Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz nowak
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 22.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz nowak » 10.01.2010 20:35

myślę żę temat jest dla ludzi o dużej kasie i małym doświadczeniu w chorwacji.
pozdrawiam
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 10.01.2010 21:14

volare77 napisał(a):Mirko ! Mirko !
WSZYSCY WODNIACY DZIEKUJĄ ZA ŻYCZENIA !
Bardzo ładna i przyjemna dla oka łódka - a jaki motor do niej ?


Główny silnik: Tomos 4kW
Silnik pomocniczy: elektryczny 12V
Ja używam łodzi do rybołówstwa i transportu do dzikich plaż.

:wink:
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 14.01.2010 20:16

bazyl67 napisał(a):Witam
W związku , że ja również myślę o zakupie jakiejś łajby na przyszły rok , ale raczej coś większego z kabiną dla 2-4 osób o długości od 6 do 8 metrów max chciałbym zapytać wielce szanownych kolegów z doświadczeniem o kwestię transportu takiego zestawy do Chorwacji .
Wiem , że będę musiał zrobić sobie prawko B+E "to pikuś" , ale nie wiem jak to jest z masą motorówki do masy samochodu .
pozdr. and


Jeżeli chcesz jechać spokojnie i zgodnie z przepisami tym zestawem
to koniecznie musisz posiadać prawko E+B i szukać łódki o maksymalnej
masie własnej 2500/2800 KG - NIE WIĘCEJ !!!
Zakładam, że będziesz to holował autkiem o możliwościach uciągowych
na poziomie 3500KG.

Większa masa łodzi niż te 2800KG, to już będzie problem z przeważonym zestawem. Przyczepa pod łódkę około 8mb musi swoje ważyć i nie ufaj
zapewnieniom, że masa takiej przyczepy to poniżej 500kg - raczej przynajmniej 600/700KG. Dokładając do tego masę łodzi nie powinieneś
przekroczyć magicznej masy 3500KG.

Łodzie TYPU CRUISER - mieszczące się w tym limicie to np:
- Larson 274 Cabrio
- Larson 250 Cabrio
- Crownline 250 CR
- Bayliner 2450/2650
- Chapparal 250
- Glastron 249GT, 259GS i chyba nawet 289GS (masa własna 2900KG)
- Sea Ray 240/250 Sundancer i oczywiście Weekender
- Regal 2580, Regal 2660 Commodore
i wiele innych, ale te propozycje są wg. mnie najciekawsze :-)

Mając do wyboru opcję napędową, wybierz jacht dwusilnikowy,
o podobnej sumarycznej mocy, będzie on bardziej sprawny i ekonomiczny
niż lódka jednosilnikowa - oczywiście jeżeli chodzi o prędkość cruisingową
bo maksymalna bedzie przewyższać zużyciem jednosilnikową,
ale na pewno będzie większa V-max......
Najważniejszą jednak przewagą jest bezpieczeństwo na morzu,
nie musisz wtedy stosować dodatkowego silnika doczepnego,
jako napędu awaryjnego.....

Oczywiście wszelkie łódki typu Cuddy Cabin do 8mb powinny
się mieścić w limicie z przyczepą poniżej 3500KG
- ale wtedy masz tylko jedną koję dziobową i spanie w 4 osoby
będzie mało komfortowe... Szukaj więc łodzi z dodatkową
koją rufową. Dodatkowo te łódki posiadają już prawie wszystkie udogodnienia pozwalające na swobodę pływania po wodach nie tylko Chorwacji, bez konieczności wynajmowania kwater :-)

Jeszcze jedna uwaga przed dokonaniem wyboru łodzi opieraj się
na danych producenta, gdyż nawet na stronach naszych rodzimych
dilerów podawane są błędne dane techniczne zwłaszcza te dotyczące
masy własnej oferowanych łodzi......

pozdrawiam Jarek / samart
saalar
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.01.2010
quicksilver 380 HD prośba o opinie

Nieprzeczytany postnapisał(a) saalar » 25.01.2010 15:24

witam!
zastanawiam się nad zakupem pontonu quicksilver HD 3,80m. ponton jest nowy tyle że model z 2008 roku z drewniana podłogą. to akurat mi odpowiada ale nie wiem nic na temat reszty. co z trwałością? jak się pływa? mam do niego nowy mercury 15KM. pociągnie? pozdrawiam!
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 25.01.2010 17:13

Witam na forum.
Lepiej jak to pytanie zadasz w tym (Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ?) albo w tym (Pływanie pontonem w Chorwacji) wątku. Część użytkowników ma ustawioną "obserwację" tych wątków więc jest większa szansa, że o Twoim pytaniu się dowiedzą :idea:

Moim skromnym zdaniem silnik 15HP spokojnie "pociągnie" ponton tej wielkości/długości, lecz wybór rodzaju podłogi (a więc przy tym) powinieneś uzależnić od tego - co chcesz z takim sprzętem robić (wędkarstwo, zabawa na fali, przemieszczanie się z rodzinką od zatoczki do zatoczki itp).
Nie znam trwałości pontonów quicksilver (chociaż marka nie jest "no name" :wink: ), więc zapytaj może we wskazanych wątkach.
Pozdrawiam
Tomek
saalar
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) saalar » 25.01.2010 18:09

dzięki serdeczne. co do podłogi to pasuje mi drewno. nie jest tak hałaśliwe i nie nagrzewa się jak aluminium. o reszcie muszę jeszcze poszukać. mam dwa tygodnie na podjęcie decyzji. zarezerwowałem sobie pontonik w sklepie w dobrej cenie. dziwi mnie tylko że tak ciężko jest wyszukać jakieś informacje o tej firmie. niby taka potęga a jednak. pozdrawiam!
saalar
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.01.2010
Quicksilver HD 380

Nieprzeczytany postnapisał(a) saalar » 25.01.2010 18:13

witam!
zastanawiam się nad zakupem pontonu quicksilver HD 3,80m. ponton jest nowy tyle że model z 2008 roku z drewniana podłogą. to akurat mi odpowiada ale nie wiem nic na temat reszty. co z trwałością? jak się pływa? mam do niego nowy mercury 15KM. pociągnie? pozdrawiam!
aha byłbym zapomniał, to jest link do tego pontonu http://www.simpson-marine.co.uk/product ... oat_id=297
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 27.01.2010 19:15

Tutaj jest ciekawy link dla miłośników pontonopodobnych :D

http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=901192170
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 28.01.2010 10:21

Jacku L - nie wiem co widzisz w tym linku ciekawego jeszcze za takie pieniądze :D ( wybacz nie mogłem się powstrzymać ) zresztą o ile pamiętam to ten sprzęt stoi już na aukcjach bardzo długo.

saalar - jeśli ten Quicksilver 380 HD jest w dobrej cenie to bym się nie zastanawiał - miałem takiego samego i pływałem na takim w Niemczech i powiem Ci że jest to jeden z lepiej wykonanych pontonów, jak na początek rozpoczęcia zabawy z motorowodniactwem szczerze polecam naprawdę solidnie wykonany ponton - gdyby nie to że pływam też w 4 osoby to bym go nie sprzedał :D , a co do silnika 15 dla 2 osób będzie ok w 4 osoby już nie poszalejesz.

co do zasad dbania o ponton to wiadomo że sprzątanie i odkurzanie w środku, zabezpieczenie gumy specjalnymi impregnatami i najlepiej przechowywanie pontonu napompowanego w garażu - im bardziej będziesz o niego dbał i na niego uważał tym dłużej Ci posłuży - wiadomo to tylko ponton więc uważać trzeba i to bardzo.
rosiur
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) rosiur » 14.02.2010 20:39

Witam
Wracając do podstawowego pytania w wątku moim zdaniem najwazniejszym czynnikiem wyboru (rzeczywiście z wielu róznych ) jest jednak budżet .
Jesli jest niewielki poszedłnym w stronę riba .Lzejszy , tańszy w zakupie i eksploatacji , łatwiejszy do sprzedaży i tramsportu .
Jeśli zaś stać nas na wydanie większych kwot to zdecydowanie laminat , głownie ze względu na znacznie większą powierzchnię pokładu. A to oznacza komfort i wiele róznych mozliwosci czyniących pływanie przyjemniejszym .
Ale tez pozwala więcej czasu spedzać na wodzie,pływać dalej , bezpieczniej.
W tą tez stronę ( jeśli właśnie ten budżet pozwala....) następuje motorowodniacka ewolucja . Najpierw ponton lub rib , potem niewielki laminat , mały cruiser i coraz większy cruiser....
Oczywiście jeśli pływamy tylko w Chorwacji kilka dni w roku to nie kupowałbym nic. Tylko wypozyczalnia
Pozdrawiam
Robert
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 15.02.2010 13:46

Odnośnie kosztów zakupu,
to nie bardzo się zgodzę, że RIB jest tańszy w zakupie....
Nawet made in China, jest droższa od porównywalnej długości
łodzi laminatowej. A jeżeli weżmiemy pod uwagę markowe - firmowe
produkty to różnica w cenie robi się jeszcze większa...

Odnośnie dzielności na morzu, to zdecydowanie RIB jest konstrukcją
bardziej stabilną i bezpieczną niż porównywalnej wielkości łódż
laminatowa....

Rację przyznaję, jeżeli chodzi o miejsce na pokładzie - laminat wygrywa,
łatwość transportu - RIB wygrywa, koszt samej eksploatacji RIB wygrawa,
poprzez mniejszą wagę i mniejsze zużycie paliwa...

pzdr.samart
rosiur
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) rosiur » 15.02.2010 14:21

Oczywiście zalezy o jakim laminacie mówimy. Jeśli jest to dolna półka ze skromnym wyposażeniem to zgadzam się - markowe riby są droższe . Natomiast jesli mówimy o wyzszej półce i niezle wyposazonych łodziach znanych marek to wg mnie są droższe od ribów. Uzaleznione jest to oczywiście od doboru silnika i dodatkowego wyposażenia.
Pozdrawiam
Robert
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 15.02.2010 21:30

Oczywiście jeśli pływamy tylko w Chorwacji kilka dni w roku to nie kupowałbym nic. Tylko wypozyczalnia


Masz 100% racji :idea:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.02.2010 21:34

mirko napisał(a):
Oczywiście jeśli pływamy tylko w Chorwacji kilka dni w roku to nie kupowałbym nic. Tylko wypozyczalnia


Masz 100% racji :idea:

DO-KŁA-DNIE!!!!
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 17.02.2010 10:25

ale jak chcemy pływać kilkanaście dni - to się już sytuacja troche
zmienia....budżetowy zakup zwraca się w 2/3 sezony
Ale fakt odchodzi problem ciągnięcia
- slipowania - ubezpieczenia - winiet...
Każdy musi zatem głęboko przemyśleć temat zakupu
i indywidualnie podjąć decyzje....

pzdr.samart
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ? - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone