Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.03.2023 13:31

Stobi ciekawe, muszę sobie zapamiętać :) . Może kiedyś, gdy znów po długiej przerwie wybierzemy się autem do Grecji, uda się jakoś wpleść to miejsce w plan podróży? Przecież tak blisko jest trasy, którą wybieramy na dotarcie do Hellady...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 15:14

piotrf napisał(a):Zrobiliśmy sporo zdjęć , może zobaczysz na nich coś nowego :)
Ja byłam w lipcu 2018 r. (cena 100 dinarów maced. lub 3 euro) wracając z epirskiej Sivoty i tak:

- teatr jak wyglądał tak wygląda, ale trafiłam na przygotowania do jakiś występów i panowie pozwolili zajrzeć mi do pomieszczeń pod widownią, które robiły za skład narzędzi i cementu :lol:
- mozaiki są bardziej odkryte, u mnie część była już odsłonięta, ale np. przysłonięta folią, albo dokładali elementy na swoje miejsce... choć np ta w Pałacu Teodozjana...
piotrf napisał(a):Obrazek

była w 2018r. bardziej odsłonięta
DSCF2002.JPG



z kolei tu...
piotrf napisał(a):Obrazek

białych kolumn jeszcze nie było
DSCF1964.JPG



...więc rzeczywiście coś tam działają...


Ciekawa jestem co tam w łaźniach się zmieniło. Nie trzymaj długo w niepewności.

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 15:15

dangol napisał(a):Stobi ciekawe, muszę sobie zapamiętać :) . Może kiedyś, gdy znów po długiej przerwie wybierzemy się autem do Grecji, uda się jakoś wpleść to miejsce w plan podróży? Przecież tak blisko jest trasy, którą wybieramy na dotarcie do Hellady...
Jest idealnie na trasie. Ze zjazdu z autostrady do wejścia jest może 200 metrów. Polecam wpleść to miejsce w plan jak się ponownie autem wybierzecie na kolejny podbój Błękitnej Krainy.
:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.03.2023 18:54

megidh napisał(a):Riłę oglądała kiedyś na zdjęciach znajomych, którzy ją odwiedzili podczas podróży powrotnej znad Morza Czarnego. Już wtedy bardzo mi się spodobała. A teraz również Ty utwierdzasz mnie w przekonaniu, że warto się tam wybrać.


Oprócz Riły i Jezior Rilskich moim zdaniem warto odwiedzić założone w X w. miasto Szumen ze słynną twierdzą , miasto Płowdiw , Gabrowo - uważane na jedno z najpiękniejszych miast Bułgarii ( jedna z dzielnic tego miasta tworzy skansen etnograficzny "Etar" ) , Wielkie Tyrnowo - jedno z najstarszych miast , stolica Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego ( 1185 - 1396 ) , Park Narodowy Środkowych Bałkanów . Tyle mam w planie na dziś , przy okazji przejazdów przez Bułgarię .

megidh napisał(a):Pogoda potrafi wywrócić plany do góry nogami. Szkoda, że nie pozwoliła Wam (a co za tym idzie również nam, czytającym Twoją relację) na obejrzenie Jezior Rilskich. Ale chyba za dobrze Wam było pogodowo w Turcji i deszcz sobie o Was przypomniał :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:.


Za dobrze - to nieco na wyrost :wink: , ale faktycznie pogoda była dla nas łaskawa i towarzyszyła nam przez prawie całą przebytą trasę w Turcji :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.03.2023 19:10

dangol napisał(a):Stobi ciekawe, muszę sobie zapamiętać :) . Może kiedyś, gdy znów po długiej przerwie wybierzemy się autem do Grecji, uda się jakoś wpleść to miejsce w plan podróży? Przecież tak blisko jest trasy, którą wybieramy na dotarcie do Hellady...


Według mnie warto poświęcić dwie godziny na spacer po Stobi , jest tam kilka ciekawych artefaktów i przy dobrym układzie ( gdy już skończą konserwację :wink: ) można pooglądać mozaiki 8)


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.03.2023 19:27

piekara114 napisał(a):- teatr jak wyglądał tak wygląda, ale trafiłam na przygotowania do jakiś występów i panowie pozwolili zajrzeć mi do pomieszczeń pod widownią, które robiły za skład narzędzi i cementu :lol:
- mozaiki są bardziej odkryte, u mnie część była już odsłonięta, ale np. przysłonięta folią, albo dokładali elementy na swoje miejsce... choć np ta w Pałacu Teodozjana... była w 2018r. bardziej odsłonięta
z kolei tu...
piotrf napisał(a):Obrazek

białych kolumn jeszcze nie było

...więc rzeczywiście coś tam działają...

Ciekawa jestem co tam w łaźniach się zmieniło. Nie trzymaj długo w niepewności.

:papa:


Z rozmowy z panią , która sprzedała nam wejściówki po 3 Euro od osoby wynikało , że na sezon odsłonią mozaiki , które teraz ( podczas naszej tam wizyty ) były zaimpregnowane i zasypane piaskiem , trwa też rekonstrukcja części kolumn i ozdób na podstawie pozostałych fragmentów - to wróży częściowy powrót do świetności , jeśli tylko znajdą się odpowiednio wysokie fundusze , wszak 3 Euro to nie jest wygórowana cena za możliwość oglądania takiego stanowiska archeologicznego .
Trzymam kciuki za powodzenie .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.03.2023 21:23

Suplement fotograficzny do części drugiej :)


1806.jpg


1807.jpg


1808.jpg


1809.jpg


1810.jpg


1811.jpg


1812.jpg


1813.jpg


1814.jpg


1815.jpg


1816.jpg


1817.jpg


1818.jpg


1819.jpg


1820.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 22:04

Obrazek

Tej mozaiki nie mam na swoich zdjęciach, więc zapewne nówka sztuka :wink: Jak mówi mój Pan M. specjalnie dołożona
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.03.2023 22:48

piekara114 napisał(a):
Tej mozaiki nie mam na swoich zdjęciach, więc zapewne nówka sztuka :wink: Jak mówi mój Pan M. specjalnie dołożona


Z tego co wiem , pod warstwą od 30 do 150 cm gruzu i ziemi znajdują kolejne podłogi ( również mozaikowe ) , być może pochodzące z okresu przed trzęsieniem ziemi , które zniszczyło miasto . Odbudowywano miasto na ruinach , chyba nie do końca dokładnie sprzątając gruz :wink: Bazylikę też wybudowano na ruinach synagogi , stąd różnica poziomów podług . . .


Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 20.03.2023 09:35

Już chciałam napisać: jakie śliczne mozaiki ale po tym zdaniu

Przechodząc obok wejścia do teatru spotkałem "strażnika" w postaci pająka . Gdyby nie wykonał nerwowego ruchu , to wogóle bym go nie zauważył , mimo że był wielkości mojej dłoni , tak dobrze zlewał się z otoczeniem ;)


i przybliżeniu zdjęcia z potworem niestety zamarłam :oops:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.03.2023 18:02

Kapitańska Baba napisał(a):Już chciałam napisać: jakie śliczne mozaiki ale po tym zdaniu

Przechodząc obok wejścia do teatru spotkałem "strażnika" w postaci pająka . Gdyby nie wykonał nerwowego ruchu , to wogóle bym go nie zauważył , mimo że był wielkości mojej dłoni , tak dobrze zlewał się z otoczeniem ;)


i przybliżeniu zdjęcia z potworem niestety zamarłam :oops:


Bardzo Cię przepraszam za tego pająka , który dla mnie był jedynie ciekawostką , gdy zrobiłem mu zdjęcie uciekł i tyle go widziałem :oops:
A jeżeli chodzi o mozaiki - są moim zdaniem bardzo ciekawe :smo:



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.03.2023 18:12

Stobi część trzecia


1821.jpg


1822.jpg


1823.jpg


1824.jpg


1825.jpg


1826.jpg


Powoli wracamy na parking , gdzie czeka na nas Osiołek , jeszcze tylko w drodze powrotnej rzut oka na mozaiki , a potem przejeżdżamy pod wiaduktem na drugą stronę drogi ekspresowej , gdzie pośrodku winnicy wybudowano restaurację z bardzo dobrymi trunkami i wcale nie gorszym jedzeniem :) Trzeba zjeść obiad przed dalszą drogą .
Po obiedzie ruszamy w jedynie słusznym kierunku , jak Lucky Luke w stronę słońca . . . :mrgreen:

1827.jpg


1828.jpg


1829.jpg


1830.jpg


1831.jpg


1832.jpg


1833.jpg


1834.jpg


1835.jpg


1836.jpg


1837.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.03.2023 10:05

piotrf napisał(a): Bardzo Cię przepraszam za tego pająka , który dla mnie był jedynie ciekawostką , gdy zrobiłem mu zdjęcie uciekł i tyle go widziałem :oops:
A jeżeli chodzi o mozaiki - są moim zdaniem bardzo ciekawe :smo:



Pozdrawiam
Piotr


Na zdjęciu kiedy byłam uprzedzona ze on będzie - przeżyłam. Ale gdybym go spotkała na żywo różnie mogłoby się stać.....przecież on był straszny a ja tak bardzo boję sie pająków 8O 8O 8O
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.03.2023 16:24

39. Ochryda , część pierwsza


Naszym kolejnym miejscem na popas jest Ochryda , którą bardzo lubimy i chętnie odwiedzamy , jeśli tylko znajdzie się na trasie naszego przejazdu . . . Na temat tego pełnego zabytków miasta i pięknego , czystego jeziora na forum było chyba wszystko , więc ograniczę się do zdjęć .
Zatrzymujemy się na Camper Stop "Kj Divono" usytuowanym pomiędzy Park Beach i Golden Beach ( są tacy , którzy uznają je za najładniejsze plaże Jeziora Ochrydzkiego ;) ) . Stawiamy Osiołka najpierw na stanowisku pośrodku placu , a potem , już po spacerze do miasta i zakupach , gdy zwolniło się miejsce po wielkim kamperze Francuzów i VW T4 Niemców - w pierwszej linii przy trawiastej plaży , obok bardzo sympatycznej pary ze Słowenii . Zmierzają do Grecji , ale Jezioro Ochrydzkie i Camper Stop tak im się spodobał , że zostali na nim cztery pełne dni .

1838.jpg


1839.jpg


1840.jpg


1841.jpg


1843.jpg


1844.jpg


Golden Beach jest połączona z Ochrydą bardzo fajnym deptakiem , po obydwu jego stronach jest wygodna droga rowerowa , pośrodku obsadzony jest drzewkami , bliżej miasta pomiędzy drzewkami są ustawione ławki . Spacer jest bardzo przyjemny , robimy zdjęcia i sprawdzamy co zmieniło się od naszej ostatniej wizyty . W mieście odwiedzamy targ i robimy zakupy , a potem wracamy na camping , pompuję SUPa żeby był gotowy na zaplanowane poobiednie pływanie :) . Jeszcze później kąpiel i oglądanie spektaklu jaki rozgrywa się na niebie z udziałem chmur i jeszcze kibicowanie wędkarzowi łowiącemu ryby przy słońcu zchodzącym za górami po albańskiej stronie jeziora .

1845.jpg


1846.jpg


1847.jpg


1848.jpg


1849.jpg


1850.jpg


1851.jpg


1852.jpg


1853.jpg


1854.jpg


1855.jpg


1856.jpg


1857.jpg


1858.jpg


1859.jpg


1860.jpg


1861.jpg


1862.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.03.2023 16:55

Jachty w krzakach - Mazury jakieś czy cuś? :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone