Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.03.2023 11:49

Fajnie zobaczyć Twierdzę Kale na Twoich zdjęciach i widoki z niej :D, bo tam nie trafiliśmy.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 12:25

megidh napisał(a):
piotrf napisał(a):...i ruszyliśmy na północ , zobaczyć co zmieniło się od naszej poprzedniej wizyty w macedońskiej stolicy - Skopje

W Skopje nigdy nie byłam i jak na razie nie zanosi się na to, że tam będę (z racji tego, że my nie podróżujemy własnym samochodem). Dlatego z chęcią oglądam to miasto w relacjach na Forum. Na fotografiach miasto wygląda ciekawie, chociaż opinie o nim są różne.


Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii , również na temat miast . Dla mnie ( byłem w Skopje wiele razy ) to fajne miasto , bezpieczne ( spacerowaliśmy po różnych częściach miasta późno w nocy ) , pełne ludzi cieszących się swoją państwowością i manifestujących ją na każdym kroku .
Skopje jest ładnym miastem , nawet w sporym oddaleniu od centrum trwają remonty i modernizacje , ale nie wszystko można zrobić od razu . . . Nowa część miasta nie odbiega niczym od innych europejskich miast . To moje zdanie na temat zmieniającego się miasta , gdzie ceny mimo znacznego wzrostu są jeszcze atrakcyjne dla nas .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 12:34

maslinka napisał(a):Fajnie zobaczyć Twierdzę Kale na Twoich zdjęciach i widoki z niej :D, bo tam nie trafiliśmy.


Twierdza ma dość bogatą historię , ale prócz murów , baszt i fundamentów po trzęsieniu ziemi mało co zostało , szukałem bez większego powodzenia wiadomości na temat ostatnich prac archeologicznych , może nic spektakularnego nie odkryto , albo wręcz przeciwnie :wink:
Ciekawe są widoki na miasto i okoliczne góry , ale zdjęć nie mam zbyt wielu - będąc tam nie wiedziałem , że będę pisał relację . . .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 20:20

41. Subotica


1940.jpg


1941.jpg


1942.jpg


1943.jpg


1944.jpg


To był bardzo miły spacer po Skopje , a jednocześnie odpoczynek w drodze powrotnej . Przed nami jeszcze sporo kilometrów , więc wróciliśmy do Osiołka i ruszyliśmy do następnej miejscówki , którą bardzo lubimy i traktujemy jako nasz stały przystanek - Suboticy . Tam również czekała na nas niespodzianka - ukończono remont placu głównego ( podczas naszej poprzedniej wizyty trwał remont fontanny i elewacji kilku budynków ) .

1945.jpg


1946.jpg


1947.jpg


1948.jpg


1949.jpg


1950.jpg


1951.jpg


1952.jpg


1953.jpg


Odwiedziliśmy fontannę i kilka pomników , kosiarz ma co kosić ;) . Nie ominęliśmy też kilku urokliwych bocznych ulic z pięknymi secesyjnymi kamieniczkami , a potem zrobiliśmy zakupy i pojechaliśmy nad jezioro Pajić - miejsce naszego kolejnego noclegu .

1954.jpg


1955.jpg


1956.jpg


1957.jpg


1958.jpg


1959.jpg


1960.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2023 21:31

Ten sklep odwiedziłam w lipcu :D
Obrazek
Niestety nic nie kupiłam, bo cały asortyment był wybitnie wieczorowo-imprezowy...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 22:19

Beata , widziałem tam panią , dla której obsługa pakowała kilka sukien , nie wyglądała na imprezowiczkę :smo:
W centrum handlowym , w którym zostawiliśmy Osiołka było sporo tego typu kreacji


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2023 22:47

Pospacerowaliśmy wokół jeziora , zjedliśmy pyszną obiadokolację w restauracji przy molo , a zachodzące słońce pożegnaliśmy lodami .

1961.jpg


1962.jpg


1963.jpg


1964.jpg


1965.jpg


1966.jpg


1967.jpg


1968.jpg


Nad jezioro przyjeżdżają w pięknych limuzynach panny młode z dróżkami na imprezowanie ( wieczór panieński :?: :idea: :mrgreen: ) , innymi samochodami przyjeżdżają znajomi , składają życzenia , obdarowują drobnymi prezentami i odjeżdżają :P

1969.jpg


1970.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 27.03.2023 09:21

Ależ ulewa trzy strony wcześniej 8O 8O 8O
Piotrze czereśniami się znęcasz - jeszcze tak długo trzeba czekać na te nasze pyszne słodziutkie :oops:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.03.2023 11:28

Piotrze, fontanna w Suboticy, którą pokazujesz (ta po remoncie), to chyba Zielona? W 2019 roku widzieliśmy ją w takim stanie:

Obrazek

Dobrze, że ją wyremontowali, ale szkoda, że nie zachowali zielonych kamieni/kafelków. Charakterystyczne były te fontanny - jedna Błękitna, druga Zielona :D

Nad jeziorem Palić, w restauracji, którą pokazujesz, podali nam surowego kurczaka :roll:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.03.2023 18:46

Kapitańska Baba napisał(a):Ależ ulewa trzy strony wcześniej 8O 8O 8O
Piotrze czereśniami się znęcasz - jeszcze tak długo trzeba czekać na te nasze pyszne słodziutkie :oops:


To było oberwanie chmury - szybko przyszło i szybko sobie poszło :)

Czekanie wzmaga apetyt :mrgreen: :smo:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.03.2023 19:12

Dokładnie o tą zieloną fontannę mi chodziło :D

maslinka napisał(a):Dobrze, że ją wyremontowali, ale szkoda, że nie zachowali zielonych kamieni/kafelków. Charakterystyczne były te fontanny - jedna Błękitna, druga Zielona :D


Taką przyjęto koncepcję , dobrze że nie powycinano drzew , jak to się stało na rynkach wielu polskich miast :roll:
Odświeżona została też elewacja tego przyciągającego wzrok budynku , jesienią 2019 nie wyglądała na zadbaną . . .

kam,Sub.jpg


maslinka napisał(a):Nad jeziorem Palić, w restauracji, którą pokazujesz, podali nam surowego kurczaka :roll:


Masz na myśli tą przy molo ? Chyba zmieniono obsługę , bo nasze jedzenie było pyszne i ładnie podane :D


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4712
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 27.03.2023 19:23

piotrf napisał(a):41. Subotica
Odwiedziliśmy fontannę i kilka pomników , kosiarz ma co kosić ;)

Bardzo fajne mają tam pomniki. Kosiarz, rowerzysta i te figury na ławce na jeziorem. Myślę, że jeszcze trochę by się ich tam znalazło.

piotrf napisał(a):Beata , widziałem tam panią , dla której obsługa pakowała kilka sukien , nie wyglądała na imprezowiczkę :smo:
W centrum handlowym , w którym zostawiliśmy Osiołka było sporo tego typu kreacji

Widocznie kobiety lubią tam takie błyskotki, nawet w ciągu dnia. Są gusta i guściki.
A ten sklep ze zdjęcia, to chyba nie oferuje sukien, lecz materiały, które upięto na manekinach jak suknie.
Beata odwiedziła ten sklep zapewne z racji tego, że sama sobie szyje kiecki i szukała jakiegoś fajnego materiału.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.03.2023 19:32

Rano wstaliśmy wcześnie , pogoda mimo niefajnych prognoz była piękna , więc jak zwykle przed śniadaniem na spacerze sprawdziliśmy jak postępuje budowa parku wodnego ( dość długo trwa , ale zmiany widać ;) ) potem śniadanie , kawa i w drogę , autostradą M5 potem M0 , M31 do M3 . Za Budapesztem zjeżdżamy z autostrady .

1971.jpg


1972.jpg


1973.jpg


1974.jpg


1975.jpg


Schossberger Castle - ciekawy architektonicznie zamek ( i hotel z pięknym parkiem ) położony na węgierskiej prowincji , od dłuższego czasu chciałem go zobaczyć , ale zawsze czas gonił nas na południe , albo na północ ;) , więc zjechanie z autostrady było mało prawdopodobne . Tym razem było inaczej , czasu mieliśmy dość i decyzja mogła być tylko jedna . Dojazd do zamku przez łąki i pola , po wjechaniu do wioski o nazwie Tura zobaczyliśmy domy , stodoły , ciągniki , ale żadnego zamku . Może to jakaś inna Tura ?? W końcu zobaczyliśmy ogromny spichlerz , skierowaliśmy się w jego stronę i to była dobra decyzja , bo za nim zobaczyliśmy bramę wjazdową ozdobioną żółtymi flagami z logo Ferrari . Smutni panowie w czarnych garniturach zmierzyli nas wzrokiem i poinformowali , że zamek jest wynajęty na tydzień przez firmę z Włoch na ważne spotkanie i zwiedzanie jest niemożliwe . Gdy zapytałem ich czy park też jest wynajęty , powiedzieli że tak , ale nie mają nic przeciwko kilku zdjęciom :) i naszemu spacerowi po nim . Chociaż tyle 8) .

1976.jpg


1977.jpg


1978.jpg


1980.jpg


1981.jpg


1983.jpg


1984.jpg


1985.jpg


1986.jpg


1987.jpg


1988.jpg


1989.jpg


Wróciliśmy na autostradę , jeszcze tylko obiad w Velvet Restaurant ( również tradycja ;) ) i Osiołek galopem dowiózł nas do Krosna , gdzie na ulubionej przez niego myjni zmyłem wyprawowy kurz , kończąc tym samym tą objazdową przygodę .

1990.jpg


1991.jpg


1992.jpg


1993.jpg



KONIEC
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4712
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 27.03.2023 19:45

Widać, że Osiołek jest zadowolony z kąpieli.
Aż się uśmiecha :oczko_usmiech:.

Dzięki Piotrze za wspaniałą relację, która pokazała mi, jak wspaniałym turystycznie krajem jest Turcja.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.03.2023 19:47

megidh napisał(a):A ten sklep ze zdjęcia, to chyba nie oferuje sukien, lecz materiały, które upięto na manekinach jak suknie.
Beata odwiedziła ten sklep zapewne z racji tego, że sama sobie szyje kiecki i szukała jakiegoś fajnego materiału.
Dokładnie. To sklep z tkaninami, a z tyłu jest pracownia krawiecką. Chciałam kupić sobie materiał na sukienkę letnią, pytałam o konkretne gatunki i babeczki nie umiały doradzić i zawołały inną mówiącą po angielsku i krawcową, abyśmy mogły się we trzy dogadać :D i okazało się, że tego co szukam to znajdę w tylko jednym sklepie (też go oczywiście odwiedziłam).
W tym sklepie były same tkaniny ślubne, koronki, cekiny i gipury. Idealne na ślub, wesele, bale i na dyskotekę, imprezę. Wesela w tych regionach to mega ozdobne suknie, typowe wielkie balowe, im bardziej się błyszczy i mieni tym lepiej, trochę taki cyganski błysk, babeczki wiedzą o co chodzi :mrgreen: Ale oczy warto było nacieszyć kunsztem wykonania tych tkanin.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone