteki (w opisie): http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C9025641
I przykładowo uciąg Pajero (Miśka): http://moto.allegro.pl/item860365612_mi ... obowy.html
A tu jest masa Miśka, który waży zaledwie 2 tony, a może ciągnąć o 1300 kg więcej niż waży. Oczywistym jest że nie ma DMC 3,3 tony. http://www.autoscout24.pl/Details.aspx?id=lg31poryjcai


Terenowiec
Przeczytaj uważnie mój post, uważnie, a dojdziesz do tego samego co napisałeś.
I jeszcze jedno, z tego co wiem, ale mogę się mylić, to DMC przyczepy nie może być większe od DMC ciągnika, co prawda mnie to nie dotyczy, więc się w akurat ten punkt nie wgłębiałem.
Na koniec
Wszystkim motorowodniakom w nadchodzącym 2010 roku wszystkiego najlepszego i stopy wody pod kilem
Pozdrawiam Jacek
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 31.12.2009 17:42

kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespolu pojazdow do 3,5t a przycepka max 750kg czyli auto wazy 3t to przyczepka max 500kg auto wazy 3490kg przyczepki ciagnac juz nie mozesz !!!!!!!!!!!!!!!!!
Witold P.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 31.12.2009 18:18

niedzwiedz40 napisał(a):kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespolu pojazdow do 3,5t a przycepka max 750kg czyli auto wazy 3t to przyczepka max 500kg auto wazy 3490kg przyczepki ciagnac juz nie mozesz !!!!!!!!!!!!!!!!!



Nieprawda.Na kategorię B można ciągnąć np. camper fiat ducato DMC 3.5t + lekka przyczepa (DMC 750kg) wystarczająca do pontonika ewentualnie lekkiego RIB`a. Pytałem tej wiosny policjantów w moim "miasteczku".Dostałem odpowiedź.Można!Gwarantuje nam to podpisana przez polski rząd Konwencaja Genewska.Ktoś zapyta po jakż cholerkę do kampera dopinać przyczepkę? W przypadku camperów jest niewielka różnica pomiedzy DMC pojazdu i DMW. Po upakowaniu wszystkich klamotów i zapasu wody okazuje się że te sto kilogramów z haczykiem nie wchodzi do kamperka. Za przeładowanie kary srogie...


Wszystkiego Najlepszego na ten nadchodzący Nowy Rok!
p.s Dla jasności. koniec końcem kamperka nie kupiłem i jeżdże jak większośc a tobołami na dachu :hut: :papa:
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 31.12.2009 18:52

Jacek z Katowic, masa przyczepy może być większa niż masa ciągnika, co wykazałem w przykładach i co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale dotyczy to tylko niektórych pojazdów. Osobiście wiem, że mają tak wszystkie większe terenówki, każda może ciągnąć nawet do tony więcej niż ma DMC. Mam i miałem takie samochody i mam lawety (przyczepy) i wiem co mogę ciągnąć, a czego mi nie wolno. Na kategorię B można ciągnąć również przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej DMC większej niż 750 kg, byle DMC ciągniętej przyczepy nie przekraczała tego, co jest zapisane w dowodzie, a cały zestaw (pojazd i przyczepa) nie przekroczył 3,5 tony. Przykład: Zwykły Passat mojej żony waży 1415 kg, ma DMC 1890 kg i może ciągnąć przyczepę hamowaną o DMC 1300 kg. I to jest fakt z dowodu rejestracyjnego!!!! Dlatego chłopaki nie wprowadzajcie w błąd innych, bo niektórymi zwyczajnymi osobówkami można ciągać przyczepę z ładunkiem cięższe niż 750 kg.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 31.12.2009 20:04

Wiosną 2010 roku oczekuję dostarczenie tej łodzi.
Adria 500, nie jest to wielka łódź , ale dla mnie wystarczy. :wink:

Obrazek

Sretnu Novu godinu i mirno more

želi Mirko
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 01.01.2010 17:50

Wszystkim Cro-wodo-moto-ponto-ribo Maniakom :wink: wszystkiego naj,naj oraz 33cm H2O pod kilem w Nowym Roku życzy be-ja
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 01.01.2010 18:52

Witold P. napisał(a):
niedzwiedz40 napisał(a):kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespolu pojazdow do 3,5t a przycepka max 750kg czyli auto wazy 3t to przyczepka max 500kg auto wazy 3490kg przyczepki ciagnac juz nie mozesz !!!!!!!!!!!!!!!!!



Nieprawda.Na kategorię B można ciągnąć np. camper fiat ducato DMC 3.5t + lekka przyczepa (DMC 750kg) wystarczająca do pontonika ewentualnie lekkiego RIB`a. Pytałem tej wiosny policjantów w moim "miasteczku".Dostałem odpowiedź.Można!Gwarantuje nam to podpisana przez polski rząd Konwencaja Genewska.Ktoś zapyta po jakż cholerkę do kampera dopinać przyczepkę? W przypadku camperów jest niewielka różnica pomiedzy DMC pojazdu i DMW. Po upakowaniu wszystkich klamotów i zapasu wody okazuje się że te sto kilogramów z haczykiem nie wchodzi do kamperka. Za przeładowanie kary srogie...


Wszystkiego Najlepszego na ten nadchodzący Nowy Rok!
p.s Dla jasności. koniec końcem kamperka nie kupiłem i jeżdże jak większośc a tobołami na dachu :hut: :papa:
nieprawda?? w takim razie nasi egzaminatorzy i przepisy klamią
Witold P.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 01.01.2010 19:59

volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 02.01.2010 16:39

Mirko ! Mirko !
WSZYSCY WODNIACY DZIEKUJĄ ZA ŻYCZENIA !
Bardzo ładna i przyjemna dla oka łódka - a jaki motor do niej ?
Witold P.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 02.01.2010 22:39

Przyłączam się do życzeń i obiecuję nie Śmiecić. BASTA!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ? - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone