Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Osiołkiem dookoła Rabu i Mljetu, z macedońskim finałem

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.03.2023 12:55

maslinka napisał(a):Zapraszam wirtualnie :D Chyba już dzisiaj... Zdecydowałam, że jednak rozpocznę rumuńską relację :o :mrgreen: Jakoś się będzie pisała ;)

Ale się cieszę, że będzie ta rumuńska relacja. Bardzo mi się podoba to, co pokazałaś nam do tej pory z Rumunii.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.03.2023 13:17

Franz napisał(a):Miło Cię widzieć w Rumunii - kraju, w którym bywam praktycznie co roku.

Pozdrawiam,
Wojtek

Tak, Rumunia to nasze odkrycie zeszłego roku :D Pojechałam i przepadłam ;)

megidh napisał(a):
maslinka napisał(a):Zapraszam wirtualnie :D Chyba już dzisiaj... Zdecydowałam, że jednak rozpocznę rumuńską relację :o :mrgreen: Jakoś się będzie pisała ;)

Ale się cieszę, że będzie ta rumuńska relacja. Bardzo mi się podoba to, co pokazałaś nam do tej pory z Rumunii.

Mam nadzieję, że będzie ciekawie :D
Chętnie sama powspominam, poszperam w internecie i dowiem się więcej od Was :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.03.2023 14:40

31 lipca (niedziela): Powrót do domu i podsumowanie wakacji

Koło 10:00 opuszczamy kwaterę. Lubię self check-out - po prostu wrzucamy klucz do skrzynki pocztowej.

Opuszczamy Arad, który okazał się bardzo przyjemnym miastem. Może nie ma tu oszałamiającej liczby zabytków, ale wydaje mi się, że to dobre miejsce do życia. Przy wyjeździe zwracamy uwagę na fakt, że Arad cerkwiami stoi ;):

2022-07-31-10h49m29.JPG

2022-07-31-10h49m38.JPG


Szybko przekraczamy granicę. Gdzieś na węgierskiej autostradzie:

2022-07-31-12h50m39.JPG


Jak zwykle na Węgrzech - płasko i trochę nudno ;):

2022-07-31-12h50m54.JPG


Droga mija szybko i bezproblemowo, po 15:00 jesteśmy już za Bratysławą.

2022-07-31-15h11m06.JPG


Jedziemy nietypowo - fragmentem autostrady D4, bo wymyśliłam postój nad jeziorkiem Velký Biel, a konkretnie obiad w restauracji tuż obok.

Kolor wody zachęca do kąpieli. Prawie jak Jadran ;):

2022-07-31-15h36m25.JPG

2022-07-31-15h35m45.JPG


Jednak, mimo że od ostatniej kąpieli (oprócz tej pod prysznicem :lol:) minęło 6 dni, nie skorzystamy. Zbyt dużo problemów z takimi atrakcjami w podróży. Poza tym niby temperatura wynosi 29 stopni, ale przez silny wiatr, jest mi zimno :o Trzeba będzie się odzwyczaić od upałów...

Chowamy się pod daszkiem restauracji Atilla (obecnie przemianowanej na Poseidona ;)):

2022-07-31-16h39m08.JPG


popijamy piwko i kofolę (ja to pierwsze :mrgreen:) oraz pałaszujemy vyprážaný syr z widokiem na Maździaka ;):

2022-07-31-16h19m12.JPG


To idealne dla Małża miejsce na obiadowy postój w trasie - zero problemów z parkingiem i samochód "na oku" 8)

Jest smacznie, choć bez szału. Vyprážaný syr trudno zepsuć ;)

Po dłuższej chwili mkniemy dalej, już tą właściwą słowacką autostradą i przypominamy sobie, że Słowacja to nie tylko kraj gór, ale i zamków:

2022-07-31-17h20m21.JPG


Beckovský hrad, czyli okazałe ruiny na wzgórzu:

2022-07-31-17h27m32.JPG


Coś tam remontują:

2022-07-31-17h28m19.JPG


Zamek w Trenczynie:

2022-07-31-17h35m51.JPG


Obie budowle zwiedzałam dawno temu, jeszcze z rodzicami. Może czas wrócić...

Zbliżamy się do Żyliny. Robi się coraz bardziej tajemniczo ;):

2022-07-31-17h53m25.JPG


A tak naprawdę, pogoda się psuje. Czechy witają nas deszczem:

2022-07-31-18h27m04.JPG


Restauracja w Bili - w jednym z naszych ulubionych beskidzkich (po czeskiej stronie Beskidów) ośrodków narciarskich:

2022-07-31-18h41m11.JPG


Jeszcze jakieś półtorej godziny i około 20:00 meldujemy się w domu (bardzo wcześnie jak na powrót z urlopu), po 27 dniach wakacji :D

Była to wspaniała i różnorodna podróż! Trudno ją podsumować w kilku zdaniach, więc, jak zwykle, zdecydowałam się wybrać najciekawsze momenty w formie rankingu atrakcji :mrgreen: (Bardziej rozwlekłe ;) podsumowanie też będzie, poniżej, bo jestem gadułą i trudno mi się powstrzymać :lol:)


Top 10 bałkańskich wakacji AD 2022:

1. Wycieczki kajakowe na Rabie (zbiorczo).
2. Dwa dni spędzone w Parku Narodowym Mljet.
3. Kajakowanie po Jeziorze Ochrydzkim.
4. Pływanie w Jaskini Odyseusza na Mljecie.
5. Spacer po Ochrydzie.
6. Międzynarodowa impreza na "campingu" nad Jeziorem Ochrydzkim.
7. Skopje (jako całość).
8. Dwa wieczory spędzone w mieście Rab.
9. Posiadówa z kozim serem i winem z gospodarzami na Mljecie.

Last but not least...

10. "Rumuńska niespodzianka", czyli przedsmak sierpniowego urlopu :)


Jak zwykle - bardzo subiektywnie ;) W rankingu zabrakło miejsca np. dla Kanionu Matka, ponieważ byliśmy nim delikatnie rozczarowani czy dla wjazdu na Kamenjak na Rabie albo zwiedzania Kolorowego Meczetu w Tetovie, bo te atrakcje trwały stosunkowo krótko, a tym razem postawiłam na dłuższe doznania ;), choć umieściłam kąpiel w Jaskini Odyseusza, ale ta miejscówka jest absolutnie niezwykła.
Były też miejsca, które zupełnie mi się nie podobały - Rajska Plaża na Rabie, Struga czy plaże nad Prespą w Macedonii.

Znowu było dużo kajakowania (w końcu dołączył do nas Osiołek! :D) i siedzenia w wodzie oraz na wodzie, mniej pod wodą ;) Snurkowanie zaczęło mnie nudzić, bo "życie podwodne" w Chorwacji, w różnych miejscach, wygląda bardzo podobnie. I tym razem nie udało nam się załapać na fishpicnic (na Rabie było blisko, ale wciągnęło nas pływanie Osiołkiem), odbyliśmy też krótki rejs statkiem po Velikim Jezerze w Parku Narodowym Mljet oraz płynęliśmy trzema promami, w tym jednym w Czarnogórze ;)

Uskutecznialiśmy natomiast dużo więcej interakcji z gospodarzami (na Rabie, Mljecie oraz nad Jeziorem Ochrydzkim), zabrakło mi natomiast wybitnych doznań kulinarnych. Żaden z posiłków zjedzonych w restauracjach nie utkwił mi szczególnie w pamięci.

Na Rab pewnie nieprędko wrócimy, mimo że wyspa ma duży potencjał kajakowy. Poza kajakowaniem (i spacerami po "stolicy") nie ma tam dla nas zbyt wiele do roboty. Natomiast Mljet to inna liga i tam chętnie wrócę... za jakiś czas :D

Macedonia to duża niespodzianka i bardzo pozytywne wrażenia! Pisałam już o tym, co nas w tym kraju zachwyciło, więc się nie będę powtarzać :mrgreen: Wrócimy na pewno!

No i Rumunia - "przedsmak" nowej, sierpniowej, Przygody, na opis której jednak się zdecydowałam :o Na początek nowej relacji zapraszam jeszcze dzisiaj :D

Za obecność w tej bardzo Wam Wszystkim dziękuję :D
Wasze komentarze były niezwykle mobilizujące, bo czasami brakowało mi wytrwałości :mrgreen: Dzięki za cierpliwość, pisałam tę relację rekordowo długo :D :D :D

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie :papa: :papa: :papa:

KONIEC
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 26.03.2023 20:16

Dziękuje za kolejną świetną relację! :papa: :hut:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 26.03.2023 21:05

Dzięki za relację ze wspaniałego urlopu. Rab faktycznie dość różni się od Dalmacji i dobrze wiedzieć,że dobrze jest mieć tam kajak lub przepadać za piaskiem :mrgreen: . Jaskinia Odyseusza bardzo godna zapamiętania. Macedonia - wiem,że dobrze by mi tam było, ale tak strasznie tam daleko :wink: . Rumunia chyba jednak bliżej, może kiedyś... Z chęcią relację z Rumunii obejrzę.
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 484
Dołączył(a): 16.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 26.03.2023 21:08

Dzięki ,
Jak zawsze super :D :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.03.2023 21:25

Dzięki za fajną relację.
Zawsze mi przykro, kiedy relacje się kończą.
Ale dobrze, że zaczniesz zaraz kolejną.
artkrak
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 15.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) artkrak » 26.03.2023 21:37

Świetna relacja, dużo ciekawych miejsc dzięki Tobie zapisałem do listy: must See.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2023 21:39

Aga, ja mam wrażenie, że Ty ze swoimi relacjami wręcz lecisz, ja to długo piszę swoje...

Twój ranking Top10 pokazał jak wysoko oceniłaś Macedonię Północną...
HR - 5
MK - 4
RO - 1
...warto odwiedzać całkiem nowe dla nas kraje.

Czekam na Rumunię i wiem, że odwiedzisz mój główny cel w tym kraju.
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.03.2023 21:59

Dziękuję za chorwacko-macedońską wyprawę :smo:
Na rumuńską już mnie zaprosiłaś i na pewno będę.
:papa:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 26.03.2023 22:22

Agnieszko dziękuję za kolejną świetną relację. Podziwiam wytrwałość i konsekwencję w ich pisaniu. :hearts:
Wiem jak łatwo się zniechęcić w relacjonowaniu, ale Twój wysiłek motywuje innych do udzielania się na tym forum.
Czekam na rumuńską relację, no i kolejną chorwacką - bez nich ciężko byłoby przetrwać kolejną zimę ;) :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 27.03.2023 09:15

Ten kawalątek Rumunii który tu pokazałaś na zachętę był bardzo ładny :D
Zasmuciłaś mnie tylko tym, że nie lubisz gołąbków. A to takie śliczne ptaki :hearts: Przez całą zimę przy sklepie gdzie robię zakupy siedział taki biały, śliczny. Nie bał się ludzi, nie uciekał. A od kilkunastu dni go nie spotykam. Jest mi smutno :cry:

Dzięki Maslinko za super relację, za miejsca których nie znam, za ciekawe opowieści i śliczne zdjęcia i do zobaczenia :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.03.2023 09:29

Cześć Wszystkim! Dziękuję za miłe słowa :D
Rumuńska relacja miała się pojawić wczoraj, ale pokonała mnie gorączka :( (Już było lepiej, a tu nagle znowu wysoka temperatura...) Niedługo postaram się wrzucić zajawkę.

ziemniak napisał(a):Dziękuje za kolejną świetną relację! :papa: :hut:

pomorzanka zachodnia napisał(a):Dzięki za relację ze wspaniałego urlopu.

DamianM napisał(a):Dzięki ,
Jak zawsze super :D :D

A ja dziękuję za Wasze towarzystwo :D

pomorzanka zachodnia napisał(a):Macedonia - wiem,że dobrze by mi tam było, ale tak strasznie tam daleko :wink: . Rumunia chyba jednak bliżej, może kiedyś... Z chęcią relację z Rumunii obejrzę.

Do Braszowa jechaliśmy 13 godzin ;), ale generalnie - trochę bliżej ;)

megidh napisał(a):Dzięki za fajną relację.
Zawsze mi przykro, kiedy relacje się kończą.
Ale dobrze, że zaczniesz zaraz kolejną.

Tak się przyzwyczaiłam do pisania, że trudno skończyć :)

artkrak napisał(a):Świetna relacja, dużo ciekawych miejsc dzięki Tobie zapisałem do listy: must See.

W takim razie bardzo się cieszę :D

piekara114 napisał(a):Aga, ja mam wrażenie, że Ty ze swoimi relacjami wręcz lecisz, ja to długo piszę swoje...

No co Ty - prawie 7 miesięcy ją pisałam ;)

piekara114 napisał(a):Twój ranking Top10 pokazał jak wysoko oceniłaś Macedonię Północną...
HR - 5
MK - 4
RO - 1
...warto odwiedzać całkiem nowe dla nas kraje.

To prawda, Macedonia okazała się hitem :idea:

piekara114 napisał(a):Czekam na Rumunię i wiem, że odwiedzisz mój główny cel w tym kraju.
:papa:

Tak :mrgreen:

wiola2012 napisał(a):Dziękuję za chorwacko-macedońską wyprawę :smo:
Na rumuńską już mnie zaprosiłaś i na pewno będę.
:papa:

Cieszę się :smo:

mchrob napisał(a):Wiem jak łatwo się zniechęcić w relacjonowaniu, ale Twój wysiłek motywuje innych do udzielania się na tym forum.

Dziękuję za tak miłe słowa 8) Motywacja to ważna rzecz :D

mchrob napisał(a):Czekam na rumuńską relację, no i kolejną chorwacką - bez nich ciężko byłoby przetrwać kolejną zimę ;) :papa:

Hehe, ja też w dużej mierze żyję od wyjazdu do wyjazdu ;)

Kapitańska Baba napisał(a):Zasmuciłaś mnie tylko tym, że nie lubisz gołąbków. A to takie śliczne ptaki :hearts: Przez całą zimę przy sklepie gdzie robię zakupy siedział taki biały, śliczny. Nie bał się ludzi, nie uciekał. A od kilkunastu dni go nie spotykam. Jest mi smutno :cry:

Mimo że mieszkam w mieście, wieczorami (wiosną i latem) mogę posłuchać śpiewu słowika, a rano goniących się srok ;) Uwielbiam to i wszystkie ptaki, poza tym jednym gatunkiem. Gołębie mnożą się na potęgę i załatwiają gdzie popadnie. Ciągle mam cały samochód pokryty ich odchodami, to nie jest przyjemne :( Ani zdrowe...

Kapitańska Baba napisał(a):Dzięki Maslinko za super relację, za miejsca których nie znam, za ciekawe opowieści i śliczne zdjęcia i do zobaczenia :papa:

Do zobaczenia już niedługo :D Dziękuję za towarzystwo :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.03.2023 12:14

maslinka napisał(a):
Za obecność w tej bardzo Wam Wszystkim dziękuję :D

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie :papa: :papa: :papa:

KONIEC

Nadrobiłam :D
Jak zwykle Wasze wakacje były mega ciekawe, a w tym roku do tego jeszcze bardzo różnorodne :lol:
No i baaaardzo dłuuuugie, zazdroszczę :smo:
Wielkie dzięki za relację :D

No a teraz "idę" do rumuńskiej relacji, bo widzę, że się zaczęła :smo:

:papa: :papa: :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 28.03.2023 09:55

Faktycznie, długa relacja ;)
Ale dziękuję, za znów dzięki Tobie poznany kawałek świata. Macedonia chyba najmniej mi "siada" i ten Rab na początku ... Ale ogrom opisów i zdjęć jakie dzięki Tobie można poznać, jest niezaprzeczalny :)

Pozdrawiam, Michał :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Osiołkiem dookoła Rabu i Mljetu, z macedońskim finałem - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone