Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.03.2023 12:42

Piotrze, dziękuję za bardzo ciekawą relację z kompletnie nieznane mi kierunku. Było egzotycznie i fascynująco :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.03.2023 14:33

Piotrze, pokazałeś niesamowitą Turcję i podróż w takim wydaniu jakim chciałabym podróżować. Niestety jest opór że strony Pana M. I to nie tylko pod kątem dojazdu, ale też samodzielnego jeżdżenia po kraju :?

Mam nadzieję, że to nie koniec relacji pokażesz jeszcze cały powrót.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.03.2023 15:29

mchrob napisał(a):Mieliście piękną podróż i dziękuję że Swoją relacją zabrałeś mnie ze sobą.
Oglądają Twoje ostatnie mapki zaskoczyła mnie odległość pierwszego odcinka. Ponad 1800 km a w linii prostej to ok 500. Nieźle tam się nakręciliście osiołkiem.


Cieszę się że byłeś tam z nami wirtualnie i że Ci się podobało . To była nasza pierwsza turecka wyprawa , mam nadzieję nie ostatnia :oczko_usmiech: To wielki kraj , na kilka wypraw wystarczy . . .
Ten pierwszy odcinek to suma jaką podaje Google mapy z kilku dni , w rzeczywistości przejechaliśmy tam dobrze ponad 2 000 km , Bergama , przejazd przez Fokaja , kilka razy zboczyliśmy z tej trasy przejeżdżając przez góry , kilka razy odwiedziliśmy ciekawe zatoki - troszkę się tego nazbierało :)


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.03.2023 15:43

maslinka napisał(a):Piotrze, dziękuję za bardzo ciekawą relację z kompletnie nieznane mi kierunku. Było egzotycznie i fascynująco :D



Agnieszko , bardzo miło mi , że zaciekawił Cię ten kierunek i że śledziłaś tą relację , mam też nadzieję że kontynuacja jej ( tym razem ze wschodniej , bardziej egzotycznej części ) również przypadnie Ci do gustu :)
Co prawda z Turcji to już prawie wszystko z ubiegłego roku , ale było jeszcze kilka krajów w ubiegłym roku ( również na tym wyjeździe )



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.03.2023 15:59

piekara114 napisał(a):Piotrze, pokazałeś niesamowitą Turcję i podróż w takim wydaniu jakim chciałabym podróżować. Niestety jest opór że strony Pana M. I to nie tylko pod kątem dojazdu, ale też samodzielnego jeżdżenia po kraju :?

Mam nadzieję, że to nie koniec relacji pokażesz jeszcze cały powrót.



Beato , na pewne rzeczy nie mamy wpływu , rozumiem Twojego Pana M , wszak dla niego to też powinny być wakacje . . . Mnie jazda samochodem nie męczy bardzo i chociaż nie cieszy tak jak kiedyś ( i oczy :wink: również już nie te ) to póki zdrowie pozwoli z tej formy podróżowania nie zrezygnujemy ( z innych form również nie ).
W relacji przed nami drugi pobyt w Edirne , Bułgarskie co nieco , Macedonia , tradycyjnie Serbia i mały akcent węgierski , ale zastanawiam się gdzie i jak to umieścić . . . :smo:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2023 12:30

Dotarliśmy do Edirne , gdzie postanowiliśmy spędzić ostatnią turecką noc podczas tego wyjazdu , dokonać tureckich zakupów , wypić przepyszną herbatę ( nigdzie nie smakuje aż tak ) i zjeść baklawę pistacjową . Na nocleg wybraliśmy przygotowane przez miasto ( sprzątane rano przez służby miejskie ) miejsce nad rzeką ze stolikami pod zadaszeniem , kamiennymi grillami i koszami na śmieci . Jak się okazało wieczorem - pomimo przelotnego deszczu bardzo oblegane przez grupki młodzieży świętującej zakończenie roku akademickiego .
W pobliskiej restauracji bardziej zamożna młodzież uczestniczyła w balu - dziewczyny w pięknych sukniach (kilka w tradycyjnych strojach , ale kilka również w mini ) , chłopcy w eleganckich smokingach ( tylko na początku ;) ) i profesorzy ( opiekunowie ) odbierający tym bardziej rozochoconym alkohol . . . rozśpiewane , roztańczone towarzystwo .
Wsłuchani w turecką muzykę młodzieżową piliśmy piwko i planowali kolejną wizytę w Turcji , potem spacerem udaliśmy się do Osiołka , żeby po spokojnej nocy rano ruszyć w kierunku granicy z Bułgarią .

edirne2-1.jpg


edirne2-3.jpg


edirne2-7.jpg


edirne2-9.jpg


edirne2-22.jpg


edirne2-24.jpg


edirne2-29.jpg


edirne2-30.jpg


edirne2-31.jpg


edirne2-32.jpg


edirne2-35.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.03.2023 12:38

Mój może jeździc, ale ma jakiś opór przed samą Turcją...i tu jest pies pogrzebany....


Pisz tu, przecież to dalszyciag relacji, a nie co innego. Wg mnie o położeniu relacji powinna decydować główna jej część, aucie ie to Turcja, bez niej nie było by Serbii i Macedonii.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2023 13:08

piekara114 napisał(a):Mój może jeździc, ale ma jakiś opór przed samą Turcją...i tu jest pies pogrzebany....


Z tego co pamiętam :wink: na chorwackiej Jadrance spotkałem więcej sytuacji podnoszących ciśnienie krwi niż w całej Turcji , gdzie drogi są naprawdę świetne i wygodne , żeby nie pisać komfortowe , jeździło mi się tam bardzo dobrze . Wszędzie można trafić na "wariatów" za kierownicą . . .


piekara114 napisał(a):Pisz tu, przecież to dalszyciag relacji, a nie co innego. Wg mnie o położeniu relacji powinna decydować główna jej część, aucie ie to Turcja, bez niej nie było by Serbii i Macedonii.


Tak właśnie mam zamiar zrobić - tytuł zobowiązuje :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.03.2023 13:28

Mnie przed dalekimi eskapadami samochodem powstrzymuje przede wszystkim ograniczona długość urlopu, dlatego na takie podróże jak Twoja Piotrze patrzę zawsze trochę z zazdrością.
Ostatnio luźno rozmawialiśmy z mężem o podróży do Portugalii i wyszło nam, że na podróż w jedną stronę potrzebujemy 5 dni :D . Tak, żeby kierowca też miał coś z urlopu :oczko_usmiech: .
Jak kupimy nowe auto wrócę do tematu i pokombinuje z urlopem :mrgreen:.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2023 19:10

marze_na napisał(a):Mnie przed dalekimi eskapadami samochodem powstrzymuje przede wszystkim ograniczona długość urlopu, dlatego na takie podróże jak Twoja Piotrze patrzę zawsze trochę z zazdrością.


Nie ma czego zazdrościć , nie przysługuje mi więcej urlopu niż innym etatowym pracownikom , ale dzięki pandemii "zaoszczędziłem" kilkanaście urlopowych dni i przeniosłem je na rok następny , dzięki temu wkroczyłem w nowy sezon z czterdziestoma dniami urlopu , z kolei dzięki Osiołkowi wyjazdy mogę zaczynać w piątek po pracy , więc przy pięciu dniach urlopu mam na zwiedzanie i podróż 9,5 dnia , przy piętnastu dniach urlopu - już 23,5 dnia , nie jestem ograniczony miejscem ( wynajęty apartament ) , ani czasem :wink:

marze_na napisał(a):Ostatnio luźno rozmawialiśmy z mężem o podróży do Portugalii i wyszło nam, że na podróż w jedną stronę potrzebujemy 5 dni :D . Tak, żeby kierowca też miał coś z urlopu :oczko_usmiech: .
Jak kupimy nowe auto wrócę do tematu i pokombinuje z urlopem :mrgreen:.


Z Portugalią lekko nie jest , to jednak spora odległość , dlatego wybraliśmy opcję - samolot Modlin - Porto i przejazd wynajętym samochodem do Faro z noclegami "po drodze" ( zwrot samochodu w Faro ) . Powrót - samolotem Faro - Modlin . Cały Półwysep Iberyjski Osiołkiem jest zaplanowany ( bez ograniczeń czasowych ) , gdy przejdę na emeryturę i będę jeszcze żył :lol:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2023 19:23

35. Płowdiw ( bułg. Плoвдив ) część pierwsza


Po przekroczeniu granicy TR / BG minęliśmy Swilengrad i ruszyliśmy wygodną A 4 w stronę autostrady A 1 , ale nie wjeżdżaliśmy na nią , tylko zjazdem w kierunku Popowica skierowaliśmy się do moim zdaniem ciekawego miasta jakim jest Płowdiw .
To drugie po Sofii co do wielkości i liczby mieszkańców miasto Bułgarii , węzeł komunikacyjny , ośrodek gospodarczy i naukowy z pięcioma wyższymi uczelniami , około 400 000 mieszkańców stałych , jedno z najstarszych miast leżące w zachodniej części Niziny Górnotrackiej - krainy od północy odgrodzonej łańcuchem górskim Sredna Gora , od południa Rodopami i Górami
Sakar
, od wschodu Wzgórzami Manastirskim i Swetlijskimi , a od zachodu Górami Riła . Nizina Górnotracka była kiedyś ogromnym jeziorem , dziś jest terenem sejsmicnym , ostatnie silne trzęsienia ziemi miały tu miejsce w 1928 i 1977 roku , ale to tędy przebiega bułgarski odcinek transkontynentalnej drogi i linii kolejowej do Stambułu .
Płowdiw to dobrze rozwinięty ośrodek przemysłowy - króluje przemysł spożywczy , maszynowy , włókienniczy , chemiczny , metalowy ( ołów i cynk ) , ale także z racji wieku posiada ciekawą starówkę i wiele ciekawych pamiątek historii .
Do IV stulecia p.n.e. znajdował się tu warowny gród Traków o nazwie Eumolpias . W roku 342 p.n.e. został on podbity przez Filipa II Macedońskiego . Wtedy miasto zostało nazwane Filipopolis (Philippopolis) . W 46 r. miasto przejęli Rzymianie i nazwali je Trimontium ( miasto na trzech wzgórzach ) i uczynili je głównym miastem Tracji . Biegł tutaj ważny
szlak bałkański – Via Diagonalis . Rzymianie wzbogacili miasto o stadion , teatr , liczne łaźnie i wiele innych budowli .


We wczesnym średniowieczu Nizina Górnotracka została zasiedlona przez plemiona słowiańskie , Płowdiw wszedł w skład pierwszego państwa bułgarskiego , potem stał się graniczną twierdzą bizantyjską , którą z upodobaniem plądrowali krzyżowcy podczas swoich wypraw . W 1363 roku miasto wpadło w ręce Turków , którzy nadali mu nazwę Filibe . Dopiero po zakończeniu wojny rosyjsko-tureckiej w 1878 roku miasto otrzymało nazwę Płowdiw , gdy stało się stolicą autonomicznego regionu Rumelia Wschodnia , którą Turcja przekazała Bułgarii 24 marca 1886 roku po tym , jak bułgarskie wojska zajęły ją pół roku wcześniej . W 2019 r. miasto było Europejską Stolicą Kultury .

W Płowdiw zadbano o możliwość oglądania artefaktów , jest kilka odkrytych stanowisk archeologicznych i Muzeum Archeologiczne - Skarb Traków z Panagiuriszte , prócz tego kilka galerii i Pieszy trakt Knjaz Aleksander Batenberg łączący plac Dżumaja z placem Centralnym . W mieście można też podziwiać dobrze zachowane cerkwie Świętych Konstantyna i Heleny , św. Mariny , św. Niedzieli , św. Dymitra , a także Meczet Dżumaja pochodzący z XV - XVI wieku , Minaret z 1456 roku i synagogę . Warto też odwiedzić Galerię sztuki Starego Miasta , Państwową Galerię Malarstwa oraz Muzeum Etnograficzne , starówkę z ciekawymi domami i liczne pałace .

1650.jpg


1651.jpg


1652.jpg


1653.jpg


1654.jpg


1655.jpg


1656.jpg


1657.jpg


1658.jpg


1659.jpg


1660.jpg


1661.jpg


1662.jpg


1663.jpg


1664.jpg


1665.jpg


1666.jpg


1667.jpg


1668.jpg


1669.jpg


1670.jpg


1671.jpg


1672.jpg


1673.jpg


CDN
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4706
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.03.2023 21:31

Do Płowdiw chciałam pojechać, gdy byłam na wczasach w Słonecznym Brzegu. Ale nie mając samochodu do dyspozycji to jest niestety zbyt daleka wyprawa, więc odpuściliśmy ten wyjazd. Ale mam to miasto zapisane i jeśli nadarzy się okazja, to tam zajrzę.

piotrf napisał(a):Obrazek

Ciekawy pomysł wykorzystania wizerunku pawia.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2023 22:33

megidh napisał(a):Do Płowdiw chciałam pojechać, gdy byłam na wczasach w Słonecznym Brzegu. Ale nie mając samochodu do dyspozycji to jest niestety zbyt daleka wyprawa, więc odpuściliśmy ten wyjazd. Ale mam to miasto zapisane i jeśli nadarzy się okazja, to tam zajrzę.


Gosiu , to miasto przypadło nam do gustu i to bardzo , gdyby nie plany związane z Riłą , chyba zostalibyśmy tam dłużej :)
Szkoda tylko , że podczas naszych tam odwiedzin w kilku atrakcjach turystycznych ( cerkiew , Hammam ) trwał remont , były więc zamknięte .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2023 23:01

Ciąg dalszy spaceru po Płowdiw . . .

1674.jpg


1675.jpg


1676.jpg


1677.jpg


Niestety cerkiew w remoncie , więc kierujemy się w prawo , gdzie dochodzimy do teatru rzymskiego , który jako jeden z nielicznych jest nieprzerwanie używany do dziś . Odbywają się w nim regularne koncerty pobliskiej szkoły muzycznej i konserwatorium . . .

1678.jpg


1679.jpg


1680.jpg


1681.jpg


1682.jpg


1683.jpg


1684.jpg


1685.jpg


Kilka cerkwi udało się jednak odwiedzić , w jednej z nich bardzo bogaty ikonostas , odresturowany niemałym kosztem . Potem ruszamy w wąskie uliczki starówki z pięknymi , ciekawymi domami . . .

1686.jpg


1687.jpg


1688.jpg


1689.jpg


1690.jpg


1691.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1383
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 13.03.2023 00:42

Ładnie Płowdiw prezentuje się podczas Waszego spaceru :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone